Rise Project: Nicusor Dan - "Nu am stiut ca seful meu de campanie apare in #PanamaPapers"

de Rise Project     RISE PROJECT

Nicusor Dan, candidatul Uniunii Salvati Bucurestiul (USB), a declarat intr-un interviu pentru RISE Project ca nu stia ca seful sau de campanie, Matei Paun, apare in documentele PanamaPapers. Intrebat de autorul interviului cum l-a cooptat pe Paun in campanie, Nicusor Dan a spus ca "este un prieten".

Fragmentul relevant din interviu:

Rep: Matei Păun, șeful dumneavoastră de campanie, apare în #Panama_Papers. Cum l-ați cooptat?
N.D.: Informația asta e o noutate pentru mine.

(Pe ecranul unui laptop, Nicușor Dan studiază documentul prin care Păun a fost numit director al firmei din Seychelles. Apoi, întreabă): Ce spune hârtia asta?

Rep: Spune că, în 2001, împreună cu alți trei asociați, cu care avea afaceri și în România, conducea o societate offshore în Seychelles. Cum l-ați cooptat?
N.D.: Este un prieten. L-am cunoscut prin alți prieteni, în 2012. Ne-a ajutat în campanie. Ne-am mai întâlnit de atunci și acum s-a oferit să facă această muncă.

Rep: Ce presupune această muncă?
N.D.: Coordonează logistic întreaga campanie.

Rep: Au mai venit oameni în această campanie pe filiera lui?
N.D.: Oameni pe care el îi cunoștea, da.

Rep: Și sunt și pe listele USB?
N.D.: Nu, sunt doar două persoane în echipa de comunicare.

Rep: Păun e și membru de partid?
N.D.: S-ar putea să fie, la sectorul 1.

Firma pe care Matei Păun (44 ani), șeful de campanie al candidatului USB, a înființat-o în Republica Seychelles (Oceanul Indian) se numea International Solutions, scrie Rise Project. A fost înregistrată în 2001, de Păun și alți trei afaceriști, alături de care acesta deținea deja firme în România. Întrebat de RISE Project de ce a avut nevoie să creeze o firmă de carton în Seychelles, Păun a spus că nu își mai amintește de ea și că nu e un delict să ai o companie offshore. Consultant financiar cu cetățenie germană și domiciliu în SUA, Păun a făcut afaceri în România încă din 1997. Firma lui Păun din Oceanul Indian nu a deținut niciodată societăți comerciale în România.

Citeste tot articolul pe RiseProject.ro










9786 vizualizari
  • +11 (31 voturi)    
    Sa lamurim odata: nu e ilegal sa ai offshore!!!! (Marţi, 31 mai 2016, 10:38)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    A avea firma off-shore NU este ilegal. Este o pb insa daca e folosita pt a spala bani sau pt a acoperi alte operatiuni ilicite.
    Si este imoral (nu ilegal) daca e folosita pt a diminua taxele platite statului.
    Deci, daca acea firma nu a fost folosita in unul din astfel de scopuri, nu vad relevanta. Daca da, ND are o pb si treb sa reactioneze rapid, chiar daca e vb de un "prieten"!
    • -1 (13 voturi)    
      Sa o mai lamurim o data ... (Marţi, 31 mai 2016, 11:02)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Nu e ilegal pentru ca cei care isi permit si au nevoie de asa ceva au avut grija sa ramana (inca) o portita legala. Insa este de o imoralitate teribila si daca ar fi sa aleg intre un politician / echipa care are offshore si unul care nu are l-as prefera pe cel care nu are. Offshore-urile astea sunt pentru smecheri, in timp ce antreprenorii mici, normali, clasa medie care de abia se chinuie sa-si plateasca taxele si sa supravietuiasca economic nu face "smecherii" de genul asta. De populatia saraca (muncitori, pensionari, someri etc) nici nu mai vorbesc.
    • +3 (15 voturi)    
      si daca (Marţi, 31 mai 2016, 11:04)

      freestyle [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      era vorba despre un candidat de la alta formatiune politica? din hoti si pungasi nu-i mai scoteai. ipocrizie!
      • +2 (10 voturi)    
        cat ai IQ dom'le? (Marţi, 31 mai 2016, 11:36)

        Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

        unu la mana ca am spus f.f. clar ca daca acel off-shore a fost folosit pt operatiuni legate de taxele din Ro sau altele "ND are o pb si ar trebui sa reactioneze rapid..."!! Ce nu iti e clar din asta? Reiese de aici ca l-as apara? Mai iesim si din nivelul de logica de molusca?
        doi la mana- chiar Rise specifica ca acel off-shore NU a fost folosit pt operatiuni cu companii romanesti. Deci, cu ce te afecteaza pe matale? Si Google, Amazon, etc folosesc astfel de intrumente, legale.
        Jura-te tu ca daca primesti o amenda mare de circulatie nu faci tot ce poti ca sa o contesti, de ex? Chiar daca poate o meriti (nu mai zic de situatia cand apelezi la clasica spaguta pt a scapa de ea)! Asa-i ca mergi si in instanta? E o taxa, pana la urma- ce e ilegal in faptul ca nu vrei sa o platesti ? Poate fi imoral- mai ales daca o meriti!

        Asa ca lasa-ne cu judecatile tale. Ref santaje- caci vad ca mai jos scrii si de "santaje' : unde naiba ii sunt viloaiele, iahturile si conturile lui ND din banii de santaje? Si cum putea sa santajeze pe altii, el neavand nicio functie administrativa?
    • +3 (7 voturi)    
      Dar e imoral (Marţi, 31 mai 2016, 11:35)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Eludezi plata impozitelor acolo unde se produce plus valoarea. Si cand conduci o campanie ce se vrea bazata pe moralitate e cel putin penibil sa apari cu astfel de "tinichele" si mai ales sa vii cu justificarea ca nu e ilegal.
    • +5 (7 voturi)    
      qed (Marţi, 31 mai 2016, 11:47)

      m1ha1 [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      ”Firma lui Păun din Oceanul Indian nu a deținut niciodată societăți comerciale în România.”
  • -13 (33 voturi)    
    depasit de situatie (Marţi, 31 mai 2016, 10:41)

    mmmircea [utilizator]

    da doar nu credea nimeni ca nicusor e alba ca zapada.
    • +4 (8 voturi)    
      Nu zau? acum ND e vinovat de orice? (Marţi, 31 mai 2016, 10:46)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      si de faptele trecute si viitoare ale celor din staff-ul sau? De unde sa stie cu ce "incarcatura" vine fiecare la USB? Pt admiterea in USB exista un formular standard, fara obligatia de a declara toata viata!

      Dupa logica matale, daca ND e "depasit de situatie", tinand cont la ce panarame dovedit penale sunt in PSD, PNL, UNPR, ALDE samd- ceilalti candidati ar trebui sa se ascunda in pesteri de rusine!
    • -1 (11 voturi)    
      Care e ilegalitatea ? (Marţi, 31 mai 2016, 11:01)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui mmmircea

      Si eu mi-as face o firma offshore daca asta m-ar scuti de taxe. Daca nu e nimic ilegal, nu vad rostul discutiei. Google, Apple, Microsoft, Facebook isi externalizeaza profiturile in tarile unde taxele sunt foarte mici. Dar da, sincer in locul lui Nicusor ca sa nu existe niciun dubiu, i-as cere sa renunte la postul de sef de campanie chiar daca omul n-a facut nimic ilegal. Apropo, firmele respective n-au activat in Romania deci toata discutia este stupida.
  • +4 (10 voturi)    
    pai? (Marţi, 31 mai 2016, 10:47)

    andreexe [utilizator]

    "Firma lui Păun din Oceanul Indian nu a deținut niciodată societăți comerciale în România." Asta spune tot despre titlul articolului.
  • +1 (15 voturi)    
    asta e (Marţi, 31 mai 2016, 11:01)

    freestyle [utilizator]

    ND nu stie cam multe... sunt oamenii lui, deci are o responsabilitate.
    P.S. sunt curios cum ramane cu acuzatiile de santaj.
  • 0 (10 voturi)    
    Nicusor Dan = Johannis 2 (Marţi, 31 mai 2016, 11:46)

    Miky60 [utilizator]

    Din pacate se pare ca sunt acelasi lucru. Aceeasi oameni in jurul lor, merg pe fix acelasi mesaj, aceeasi postaci, aceleasi surse dubioase de campanie, aceeasi ipocrizie: cand e de la el nu stie, cand este de la cealalta tabara e de rau.

    Dar singurul mijloc este sa il votam ca nu este PSD si sa vontam cine nu e PSD. Asa vom face. Insa vom fi dezamagiti cum am fost de Johannis...
    • +1 (3 voturi)    
      Tine de preferinte (Marţi, 31 mai 2016, 13:35)

      Keni [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Prefer sa fiu dezamagit, decat sa regret amarnic.
  • +1 (9 voturi)    
    read my lips... (Marţi, 31 mai 2016, 12:05)

    ..13 [utilizator]

    ND a fost intrebat, nu de mult, de unde are bani pentru campania aceasta.

    Raspunsul vine printre rânduri din acest articol plus din cel publicat de Rise Project.

    Spune+mi cu cine te insotesti ca sa iti spun cine esti.
    Chiar daca nu a avut toate datele despre seful de campanie, daca ar fi sa credem acest lucru, putem sa intelegem oamenii care sunt in spatele lui.

    Personal am vazut si cunoscut membrii ai partidului lui ND si unii nu mi+au placut, fara ca la aceea data sa am informatii suficiente despre ei. Imi explic mai multe dupa ce am citit cele doua articole. Multumesc!
  • -1 (9 voturi)    
    mda (Marţi, 31 mai 2016, 12:28)

    SoulSearcher [utilizator]

    cei din spatele lui nicusor sunt la fel de dubiosi si corupti precum cei din spatele psd, pnl, pmp.. etc

    nu va lasati dusi de aura de necorupt a lui nicusor... are datorii mari de platit fata de cei care il sustin acum financiar

    si cand un om e dator vandut altor grupuri de interese, va trebui sa faca ORICE ca sa stinga acea datorie.. si chiar si atunci, va fi santajat cu "tii minte cand ti-am dat cateva milioane de euro pentru campania electorala?"
    • -6 (6 voturi)    
      gresit (Marţi, 31 mai 2016, 13:24)

      NumaiLaNoi [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      psd nu are oameni tiocalosi
      aia ii gasesti numai la pmp , pnl, usb
      • +3 (3 voturi)    
        corect are numai hoti (Marţi, 31 mai 2016, 16:03)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui NumaiLaNoi

        Nastase, Dragnea - presedinti infractori, Mitrea, DIP etc conducere in parnaie. Conduc detasat in topul infractorilor in functii de conducere
  • -1 (11 voturi)    
    Pana la proba contrarie, (Marţi, 31 mai 2016, 12:39)

    pencu [utilizator]

    aceasta "dezvaluire" care nu dezvaluie nimic spectaculos nu este decat un nou atac la Nicusor Dan, pentru ca a indraznit sa intre in politica romaneasca fara sa "doneze" la partidele politice "traditionale".
    • +4 (8 voturi)    
      Campania lui Nicusor Dan (Marţi, 31 mai 2016, 13:03)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui pencu

      Pana acum: doar se face pe victima, tot ce e rau e numai PSD, tot ce e bun este el, a fost olimpic la matematica in liceu si cam atat... A, da, si fff multi postaci
      O incercare de a copia campania lui Johannis: dca a mers atunci, de ce nu ar merge si acum?

      Din pacate altul nu avem, asa ca votam anti-PSD, dar campanie fff slaba si nimic nou.