Dezbatere electorala la Realitatea TV / Participa doar Nicusor Dan: Nu ma retrag in favoarea lui Catalin Predoiu 

de Sebastian Rotaru     HotNews.ro

Nicuost Dan la Realitatea TV
Foto: Captura Realitatea TV
Nicusor Dan, candidatul Uniunii Salvati Bucurestiul la Primaria Generala, participa la emisiunea Jocuri de Putere, moderta de Rares Bogdan, la Realitatea TV. Principalele teme dezbatute sunt sondajul comun cu PNL si care este viziunea lui Nicusor Dan despre posibila castigare a alegerilor de catre Gabriela Firea/ Catalin Predoiu.

Rares Bogdan a afirmat la inceputul emisiunii ca Cezar Preda are rumegus in cap.

Am construit o Universitate cu putini studenti, dar foarte buni si care este recunoscuta de toate Universitatile mari din lume. Salvati Bucurestiul este acelasi lucru. Este o institutie care tine locul de Prefect si de Inspectorat de Stat in Constructii, pentru ca daca aceste institutii ar functiona, nu ar mai veni lumea la USB.

Indiferent de spusele oricarui sondaj, nu il voi sustine pe Catalin Predoiu, insa eu tind sa facem un sondaj, iar domnul Predoiu a fost de acord. Azi dimineata a revenit si a zis ca nu a inteles bine, aseara cand am discutat la TVR. Nicusor Dan, despre retragerea sa in favoarea lui Predoiu. Am vrut sa facem acest sondaj, tocmai pentru ca oamenii care nu sunt hotarati sa vada cum se face acest transfer de voturi.
  • Nicusor Dan, despre o posibila castigare a alegerilor de catre Gabriela Firea: 
Doamna Firea nu a condus pana acum o institurie administrativa. Eu cred ca ea va fi, sa speram ca nu, primar, va fi condusa de lucrurile de influneta ale PSD. Vom vedea aceleasi lucru ca in mandatul Oprescu. Aceleasi preturi de 100 de ori mai mari la spatii verzi si la asfaltari. Din fericire, chiar in varianta nefericita in care Gabriela Firea castiga, USB va fi in Consiliul General si o sa avem o corespondenta sigura cu DNA. 

  • Nicusor Dan, despre o posibila castigare a alegerilor de catre Catalin Predoiu: 
Asa cum il vedem, acum, tolerat pe domnul Sava, care se Plimba cu Piedone, asa vom vedea lucruri pe care domnul Predoiu va spune ca sunt in regula. 

  • Nicusor Dan, despre retragerea sa in favoarea lui Predoiu:
Nu se pune problema de asa ceva. Am declarat asta de luni de zile, am declarat ieri cu subiect si predicat la TVR. Nu ma voi retrage in nicio conditie in fata lui Catalin Predoiu. 

Domnul Predoiu a propus la Antena 3, in urma cu o saptamana, candidatilor de dreapta slab clasati sa il sprijine pe primul. Atat eu cat si domnul Barbu am refuzat oferta. Am spus foarte limpede ca votantii mei sunt oameni care s-au saturat, atat de PSD, cat si de PNL, s-au saturat de toate cele sapte blaturi comune, in Bucuresti intre PSD si PNL.

PNL nu a avut de la inceput nicio sansa sa castige aceste alegeri locale in Bucuresti. Ei au avut doua variante: Varianta pentru Bucuresti, in care sa spuna "Ne recunoastem vinovatia acestor ultimi ani de guvernare, in Bucuresti si sprijinim un om din afara partidului nostru, care a dovedit ca poate sa schimbe modul in care administreaza Bucurestiul. Asta e prima varianta, dar ei au mers pe varianta meschina. Au spus "Nu cumva, daca noi facem asta, USB-ul, creste cu 15% la consilieri si noi scadem?" Mai bine au incercat cu Maria Munteanu.

  • Nicusor Dan, despre candidatii propusi inital de PNL
Cu Maria Munteanu si Cristian Busoi puteau sa vada ca fiecare din candidatii astia, nu cresteau peste un anumit procent, tocmai pentru ca exista categoria asta de oameni care spune "Nu va vom vota pe voi".


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
5342 vizualizari
  • -7 (29 voturi)    
    O declaratie paguboasa ,pt. bucuresteni ! (Luni, 30 mai 2016, 23:00)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    Nicusor Dan daca nu te retragi ,tu sau Predoiu , fosta amanta a lui Voiculescu, Firea va castiga !
    Nicusor Dan ai batut palma cu PSD-ul ?!
    • +11 (19 voturi)    
      la fel puteti zice (Marţi, 31 mai 2016, 0:08)

      ZeroAbsolut [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

      si despre Predoiu ca a batut palma cu USL-ul... aaa, asta, cu PSD-ul :)

      Pana la urma Predoiu a propus sondaj, Dan a zis sa se faca de catre o companie independenta din strainatate, la care Predoiu tacut.
      • +1 (3 voturi)    
        De ce a tacut? (Marţi, 31 mai 2016, 8:47)

        celalalt_cetatean [utilizator] i-a raspuns lui ZeroAbsolut

        Pentru ca Perdoiu
      • -1 (3 voturi)    
        Important e sa nu castige Firea si PSD !!! (Marţi, 31 mai 2016, 11:07)

        DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui ZeroAbsolut

        Nu conteaza cine castiga Predoiu sau Nicusor Dan . Nu intereseaza cine se retrage ,de ce sau cum ,trebuie blocat accesul amantei de profesie G. Firea ,la primaria Bucurestiului!
        Nu este o persoana morala si nu este bucuresteanca , fiind venita din zona moldovei de putin timp ,cu scopul de a se capatui cu orice pret.
        • 0 (0 voturi)    
          nu prea gandesti (Marţi, 31 mai 2016, 20:02)

          VictorS [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

          vezi ca esti usor de manipulat.

          Habar nu ai de ce nu e bine sa iasa Firea.
          Nici Predoiu, nici Nicusor si nici macar Turcescu (daca asta a contat vreodata pentru cineva) nu sunt nascuti in Bucuresti.

          Toti au venit sa realizeze ceva (a se capatui = a-si face un rost, a se casatori), asa cum probabil si parintii tai au venit la Bucuresti.

          Firea insa reprezinta cancerul coruptiei, crima institutionalizata, asa cum si Predoiu insista sa o faca.
    • +2 (4 voturi)    
      gagica a lucrat la BNR in tainele vinului (Marţi, 31 mai 2016, 0:30)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

      de spart nuci..de Dragashani !
    • -1 (11 voturi)    
      Dupa cum suna lucrurile... (Marţi, 31 mai 2016, 1:47)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

      ... dreapta ar avea nevoie de un singur candidat. Targul cu Predoiu pare a fi cel mai bun, sa se retraga cel de pe locul doi.

      Daca nu castiga primaria din cauza incapatinarii, Nicusor Dan va avea cariera politica incheiata. Am vazut de mai multe ori lucrul asta in SUA.
      • +1 (3 voturi)    
        mere cu pere (Marţi, 31 mai 2016, 7:10)

        toxx [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

        asta compari. ce cultura politica au aia in SUA si ce avem noi pe Dambovita. daca era ca-n SUA, ramaneam cu 300 in parlament de la sine putere la cati penali sunt acolo
  • +2 (12 voturi)    
    dezbatere electorala (Luni, 30 mai 2016, 23:34)

    victor L [utilizator]

    cu un singur candidat?
    E monolog, nu dezbatere.
  • +8 (12 voturi)    
    Vedem (Luni, 30 mai 2016, 23:52)

    VictorS [utilizator]

    cum stau sondajele duminica seara.
    Sa vedem ce mai zici PNLul

    Iar Bucurestiul va primi ceea ce majoritatea (din pacate) merita: pe Firea.

    Imi pare sincer rau, dar asta este realitatea.
    • +1 (1 vot)    
      De aceia voteaza cum crezi, (Marţi, 31 mai 2016, 8:46)

      celalalt_cetatean [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

      Si nu cum indica sondajele! Defetisti ca ciobanul mioritic sunt mii, care daca ar vota cum considera si nu cum arata sondajele, ar produce schimbarea pe care de fapt si-o doresc.
  • +4 (16 voturi)    
    doresc alegere inteleapta bucurestenilor...... (Luni, 30 mai 2016, 23:56)

    TRABI [utilizator]

    Nu sunt din Bucuresti , dar , Nicusor Dan cred ca ar fi singurul om care are tendinta de a face totul transparent . Si-apoi , nu stie sa minta . Asta-i varianta castigatoare pentru a incepe schimbarea in administratie.
  • -6 (20 voturi)    
    iepurasul (Marţi, 31 mai 2016, 0:02)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    pedeserist nicusor dan trebuie sa-si faca treaba pina la capat.
    • -2 (4 voturi)    
      nu e iepuras (Marţi, 31 mai 2016, 8:46)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      E doar profitor ,are promisa functia de viceprimar in mandatul Firea.
    • +1 (3 voturi)    
      Se pare ca ... (Marţi, 31 mai 2016, 9:04)

      pencu [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      tu iti faci treaba pana la capat, denigrandu-l pe Nicusor Dan.
    • -3 (3 voturi)    
      Corecta observatie. (Marţi, 31 mai 2016, 9:52)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Din pacate multi nu-si dau seama de ea. Acest Oprescu 2 este chiar toxic pentru Bucuresti dar pina nu ne frigem nu ne lasam. Iar dupa aceea suflam degeaba in iaurt.
  • 0 (2 voturi)    
    Cum sa te retragi, ND? (Marţi, 31 mai 2016, 8:29)

    celalalt_cetatean [utilizator]

    Nici sa nu te gandesti. De ce, ca sa-i dai ocazia lui Perdoiu sa fie primarul din umbra asa cum a fost prim-ministrul din umbra atatia ani?
  • +1 (3 voturi)    
    Esti incapatanat! (Marţi, 31 mai 2016, 8:42)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    un vot deja l-ai pierdut ND (vot care va fi anulat, sa ne-ntelegem) ! imi pare rau, dar nu rezolvi nimic asa. Este absolut evident ca aveai nevoie de voturile lui Predoiu (s-ar putea sa ai nevoie si de cele ale lui Turcescu...) Numeri tu voturile? Nu stii ce masinarie are in spate Firea ?!? Te-am votat data trecuta, acum vad ca ai prins aripi si esti prea sigur pe tine...Mai vedem.
  • +2 (2 voturi)    
    Miticii............ (Marţi, 31 mai 2016, 8:46)

    polonyca [utilizator]

    ............... tot mitici raman !!!:) Tiganiada curata si PNL-ul asta.......trist , zau asa !!!!!