​​VIDEO Ce raspund bucurestenii cu 4 zile inainte de alegeri la patru intrebari banale: cand au loc alegerile locale, in cate tururi, cine candideaza la Bucuresti si in sectorul dvs

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro

Din 14 persoane intervievate de Hotnews.ro, jumatate nu au stiut cand au loc alegerile. Intrebati daca vor fi doua tururi sau un singur tur, doar 5 persoane au stiut raspunsul corect. Rugati sa numeasca 4 candidati la Primaria Capitalei, doar 3 intervievati au reusit acest lucru, iar la Primariile de sector nu au putut numi niciun candidat.
  • Peste 4 zile sunt alegerile locale, iar bucurestenii ar trebui deja sa aiba o idee cu cine voteaza si sa fi studiat programele candidatilor pentru a lua o decizie cat mai bine documentata. HotNews.ro a facut un mic sondaj la Piata Sudului si in Centrul Istoric al Bucurestiului, intreband la intamplare 14 persoane daca stiu cand au loc alegerile locale, in cate tururi, cine sunt candidatii la Primaria Capitalei si primariile de sector.


Filmare si editare video: Balazs Nitsch-Petioky / Video realizat cu echipament Nikon


1. Reporter: Pe ce data sunt alegerile locale?
Intervievat:
Pe 5 iunie, duminica viitoare.

Reporter: Stiti daca sunt in doua tururi sau intr-un singur tur?
Intervievat:
Eu ziceam sa fie intr-un tur, dar nu se stie cu politicienii astia.



Reporter: Puteti sa numiti 4 candidati la Primaria Capitalei?
Intervievat:
Nu, eu nu numesc niciunul. Ar trebui sa vina un strain sa conduca ca astia ai nostri, toti, sunt hoti.

Reporter: Dar stiti cine candideaza la Primaria Capitalei?
Intervievat:
Toti sunt hoti.

Reporter: Dar la Primaria de sector?
Intervievat:
Acelasi lucru. Toti sunt hoti de la fasa pana la barba alba.


2. Reporter: Pe ce data sunt alegerile locale?
Intervievat:
Pe 5 iunie.

Reporter: Stiti daca sunt in doua tururi sau intr-un singur tur?
Intervievat:
Un singur tur.




Reporter: Puteti sa numiti 4 candidati la Primaria Capitalei?
Intervievat:
Robert Turcescu, Catalin Predoiu, Gabriela Firea si independentul, nu stiu cum se numeste.

Reporter: Dar la Primaria de sector?
Intervievat:
Aici, nu, ca nu ma intereseaza.


3. Reporter: Pe ce data sunt alegerile locale?
Intervievat:
Eu sunt din Cluj, habar nu am, nu ma duc aici in Bucuresti la alegeri. Votez daca ajung acasa, nu stiu pe ce data sunt.



Reporter: Stiti daca sunt in doua tururi sau intr-un singur tur?
Intervievat:
Ma duc indiferent, eu in Cluj votez.


4. Reporter: Pe ce data sunt alegerile locale?
Intervievat:
Duminica, nu stiu exect ce data este, 5 iunie.

Reporter: Stiti daca sunt in doua tururi sau intr-un singur tur?
Intervievat:
Unul?



Reporter: Puteti sa numiti 4 candidati la Primaria Capitalei?
Intervievat:
Nu.

Reporter: Dar la Primaria de sector?
Intervievat:
Nu, nu ma pricep.

5. Reporter: Pe ce data sunt alegerile locale?
Intervievat:
Pe 5, duminica.

Reporter: Stiti daca sunt in doua tururi sau intr-un singur tur?
Intervievat:
Un singur tur.



Reporter: Puteti sa numiti 4 candidati la Primaria Capitalei?
Intervievat:
Nu ma intereseaza, toti sunt niste hoti si niste puslamale.

Reporter: Dar la Primaria de sector?
Intervievat:
Si aia sunt la fel.

6. Reporter: Pe ce data sunt alegerile locale?
Intervievat:
Pai, nu e duminica?

Reporter: Stiti daca sunt in doua tururi sau intr-un singur tur?
Intervievat:
Mamaie, eu acum ce sa spui de un tur de doua, daca in caz ca nu e prima data, este a doua oara, eu stiu cum...



Reporter: Puteti sa numiti 4 candidati la Primaria Capitalei?
Intervievat:
Nu stiu.

Reporter: Dar la Primaria de sector?
Intervievat:
Eu sunt din comuna Berceni si la noi zice ca cu Firea, dar eu stiu, sa vedem cu cine. Deci nu se spune.

Reporter: Nu vreau sa stiu cu cine votati ci daca puteti numi patru candidati?
Intervievat:
Nu stiu cum sa spui, primarul nostru din comuna, altceva nu stiu.


7. Reporter: Pe ce data sunt alegerile locale?
Intervievat:
Nu, si nici nu ma intereseaza.

Reporter: Stiti daca sunt in doua tururi sau intr-un singur tur?
Intervievat:
Nu, si nici nu ma intereseaza.




Reporter: Stiti cine candideaza?
Intervievat:
Nici cine candideaza, ca cine candideaza nu candideaza pentru noi, tot pentru buzunarul lor.

8. Reporter: Pe ce data sunt alegerile locale?
Intervievat:
Pe data de 5 iunie.

Reporter: Stiti daca sunt in doua tururi sau intr-un singur tur?
Intervievat:
Un singur tur.



Reporter: Puteti sa numiti 4 candidati la Primaria Capitalei?
Intervievat:
Eu nu sunt pe 5 aici, sunt plecat. Predoiu, Nicusor Dan, Firea si Turcescu.

Reporter: Dar la Primaria de sector?
Intervievat:
E grea intrebare.

9. Reporter: Pe ce data sunt alegerile locale?
Intervievat:
Reporter: Nu stiu, sincer va spun.

Reporter: Intentionati sa mergeti la vot?
Intervievat:
Nu.



Reporter: Aveti idee cine candideaza?
Intervievat:
Nu. Imi pare rau.

Reporter: Din ce sector sunteti?
Intervievat:
Sectorul 3, Bucuresti.

Reporter: Puteti sa numiti 4 candidati la Primaria de sector?
Intervievat:
Nu ma uit la politica, imi pare rau.

10. Reporter: Pe ce data sunt alegerile locale?
Intervievat:
Nu stiu, ca nu m-a interesat.



Reporter: Mergeti la vot?
Intervievat:
Nu.

Reporter: Stiti cine candideaza?
Intervievat:
Nu. Ca urmeaza sa plec. Locuiesc in sectorul 3 acum.

11. Reporter: Pe ce data sunt alegerile locale?
Intervievat:
Sincer, nu stiu. M-ati luat pe nepregatite. Imi pare tare rau.

Reporter: Mergeti la vot?
Intervievat:
Da.



Reporter: Stiti cine candideaza la sectorul d-voastra?
Intervievat:
Stiu, dar nu imi convine de niciunul. Imi pare tare rau.

Reporter: Puteti sa enumerati patru candidati la sectorul d-voastra?
Intervievat:
Nu, nu sunt pregatita acum, imi pare rau.


12. Reporter: Pe ce data sunt alegerile locale?
Intervievat:
Nu.

Reporter: Mergeti la vot?
Intervievat:
Nu, pentru ca nu am pe cine sa aleg.




Reporter: In ce sector locuiti?
Intervievat:
In sectorul 5.

Reporter: Stiti cine candideaza la sectorul d-voastra?
Intervievat:
Nu, i-am vazut, dar nu stiu nimic despre ei.

Reporter: Dar la Capitala stiti?
Intervievat:
Nu. Suntem total dezinteresati. Nu e un lucru bun, dar suntem dezinteresati fiindca nimeni nu a facut nimic.


13. Reporter: Pe ce data sunt alegerile locale?
Intervievat:
Duminica viitoare, pe 5 iunie.

Reporter: Stiti daca sunt in doua tururi sau intr-un singur tur?
Intervievat:
Nu stiu. Nu mai stiu. La un moment dat erau intr-un singur tur si astia de la PNL au cerut in doua.

Reporter: Puteti sa numiti 4 candidati la Primaria Capitalei?
Intervievat:
Nu am urmarit. Nu prea ma uit la televizor.



Reporter: Dar la Primaria de sector?
Intervievat:
Eu locuiesc in sectorul 6, nu stiu.

Reporter: Mergeti la vot?
Intervievat:
Merg, dar nici nu stiu, ca eu nu prea ma uit la televizor, ca plec dimineata si vin seara.

Reporter: Atunci pe ce principiu votati?
Intervievat:
Sa ii vad programul si pe urma pun eu pe care o fi.


14. Reporter: Pe ce data sunt alegerile locale?
Intervievat:
Pe 5 iunie.

Reporter: Stiti daca sunt in doua tururi sau intr-un singur tur?
Intervievat:
Un singur tur.

Reporter: Puteti sa numiti 4 candidati la Primaria Capitalei?
Intervievat:
Complicat. Nicusor Dan, doamna Firea, Robert Turcescu si Predoiu.



Reporter: In ce sector locuiti?
Intervievat:
Sectorul 1.

Reporter: Ne puteti spune 4 candidati la sectorul 1?
Intervievat:
Nu.

Reporter: Mergeti la vot?
Intervievat:
Da.

Reporter: Si pe ce principiu votati?
Intervievat:
Daca as avea acces la materiale informationale, probabil ca as fi facut-o deja. Am sa fac asta online in aceasta saptamana.


Citeste mai multe despre   









8716 vizualizari
  • +10 (16 voturi)    
    democratie (Marţi, 31 mai 2016, 17:16)

    andrei_2013 [utilizator]

    Trist cu democratia asta ....
    • +5 (15 voturi)    
      Nu trist, greu... (Marţi, 31 mai 2016, 17:36)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui andrei_2013

      Noi toti vrem democratie cand suntem intrebati, dar de fapt am vrea niste dictatura...
    • 0 (14 voturi)    
      Pregatirea esecului (Marţi, 31 mai 2016, 18:47)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui andrei_2013

      Pregatirea esecului.

      Asa cum era de asteptat, singurul lucru la care se pricepe intr-adevar HN e sa eSplice fanilor hipsteri mononeuronali propriul esec. Nu, nu ei sunt defazati, in contradictie cu stiinta, logica, bunul simt, cunoasterea. De vina e partea cealalata, 99% din populatie, cea care isi urmareste interesele banale, foloseste logica si bunul simt in analiza actiunilor si nu rezolva problemele din click.
      Acest articol e numai inceputul. Abia astept vaicarelile lui Tapalaga, victimizarea, rahatul propriu pe ventilator...tot tacamul "tinerilor frumosi si liberi". Dar prosti ca oile.

      Hai cu minusuri, sa marcati o postare OK.
      • +2 (2 voturi)    
        @newlook, rationament corect, o mica eroare (Joi, 2 iunie 2016, 17:15)

        Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        E adevarat, rationamentul este corect, HN si Nicusor Dan sunt vazuti pozitiv de o minoritate, sansele mari sunt ca Dan Tapalaga sa se "vaicareasca" ca a iesit Firea castigatoare, etc.

        Singura greseala este la calitatea votantilor. Romania ar fi un paradis daca majoritatea ar fi aia cu capu la ei si minoritatea niste needucati "defazati, in contradictie cu stiinta, logica, bunul simt, cunoasterea". Ce Elvetia, ce Japonia, Romania ar fi cea mai tare tara din lume, domle.

        Din pacate insa lucrurile stau exact invers, aia cu capu la ei sunt minoritari, si cum s-au prins cum sta treaba mare parte s-a si carat din "paradisul" ala de tara, ti-o lasam tie, newlook, sa fii fericit acolo ...

        Daca nu ma crezi uita-te la profilul socio-demografic al votantilor PSD, vezi cine a votat cu Nicusor Dan si cine a votat cu Gigi Becali ... si dup-aia vedem care-s oile (ca tot vorbim de Becali) ... :-)))
    • +5 (5 voturi)    
      Care răspunsuri te nemulțumesc? (Miercuri, 1 iunie 2016, 9:47)

      AdrianCalin1 [anonim] i-a raspuns lui andrei_2013

      Ce e trist? Este realitatea, oamenii nu sunt interesați, istoria ultimilor 26 de ani le-a arătat că pe oricine au ales au ales prost, indiferent de ce li s-a promis. Problema nu este la cetățeanul de rând, e greșit să-i pui omului în cârcă relele care se întâmplă, el s-a dus cu speranță la vot în 90, s-a dus cu speranță la vot în '96, n-a avut de ales în 2000, și tot așa. Au fost jucați în picioare, ce să facă omul de rând? Se retrage în cochilie și nu-l mai interesează, are de hrănit copiii. Politicienii români sunt praf, nu e nimic de votat, realist vorbind, și toți știm că, de fapt, nu facem decât să schimbăm sau să reconfirmăm, din 4 în 4 ani, primarul care, oricum, nu face nimic. Eu îi înțeleg perfect pe oamenii ăștia deși, contrar a ceea ce scrie în începutul articolului, cei mai mulți au știut când sunt alegerile, că sunt într-un singur tur, etc.
  • +9 (21 voturi)    
    romanii si democratia (Marţi, 31 mai 2016, 17:45)

    Itsoc [utilizator]

    baba si mitraliera.
    romanii nu merita democratia, romanii sunt un trib care trebuie condus cu mana forta de un Tatuc. in rest nimic, pacat doar ca din cauza oilor blege ca exemplele de mai sus sufera si altii care poate nu sunt asa. dar nu-i problema, cat de curand vor pleca si ultimii oameni ok din tara asta si atunci oile vor ramane cu stapanii lor.
  • +15 (19 voturi)    
    Prosti dar multi (Marţi, 31 mai 2016, 17:47)

    Havel [utilizator]

    In rest sunt cu gura pe sus ca "politicienii sunt de vina", ca nu li se da, ca nu li se face, ca nu primesc ajutoare....
  • -6 (14 voturi)    
    Nasol (Marţi, 31 mai 2016, 17:57)

    Prostu' satului [utilizator]

    Asta demonstreaza fara niciun dubiu ca niciun bucurestean nu citeste HN???
    • +9 (13 voturi)    
      ba da (Marţi, 31 mai 2016, 18:06)

      Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

      probabil 10-15% dintre ei, adica procentele dreptei la aceste alegeri.
      restul se uita la poze cu pisici, adica 85% :)
  • +5 (7 voturi)    
    pai si nu au dreptate? (Marţi, 31 mai 2016, 18:06)

    DrInOrice [utilizator]

    "alegerile democratice" au inceput sa fie intelese... sau ca nu e nimic de inteles si ca e bataie de joc, votezi, ei schimba legea, fac intelegeri ascunse, etc
  • +11 (11 voturi)    
    ... (Marţi, 31 mai 2016, 18:16)

    John.Doe [utilizator]

    Si asa avem politicienii pe care ii meritam, nu de care avem nevoie.
  • +19 (19 voturi)    
    Romanul obisnuit (Marţi, 31 mai 2016, 18:29)

    Ord [utilizator]

    prefera sa fie furat din taxele pe care dumnezeieste le plateste statului, umilit prin spitale si cu copiii prost educati prin scoli, pentru ca nu este in stare sa se informeze in mana cui lasa destinul lor.
    Cu lehamite ii tratati intr-o zi, cu lehamite o sa va trateze si ei urmatoarele 1825 de zile.
  • -1 (11 voturi)    
    Nu este chiar asa (Marţi, 31 mai 2016, 19:18)

    V. Veroiu [utilizator]

    Pana acum am tot sperat intr-o schimbare si am participat la toate alegerile din spirit civic, chiar daca am stat la coada.

    M-am convins insa ca toate aceste simulacre de alegeri nu sunt decat rotatia acelorasi cadre (in marea majoritate) iar acolo unde unul mai scapa, acela nu are decat functie simbolica.

    In momentul in care in partide nu vor mai aparea Tariceanu, Dragnea, Basescu, Iliescu, Udrea, etc. atunci vom mai discuta despre democratie. Pana atunci insa este foarte clar ca oricine iese va face aceleasi contracte cu statul, va face avere, etc. Pai in aceasta situatie putin ma intereseaza numele celui care iese.

    Ma adaptez si eu: daca ei fura, am dreptul sa fiu dpdv civic un ignorant. Furati pana cand nu veti mai ave ce, apoi lichidati-va si furati din nou. Ups: mi se pare cunoscut acest scenariu cu lichidarea. Poate dau idei unora.

    PS: oricum ceea ce se intampla acum nu e nimic nou - de secole politica romaneasca e la fel. Citeste din pamfletele lui Eminescu sau din scandalurile de acum 120 de ani. Este absolut la fel.
  • +2 (4 voturi)    
    Stiu ca suna mult, dar ar trebui convocat CSAT :) (Marţi, 31 mai 2016, 19:37)

    adoa [utilizator]

    :)

    E destul de clar ca oamenii au uitat ce au indurat pe vremea comunismului, au uitat sacrificiul parintilor/bunicilor si speranta lor ca noi copiii vom trai vremuri mai bune, liberi.
    Au luat libertarea ca pe-un bun uzual (gen: apa, aer) si nu-l mai pot aprecia.

    Poate ca ar trebui o directiva, ca atunci cand sunt alegeri sa faca statul un sondaj, iar daca intentia de a merge la vot e sub ... 50% (sa zicem) sa faca statul o minima campanie de informare. Un organism statal (CSAT de exemplu) ar trebui sa declanseze asta. Ex:
    - presedintele statului sa fie obligat sa mearga 5 zile sa indemne oamenii la vot
    - presedintele senatului/camerei, la fel 5
    - toti ministri din Executiv, tot 5
    - Top 10 cadre militare, 5 zile de campanie pe frontul democratiei :)
    - ONGuri, 5+ zile
    - etc.

    toti sa fie filmati, pentru ca e proaganda de tara, de democratie care nu se intretine asa usor.

    *Doar un gand ce-mi trece prin cap in momenul asta de cum s-ar putea rezolva situatia...
  • +5 (5 voturi)    
    Asta e rezultatul noii campanii electorale (Marţi, 31 mai 2016, 19:38)

    Ochiana [utilizator]

    adica o luna intreaga in care nu exista dezbateri reale... si nici programe si informatii realiste din partea candidatilor
  • +6 (6 voturi)    
    leneeeee (Marţi, 31 mai 2016, 20:42)

    ardeleanu_ion123 [utilizator]

    asa e si aici in ardeal. la mine in oras candideaza doar maimutoi si penali. sa ma duc sa votez ce? raul cel mai mic? alde Cristiiiii, baaa Cristiii baaaaa?>?>????( scuze Cristianilor veritabili, nu la ei ma refeream)

    nuuu, io de-abia astept sa iasa lumea in strada, ca ma duc si eu!
  • +2 (4 voturi)    
    La Bucuresti (Miercuri, 1 iunie 2016, 11:42)

    UpNext [utilizator]

    lucrurile sunt clare: daca va castiga Firea - demonstratie seara Piata Universitatii/milioane revoltati pe strazi/votare frauduloasa/contestatii/securistii+comunistii /politie/violente/reluarea votului/Predoiu,Dan,Turcescu castiga: sarbatoare, dans, democratia a invins!
    Daca va castiga direct Predoiu/Dan/Turcescu, sarbatoare, dans, democratia a invins, bla-bla....