Nicusor Dan, scrisoare deschisa catre Iohannis: "Faceti apel catre toti romanii sa vina la vot pe 5 iunie, sa nu lase destinul comunitatii lor in mainile unor partide corupte"

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Miercuri, 1 iunie 2016, 12:57 Actualitate | Alegeri locale 2016. Bucuresti

Nicusor Dan - Interviu HotNews.ro
Foto: Hotnews
Nicusor Dan, candidatul Uniunii Salvati Bucurestiul, a trimis o scrisoare deschisa presedintelui Klaus Iohannis, in care ii cere acestuia sa faca un apel catre cetateni sa vina la vot pe 5 iunie si sa isi foloseasca toate prerogativele pe care le are la dispozitie pentru a asigura desfasurarea in bune conditii a alegerilor locale.

Dan aminteste de alegerile prezidentiale din 2014 castigate de Iohannis si afirma ca singura sansa ca Bucurestiul sa nu ajunga din nou pe mana "unor politicieni corupti si iresponsabili" este prezenta masiva la vot.

Redam scrisoarea lui Nicusor Dan:

"Domnule Presedinte,

In 2014 ati fost ales de milioane de romani care au vazut in dumneavoastra o speranta.
 
O speranta ca in Romania se poate face o altfel de politica, in interesul oamenilor, eliberata de coruptie si incompetenta.
 
Au trecut doi ani de atunci si Bucurestiul, cel mai important oras al Romaniei, este astazi in pericol sa ajunga din nou la mana unor politicieni corupti si iresponsabili.
 
Singura sansa sa oprim acest lucru este o prezenta masiva la vot, asa cum s-a intamplat si in 2014. Atunci oamenii au venit la vot pentru ca au vrut altceva pentru tara lor.
 
Aveti o responsabilitate fata de ei.
 
Va cer, domnule Presedinte, sa iesiti public si sa-i incurajati pe toti romanii, pe milioanele care v-au votat in 2014, sa mearga la vot pe 5 iunie.
 
Destinul Bucurestiului, si al intregii tari, depinde de voturile lor.
 
Stiti la fel de bine ca mine ca alegerea pe care au facut-o in 2014 nu este ireversibila. Romania este in continuare amenintata de coruptie.
 
Pe 5 iunie avem inca o sansa sa salvam Bucurestiul si Romania de coruptia unei clase politice care nu s-a reformat.
 
Dar avem nevoie de cat mai multi oameni la vot.
 
Va cer sa faceti acest apel catre toti romanii, sa vina la vot pe 5 iunie si sa nu lase destinul comunitatii lor in mainile unor partide corupte.
 
Va mai cer, domnule presedinte, sa folositi toate prerogativele pe care le aveti la dispozitie pentru a asigura desfasurarea in bune conditii a votului de duminica.
 
De-a lungul anilor au existat numeroase sesizari din partea societatii civile, a mass-media si a cetatenilor obisnuiti cu privire la fraudele electorale pe care le comit unele partide politice.
 
Suntem astazi in situatia in care cel mai mare partid din Romania este condus de un om condamnat definitiv pentru ca a incitat la fraudarea unui scrutin.
 
Fac un apel la dumneavoastra sa cereti public institutiilor abilitate sa-si faca datoria si sa previna orice tentativa de fraudare a voturilor.
 
Desfasurarea in bune conditii a alegerilor de duminica este esentiala pentru restabilirea increderii societatii in clasa politica si in sistemul democratic de guvernamant.
 
Aveti o datorie fata de democratia din Romania."

 


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
4303 vizualizari
  • -1 (21 voturi)    
    Johannis a castigat ca reprezentat al PNL-ului (Miercuri, 1 iunie 2016, 13:09)

    Miky60 [utilizator]

    Si acum sa vina sa sustina un contracandidat al lui Predoiu? Imposibil. Oricum, ar fi o interventie a unui presedinte in alegeri care nu-l privesc, exact ceea ce am criticat atunci cand Ilici intervenea public pentru sustinerea ciumei rosii PSD cand era presedinte!
    • +3 (3 voturi)    
      A si facut-o deja... (Miercuri, 1 iunie 2016, 15:26)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      „Urmăriţi campania electorală, mergeţi la adunările electorale, întrebaţi candidatul dumneavoastră cum vede dezvoltarea localităţii, puneţi întrebări incomode, evaluaţi-l, iar la sfârşit, vă rog să mergeți la vot. Din patru în patru ani, destinul localităţii dumneavoastră este în votul dumneavoastră. Exercitaţi-vă acest drept!”, a spus președintele.
  • -2 (20 voturi)    
    Un VIP (Miercuri, 1 iunie 2016, 13:15)

    falcoind [utilizator]

    Johannis un papagal nimic mai mult , unul care l-a votat și care de atunci îl vedea un al doilea Constantinescu. E slab unde a fost în timpul care a trecut de la alegeri , nu vroiam scandal și nu vreau nici acum dar o luare ferma de poziție de la un președinte ales totuși cu aproape 7 mil. de voturi parca te-ai aștepta.

    Votul în romania ar trebui sa fie Obligatoriu,( nu ai fost la vot "amenda" de 100RON) iar pe buletinul de vot sa existe o secțiune , nu am cu cine vota . pentru a vedea părerea reala a oamenilor despre clasa politica , niște hoții și parveniți buni de spânzurat.

    DA ieșiți la vot și încercați în fiecare oraș , comuna sa nu votați unul despre care se știe deja ca e hot , măcar atât.
  • +2 (20 voturi)    
    pacat (Miercuri, 1 iunie 2016, 13:20)

    The Great Cornholio [utilizator]

    pacat ca aceasta scrisoare a venit atat de tarziu. ca de obicei, dl presedinte va urmari foarte atent procesul de desfasurare a alegerilor. Raspunsul la scrisoarea lu Nicusor va veni tocmai la toamna, la parlamentare.
  • -5 (21 voturi)    
    aliante (Miercuri, 1 iunie 2016, 13:22)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    Daca nu te aliai cu madam fierea , poate te votam, asa.......... te blamez.
  • -9 (23 voturi)    
    mda (Miercuri, 1 iunie 2016, 13:28)

    SoulSearcher [utilizator]

    nicule tot n-ai facut publica lista celor care te sustin financiar, si care sunt de fapt cei care vor trage sforile la primarie in cazul in care iesi primar....

    esti mai opac decat predoiu si mai perfid decat firea

    incerci sa pastrezi o aura de necorupt, dar nu mai tu stii ce acte si ce angajamente ti-ai facut ca sa ajungi sa candidezi la primaria bucuresti
    • -3 (9 voturi)    
      intrebare (Miercuri, 1 iunie 2016, 13:57)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      stie cineva daca nicusor e sub papucul soros si cat de adanc e bagat?
      de ce intreb:agenda soros nu are nimic in comun cu autoritatile statale sau guvernamentale,cu atat mai putin cu cea a unui oras.acolo se gandeste numai suprastatal.
      deci,nicusor,cu toata simpatia pt unul care lupta cu sanse inegale,care e agenda ta?
    • +3 (3 voturi)    
      mda (Miercuri, 1 iunie 2016, 14:27)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      https://www.nicusordan.ro/nicusor-dan-facut-publice-numele-micilor-si-marilor-donatori-si-programul-sau-pentru-bucuresti/
  • -12 (24 voturi)    
    iarasi ton arogant din partea lui ND (Miercuri, 1 iunie 2016, 13:30)

    LiviusAcris1 [anonim]

    si o doza de tupeu considerand ca in campania din 2014 il cam faulta pe KJ.
  • +5 (11 voturi)    
    RESPECT !!! Asa este (Miercuri, 1 iunie 2016, 14:08)

    healthycity [utilizator]

    Hai cu niste fapte domnule Ficus iohanis.
    Macar cu niste vorbe bine alese :)
  • 0 (2 voturi)    
    Johannis va raspunde dupa 5 zile (Miercuri, 1 iunie 2016, 14:27)

    tropotaru [utilizator]

    adica intr-un timp absolut necesar pentru reflecţie, week-end, refracţie şi flexie.
  • -5 (9 voturi)    
    N.Dan simte că pierde. (Miercuri, 1 iunie 2016, 14:32)

    asavreau [utilizator]

    Nicușor Dan se agață ca înecatul de așchii și frunze.A reușit să distrugă votul dreptei prin impertinență și ton arțăgos.A fost destul de amabil cu Firea.Să o pupe undeva.Eu nu votez N.Dan.Adică pleacă șmecherul și înfumuratul Oprescu ca să vină ND?Ca să facă ce?ND nu are nici soluții,nu are nici echipă cu care să rezolve problemele Bucureștiului.Se opune unor demolări!Numai asta sunt probleme pentru București?
  • -3 (3 voturi)    
    Ridicol... (Miercuri, 1 iunie 2016, 15:01)

    Gigi Kent [utilizator]

    Da! Diaspora sa-l voteze pe Nicusor!

    Ma intreb, cand a iesit Iohannis si a zis ca unele partide s-au reformat, s-a referit la PNL sau la USB?

    Iar aia cu vegheatul si cu institutiile mi se pare chiar lovitura sub centura. Adica "guvernul lui" nu poate?
  • -2 (4 voturi)    
    tre' sa fiu nebun sa votez (Miercuri, 1 iunie 2016, 16:01)

    Toni_Romania [utilizator]

    Toti candidatii care defileaza sunt niste valutisti snapani (unii cu diplome si masterate, mare chestie).
    CUM sa pun eu stampila pe numele unuia din ei in aceste conditii? Si de ce? Doar sperand ca va fi mai bine cu snapanul X in locul snapanului Y? Dar ce-i asta, loz in plic? Nu, NU trebuie votat.
    Iar teoria ca “daca nu votezi iti ia altul votu” nu e dovedita. In plus cum sa votez eu intelectualul cu discernamant cot la cot cu toti tiganii si aurolacii si pensionarii senili?
    UNDE se duce votul meu?
    Si alta care ar trebui sa ne roada – CINE numara voturile?
    CINE are acces la servere in final?
    CINE muta virgulele pe servere?
    Atansion - De ani societatile civile din Vest militeaza pt. adoptarea rubricii ABTINERE in buletinele de vot - dar elitele hoate se opun, sa nu li se strice socotelile de jefuire „democratica” a natiilor.
  • -1 (1 vot)    
    idiot util (Miercuri, 1 iunie 2016, 20:14)

    Denzig [utilizator]

    Aerianul asta o sa o aduca pe Firea si PSD-ul ei la primaria Bucuresti. E idiotul util al PSDului.