​​HARTA INTERACTIVA Unde vor vota locuitorii din Bucuresti: Introdu strada pe care stai si vezi la ce sectie de vot esti arondat

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Miercuri, 1 iunie 2016, 12:33 Actualitate | Alegeri locale 2016. Bucuresti

Sectiile de votare din Bucuresti
Foto: Hotnews
Alegerile locale de duminica 5 iunie vor avea loc in Bucuresti in nu mai putin de 288 de locatii - scoli, licee, camine - disersate in cele sase sectoare ale Capitalei. HotNews.ro si Esri Romania au realizat o aplicatie interactiva care permite cititorilor din Bucuresti sa localizeze usor sectia de votare unde sunt arondati, fara sa piarda vremea prin documentele scanate si puse la dispozitie de autoritati.

Locuitorii din Bucuresti care vor sa voteze la alegerile locale de duminica si vor sa afle de ce sectie de votare apartin si unde este aceasta localizata, au la dispozitie resurse limitate prezentate de catre autoritatile locale. Primaria Generala, spre exemplu, a pus pe site-ul sau o lista a oficiilor electorale, insa fiecare e un document scanat si neprietenos de parcurs.

HotNews.ro impreuna cu Esri Romania propune cititorilor din Bucuresti o aplicatie interactiva si usor de folosit prin care orice locuitor al Capitalei poate afla la ce sectie de vot este arondat.

INSTRUCTIUNI:

> Asteapta ca aplicatia/harta sa se incarce in intregime

> În casuta "Căutare" introdu strada din adresa din Buletin / Cartea de Identitate, iar aplicatia va cauta automat sectia de care apartine strada respectiva.

> In cazul in care nu gasiti strada/bulevardul, incercati introducerea doar a unui singur cuvant "cheie" din denumirea completa a strazii. Spre exemplu: "Obregia" in loc de "Alexandru Obregia" etc.

> NU este obligatoriu ca denumirea sa fie scrisa cu majuscule sau diacritice.

> Printr-un simplu click pe punctele de pe harta pot fi aflate informatii suplimentare

Ex1: STRADA POIANA FLORILOR
(intreaga strada va vota la COLEGIUL NATIONAL MIHAI EMINESCU din Str. George Georgescu, nr. 2)
Aici sunt trei sectii de votare: 559, 560 si 561

Ex2: BULEVARDUL CANTEMIR DIMITRIE nr. 7-19 (va vota la SCOALA GIMNAZIALA nr. 79 din Str. Cuza Voda nr. 51
Aici sunt trei sectii de votare: 568, 569 si 570

Ex3: INTRAREA OVIDIU (va vota la GRADINITA nr. 224 din Str. Gramont nr. 25)
Aici sunt doua sectii de votare: 562 si 563

Sursa datelor: Oficiile electorale si numarul sectiilor de votare din fiecare sunt cele prezentate de PMB in documentele gazduite pe site-ul propriu.



Esti pe mobil sau vrei sa vezi aplicatia intr-o fereastra separata? O poti consulta aici, intr-un format optimizat.


Citeste mai multe despre   









29212 vizualizari
  • -1 (9 voturi)    
    NU UITATI ! (Miercuri, 1 iunie 2016, 12:49)

    un domn [utilizator]

    on vot impotriva firii ! impotriva perdoilor, impotriva usebeului, impotriva colenelului.impotriva severino-hashdoiooo, impotriva emanatiilor FESENE ! votati Oameni Noi fara legatira cu FESENE..nici macar rudenii de gradul al IV lea !
    • -3 (3 voturi)    
      avand in (Miercuri, 1 iunie 2016, 20:00)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      vedere ca doar pmp-ul lipseste din enumerarea de mai sus, e clara optiunea dvs. dar si indrumarea de vot.
      • +1 (1 vot)    
        impotriva colonelului (Joi, 2 iunie 2016, 11:54)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        am scris, nu stiu alt colonel printer candidati, este colonelul; turcescu...deh...esti superficial
  • -6 (10 voturi)    
    Aplicatie de kko (Miercuri, 1 iunie 2016, 13:38)

    Giku [anonim]

    Nu gaseste bulevardul alexandru obregia....
    • +6 (6 voturi)    
      Raspuns (Miercuri, 1 iunie 2016, 14:03)

      Victor.Cozmei [utilizator] i-a raspuns lui Giku

      Va rugam sa cautati mai cu atentie. Numai simpla scriere a cuvantului cheie "obregia" in casuta de "Cautare" furnizeaza automat rezultatele bulevardului in functie de numar.

      Va multumim ca ne urmariti.
    • +2 (2 voturi)    
      tasteaza (Miercuri, 1 iunie 2016, 20:01)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Giku

      obregia si gasesti in no time.
  • +4 (4 voturi)    
    util (Miercuri, 1 iunie 2016, 13:46)

    bucur [anonim]

    vom vedea cine va castiga alegerile locale, sa speram ca va fi cineva sanatos la minte. interesanta harta dumneavoastra, este mult mai utila decat listele de pe site-ul PMB
    • +1 (1 vot)    
      'cineva sanatos la minte' (Joi, 2 iunie 2016, 9:42)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui bucur

      imposibil... nu candideaza nici unul care sa corespunda acestui criteriu.
  • +1 (1 vot)    
    erori (Miercuri, 1 iunie 2016, 14:28)

    coax [utilizator]

    Hotnews, va rog mai verificati o data veridicitatea datelor furnizate de program. De 20 de ani votez in acelasi loc, acum afiseaza altceva. Am verificat pe site -ul https://www.registrulelectoral.ro/sectiunea_publica/sectie_votare.html?search_id=7e5d1eed-2728-4f2a-be18-71ae208b5b84, si-mi arata exact unde votam pana acum , nu ceea ce afiseaza site-ul vostru.
    • 0 (0 voturi)    
      Mai multe detalii (Miercuri, 1 iunie 2016, 14:43)

      Victor.Cozmei [utilizator] i-a raspuns lui coax

      Va rugam, daca se poate, sa ne dati mai multe detalii astfel incat sa putem verifica daca exista probleme. Link-ul furnizat de dvs nu poate fi accesat pentru ca se refera la o cautare personalizata.

      Ce adresa aveti si la ce sectie de votare ati votat pana acum?

      Fiindca este vorba de o baza de date complexa in spate, pot aparea si neconcordante.
      • +1 (1 vot)    
        erori (Miercuri, 1 iunie 2016, 14:59)

        coax [utilizator] i-a raspuns lui Victor.Cozmei

        Adresa este sector 5,strada Margeanului nr 42.
        Pana cum votam la Scoala Generala nr 143 , acum- Gradinita nr 178 , de pe strada Iancu Jianu nr .26
        • +1 (3 voturi)    
          Raspuns (Miercuri, 1 iunie 2016, 15:09)

          Victor.Cozmei [utilizator] i-a raspuns lui coax

          La o cautare pe cuvantul-cheie "Margeanului" apar mai multe variante in casuta de cautare, in functie de numarul strazii/blocului.

          Rezultatul "STRADA MARGEANULUI nr. 36-44, BL. M100, M101, M102, M113, M114" ce corespunde adresei mentionata de dvs (Margeanului 42) indica ca sectie de votare Scoala Generala 143.

          Va multumim ca ne urmariti!
  • +1 (1 vot)    
    hmmm (Miercuri, 1 iunie 2016, 14:33)

    bingo [anonim]

    nici macar nu s-a putut lua baza de date complet, cineva s-a apucat sa rearanjeze? de exemplu: Strada Doamna Elena din Sectorul 1 apare pe harta cu Strada Elena Doamna care este in Sectorul 2 si astfel, daca scrii Doamna Elena nu apare nimic, iar daca scrii Elena Doamna apare strada din Sectorul 1, nu cea corecta din Sectorul 2 :)))
    • +1 (3 voturi)    
      Raspuns (Miercuri, 1 iunie 2016, 14:54)

      Victor.Cozmei [utilizator] i-a raspuns lui bingo

      Strada din sectorul 2 la care faceti referire este "Strada ELENA" si apare pe harta la cautare. Strada din Sectorul 1, intradevar, are denumirea oficiala "DOAMNA ELENA", in timp ce pe harta apar cele doua nume inversate.
  • +1 (1 vot)    
    poate ca este deasemenea important (Miercuri, 1 iunie 2016, 14:37)

    ..13 [anonim]

    ca fiecare votant sa se verifice pe listele afisate la sectiile de vot.

    Este un lucru important mai ales pentru cei care si-au schimbat decurand adresa din CI si poate ca schimbarea nu a fost operata in registrul electoral electronic.

    deci sa mergem la vot!
  • 0 (2 voturi)    
    multe erori (Miercuri, 1 iunie 2016, 16:04)

    Dana [anonim]

    Str. Mihaela Ruxandra Marcu voteaza la scoala 193 si nu unde zice programul. Verificati pe https://www.registrulelectoral.ro
    • +1 (3 voturi)    
      Raspuns (Miercuri, 1 iunie 2016, 17:28)

      Victor.Cozmei [utilizator] i-a raspuns lui Dana

      Multumim ca ne-ati semnalat problema. Am corectat. Ca surse de informatii pentru harta noastra am folosit mai multe documente si tabele publicate de catre autoritatile locale, iar unele informatii nu sunt in concordanta cu altele asa ca, inerent, pot aparea si astfel de nepotriviri.
  • -1 (1 vot)    
    https://www.registrulelectoral.ro (Miercuri, 1 iunie 2016, 19:26)

    i54 [utilizator]

    Articolul pare un pic cam rautacios.
    Totusi https://www.registrulelectoral.ro chiar e ok, surprinzator pentru institutiile publice din Romania.
    Plus ca e pentru toata tara, nu doar pentru Bucuresti.
    Laudabil ce e facut de hotnews, dar cam inutil, cata vreme se vede si din comentarii ca utilizatorii compara cu un alt serviciu care pare a nu aiba probleme.
    Ar cam fi cazul sa scoateti textul ”fara sa piarda vremea prin documentele scanate si puse la dispozitie de autoritati.” pentru ca pe registrul electoral nu iti pierzi nici vremea si nici nu te uiti pe documente scanate.
    Ca primaria Bucuresti e in secolul trecut, asta e clar. Dar probabil le-or fi pus acolo scanate ca asa ii obliga legea.
  • 0 (0 voturi)    
    votare (Joi, 2 iunie 2016, 2:45)

    barbatdetreaba55 [utilizator]

    am aflat unde votez, dar cine imi spune pe cine sa votez?
    Eu, da recunosc l-am votat pe doctor de cate ori a candidat
    Dar nu am furat cu el, asa cum spune Banciu, dar l-am votat
    Cine imi spune pe cine sa votez ca sa nu mai imi pun cenuse in cap
    si peste patru ani?
    Stiu raspunsul: numai tu hotaresti cine este de incredere!
    NU MAI VREAU SA FIM MINTITI SI FURATI, se poate in 2016 in Bucuresti?
  • 0 (0 voturi)    
    Neconcordanta (Joi, 2 iunie 2016, 8:35)

    tddrg [utilizator]

    Scoala Leonardo da Vinci din sectorul 3 este pozitionata in mod eronat pe harta. Ea apare la intersectia dintre Gheorghe Petrascu si Intrarea Patinoarului (langa parcul Voinicelul). In realitate se afla la intersectia dintre Gheorghe Petrascu si Campia Libertatii. Pentru conformitate:

    https://www.google.ro/maps/place/%C8%98coala+Gimnazial%C4%83+Leonardo+Da+Vinci/@44.4274031,26.1462401,16z/data=!4m5!3m4!1s0x0:0xa636c3789e565eec!8m2!3d44.4304754!4d26.1474417
  • +1 (1 vot)    
    SE REPETĂ ? (Joi, 2 iunie 2016, 10:49)

    grimis [utilizator]

    Şi uite aşa după atâţia ani se repetă alegerile în "dumineca orbului"?
    Orice alegător,cred să aibă o raţiune,să distingă binele de rău sau "întunericul de lumină".
    Zic asta datorită faptului că de un sfert de secol prea ne chinuim degeaba.
  • +1 (1 vot)    
    harta interactica a sectiilor de votare din (Joi, 2 iunie 2016, 12:52)

    JeanTeodorescu [anonim]

    Am introdus adresa din CI , si harta interactiva nu functiioneaza.
  • +1 (1 vot)    
    Sa se spuna si cu cine sa voteze! (Joi, 2 iunie 2016, 13:33)

    Miky60 [utilizator]

    Ca o sa iasa toti pensionarii votanti ai pesedeului rosu si comunist si pe Firea! Trebuie sa se spuna ca singura sansa este sa iasa un matematician care a luptat pentru Bucuresti si care nu este politician! Doar asa sa iasa la vot! Daca vor sa voteze pesedeul sa nu iasa la vot!
  • +1 (1 vot)    
    Eu unde votez ??? (Vineri, 3 iunie 2016, 8:58)

    dindamaroia [utilizator]

    Locuiesc in blocul S22 aflat pe strada Dumbrava Noua 35. Vreau sa votez !!!
    Nu trebuie sa pemitem mutarea capitalei Romaniei la Voluntari
  • 0 (0 voturi)    
    Rectificare erori Harta Sectie de votare (Duminică, 5 iunie 2016, 10:35)

    uluit [utilizator]

    Langa Cimitirul Ghencea, Bucuresti, este Scoala Nr.311 in care functioneaza mai multe Sectii de votare (De Ex: Sectia 1021) pentru Alegerile Locale 2016.
    In mod eronat, pe harta apar Sectii de Votare doar la Scoala Nr.59 pentru aceasta zona.
    Detin poze pentru confirmare.
  • 0 (0 voturi)    
    modificare (Duminică, 5 iunie 2016, 19:11)

    thebblack [utilizator]

    toate sectiile de votare alocate grupului scolar industrial "nicolae teclu", strada ion tuculescu, sectorul 3 sunt acum alocate scolii nr 75 "leonardo da vinci", strada gheorghe petrascu.
    • 0 (0 voturi)    
      derutarea votului (Luni, 6 iunie 2016, 13:59)

      ViR [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

      a fost o discutie de mult. alesii neamului si-ai reimpartit tarabele / mosiile intre ei ! au facut arondarile teritoriale dupa pishatul lor batut de furtuna care-i bantuie permanent ! posibil ca aceasta sa fie cauza punerii pe drumuri a celor care se ostenesc sa voteze ! la un alt moment dat se afisa pe bloc sectia la care voteaza locatarii !
      • 0 (0 voturi)    
        nu-i un bai (Luni, 6 iunie 2016, 21:02)

        thebblack [utilizator] i-a raspuns lui ViR

        cele doua scoli se afla la o distanta de 300 de metri una de alta. cine vroia sa voteze nu se lasa impiedicat de asta. dar baza de date ar trebui actualizata.