Clotilde Armand explica de ce a cerut renumararea voturilor: Sunt niste informatii care ne fac sa ne punem niste intrebari. Nu as dori sa discreditez pe nimeni, poate fi o coincidenta. E dreptul nostru sa verificam

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 7 iunie 2016, 15:25 Actualitate | Alegeri locale 2016. Bucuresti

Clotilde Armand
Foto: Facebook
Clotilde Armand, candidatul USB la Primaria sectorului 1, a declarat pentru HotNews.ro ca doreste renumararea buletinelor de vot la sectiile unde USB nu a avut reprezentanti, deoarece aici a pierdut mai mult decat la celelalte sectii. Clotilde Armand spune ca nu vrea sa discrediteze pe nimeni, insa daca exista suspinciuni, este bine sa fie verificate, acesta fiind dreptul ei.

"USB nu a avut reprezentanti in toate sectiile de vot si nu stim daca a fost totul in regula. Daca ne uitam la statistici unde am castigat, unde am pierdut, este clar ca am pierdut mult mai mult unde nu am avut observatori. Poate fi o coincidenta. Este dificil sa dau un verdict. Nici nu vreau ca persoana publica sa arunc o indoiala, o imagine negativa asupra statului roman si asupra felului care gestioneaza alegerile. Daca spun cu o voce foarte tare nu ar fi bine pentru Romania.  Eu nu as dori sa discreditez pe nimeni. Eu cred in democratie. Evident, nu vreau sa fiu nici lasa nici naiva. Noi am fost dezavantajati de faptul ca nu am avut reprezentanti in toate sectiile de votare, este vina noastra, ne-am focalizat pe alte lucruri. Faptul ca cerem renumararea voturilor mi se pare un lucru firesc, este dreptul nostru. Sunt niste informatii care ne fac sa ne punem niste intrebari", a spus aceasta.

Nicusor Dan, liderul USB, a anuntat pe Facebook ca a solicitat renumararea tuturor buletinelor de vot pentru alegerea primarului din Sectorul 1 la sectiile de votare 5, 7, 9, 13,16, 24, 27, 31, 55, 88, 111, 145, 146, 151, 152, 155, 157 si 158 aflate in circumscriptia teritoriala a Sectorului 1 Bucuresti.

"Motivul este ca intre procentajul voturilor pentru Clotilde si cel al voturilor nule, s-a inregistrat o corelatie negativa puternic semnificativa (-0.555, nivel de semnificatie 99%). Cu alte cuvinte, cu cat au fost mai multe voturi nule, cu atat mai putine pentru candidata USB la primaria Sectorului 1, Clotilde Armand", a declarat acesta.










4931 vizualizari
  • +5 (7 voturi)    
    Suspiciune (Marţi, 7 iunie 2016, 15:37)

    mistydo [utilizator]

    Oare de ce la Primăria sectorului 1 televiziunile au transmis o stire despre oboseala președinților de secții de votare, care așteptau.... CE? Tot mai mulți încep să creadă că PSD a negociat cu PNL.... Tot ce a construit gherila lui Antonescu, are încă putere în culise , prin intermediarul Tăriceanu...
    • -18 (24 voturi)    
      Halebardes (Marţi, 7 iunie 2016, 15:45)

      MafteiDan [anonim] i-a raspuns lui mistydo

      La mintea voastra verei si a lu' Clocotilde care se baga singura in seama, e normal! E plina tara de loviti cu scandura. Pa, pa
      • +9 (11 voturi)    
        ! (Marţi, 7 iunie 2016, 16:32)

        melcul_naravas [utilizator] i-a raspuns lui MafteiDan

        Un postac agramat? Alta data erau ceva mai slefuiti si mai instruiti.
        • +5 (5 voturi)    
          nu cred (Marţi, 7 iunie 2016, 17:16)

          Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui melcul_naravas

          Cred ca e doar un votant de partid caruia i se face greata la chestii prea fine cum sunt declaratiile celor de la USB, plus ca mai vin si cu matematica. Ce e asta, el vrea ulei si faina.
        • +5 (5 voturi)    
          Nu mai sunt bani (Marţi, 7 iunie 2016, 17:22)

          Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui melcul_naravas

          pentru postaci calificati.
      • +6 (6 voturi)    
        Unde zici (Marţi, 7 iunie 2016, 17:52)

        CuriosulSef [utilizator] i-a raspuns lui MafteiDan

        ca te-ai lovit, ca nu am inteles.

        Esti al sediu, iar te-au bagat la beci cu laptopul ala jepcarit?
  • +16 (16 voturi)    
    Eh, noi romanii stim (Marţi, 7 iunie 2016, 15:38)

    eek [utilizator]

    ..ca daca exista o banuiala asupra unui fapt, in realitate fapta e de 3 ori mai grava. De alegeri se multiplica cu 5.
  • -24 (34 voturi)    
    Coruptia ucide! (Marţi, 7 iunie 2016, 15:44)

    MafteiDan [anonim]

    Vai, Clocotilde, ai fost furata draga! Guvernul Ciolos a organizat prost alegerile si ai fost fraudata! Clocotilde, mai bine intreaba-te de ce te-or fi votat si oamenii care te-au votat facand asta in totala necunostinta de cauza, ca habar n-aveau cine esti de fapt! Clocotilde, vai, vai, ai fost tu furata draga, marele primar ce esti pe care nu l-am apucat! Clocotilde...
    • +20 (22 voturi)    
      Voi votati puscariasi (Marţi, 7 iunie 2016, 15:52)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui MafteiDan

      da' macar ii cunoasteti. Sunt de-ai vostri.!
    • +4 (8 voturi)    
      si? (Marţi, 7 iunie 2016, 17:19)

      Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui MafteiDan

      Cine e Clotilde? Tu stii, te-ai informat? Ca pari sa stii ceva in plus fata de noi restul care ne-am uitat doar la activitatea ei. Baga ceva din click, suculent, ce numai cunoscatorii de cartier ai adevarurilor fundamentale stiu. Dupa aia daca poti sa te cobori in continuare la nivelul nostru poti sa ne explici sensul vietii, daca e corecta teoria stringurilor si de unde a aparut universul si alte maruntisuri.
  • +27 (29 voturi)    
    O doamna (Marţi, 7 iunie 2016, 15:45)

    Consonant [utilizator]

    Pe zi ce trece imi dau seama de calitatile doamnei Clotilde Armand. Daca ar fi candidat pentru postul de primar general si ar fi avut posibilitatea de a-si putea prezenta programul cred ca ar fi castigat detasat aceste alegeri. Poate ca experienta de anul acesta va fi folosita de USB si vor intelege ca personalitati ca doamna Armand pot face diferenta.
    • -10 (14 voturi)    
      doamna? (Marţi, 7 iunie 2016, 17:14)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Consonant

      Care publica scrisori de tzoapa pe fb? Macar firea s-a limitat la poze din categoria asta.
    • +4 (6 voturi)    
      Da, o adevarata doamna (Marţi, 7 iunie 2016, 17:20)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Consonant

      O personalitate frumoasa, educatie si bun simt.
  • +6 (6 voturi)    
    Doamna Clotilde (Marţi, 7 iunie 2016, 17:15)

    Cindrel [utilizator]

    Stimata Doamna,
    Cu ocazia acestor alegeri ati aflat de meteahna PSD-ului si care dureaza de decenii: "Cum te intorci cu spatele, cum te-am ciordit". Ce inseamna "ciordit", va explica colegii.
    Daca mai doriti sa candidati si in alte alegeri, alegeti observatori cu ochii de melc si neprietenosi cu psd-istii. Sa nu accepte nicio kafea, ceai, suc, s.a. de la oamenii coalitiei psd-unpr-alde !
  • +8 (8 voturi)    
    mult bun simt (Marţi, 7 iunie 2016, 17:55)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Femeia asta are prea mult bun simt cand se exprima.
    E frumos sa mai vezi si astfel de oameni.
  • -1 (1 vot)    
    de ce nu spuneti pe-a dreapta? (Marţi, 7 iunie 2016, 21:34)

    CalugaruVaxile [utilizator]

    ba ati avut oameni in toate sectiile de votare, dar ei asa de seriosi au fost ca s-au carat la concert (adica v-au lasat balta exact cind aveati nevoie de ei). si acum va dati ranita ca nu ati avut reprezentanti.

    la cgmb ce-o sa faceti? o sa spuneti ca nu ati avut reprezentanti, cind ei sint la o cafea la starbucks? si o sa va plingeti ca s-a votat nushce si voi nu v-ati spus parerea?

    nu numai ca nu sinteti seriosi, da' sinteti si ipocriti. ce credeti voi, ca urlatu' pe linga hala matache e totuna cu gestionarea unui oras? nu, aici e de munca. stim ca va pricepeti la proteste. hai sa vedem cit va pricepeti la munca. cu regret, inceputu' e cam slab
  • +1 (1 vot)    
    Clotilde (Marţi, 7 iunie 2016, 22:35)

    Trojan.H [utilizator]

    Clotilde Armand a fost furata. Ea a cistigat. Chiar daca imi place de ea nu cred ca sunt subiectiv.
  • 0 (0 voturi)    
    tipic ro. (Marţi, 7 iunie 2016, 23:32)

    trebol [utilizator]

    nu avem coloana - speram sa ne vindece altii de problemele si metehnele noastre balcanice .... cata naivitate sa crezi ca cineva peste noapte apare in peisaj sa te "salveze" ... asa pur si simplu ...