Nicusor Dan: Uniunea Salvati Bucurestiul va prezenta joi rezultatele sondajului privind candidatii la Primaria Capitalei

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 1 iunie 2016, 14:21 Actualitate | Alegeri locale 2016. Bucuresti

Nicusor Dan
Foto: Facebook.com
Candidatul Uniunii Salvati Bucurestiul la Primaria Capitalei, Nicusor Dan, a anuntat ca joi vor fi prezentate rezultatele unui sondaj referitor la intentiile de vot ale bucurestenilor si modul in care s-ar putea transfera optiunile intre Nicusor Dan si candidatul liberal Catalin Predoiu, potrivit Agerpres.

"Maine vom iesi cu sondajul, care va masura unde sunt candidatii acum si rata de transfer intre votantii mei si votantii lui Predoiu. Vor fi trei intrebari: "Cu cine veti vota?", "Daca se retrage Predoiu, cu cine veti vota?", "Daca se retrage Nicusor Dan, cu cine veti vota?". Intrebari ipotetice, intrucat eu am anuntat ca nu ma retrag", a precizat liderul USB, intr-o conferinta de presa sustinuta miercuri la The Institute.

El a prezentat si situatia exacta a donatiilor, anuntand ca din 16 aprilie si pana in prezent au fost inregistrati 664 de mici donatori care au contribuit cu 204.000 lei. Nicusor Dan a atras atentia si asupra faptului ca, marti, au fost donati aproape 15.000 de lei, "ca o reactie de solidaritate in urma atacurilor primite in special de la PNL".

"Ieri, in cea mai tensionata zi de campanie, cand am fost tinta acuzatiilor facute de Catalin Predoiu, am primit donatii de la cetateni in valoare de 14.580 de lei. Acesta este un semn ca oamenii au incredere in mine si in mesajul nostru, al USB", a precizat el.

De asemenea, 125 de donatori provin din diaspora. Mai exact, din Marea Britanie (23), Elvetia (17), Statele Unite (15), Germania (13), Franta (13), Belgia (11), dar chiar si din Japonia, Tanzania sau Thailanda.

Nicusor Dan a mentionat ca a adresat o scrisoare deschisa presedintelui Klaus Iohannis, prin care ii cere, "in numele faptului ca a fost ales presedinte in urma unui vot masiv, inclusiv in Bucuresti", in limitele atributiilor sale constitutionale, sa indemne oamenii sa iasa la vot, astfel incat rezultatul "sa fie decis de oameni, si nu de structurile partidelor". El a adaugat ca in aceasta scrisoare ii cere presedintelui sa foloseasca toate prerogativele pe care le are la dispozitie, astfel incat alegerile sa se desfasoare corect.

Luni, candidatul USB, Nicusor Dan, arata ca nu se va retrage "in nicio conditie" in favoarea liberalului Catalin Predoiu.










8944 vizualizari
  • +19 (35 voturi)    
    Eu nu l-as publica (Miercuri, 1 iunie 2016, 14:34)

    Pac-pac [utilizator]

    I-as lasa sa fiarba (pe javrele din partidele politice) pentru ca:
    1) sunt disperati ca acum n-au incotro si trebuie sa stea cu Nicusor la masa, cu actele la vedere. Data trecuta a fost fraier ca nu si-a facut un mic partid politic cu care sa capitalizeze cumva cele 80.000+ voturi (parca atatea a luat, nu?) si golanii din PSD in frunte cu chirurgul-mana-lunga au operat bugetul capitalei dupa cum au vrut, avandu-i pe penelisti pe post de "mana dreapta".
    2) sunt disperati pentru ca multi au cotizat si de acum risca sa ramana fara ceea ce primeau in schimb.
    Intrebau unii postaci care-i lista de finantatori ai USB. Eu le-as raspunde ca le-o dau si lor cand pun si Firea si Predoiu listele lor.
    3) sunt disperati pentru ca sefi precum Gorghiu, Blaga sau Predoiu au ramas in fundul gol, numai bun de dus la Protanul politicii romanesti.
    4) sunt disperati pentru ca urmeaza un Colectiv administrativ in care vor "arde" multe jigodii din administratia locala.

    Ultima oara cand m-am entuziasmat asa de tare vizavi de un candidat a fost cu Constantinescu si CDR, sper ca de data asta nu-mi iau aceeasi felatie ca atunci...Oricum, pana acum, numai felatie "mi-au dat" primarii PNL si PSD.
    • -5 (37 voturi)    
      Eu zic (Miercuri, 1 iunie 2016, 15:58)

      zizi_m [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

      sa te pregatesti de o dezamagire.
      Dincolo de chestia asta cu "votati-ma ca nu sunt cu partidele vechi", ND nu prea a aratat nimic. Zice ca se ocupa de 10 ani de Bucuresti, dar nu l-am auzti sa zica "uite astea sunt cele mai mari probleme, si se rezolva asa". Pe linia asta, daca vecinul meu de palier de la bloc isi depunea candidatura, as fi avut la fel de multe motive sa-l votez ca si pe ND>
      Iar faptul cu "e matematician, olimpic ... " e comic, am avut colegi de facultate aproape geniali, dar nu le-as da pe mana nici buticul non-stop din colt.
      In opinia mea Firea e deja primar, din cauza si celor de la PNL si a lui ND. Nici unii nici altii nu au aratat destul cat sa o dea la o parte.
      • +8 (18 voturi)    
        asta e mentalitate de victima.. (Miercuri, 1 iunie 2016, 16:48)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui zizi_m

        1. problema nu este ce au de aratat candidatii. adevarata problema este ca electoratul este dezinteresat si nu se informeaza, nu se implica 4 ani, apoi vine in ultima zi, se uita 10 minute pe profilurile candidatilor si trage concluzia.

        2. se pare ca nu stii ca ND a candidat si acum 4 ani. programul USB este clar si este, in linii mari, acelasi de acum 4 ani.

        3. pari sa nu stii cu ce s-a ocupat Asociatia Salvati Bucurestiul in ultimii 10 ani... altfel ai intelege de comparatia cu vecinul de palier este penibila.
        • -1 (7 voturi)    
          Pai sa le luam pe rand: (Miercuri, 1 iunie 2016, 17:10)

          zizi_m [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          1) Nu, e obligatia candidatilor sa se faca cunoscuti, de aia e campanie electorala.
          2) un procent infim de alegatori citesc un program de candidat. Si asta nu e valabil doar in Romania, ci peste tot in lume. De aia se merge pe cateva teme mari, cel mult 2-3, iar restul se lasa in secundar. Si da, stiu ca a candidat si acum 4 ani, cand iar nu a zis mai nimic despre ce solutii are. Un exemplu celebru: in prima campanie a lui Obama, tema asigurarilor de sanatate a fost de departe cea mai vizibila.
          3) Asociatia Salvati Bucrestiul s-a opus unor demolari si construiri abuzive, atat. E bine, dar nici de pe departe destul. Bucurestiul are probleme mult mai mari: traficul, subventiile date aiurea, etc.
          • +4 (6 voturi)    
            rezultatele se vad.. (Miercuri, 1 iunie 2016, 18:52)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui zizi_m

            cum s-ar zice, fiecare tara are conducatorii pe care ii merita.

            daca tu crezi ca este "obligatia" candidatilor sa se faca cunoscuti, atunci mai ai multe de invatat despre democratie. aveti asteptari uriase de la un candidat, dar alte 2 milioane de indivizi (care au tot interesul sa castige un primar capabil) nu trebuie decat sa puna o stampila?
            practic, oricat timp liber ai avea, nu e suficient ca sa iti transmiti mesajul la 2 milioane de electori pasivi. asa ca iese in fata ala care are in spate un partid mare si o gramada de bani de cheltuit pe campanii media, aparitii la televiziuni private, "sondaje" telefonice in care iti denigrezi adversarii etc.
      • +3 (3 voturi)    
        de ce sa se dea la o parte? (Miercuri, 1 iunie 2016, 17:05)

        t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui zizi_m

        Nu te uiti la candidatul PNL care umbla la propriu cu Piedone in frunte?
        Nu crezi ca "pact electoral" poate insemna "acces la putere cu orice pret"?
        Atat de mult a trecut de la momentul USL?
        PNL doreste sa ramana la putere. In alianta cu persoane oneste, sau cu persoane corupte. Nu conteaza pentru ei. Dar conteaza pentru noi. Pentru ca dupa vot, se aranjeaza gastile. Si vrem garantii ferme ca PSD/ALDE/UNPR/PP-DD etc nu ajung la masa impartelii.
      • -5 (5 voturi)    
        Normal, (Miercuri, 1 iunie 2016, 17:31)

        clint [utilizator] i-a raspuns lui zizi_m

        bine ca nu il publica ... luni :)

        Desteptii astia care se dau anti-PSD trebuiau sa puna mana de la mana si sa fi facut sondajul din timp, apoi sa sustina candidatul cu cele mai multe sanse.

        Problema e ca:

        1. Nicusor nu poate sa sustina alt candidat, el e "impotriva la toti" ca sa zic asa :).

        2. Ceilalti nu au motive sa il sustina pe Nicusor fiindca asta e chiar anti-sistem, asa cum spune.

        Faptul ca nu s-au inteles e deci un semn bun, Nicusor chiar spune ce gandeste. Daca s-ar fi inteles, il suspectez ca tot discursul lui anti-sistem ar fi fost doar de fatada, ca la ceilalti sau ca omul e dispus la compromisuri de dragul functiei.

        Deci, capul sus Nicusor, dupa Oprescu si Firea, poate le vin bucurestenilor mintile la cap...
  • +24 (38 voturi)    
    Hai sa incercam si asa :-D (Miercuri, 1 iunie 2016, 14:39)

    cato [utilizator]

    Nu fi prost, voteaza un destept! Matematician Nicusor Dan.
    • -8 (18 voturi)    
      Votam Nicusor Dan desigur (Miercuri, 1 iunie 2016, 16:15)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui cato

      Dar putina diplomatie l-ar ajuta sa castige primaria.
      • -1 (3 voturi)    
        regret sa te dezamagesc dar (Joi, 2 iunie 2016, 10:49)

        Gigi-al-mai-tare [utilizator] i-a raspuns lui rov

        nimeni si nimic nu-l vor face vreodata primar pe acest neica-nimeni cu ifose de salvator al natiei bucurestene.
    • +6 (8 voturi)    
      personal (Miercuri, 1 iunie 2016, 16:54)

      break a leg [utilizator] i-a raspuns lui cato

      Nu am vazut atata entuziasm vizavi de destaptaciunea lui Daniel Funeriu, de exemplu. Tot doctor dar in chimie, nu in matematica. In plus, ala avea idei, solutii si stia sa se exprime. Nu stiu cum dar despre el prea multi zic ca era prost. Tu ce crezi? :)
      • -4 (4 voturi)    
        L-am vazut live - a fost o mare dezamagire (Miercuri, 1 iunie 2016, 18:03)

        andipetre [utilizator] i-a raspuns lui break a leg

        Funeriu si reforma lui e un cliseu. L-am vazut, auzit, si intrebat in direct, la o conferinta pe care a tinut-o pe tema reformei in Educație. Concluzia? Tipul era complet clueless, incerca sa reformeze sistemul fără sa aibă instrumente sau aliati competenti (Vlaston va spune ceva?) si, mai rau încercând să se împrietenească exact cu "baronii" care luptau ca sistemul sa ramana. O naivitate sau un joc dublu care i-a facut reforma doar o lunga vorba inaplicabila. Dupa cum s-a si vazut, de fapt.
  • +18 (22 voturi)    
    Cu sondajul asta in mana (Miercuri, 1 iunie 2016, 14:40)

    muvis [utilizator]

    ND ar trebui sa lamureasca bucurestenii, ca duminica avem alegeri in ultimul tur. Deci, alegem intre primii doi candidati.

    Si presa sa nu se mai comporte ca o fecioara virgina si sa fie mai transanta, ca mai sunt doar 3 zile. Nu mai poate creste in sondaje nici unul acum, dar macar sa contientizam ca putem sa ne pierdem votul, daca votam cu cine ne place si nu cu cine ne trebuie.
    • +1 (13 voturi)    
      Asta e din putul gandirii "democratice" (Miercuri, 1 iunie 2016, 16:09)

      adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui muvis

      Nu vota cu cine iti place, voteaza cu cine trebuie !
      Pai in cazul asta de ce sa se mai voteze, sa iasa "prin atribuire directa" cine trebuie ! Neostalinismul e in floare tocmai la anticomunisti...
      • +1 (5 voturi)    
        voteaza cu 'cine iti place'? (Miercuri, 1 iunie 2016, 17:17)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

        Multi voteaza anti PSD, in fapt din inertia asta exista mare parte din electoratul PNL (70-80%?).

        Tot asa, nu multa lume a avut sansa sa il intalneasca pe Nicusor sau macar sa auda de munca lui.

        Sondajul ar putea demonstra ceva, si creste sansele unuia sau altuia, te faci ca nu intelegi?

        Caci la fel e posibil ca o parte din electoratul lui Nicusor sa migreze (greu de crezut ca multi dupa balciul din ultimele zile).

        Iar votul pentru ND nu este anticomunist ci anticoruptie si proBucuresti. E drept, nu intamplator excomunistii sunt si cei mai corupti, asta e alta poveste.

        A fost greu?
        • 0 (2 voturi)    
          Nu a fost greu (Miercuri, 1 iunie 2016, 18:07)

          andipetre [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

          Ce ai insirat tu sunt clisee. Astea sunt intotdeauna simple, sigur, insa au un narav: nu reprezinta realitatea. Cliseul e doar unealta primitiva prin care omul care nu intelege lumea incearca sa si-o reprezinte si da inevitabil gres.
  • -10 (26 voturi)    
    scopul? (Miercuri, 1 iunie 2016, 14:50)

    B.T. Alexandru [utilizator]

    Nicusor Dan poate este un administrator bun , un primar cinstit , dar care nu va ajunge niciodata primar, daca nu stie sa fie si un politician bun. In situatia de acum nu a stiut sa fie om politic. Un om politic, ii lasa unui potential partener ( Predoiu in situatia de fata) sansa sa cedeze. Atitudinea , modul cum s-a comportat nu a lasat sanse posibilului partener. Dimpotriva a facut in asa fel incat sa-l ostilizeze. Nicusor Dan este promovat de un electorat mai informat si mai exigent. Pentru a reprezenta acest electorat trebuie sa stii sa-l reprezinti.Pacat, dupa o noua candidatura fara rezultat se eternizeaza un fel de "Gica contra" cinstit dar ineficient si in jurul caruia nu se poate construi. Reprosul : nu a stiut sa atraga voturile electoratului cinstit care voteaza partinic.
    • +6 (12 voturi)    
      Intrebarea principala in sondaje... (Miercuri, 1 iunie 2016, 15:10)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui B.T. Alexandru

      ... ar trebui sa fie: daca Firea castiga, cine e de vina?
      • +2 (2 voturi)    
        Daca Firea castiga... (Miercuri, 1 iunie 2016, 21:55)

        io-ana-oi [anonim] i-a raspuns lui Caligula

        Cei care nu vin la vot sunt vinovati. Si nu ma refer la cei care nu vin pentru ca intr-adevar nu pot, ci la cei care nu au incredere in niciun politician...insa au incredere in zvonuri precum faptul ca ND este omul lui Soros sau ca are in spate vreun partid fantoma. Oprescu de ce a fost votat, nu o data, ci chiar de mai multe ori? Si se STIA ca era aliat cu PSD-ul, mai ales ca facut parte din partid.
        L-am votat acum 4 ani pe ND pentru ca nu l-am vrut pe Oprescu si pentru ca avea un plan bun pentru Bucuresti. Iar faptul ca in in acesti ani nu a fost de acord sa faca niciun pact cu niciun partid e dovada clara ca noi cei care l-am votat acum 4 ani nu l-am votat degeaba. Si faptul ca a fost atacat atat de Firea, cat si de Predoiu imi intareste convingerea ca le e frica de ND pentru ca le poate strica planurile chiar bine. Cum ar mai fura ei daca ar fi ND primar? Bucurestenii ar avea in sfarsit un om caruia chiar ii pasa de ce se intampla cu orasul lor. Ceea ce cu siguranta Firea n-ar putea suporta.
    • -9 (19 voturi)    
      ha ha ha... (Miercuri, 1 iunie 2016, 16:03)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui B.T. Alexandru

      electorat "informat"? daca te informezi de pe blogu Simonei Tache (nici pana acum nu am inteles exact cine e duduia, cu ce se ocupa concret) sigur esti "informat".

      Pe de alta parte asta cu donatiile din strainatate mi se pare senzationala. E un fel de trolling dus la un alt nivel. Sa nu locuiesti in Bucuresti dar sa incerci sa le impui altora un primar. Dupa presedintele Joiannis ales de diaspora asta e un nou nivel de trolling, mult mai superior. Dar fiecare face ce vrea cu banii lui. Poate inclusiv paria pe cai morti, nu?
      • +11 (13 voturi)    
        Am donat din strainatate (Miercuri, 1 iunie 2016, 16:39)

        MarinaHorlescu1 [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Eu am donat din strainatate. Motivul e simplu, am in plan sa ma intorc in Bucuresti. In momentul in care o voi face, modul in care Bucurestiul e administrat va avea un impact foarte mare asupra vietii mele. Cred ca politica e domeniul in care persoane capabile si bine intentionate pot avea cel mai mare impact in Romania: pot influenta in bine viata a milioane de romani. Asta observ ca se intampla in Elvetia, unde locuiesc. Pentru a ajunge in acest punct in Romania, trebuie sa schimbam, pe rand, suficient de multi politicieni. Eu consider ca Nicusor Dan se incadreaza in categoria capabil si bine intentionat si de aceea il sprijin.
        • -3 (9 voturi)    
          E bine (Miercuri, 1 iunie 2016, 16:51)

          Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui MarinaHorlescu1

          Da doamna, am inteles. E bine. Sunteti prevazatoare. Pe 5 Iunie sa va prezentati si la Consulat sa votati pentru candidatul favorit. Dar sa veniti de pe la 4-5 dimineata ca nesimtitul de Ponta iar nu o sa deschida suficiente puncte de votare. #coruptiaucide
        • -1 (3 voturi)    
          eu (Miercuri, 1 iunie 2016, 16:56)

          break a leg [utilizator] i-a raspuns lui MarinaHorlescu1

          nu te cred deloc ca locuiesti in Elvetia si vrei sa te intorci in Bucuresti :)
      • 0 (2 voturi)    
        Cum ati ajuns (Miercuri, 1 iunie 2016, 17:18)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        nici sa sperati la ceva mai curat nu mai puteti.
    • +4 (4 voturi)    
      Asta ti-au spus cei de la PNL ? (Miercuri, 1 iunie 2016, 17:38)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui B.T. Alexandru

      Dupa ce 10 ani te lupti cu sistemul, trebuie sa ii lasi "sanse posibilului partener" care e tocmai sistemul cu care lupti ? Politician inseamna o molusca fara principii si valori care se taraste doar dupa miros ?

      Asta intelegi prin flexibilitate si atitudine de om politic ? Eu nu. Dupa 25 de ani de politicieni "flexibili" ( adica fara coloana vertebrala ) si dispusi la comporomis, eu am toleranta 0 fata de astfel de politicieni. Ma bucur ca si Nicusor are.

      L-am votat pe Nicusor si acum 4 ani si m-am temut ca e doar o fatada, cum sperai tu, dispusa la compromis si sa fraternizeze cu sistemul. Dar m-am lamurit ca omul e vertical. Va pierde si de data asta, nu e bai, is va pastra verticalitatea si eu il voi vota. Probabil ca daca aveam alegeri in 2 tururi alta era situatia, macar intelegea lumea care e adevarata valoare a omului.

      Desi nu fac de obicei, imi permit sa le prezic bucurestenilor ca in cateva luni se vor satura de Firea ca de ... fiere.
  • -10 (22 voturi)    
    Arata ca o scuza pentru infrangere (Miercuri, 1 iunie 2016, 14:53)

    Caligula [utilizator]

    In politica intotdeauna conteaza cine castiga.

    Sondajele nu conteaza cand investigheaza lucruri ipotetice imposibile. Predoiu sa oferit sa se retraga fara a pune conditii daca ND e mai popular - asta conteaza.
    • +21 (27 voturi)    
      Esti naiv (Miercuri, 1 iunie 2016, 15:01)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui Caligula

      Predoiu si PNL nu ar fi renuntat niciodata. Pe de o parte vorbeau despre o retragere dar pe la spate nu faceau decat sa-l atace pe Nicusor Dan indirect prin tot felul de indivizi. Tu ii suspectezi pe cei din PNL ca ar avea intentii onorabile. Nu stii ce indivizi sunt aciuati pe acolo. Eu as zice ca sunt mai infricosati de ideea ca Nicusor Dan poate castiga alegerile decat ca le va castiga PSD. Cu PSD vor negocia fara probleme pastrarea privilegiilor, cu Nicusor nu prea pot face asta.
      • -1 (11 voturi)    
        Asta mi se pare un motiv in plus (Miercuri, 1 iunie 2016, 15:27)

        Caligula [utilizator] i-a raspuns lui MasP

        A accepta targul cu PNL, ar fi aratat cat de duplicitari sunt cei de la PNL. Acum. ND e la nivelul PNL - probabil vor sta pe tusa.

        Apropos, in politica, nu ma astept ca cei care concureaza sa-si ajute adversarul, iar in ceea ce priveste intentiile onorabile de la politicieni, toti spun ca le au. Ma uit la interesele fiecaruia. Intotdeauna exista distante mari intre intentii si fapte. Care e interesul lui ND?
        • +2 (2 voturi)    
          Pentru noi e greu sa acceptam (Miercuri, 1 iunie 2016, 17:08)

          MasP [anonim] i-a raspuns lui Caligula

          ca poate un om chiar e interesat de binele comun. Biografia lui Nicusor nu arata ca ar fi fost tentat vreodata sa parvina. Daca era genul care sa faca asta, o facea pana acum. Si nici nu cred ca avea nevoie sa faca bani prin mijloace dubioase. E indeajuns de inteligent sa faca bani in mod onest. A si spus la un moment dat c a putea sa ramana in Franta si sa lucreze fara probleme intr-o corporatie cu backgroundul de cunostinte pe care-l avea. Si atunci, daca scoti din ecuatie banii, ce interese "'ascunse'" ar putea sa aiba ?
          • -1 (3 voturi)    
            Doua lucruri par certe (Miercuri, 1 iunie 2016, 19:54)

            Caligula [utilizator] i-a raspuns lui MasP

            1. ND nu va castiga.
            2. Bucurestenii vor platii fudulia lui ND prin alegerea Gabrielei Firea.

            Am vazut oameni politici care candideaza doar ca sa-si faca numele cunoscut.

            In conditiile in care ND refuza orice intelegere cu oricine - PNL, PMP, M10 - si in conditiile in care lipsa unor astfel de intelegeri nu ii aduce voturi, eu nu cred ca ND candideaza pentru a castiga. Interesul sau "ascuns" e ca el sa se faca cunoscut. Cam "piparat" pretul pentru Bucuresteni. La urma urmei, pentru o miscare politica serioasa e nevoie de mai multe personalitati care sa conclucreze pentru un scop comun - si Romania are oameni curati pentru asa ceva. Daca ND s-ar uita in jurul sau...
            • +2 (2 voturi)    
              Foarte bine face ca refuza orice compromis (Miercuri, 1 iunie 2016, 22:53)

              MasP [anonim] i-a raspuns lui Caligula

              PNL- cu Blaga, Atanasiu, Ghiorghiu ? Glumesti, oamenii astia au niste scheleti in dulap pentru care pot fi oricand ridicati de DNA. Doar ca acum sunt un pic protejati dinpre Cotroceni.
              PMP - glumesti , nu-i asa ? Basescu e din aceeasi categorie cu cei de mai sus si cu cei din PSD
              M10 - pai Ciucu candida din partea lor si a fugit la PNL pentru niste functii. Mare om, mare caracter.

              Inflexibilitatea lui Nicusor si inapetenta pentru compromisuri este ceea ce ii fac pe cei mai multi sa-l voteze. Nu cred in intelegerile cu indivizii de mai sus nici cat intr-o ceapa degerata. Si sincer, chiar crezi ca Bucurestiul va arata diferit cu PNL fata de PSD ? Pai Halaicu , Lis, Ciorbea de unde erau ? De ce as sustine incompetentii si coruptii din PNL ?
        • 0 (0 voturi)    
          Macar nu e unu (Miercuri, 1 iunie 2016, 17:23)

          VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

          sa se imbogateasca subit si instant.

          Majoritatea politicienilor vor si sa fie populari (politicieni de succes, puternici) si sa fie putred de bogati indiferent de mijloace.

          Trebuie zdrobita aceasta traditie.
          Se pare insa ca nu suntem pregatiti sa incepem schimbarea, desi eu asa am crezut la Johanis (un cu totul altul animal politic, nu Nastase, Basescu, Oprescu, Orban, Udrea, etc)
    • +2 (2 voturi)    
      ? (Miercuri, 1 iunie 2016, 17:20)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

      "Predoiu sa oferit sa se retraga fara a pune conditii daca ND e mai popular - asta conteaza."

      S-a (asa se scrie corect, pana una alta) oferit vreodata sa se retraga fara a pune conditii?
      Unde ai auzit asta?
  • -8 (16 voturi)    
    si atunci... (Miercuri, 1 iunie 2016, 14:56)

    loveparade [utilizator]

    de ce mai intrebi cu cine voteaza ai tai daca tu te-ai retrage?
    cu ipocrizia stai bine, inceputul unei cariere lungi...
    • +8 (10 voturi)    
      Ca sa-i demonstreze lui Predoiu de ce (Miercuri, 1 iunie 2016, 15:16)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui loveparade

      e decis sa nu renunte la a candida, de-aia!
    • -1 (3 voturi)    
      gresesti putin (Miercuri, 1 iunie 2016, 16:42)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui loveparade

      nu este inceputul unei cariere lungi
      ci este sfarsitul unei cariere scurte ;)
  • -1 (11 voturi)    
    Penetratia penetratiei (Miercuri, 1 iunie 2016, 15:06)

    gruiag [utilizator]

    Am doar o intrebare singura de altfel pentru "matematician". Cum de nu a spus nimic despre Ciurel ?- chir e atat de "destept" incat sa opreasca investitia? Ca om care s-a mutat din Bucuresti in Ilfov si intru zilnic prin Militari , chiar nu se sesizeaza nimeni ca solutii ieftine aiurea cum ar fi prelungirea Bld Timisoara si altele ( vezi linia de tren paralela cu Militariul ) sunt praf in ochi. Cum dracu intru eu de pe autostrada dinspre Pitesti pe centura cand acolo nu este amenajat nimic. Ati incercat vreodata dimineata sa faceti lucrul asta ? E un cosmar mai mare ca Bld Militari. Eu cred ca penetratia penetrarii este facuta clar doar pentru cei ce vin din zona vest a Bucurestiului si lucreaza in Bucuresti. Doar de asta este buna soseaua asta A1-Ciurel. Si o cred f utila. In rest nu votez in Bucuresti.
    • +1 (3 voturi)    
      conteaza punctul de referinta... (Miercuri, 1 iunie 2016, 16:59)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui gruiag

      Tehnic vorbind, se poate umple orasul de autostrazi care sa-l traverseze in lung si'n lat. Toata lumea va ajunge la birou in maxim 15 min dupa ce trece de centura.
      S-o facem? crezi ca este rezonabil sa demolezi jumatate de oras pentru a optimiza accesul soferilor? Cat sa demolam?.. doar un sfert? o zecime?

      Legatura A1 Ciurel este foarte utila pentru tine, dar pentru cei care acum au un santier la 3 metri de casa si in viitor vor avea zgomot si poluare la nivelul unei autostrazi?.. Tu te-ai mutat in Ilfov.. dupa tine potopul...
      • -3 (3 voturi)    
        Mersul pe jos e foarte sanatos. (Miercuri, 1 iunie 2016, 17:25)

        abisala [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Eu propun ca toti locuitorii Bucurestiului sa mearga pe jos pentru a nu polua, si sa-i lase numai pe nesimtitii din Ilfov sa vina cu masinile la servici. Astfel vom mentine capitala eco :)!
        • +1 (3 voturi)    
          eco.. (Miercuri, 1 iunie 2016, 18:56)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui abisala

          sau lasam ironia la o parte si facem ca elvetienii cu tunelul lor?... punem o taxa de traznit si din banii aia facem un tunel pe sub oras.
          • -1 (3 voturi)    
            Pai atunci va pune si Ilfovul taxa de tranzit. (Miercuri, 1 iunie 2016, 19:12)

            abisala [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            Ce, numai bucurestenii sa puna taxe? Ia sa va vad eu cand plecati la mare/munte/ sau doar la un pescuit cum va veti inghesui la bariere :).
            • +1 (1 vot)    
              corect.. (Miercuri, 1 iunie 2016, 19:54)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui abisala

              Sa puna.

              Doar ca Ilfovul nu e oras, autostrazile nu sunt proprietatea autoritatilor locale si majoritatea localitatilor care ar putea pune o astfel de taxa pe drumurile lor s-ar putea sa descopere subit ca mai toate masinile "localnicilor" au numere de Bucuresti.
      • 0 (0 voturi)    
        POFTIM ? (Miercuri, 1 iunie 2016, 21:26)

        gruiag [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Bai nene , care primar corupt le-a permis celor de langa lac si de langa statia de epurare sa-si faca acolo case ? hmmmm ? Pentru tine zona aia reprezinta juma' de oras ?. Deci sa fie luate la puricat toate autorizatiile de constructie din zona si sa vedem cati aveau dreptul sa construiasca acolo. IN LOCUL ALA S-A CONSTRUIT FARA NICI UN PLAN DE URBANISM. Chiar n-ai simtul realitatii ? Iar tehnic vorbind uite-te ( am zis-o si cu alta ocazie ) pe harta la Madrid. Vezi cum sunt amplasate autostrazile. Du-te si tu si circula ( de ex ) pe langa Brussel , Sa fi impotriva dezvoltarii infrastructurii , MAI ALES ACOLO UNDE NU ESTE , aia este...vorba ta /// ...dupa tine potopul.
        • +1 (1 vot)    
          toti suntem experti.. (Miercuri, 1 iunie 2016, 22:51)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui gruiag

          ai vazut tu cum e la Madrid si ai decis ca aia de langa statia de epurare de la Rosu nu au plan de urbanism?
          pai jumatate din ei nici macar nu sunt in Bucuresti (Rosu...) si cealalta jumatate or fi vinovati ca nu s-a potrivit planul lui Oprescu cu planul lui Basescu, deci ii demolam?

          de fapt, despre ce plan de urbanism vorbesti? ala care spune ca faci camine studentesti si la final le tragi un capat de autostrada la 100 de metri? sau ala care spune ca prin centrul orasului trebuie sa treaca tot traficul care vine din autostrada? asa e la Madrid?.. cate bulevarde trec prin centrul Madridului, ala cu piata pietonala?..

          mai avem alte realizari asemanatoare ale lui Oprescu - podul de la Mihai Bravu si ala peste Barbu Vacarescu. In ambele cazuri oameni s-au trezit ca se uita pe balcon cum le rasare pilonul de pod la 10 metri de bloc. tu locuiesti langa un picior de pod in Madrid?
  • -9 (17 voturi)    
    Sondaj facut de SOROS, platit de SOROS (Miercuri, 1 iunie 2016, 15:33)

    TanarFrumosSiLiber [utilizator]

    Castigatorul? SOROS.
  • +2 (6 voturi)    
    Cand doi se cearta al treilea castiga (Miercuri, 1 iunie 2016, 15:56)

    TinuF [utilizator]

    Este clar ca PSD va castiga.Da-i românului mintea de pe urma!
    • -1 (7 voturi)    
      se pare ca i-a dat (Miercuri, 1 iunie 2016, 16:44)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui TinuF

      dupa ce ne-am fript cu iohanus case ciordite se pare ca votam cum trebuie
    • -1 (3 voturi)    
      Obozo (Miercuri, 1 iunie 2016, 16:44)

      NumaiLaNoi [utilizator] i-a raspuns lui TinuF

      Pai, tocmai i-a dat-o ( mintea cea de pe urma)
      De aia castiga Firea si nu teroristii PNL
    • +1 (1 vot)    
      al 3lea nu exista... (Miercuri, 1 iunie 2016, 17:00)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui TinuF

      USL castiga.
  • +1 (11 voturi)    
    intrebare pentru dreapta (Miercuri, 1 iunie 2016, 16:04)

    xanti [utilizator]

    De ce ar vota PNL omul Nicusor Dan daca ei nu mai au reprezentant la primarie????
    Eu cred ca din 2 prosti care se cearta castiga Firea .
    • +5 (5 voturi)    
      care dreapta? (Miercuri, 1 iunie 2016, 19:01)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      tu inca mai crezi ca PNL e de dreapta? si cand era in USL, tot "de dreapta" era? si Vasile Blaga tot "de dreapta"?.. au votat legea pentru alegeri intr-un singur tur pentru ca sunt de dreapta?

      PNLul asta de dreapta este chiar acum la conducerea primariei. Ai observat o singura schimbare fata de perioada cand era Oprescu primar?
  • +1 (3 voturi)    
    De ce nu va disociati de dl Paun? (Miercuri, 1 iunie 2016, 16:10)

    abisala [utilizator]

    Chiar asa neinteresante sunt ultimele informatii?
  • -4 (6 voturi)    
    pentru laudatori (Miercuri, 1 iunie 2016, 17:16)

    noi2013 [utilizator]

    Un primar trebuie sa fie manager, s astie cum sa coordoneze oameni si resurse. Faptul ca ND e matematician si olimpic e in defavoarea, nu in avantajul lui.... Formulele si lucrul singur la birou nu il ajuta sa conduca un oras de 2 mil de locuitori si 1 mld buget. Din pacate in ultimii 4 ani a avut toate sansele sa se faca vizibil, sa invete sa comunice si sa arate ca stie despre ce e vorba, dar le-a ratat. Din pacate cu un parc si o cladire veche nu se face primavara in Bucuresti!
    • +2 (2 voturi)    
      Off Doamne (Miercuri, 1 iunie 2016, 22:11)

      Pac-pac [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      Un primar trebuie sa aibe o echipa si niste principii fata de care sa dovedeasca o oarecare consecventa.
      Eu il apreciez pe Nicusor pentru ca omul e consecvent in ceva.
      Nu vreau sa ma pronunt asupra lui Predoiu (al patrule pai din PNL-PDL) sau Firea pentru ca sunt chestii care nu se pot compara. Ar fi echivalent cu a ne intoarce chilotii pe dos si apoi sa spunem ca ne-am schimbat chilotii. Fix asta reprezinta Firea si Predoiu. Te las pe tine sa alegi care dintre cei doi reprezinta fata galbena a chilotului si care fata maro.
  • -4 (4 voturi)    
    Vom vedea adevarul: Nicusor Dan #1! (Miercuri, 1 iunie 2016, 17:47)

    Miky60 [utilizator]

    Asta este adevarul! Este matematician, deci trebuie sa fie primar! Si nu este PSD, deci este bun!