Catalin Predoiu: Sunt in urma doamnei Firea in sondaje, dar la o distanta recuperabila

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 22 mai 2016, 20:25 Actualitate | Alegeri locale 2016. Bucuresti

Catalin Predoiu
Foto: Agerpres
Candidatul PNL la Primăria Capitalei, Cătălin Predoiu, spune într-un interviu acordat ziarului ''Gândul'', că distanţa care îl desparte în sondaje de social-democrata Gabriela Girea este ''recuperabilă'', susţinând că o va devansa pe aceasta până la data scrutinului, potrivit Mediafax.

''Sunt în urma doamnei Firea, dar la o distanţă recuperabilă. Şi o voi recupera până la sfârşitul campaniei'', afirmă Predoiu, întrebat de Gândul cum stă în sondaje. În opinia sa, cea mai mare problemă pe care o are în prezent este tocmai această ''intoxicare'' prin sondaje.

''Se aruncă pe piaţă sondaje care intoxică cu informaţii false privind distanţa dintre candidaţi, scopul fiind acela de a confuziona, a-i deruta pe cei nehotărâţi şi, poate, mă gândesc eu, de a înmuia, dacă vreţi, trupele candidatului. (...) Aceste sondaje sunt false, sunt aceleaşi case de sondaje care îl dădeau castigator detaşat pe Victor Ponta în după amiaza turului doi al alegerilor prezidenţiale cu trei-patru procente. În câteva ore s-a văzut că situaţia era invers. Şi sunt aceleaşi case de sondaje care acum spun că Gabriela Firea e castigator detaşat. Eu vă spun, Gabriela Firea nu va fi primarul general al Capitalei. Primarul general al Capitalei va fi Cătălin Predoiu. Ştiu ce spun'', a explicat candidatul liberal.

In ceea ce priveşte demisia din fruntea PNL Bucureşti în caz de eşec, Catalin Predoiu spune ca nu ia în calcul această posibilitate: "'Nu o să pierd. Voi câştiga aceste alegeri'', sustine liberalul.

Un sondat realizat de TNS la  comandat USB, in perioada 13-18 mai, si dat publicitatii vineri a aratat ca Nicusor Dan, candidatul USB pentru Primaria Generala, este al doilea clasat, cu 19,5% din voturile alegatorilor care au declarat ca vor merge la urne pe 5 iunie. El are 11 puncte mai mult decat Catalin Predoiu (PNL), dar 18 sub Gabriela Firea (PSD).

Sondajul arata ca Gabriela Firea ar obtine 37,5% iar Catalin Predoiu doar 8,7%. Robert Turcescu este cotat cu 8,4%.

Pentru Consiliul General, PNL este cotat cu 18,5% iar USB cu 16,2% din voturi.










5916 vizualizari
  • +12 (14 voturi)    
    Really? (Duminică, 22 mai 2016, 20:32)

    BennyBenois1 [anonim]

    Pai are sens sondajul: doar 8.7% din Bucuresteni au auzit de Predoiu si au zis ca l'ar vota si pe el daca ar fi singur in cursa.
    • +12 (16 voturi)    
      Hai Nicusor Dan (Duminică, 22 mai 2016, 21:33)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui BennyBenois1

      Predoiu si PNL sunt total nerealisti si neseriosi. Chiar iresponsabili. trebuiau sa-l sustina pe ND la primarie si sa se bata pentru consiliul local cu oameni curati si profesionisti. Eu as fi fost dispus sa votez asta.

      Dar asa, abureala ieftina o sa-i coste scump.
  • +9 (11 voturi)    
    pai vrea? (Duminică, 22 mai 2016, 20:42)

    stefansb [utilizator]

    asta nici nu vrea sa ajunga primar, se viseaza premier din toamna. dar nu stiu daca va putea emite pretentii de premier, daca va esua lamentabil intr-o intrecere electorala.
    In plus PNL, ca sa propuna premier, trebuie sa castige alegerile in toamna, ceea ce nu e sigur, pt ca desi PSD nu se dezminte, nici PNL nu se lasa mai prejos si se face de ras, doar ca electoratul PSD va vota oricum PSD, indiferent ce imagine au, electoratul PNL s-ar putea sa stea acasa.
    care
  • +10 (14 voturi)    
    Nu sunt aşa sigur (Duminică, 22 mai 2016, 20:45)

    Lovercraft [utilizator]

    că te votează nici măcar familia ta, domnu Predoiu....
  • +9 (11 voturi)    
    Si daca nu? (Duminică, 22 mai 2016, 20:45)

    codo [utilizator]

    Pleaca dl predoiu din politica, trage usa dupa el si nu il mai vedem in veci? Sau isi va linge ranile tot din fruntea partidului ? Ca asa le sta bine la politicienii fara simt de onoare si raspundere. Si bucurestenilor cu menajera primareasa. Multumita cui? Pnl-ului.
  • +4 (4 voturi)    
    Hahaha, (Duminică, 22 mai 2016, 22:33)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    vorbeste optiunea #3!
  • +1 (3 voturi)    
    prostie pnl (Luni, 23 mai 2016, 0:01)

    Razvan_M [utilizator]

    Ultimele atacuri ale PNL sunt la Nicusor Dan - inca mai spera sa iasa pe locul 2 in sondaje. Pt. ei Bucurestiul este pierdut, asa ca vor sa-si faca publicitate pe spatele bucurestenilor.
    PNL, unii dintre noi nu uita ce ati facut si ce faceti.
  • +1 (1 vot)    
    pacat (Luni, 23 mai 2016, 8:25)

    woe [utilizator]

    daca erau alegeri locale in doua tururi era interesant. Atunci ar fi avut sanse Nicusor Dan, parca ar fi fost mai bine deoarece parea sa aiba unele planuri. Asa, cu proasta si gretoasa aia iar o sa imi fie sila de gropi patru ani...
  • +3 (3 voturi)    
    Domle Predoiu ... (Luni, 23 mai 2016, 10:58)

    Lomecuza [utilizator]

    ... distanţa o fi recuperabilă, dar matale eşti irecuperabil!
  • 0 (0 voturi)    
    Inganfare lipsita de ratiune ! (Luni, 23 mai 2016, 11:11)

    Cremenarul [utilizator]

    In conditiile publicarii multor sondaje in care dl PREDOIU se situeaza pe un loc ne-eligibil, încrederea dlui PREDOIU in castigarea alegerilor mi se pare a fi lipsita de ratiune.
    Sondajele sunt confirmate de numeroasele convorbiri pe care le am nu numai cu prieteni liberali, ci si cu cetateni neimplicati politic.
    Constat cu durere in suflet că noi - liberalii suntem vinovati ca nu am reusit sa avem un partid capabil sa prezinte bucurestenilor un candidat liberal adevarat.
    Locuitorii Capitalei stiu foarte bine cine a fost si ce ar vrea sa fie dl PREDOIU, respectiv stiu :
    1.- Ca dl PREDOIU a pierdut lamentabil precedentele alegeri parlamentare chiar in localitatea sa de natala. Nu l-au votat nici buzoienii sai, iar acum noi - liberalii am vrea sa-l aleaga bucurestenii !?;
    2.- Ca dl PREDOIU s-a dovedit a fi incompetent in functia de ministru al Justitiei. Actualul scandal national legat de modificarea Codului Penal si a Codului de Procedura Penala, coduri adoptate in timpul ministeriatului sau, constituie o dovada elocventa a incapacitatii profesionale a dlui PREDOIU !.
    Multi juristi liberali prieteni nu se sfiesc sa-si exprime indignarea ca dl PREDOIU nu si-a cerut public scuze pentru gravele erori savarsite in elaborarea CP si a CPP.
    Deoarece s-a dovedit a fi o persoana infatuata, dl PREDOIU nu are taria de caracter sa-si asume responsabilitatea pentru daunele imense aduse credibilitatii Justitiei romane, precum și liberalilor vechi prin elaborarea unor coduri care au fost sever amendate de Curtea Constitutionala .
    3.- Ca dl PREDOIU urmareste cu ardoare sa fie promovat in functii politice inalte (Primar General, Prim Ministru) pentru a putea sa se fereasca pe sine si familia sa de posibile sanctiuni penale ca urmare a implicarii in unele spete juridice, cum ar fi falimentul Bancii Religiilor, gala Bute s.a.
    Vinovatia politica pentru esecul previzibil al dlui PREDOIU la 5 iunie 2016 va reveni grupului GORGHIU & Co.