​​VIDEO Cum functioneaza sistemul informatic care va monitoriza votul la alegerile locale de duminica: 18.616 tablete care vor scana CNP-urile alegatorilor

de Victor Cozmei     HotNews.ro

Tablete ce vor scana buletinele alegatorilor
Foto: Hotnews
Alegerile locale de duminica vor fi primele la nivel de tara in care procesul de vot va fi informatizat. In fiecare din cele peste 18.600 de sectii de votare din tara va exista cate un operator care va scana cu cate o tableta CNP-urile celor care vor sa puna stampila pe buletinele de vot. In cazul unei tentative de vot multiplu sau ilegal, sistemul va alerta atat personalul din sectia de votare, cat si politia. In plus, informatiile colectate vor fi transmise in timp real la "centru", prezenta va fi mult mai usor de raportat in ziua votului, iar rezultatele vor fi gata de publicare la doar cateva ore dupa inchiderea urnelor.



Video realizat cu echipament Nikon

---

Sistemul informatic de monitorizare a prezentei la vot si de prevenire a votului ilegal, un sistem care va conecta toate sectiile de vot din tara la o baza de date comuna, va permite un schimb de informatii in timp real si va functiona si la centrul de comanda al MAI pentru a depista tentativele de vot ilegal.

Aplicatia folosita a fost dezvoltata de Autoritatea Electorala Permanenta, Serviciul de Telecomunicatii Speciale si Institututul National de Statistica si functioneaza pe o tableta conectata la internet printr-o cartela SIM cu acces la date 3G.

Ca solutie de back-up, toate sectiile de votare au retea WiFi securizata de STS, iar aplicatia de pe tablete poate functiona si in modul offline, acumuland datele intern pana la o eventuala conectare la internet, moment cand informatiile stocate sunt referentiate in baza de date.

"Practic, daca internetul de pe cartela pica, se trece automat pe wi-fi existent in locatia respectiva", a explicat Marian Muhulet care a subliniat ca ca riscul ca sistemul informatic sa se blocheze in integralitatea lui "nu exista".

Aplicatia de pe tableta va fi utilizata de un operator de calculator, care va scana CNP alegatorului, va verifica daca acesta a mai votat sau nu, daca are drept de vot sau daca este inscris in la acea sectie. In plus, datele stranse pe fiecare tableta vor putrea fi transmise in timp real in retea pentru o centralizare automata a infromatiilor statistice cum ar fi prezenta, varsta alegatorilor, sexul sau mediul urban/rural.

Aplicatia de pe tableta nu va scana intreaga carte de identitate, ci doar partea de jos, acolo unde exista acel numar MRZ inca re se regaseste si CNP-ul. Daca un alegator nu doreste scanarea cartii de identitate, CNP-ul poate fi introdus manual de catre operator, spun oficialii AEP. In rest, procesul de votare se desfasoara la fel, cu aceleasi liste in care fiecare alegator trebuie sa semneze ca a votat.

In plus, procesele verbale dupa inchiderea urnelor vor putea fi introduse in sistem prin aceleasi tablete, iar rezultatele (cel putin partiale) vor putea fi publicate la doar cateva ore dupa.

In ceea ce priveste tentativele de vot multiplu, sistemul va raporta instant daca CNP-ul a mai fost folosit si in alte sectii de votare, mesajele de alerta vor fi comunicate presedintelui de sectie ce va lua o decizie - va verifica cu sectia raportata daca persoana indicata chiar a mai votata, daca i se regaseste si semnatura in lista de vot si va alerta si organele de politie. In acelasi timp, MAI-ul va fi si el integrat in sistem de unde va putea primi informari in timp real.
"Se va instala o extensie a sistemului la MAI, la centrul operativ de comanda si toate cazurile, tentativele de vot ilegal, cazurile de afluenta mare de alegatori care se pot intampla in ziua votarii pot fi semnalate cu promptitudine MAI, care prin echipajele mobile pe care le are dispuse in tara va lua masurile care se impun", a explicat Muhulet.

"Daca avem un alegator care incearca sa voteze de doua ori, acesta se va intalni mai intai cu politistii de acolo din zona, care vor cerceta cazul respectiv si, daca se dovedeste prin cercetarile preliminare efectuate ca nu a mai votat, prin legatura cu sectia de votare de unde a venit mesajul respectivul alegator va fi lasat sa voteze. Nu recomand nimanui sa incerce sa voteze ilegal", a spus oficialul AEP.

Marian Muhulet a mai precizat in fiecrae sectie de votare exista  "de principiu, o singura tableta", dar ca exista o rezerva de tablete de circa 20% si un numar mai mare de operatori, in caz de nevoie.

"Exista peste numarul de 18.616 de operatori inca 20% aflati in rezerva care se vor afla la sediile birourilor electorale de circumscriptie in fiecare localitate pentru a interveni in astfel de cazuri sau in cazuri de forta majora. In cazul in care vom constata ca pe un anumit flux orar se prezinta un numar mare de alegatori, se face coada acolo, avem posibilitatea sa trimitem si o a doua tableta la sectia respectiva", a declarat vicepresedintele AEP.



Citeste mai multe despre   









16737 vizualizari
  • -11 (27 voturi)    
    LOL (Marţi, 31 mai 2016, 21:29)

    mikef [utilizator]

    Prevad ca va fi distractiv cand se vor bloca device-urile sau cand comunicatia 3G \ "Uai-Fi" (cum ne-a citit nenea) nu va merge.
    • +31 (33 voturi)    
      va fi distractiv (Marţi, 31 mai 2016, 22:43)

      CateluPirat1 [anonim] i-a raspuns lui mikef

      ca FSN nu va mai putea plimba alegatori cu autobuzele din sat in sat sa-si voteze grasanii in posturi. poate in alegerile astea nu va conta asa mult fiind dintr-un singur tur dar in alea ce urmeaza va conta cu siguranta

      daca te uitai la toata prezentarea aflai ca tabletele inregistreaza si offline CNP-uri

      felicitari oricum ca au reusit sa implementeze un asa sistem! anticipez ca va fi ca si cu camerele de la bac... va arata un adevar sumbru.
      • -2 (2 voturi)    
        DACA merge internetul, poate e de bine ! (Joi, 2 iunie 2016, 23:12)

        ana-pat [utilizator] i-a raspuns lui CateluPirat1

        Deci treaba asta tine de internet [merge sau nu] ,tine de soft [ noi votam pe cine vrem si iese cine trebuie !] , de calitatea tabletelor dar mai ales de "calitatea operatorilor. De ce nu se face un recensamint serios care sa ofere o baza de date comuna pt.sanatate,invatamint,fisc,politie ???????Stie cineva nr. real de alegatori ?????
        PS Cit au costat tabletele ? Cit a costat softul ? Cit de transparenta a fost achizitia ?
  • +15 (19 voturi)    
    Yoga (Marţi, 31 mai 2016, 21:33)

    HP [utilizator]

    Asta e sistemul prezentat anul trecut de HotNews - ma rog, licitatia publica cu dedicatie, prin care doar un model de tablete era trecut in caietul de sarcini si prin care o anumita firma, furnizor oficial Lenovo, era "chitita" sa castige.
    • -7 (21 voturi)    
      se putea foarte bine trece CNP ul (Marţi, 31 mai 2016, 23:18)

      Ochiana [utilizator] i-a raspuns lui HP

      in baza aia de date fara tableta si scaner.
      Asa s-au dat o gramada de bani pe niste chestii de care ne puteam lipsi...

      dar asa e la noi, fara licitatii cu dedicatie si preturi supraumflate nu se poate.
      daca e sa se faca o treaba care ar costa in mod normal 2 lei ei trebuie sa cumpere si pixul cu care se scrie si caietul si eventual si o umbrela de soare asa incat se ajunge in final la 10 lei.
      Mama lor de ticalosi !

      Descentralizati administratia si o sa vedeti voi daca va mai convine sa imprastiati banii in halul asta
      • +14 (16 voturi)    
        mda (Miercuri, 1 iunie 2016, 0:22)

        T1beriu [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

        Nu cred ca ai inteles idea.

        Se incearca blocarea votarii multiple. Pana acum nu exista un sistem centralizat unde se putea verifica/bloca votul multiplu.

        Ia tu manual sute de mii de coli A4 scrise cu pixul cu toti ce au votat si verifica votul multiplu. :)
  • +20 (28 voturi)    
    Frumos (Marţi, 31 mai 2016, 21:34)

    mitg [utilizator]

    Daca era nenea Liviu, nenea Oprea sau nenea Tonta la butoane, mai aveam asa ceva disponibil?
    • -13 (21 voturi)    
      ... (Marţi, 31 mai 2016, 22:25)

      klaudyuxxx [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Mai aveai asa ceva disponibil, ca doar sistemul asta nu a fost proiectat si executat ca prin magie saptamana asta.
  • -2 (18 voturi)    
    obozo (Marţi, 31 mai 2016, 22:05)

    NumaiLaNoi [utilizator]

    Si cealalta parte ascunsa a softului, dupa ce se va termina votarea, va scana toate dni-urile ramase in Bucuresti care NU au votat si va vota pt ele....ca sa iasa predoiu
    • +2 (4 voturi)    
      DNI (Miercuri, 1 iunie 2016, 1:17)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui NumaiLaNoi

      Esti in Spania ? :)
    • +6 (6 voturi)    
      Predoiu?! Serios? (Miercuri, 1 iunie 2016, 7:31)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui NumaiLaNoi

      Care lucru anume la Predoiu te face sa te gandesti ca l-ar duce capul sa fraudeze alegerile?

      Nu, maestrii confirmati ai deturnarii de alegeri, inca nepedepsiti, sunt PSDistii, in frunte cu condamnatul sef, Dragnea.
  • -12 (16 voturi)    
    eu nu am chef sa-mi scaneze buletinul (Marţi, 31 mai 2016, 23:12)

    Ochiana [utilizator]

    sa-l scrie de mana...ce, eu stiu ce se intampla cu datele mele dupa aia?!
    Liste cu CNP uri s-au gasit pe net cu duiumul fara ca noi sa avem habar macar.

    Ma trezesc poate ca am luat credit cu buletinul fara sa stiu
    • -2 (8 voturi)    
      mda (Miercuri, 1 iunie 2016, 0:23)

      T1beriu [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

      Nu il scrie de mana ci il baga manual in tableta si tot nu ai rezolvat nimic. :)
  • +13 (13 voturi)    
    votari wi-fi (Marţi, 31 mai 2016, 23:14)

    BalaFlorin [anonim]

    sa vedem cum merge... in principiu, ar trebui sa fie bine... acum , vorbim dupa proba de foc... ar fi excelent sa inchidem odata discutiile astea neputincioase,sa nu mai alimentam toate bazaconiile ...
  • -2 (6 voturi)    
    un prim pas (Miercuri, 1 iunie 2016, 0:02)

    Xorciser [utilizator]

    Spre electronizarea votului. Vedeti ce se intampla in "statele dezvoltate": marketing targetat al alegatorilor bazat pe liste de voturi (la Romania o sa fie si mai misto pt ca au CNP-uri).
  • 0 (4 voturi)    
    Sensul cuvîntului folosit (Miercuri, 1 iunie 2016, 9:31)

    stos [utilizator]

    Ca să SCANEZI, îți trebuie un SCANER. Dacă îl conectezi la TABLETĂ prin USB iar TABLETA are instalat DRIVERUL SCANERULUI, atunci poți SALVA pe TABLETĂ un document scanat, în speță, o carte de identitate. TABLETĂ cu SCANER nu s-a fabricat încă.
    Poate, ai vrut să spui că folosești TABLETA ca să fotografiezi actul de identitate și să-l salvezi în format JPEG.
    Pe scurt, cînd mai scrii sau scrieți, că nu ești singurul,
    înveți sensul cuvintelor și apoi, scrii sau vorbești.
    • 0 (2 voturi)    
      Nu cred ca sa obosit nimeni sa iti raspunda (Miercuri, 1 iunie 2016, 13:34)

      Gogu2014 [utilizator] i-a raspuns lui stos

      Dar ma obosesc eu. Asa cum cu camera incorporata a tabletei sau telefonului scanezi un QR code sau un code bare asa se va scana si acum acel cod din partea de jos a buletinului. Poate ca termenul de scanare nu este potrivit , dar este un cuvant care sa generalizat la fel ca si a xeroxa.
      • -2 (2 voturi)    
        imi pare rau.. (Joi, 2 iunie 2016, 9:15)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui Gogu2014

        ..dar "stos" are dreptate. Singurele dispozitive capabile sa scaneze rapid si eficient un document foto&text sunt scanner-ele. Aplicatiile de tip QR code reader, folosesc o camera foto ca sa identifice niste caractere si simboluri predefinite si sa le interpreteze. Nu salveaza informatia in telefon, nici nu o trimite intr-o baza de date, ci o interpreteaza.
        Ar fi posibil sa folosesti telefonul ca sa scanezi acele CNPuri , dar iti trebuie softul prezent pe tablete ca sa transferi informatia in baza de date.
        Poate ati observat totutsi ca aplicatiile care citesc QR coduri nu interpreteaza cifre sau caractere prezente pe buletin, sau pe hartie (alte medii de stocare a informatiei).
  • +7 (9 voturi)    
    Scanatul buletinului (Miercuri, 1 iunie 2016, 9:43)

    Al_de_sus_Et_III [utilizator]

    e unealta diavolului. Toti se cred ca vor aparea pe tot felul de liste. Uitati un lucru, ca cel care va scaneaza buletinele, e tot cel care le-a eliberat, adica statul Roman. Dar e greu cu logica daca ai caciula de staniol pe cap.
    Si simpatic unul pe aici cu faza: au CNP gata, marketing targetat. Esti targetat de cand deschzi calculatorul, si nimeni nu iti cere CNP-ul. Sau poate ca face o cruce inainte si esti aparat :)
    • 0 (0 voturi)    
      foarte corecta observatia ta! (Joi, 2 iunie 2016, 9:17)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui Al_de_sus_Et_III

      ...dar trebuie si cei care profitau de pe aceasta afacere sa isi apere interesele cumva :)).
  • +5 (7 voturi)    
    nashpa pentru PSD (Miercuri, 1 iunie 2016, 11:33)

    tropotaru [utilizator]

    pentru ca nu s-a prevazut ca sistemul informatic sa-i dea lui Dragnea sms-uri in timp real cu prezenta la vot.
  • -2 (6 voturi)    
    Deci cum ? (Miercuri, 1 iunie 2016, 13:30)

    Gogu2014 [utilizator]

    Daca sistemul zice ca un om a mai votat odata , atunci se suna la cealalta sectie unde se verifica listele. Daca acolo nu apare ca a votat , atunci , poate sa voteze. Deci in concluzie sistemul e prost dar oamenii sunt destepti. Si uite asa furam incontinuare. Daca sistemul zice ca ai votat , asa ramane , nu mai dati posobilitatea la altii platiti de anumite partide sa faca manareli.
    • -1 (1 vot)    
      daca suna 10 sectii la aceeasi sectie.. (Joi, 2 iunie 2016, 9:22)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui Gogu2014

      ..cum raspunde sectia sunata la 10 apeluri?
      si sa preiei un telefon, sa il asculti pe omul de la celalalt "capat al firului", sa ii opresti pe infractori..si 10 la numar... e mai complicat..

      Baza de date este mult mai eficienta, mai ales ca faptasii nici nu vor sti ce ii asteapta: flagrantul delict va fi mai mult decat dovedit.
  • -1 (3 voturi)    
    Probleme de lamurit de catre presa (Miercuri, 1 iunie 2016, 15:53)

    Bogdan31415 [anonim]

    1. Licitatie dedicata.

    2. Device extra de ce?? Faceai app sa recunoasca MRZ prin camera foto. Deci baietii si-au mai tras niste bani.

    3. Partea de soft: cine a testat, cum a testat ; Security testing; Load;
    Audit cine a facut ?

    4 . la 20 votanti per minut.. ce face app /operatorul ???

    5. daca te-a scanat, dar nu poti sa votezi , ce faci ?
    • +2 (2 voturi)    
      Domnule.. da' greu cu auzul asta.. (Joi, 2 iunie 2016, 9:35)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan31415

      ..spune ala clar ca softul e dezvoltat de ei, de AEP, tu vrei licitatie.
      Device extra, pentruca are o aplicatie dezvoltata de AEP si dedicata doar proceselor electorale. Nu au nevoie toti romanii de acea aplicatie. Si mai ales ca justitia se face de catre reprezentantii legii, nu de catre masele de oameni.
      Cand implici STS, poti folosi toate retelele de telecomunicatii din tara, fara sa mai fie vreo problema folosirea unui operator sau altul. Se poate folosi pe principiul telefonului de urgenta.
      La ultimul punct nu inteleg ce vrei sa spui... Daca vrei sa spui ca te duci la vot si afli ca deja ai fost scanat in alta sectie, desi tu nu ai iesit din casa pana la acea ora -> atunci da, este o problema foarte mare. Din fericire se pot compara MRZurile(in MRZ nu ai doar CNP ci si date ca anul, sectia de politie etc.) Daca te referi ca iti scaneaza codul inainte sa votezi si nu te mai lasa sa votezi, inseamna ca nu ai mai fost la alegeri de ceva vreme si te-ai trezit intrebad pe internet una alta.
  • +2 (2 voturi)    
    Am votat astazi (Duminică, 5 iunie 2016, 10:54)

    Carcalete [utilizator]

    A durat 2-3 minute.
    Mai mult, pe http://prezenta.2016bec.ro e totul online.

    Pana mea, a trebuit sa treaca 25 de ani pentru asa ceva.
  • 0 (0 voturi)    
    Magic (Duminică, 5 iunie 2016, 14:37)

    feisbuk [utilizator]

    Sunt curios daca solutia (perfectibila) va fi folosita in la alegerile generale (unde e miza adevarata).

    Oricum, acest spell al AEP+STS are darul de a invinge magia neagra a necromancerului Dragnea.