Predoiu: "Daca maine dimineata se confirma exit poll-urile, imi depun mandatul de presedinte al filialei PNL Bucuresti/ Daca dreapta se coaliza, primar era Nicusor Dan"/ Predoiu a vorbit singur, fara liderii partidului langa el

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Duminică, 5 iunie 2016, 20:59 Actualitate | Alegeri locale 2016. Bucuresti

Catalin Predoiu
Foto: Facebook - Catalin Predoiu/ editat
Catalin Predoiu, candidatul PNL la Primaria Capitalei care s-a clasat pe locul trei in alegeri potrivit exit poll-urilor, a venit in fata presei pentru declaratii in jurul orei 21.15 singur, fara a fi insotit de liderii partidului, Alina Gorghiu si Vasile Blaga. El a anuntat ca, daca rezultatele se vor confirma oficial luni dimineata, va demisiona de la sefia PNL Bucuresti. Intrebat daca nu trebuie sa isi asume responsabilitatea si liderii partidului pentru acest esec, Predoiu a explicat ca alegerile in Capitala sunt responsabilitatea filialei PNL Bucuresti, urmand ca cei doi sa aiba o conferinta de presa luni, cand se vor referi la rezultatele nationale ale partidului.

Predoiu a decis sa astepte declaratiile lui Nicusor Dan si sa vorbeasca dupa acesta. Prima care a vorbit a fost Gabriela Firea, din curtea sediului PSD, alaturi de Liviu Dragnea, de la care a primit trei trandafiri rosii.

Predoiu a iesit singur din sediul Modrogan nr. 22 in jurul orei 20.45, unde s-au aflat printre altii si Vasile Blaga, Cezar Preda, Dan Motreanu sau Teodor Atanasiu, si a venit la sediul principal din Modrogan nr. 1 unde urma sa faca declaratii.

LIVE TEXT declaratiile:

"Nu ma voi referi la rezultatele de la nivel national. Despre acestea vor vorbi copresedintii PNL intr-o conferinta de presa maine.

Doresc sa felicit toti bucurestenii care au iesit la vot astazi si si-au exprimat dorinta politica, optiunea.

Indiferent de felul in care au votat, au demonstrat civism, responsabilitate, patriotism local si nu numai.

Doresc sa felicit pe proaspat alesul primar ales al Capitalei dna Gabriela Firea sa aiba onestitatea de a realiza proiectele.

Doresc sa il felicit si pe Nicusor Dan pentru rezultatul obtinut.

Le multumesc celor care au votat candidatii PNL, celor care ne-au ajutat cu o vorba buna, un sfat, efortul lor nu va fi in van.

Multumesc echipei mele de campanie, celor care zi si nopti intregi au stat in sediul de campanie, pe teren si au facut ce trebuiau sa faca.

Am dorit mult sa castig aceste alegeri am facut tot ce am putut omeneste posibil am stiut ca ne confruntam cu o mare dezamagire fata de partidele politice.

Faptul ca PNL eu colegii mei am inteles greselile trecutului, faptul ca am inceput o reforma in partid, pe care o asumam, pe care o vom continua, faptul ca am inteles mesajul strazii si ne dorim ca toti cetatenii Capitalei un oras mai bun.

Toate aceste impedimente si adversitati pe care le-am intampinat la inceputul campaniei si pe parcurs pot explica partial rezultatul de care nu sunt multumit si nu suntem multumiti. Acest handicap cu care am plecat la drum nu pot imepiedica legea corecta in politica de a iti asuma atat victoria cat si infrangerea.

Doresc sa informez atat colegii de partid ca inteleg sa fac un act de responsabilitate si daca maine dimineata se vor confirma rezultatele anuntate in aceasta seara imi depun mandatul de presedinte al filialei PNL Bucuresti. O fac cu fruntea sus dar cu un mare regret in suflet.

Asta nu inseamna ca imi vor abandona ideile politice si demersurile politice. Sunt convins de faptul ca nicio explicatie nu sta in picioare in fata nevoii de a coagula fortele de dreapta in fata PSD rezultatul din aceasta seara au demonstrat ca o astfel de coalizare ar fi insemnat ca Nicusor Dan era primarul Capitalei.

Trebuie sa reincepem sa dialogom si sa lucram impreuna.

Le spun tuturor multumesc, imi pare rau, data viitoate vom face mai mult, data viitoare vom izbandi."

Intrebare: De ce sunteti singur?


Predoiu: "Vorbesc doar despre alegerile din Bucuresti, maine vor avea cei do copresedinti o conferinta de presa privind rezultatele nationale. Sunt inca presedinte al filialei PNL Bucuresti si le cer colegilor din sectiile de votare ca fiecare vot conteaza pentru partid." 

Intrebare: Cine a luat decizia sa nu il sustineti pe Nicusor Dan?

Predoiu: "Noi am facut o oferta cinstita, nu aici trebuie sa puneti intrebarea."

Intrebare: Cum comentati rezultatele la sectoare?

Predoiu: "Nu am datele concrete, dar daca am pierdut la sectoare, imi pastrez opinia."

Intrebare: Conducerea partidului nu trebuie sa isi asume esecul de la Capitala?

"Alegerile din Capitala au fost organizate de PNL Bucuresti, eu trebuie sa raspund in fata dvs."

Intrebare: Trebuie un congres al partidului?

"Mi-am exprimat aceasta opinie in urma cu doua-trei zile. Cred ca ce trebuie sa facem acum este sa ne concentram pe alegerile generale."

*Rezultatele pe sectoare al candidatilor PNL:

Sectorul 1:
Clotilde Armand (USB)- 31,4%
Dan Tudorache (PSD) - 30,5%
Alexandru Nazare (PNL) - 19,7%

Sectorul 2:
Mugur Toader (PSD / UNPR) - 35,7%
Dan Cristian Popescu (PNL) - 22,4%

Sectorul 3:
Robert Negoiță (PSD) - 60,3%
Cristina Pocora (PNL) - 10,3%

Sectorul 4:
Daniel Băluță (PSD) - 38,4%
Răzvan Sava (PNL) - 21,9%

Sectorul 5:
Dan Florea (PSD+UNPR) - 35,4%
Marian Vanghelie - 20,7%
Ovidiu Raețchi (PNL) - 28,1%
 - cel mai bine clasat dintre liberali

Sectorul 6:
Gabriel Mutu (PSD)- 37,4%
Mihai Daneş (USB) - 21,8%
Razvan Mironescu (PNL) - 13,1%


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
9873 vizualizari
  • +28 (28 voturi)    
    Marionetă! (Duminică, 5 iunie 2016, 21:04)

    mr_mojo [utilizator]

    ...
    • -11 (15 voturi)    
      mutulica (Duminică, 5 iunie 2016, 22:29)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      Cu Marian Munteanu PNL-ul ar fi castigat dar a venit mutulică si și-a asumat candidatura. Bravo mutulică, te-ai agitat ceva dar ai reușit. Ai distrus partidul la București.
  • +29 (31 voturi)    
    Bravo PNL (Duminică, 5 iunie 2016, 21:06)

    Ord [utilizator]

    iar ati dat cu bata in balta ca nu stiti sa va organizati.
    • +13 (13 voturi)    
      Daca intelegeau "greselile trecutului"... (Duminică, 5 iunie 2016, 23:05)

      lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui Ord

      Se retragea si sustinea un candidat onest, precum i s-a propus de nenumarate ori, inclusiv de propri-i partizani.
      I-a oferit o autostrada d-nei Pandele, bagandu-si propriul partid in cofa. Durabil.
      Un do---oc!
  • +23 (31 voturi)    
    multumim Predoiu (Duminică, 5 iunie 2016, 21:07)

    xanti [utilizator]

    Egoismul tau ne-a ajutat.
  • +36 (38 voturi)    
    arta penibilului si a imposturii (Duminică, 5 iunie 2016, 21:07)

    zzztop [utilizator]

    probabil ca sondajul lor avea o marja de eroare de 25% de au insistat sa saboteze opozitia de dreapta si sa dea Bucurestiul psd-ului si lui firea.

    impostura, lipsa de inteligenta si onestitate= penibili
  • +45 (47 voturi)    
    Ce stupid ! Un singur candidat al dreptei castiga (Duminică, 5 iunie 2016, 21:07)

    Plagarus [utilizator]

    Gorghiu & Blaga,un tandem de aruncat la cos / tomberon!
  • +39 (41 voturi)    
    PNL (Duminică, 5 iunie 2016, 21:09)

    Tomato [utilizator]

    Felicitari pentru rahatul facut praf.
  • +42 (46 voturi)    
    BLAT PSD PNL - RUSINE (Duminică, 5 iunie 2016, 21:12)

    voxpopulix [utilizator]

    bravo predoiule, fost PDL, actual PNL si viitor PSD.

    V-ati asigurat ca o sa fie Firea primar, ati facut tot posibilul pentru asta.

    Ai zis ca tu esti pe 2 cu 30%, ai zis ca Nicusor Dan o sa fie vice-primar daca o sa castige Firea.

    Ati facut blat cu PSD-ul, RUSINE, RUSINE, RUSINE!
  • +34 (38 voturi)    
    Normal ca liderii nu-s acolo, totul e o lucratura, (Duminică, 5 iunie 2016, 21:14)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Predoiu a intrat in cursa doar ca sa-i strice ploile lui Nicusor Dan, ca sa castige Firea.

    Inca un capitol din romanul prost "USL 2.0".
  • +30 (30 voturi)    
    Speranta (Duminică, 5 iunie 2016, 21:15)

    hopshio [utilizator]

    Sper ca cei doi cunt ocupati cu scrierea demisiilor.
  • +12 (22 voturi)    
    predoiu jigodia FSN (Duminică, 5 iunie 2016, 21:18)

    AlexandruALexandru [anonim]

    asa cum s-au inteles pe cand erau toti in fsn se intampla si dupa ce s-au "desparitit" :))))) fsn traiste binemerci iar fraierii au in fruntea bucurestiului.....ne meritam soarta daca tot alegem pramatii in fruntea tarii!!!!!!!!!!!!!! sa fie din ce in ce mai rau si cand nu o mai avea bani nici macar de paine poate asa se gandesc putin !!!!!!!
  • +17 (21 voturi)    
    cine mai voteaza pnl+psd (Duminică, 5 iunie 2016, 21:21)

    rov [utilizator]

    sa aiba soarta Ukrainei...
  • +13 (13 voturi)    
    Sa-l dati afara din partid pe Atanasiu (Duminică, 5 iunie 2016, 21:28)

    Maniu [utilizator]

    curatati-va de gangsteri PNL si de tzoape idioate.
  • +7 (11 voturi)    
    de ce mai fraiere? (Duminică, 5 iunie 2016, 21:29)

    rov [utilizator]

    inscieti-va cu totii in PSD...jigodii tembele!
  • +11 (11 voturi)    
    nu m-ar mira... (Duminică, 5 iunie 2016, 21:38)

    liviu_ [utilizator]

    ca sa se refaca usl... prea pnlk joaca la dublu...

    pe langa asta... cred ca ... desi psd a castigat... daca stie sa-si joace cartea... nicusor dan nu o sa aiba rival peste 4 ani in bucuresti!
  • +14 (16 voturi)    
    PS: (Duminică, 5 iunie 2016, 21:38)

    liviu_ [utilizator]

    pnl este un partid in declin... si cred ca gagica de la conducere ar trebui sa plece urgent... altfel nu vad deloc bine romania la alegerile de la tomana...
  • +13 (13 voturi)    
    ! (Duminică, 5 iunie 2016, 21:54)

    Natasa [utilizator]

    Mananca spanac (asta ca sa mi se aporpe comentariul, ca stim cu totii ce mananca). Stia exact ce face! Singurul, dar absolut singurul interes e sa iasa ai lor, adica cei care stiu cum merg lucrurile, care ii sustin pe hoti indiferent de partid! In rest, vorbe pentru prosti!
  • +7 (7 voturi)    
    tardiv. (Duminică, 5 iunie 2016, 21:55)

    IancuJianu [utilizator]

    dă Doamne mintea romanului a de pe urma - se confirma iar la perdantii PNL.
  • +17 (17 voturi)    
    oferta cinstită (Duminică, 5 iunie 2016, 22:03)

    slur [utilizator]

    Oferta cinstită ar fi fost susținerea necondiționată din start a lui Nicușor Dan. Din 1000 de motive, dar cel mai ușor de înțeles pentru creierele lor preocupate de ciolan, era acela că Perdoiu/Bușoi/x/y/z nu ar fi avut nicio șansă .
  • +15 (15 voturi)    
    mananci rahat (Duminică, 5 iunie 2016, 22:07)

    Razvan_M [utilizator]

    Predoiu stia foarte bine ce zic sondajele. Stia ca nu are nicio sansa dupa ce a fost trimis ca al 4-lea candidat la cea mai mare primarie din tara. Stia si ca Firea o sa castige daca rupe din voturile dreptei.
    PMP stia de asemenea lucrurile astea, cu toate astea nu au fost capabili sa sustina pe singurul contracandidat al lui firea care avea sanse sa castige primaria.

    Este curios ca Basescu nu a perceput valul pe care s-a ridicat USB. Cred mai degraba ca au cautat sa-si faca notorietate pe spatele bucurestenilor, atat PMP, cat si PNL. Iar PNL cu siguranta ca are un blat cu USL traieste.

    Cred ca trebuie sa fim cu ochii pe cretinii astia care se autointituleaza de dreapta si se cheama PNL. Sunt diferente mari intre ce zic si fapte.
    • +4 (4 voturi)    
      De ce Firica nu se bucura prea tare ca a castigat (Luni, 6 iunie 2016, 0:07)

      SocruLuGorghiuSiDragnea [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Cred ca sistemul a incercat sa-l scoata pe tusa prin niste fente de doi bani. Cu ai lui Nicusor in consiliul municipal "the sh*t hits the fan" cu tot ce s-a "facut" in ultimii 25 de ani. Acum poate sa-si bage nasul prin conturi, inclusiv la Concubel in Voluntari, si nu au ce sa-i faca nici personal ca si-a format o echipa destul de hotarata, competenta si fara "obligatii".
  • +13 (13 voturi)    
    felicitari (Duminică, 5 iunie 2016, 22:20)

    levierul [utilizator]

    Dl. Predoiu, felicitari pentru lunga cariera politica. Ati fost unul dintre cei mai prosti oameni cu care ar fi putut vota oamenii cu cap
  • +7 (7 voturi)    
    Citat: (Duminică, 5 iunie 2016, 22:31)

    Alius [utilizator]

    "celor care zi si nopti intregi". Poate "zi si noapte" sau "zile si nopti". Sau poate ca au lucrat dar o zi si restul numai noaptea ...

    Dar PNL merge si asa.
  • +16 (16 voturi)    
    Din cauza ta a cistigat Firea (Duminică, 5 iunie 2016, 22:33)

    Geffox [utilizator]

    Am sperat ca o sa se retraga cu 2 zile inainte. Probabil a fost 'consiliat' sa nu. E fie prost, fie fraier, fie amindoua.
  • +1 (1 vot)    
    tipuritura post-scriptum (Duminică, 5 iunie 2016, 23:15)

    verdi [utilizator]

    frunza verde paie ude
    strig la mandra nu m-aude
    si mai strig la PNL
    si m-aude tot ashe

    au insistat pe candidat propriu crezind ca oamenii se vor comasa din nou impotriva "firii" ca la prezidentiale

    dar daca ciolanis doarme-n papuci si vacante de la alegeri mai papa ciuciu
    ma rog in cazul lui eventual ciucu
  • +2 (2 voturi)    
    partide noi (Luni, 6 iunie 2016, 0:05)

    Dedalus [utilizator]

    Nu exista nici un motiv rational pentru care au ramas 2 candidati de dreapta in lupta cu unul de stanga exceptional de bine cotat in sondaje.

    Nici un motiv rational. Nici blat, nici strategie, nimic.

    Aceasta idee este pur si simplu dovada de prostie. Nu prostie politica, prostie pur si simplu.

    Nu am nici o treaba cu partidele ca atare (la urma urmei, putin importante la locale). Dar ma ingrozesc dovezile de prostie crasa din ce in ce mai dese din administratie si politica.

    Intr-adevar, trebuie oameni noi in politica (in toate partidele, PSD nu a castigat ca e el grozav ci pentru ca a fost absent intr-o campanie in care adversarii au dat dovada de imbecilitate).
    • +1 (1 vot)    
      exista motive (Luni, 6 iunie 2016, 8:57)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      PNL s-a autointitulat de dreapta si vrea sa fie singura alternativa la PSD. Pt. asta au interesul sa dea la picioare oricarui posibil concurent.

      PNL nu ataca PSD pt. ca sunt prea prieteni cu PSD. In anii cat au fost aliati lucrurile au mers foarte bine - au ciordit cot la cot. La Bucuresti exista oameni PNL si PSD care colaboreaza prin diverse regii si in Consiliul General. Deci se cunosc unii pe altii si se plac - USL traieste. Nu m-ar mira sa existe si un protocol secret de non-combat.
  • -1 (1 vot)    
    Reforma PNL, (Luni, 6 iunie 2016, 6:56)

    constan [utilizator]

    Dupa 26 de ani in care am votat PNL,scarbit de toata politica romaneasca,nu m-am mai prezentat la vot.Invit pe majoritatea membrilor consacrati ai PNL sa lase liberalismul pe mana unor oameni noi.Nu vedeti ca nu aveti solutii interne când este vorba sa nominalizati un candidat?Uitati-va cine sunt purtatorii de imagine ai PNL,ce legi ati promovat,cum va pozitionati fata de doctrina liberala?
    • 0 (0 voturi)    
      N-ai votat? Ba DA, pe toți! (Luni, 6 iunie 2016, 17:05)

      Kap [utilizator] i-a raspuns lui constan

      Minunat, cei ce ați stat acasă ați legitimat dezastrul, maximizând ponderea celor care au votat, majoritatea cu c*ru'!
      Sunteți complicii martorilor lui Gâdea, poate mai prejos, ăia măcar nu s-au păcălit singuri, i-au manipulat!
  • 0 (0 voturi)    
    Pai Predoiu stia... (Luni, 6 iunie 2016, 9:22)

    Flinder [utilizator]

    Predoiu stia dinaintea alegerilor ca daca dreapta se coaliza ar fi castigat Nicusor Dan, si-atunci de ce nu s-a retras ? In plus el avea si handicapul de a fi al 4-lea candidat PNL, un alt dezavantaj in perceptia alegatorilor. Acum, cand recunoaste gresala asta, confirma, de fapt, orgoliile si obstinatiile absurde din cel mai de ras partid ajuns astfel fiindca inca n-au auzit ca unde nu-i cap (dar, culmea, ei au doua capete), e vai de picioare.
  • 0 (0 voturi)    
    Daca nu ne trezim.... (Luni, 6 iunie 2016, 9:41)

    BibiAfricanul [utilizator]

    Blonda Familista, Mama, Gospodina, Sotie Iubitoare, Om Politic si mai nou, Primar, a ajuns aici fix de la prompter. Dramatic.
    Si cand te gandesti ce simplu a fost - 40% din 30% este cam 13%, deci Grupul dur de comunisti, inca in viata, care voteaza PSD, la ora 7.00, orice ar fi, si oricine ar fi (si eu daca as fi candidat din partea PSD as fi castigat...).
    Sigur, asta s-a putut intampla numai cu super ajutorul PNL care, dupa parerea mea, nu prea mai exista.
    Complacandu-se intr-o incalcitura neinteleasa cu PDL, fara leadership si viziune, cu balbaieli nesfarsite, nu are cum sa mai acopere zona de dreapta a electoratului.
    Atata neinspiratie si amatorism nu am vazut nici la Dan Diaconescu.
    Oameni buni, daca nu intelegeti ce se intampla, o sa jucati sah in Cismigiu cu fostii colegi de la PNTCD.
    Aveti inca oameni de valoare - Bolojan, Hava, luati-ii de unde sunt si renovati Dreapta. Aduceti oameni noi, dati-le credit si . Altfel o sa ajungem ca in Coreea de Nord - PSD Partid Unic.