Solutia Gabrielei Firea pentru traficul infernal din Bucuresti: un nou soft care sa prelucreze datele din softul aplicatiei de trafic Waze

de C. Ivanov     HotNews.ro

Gabriela Firea, candidatul PSD la Primaria Capitalei, vrea ca Primaria Capitalei sa se conecteze la programul aplicatiei Waze Connected Citizens si sa faca un nou soft dedicat pentru prelucrarea datelor Waze.

Firea spune intr-un comunicat de presa ca datele rezultate din functionarea noului soft ar trebui folosite pentru optimizarea timpilor de așteptare la semafoare sau pentru coordonarea mai eficientă a mijloacelor de transport în comun.

"In calitate de primar general, pe lista mea de priorități se va regăsi descongestionarea traficului prin managementul inteligent al semaforizării, îmbunătățirea drumurilor și aducerea transportului în comun la standarde europene, astfel încât să devină o alternativă viabilă la folosirea autoturismelor. Primul pas îl vom face intrând în programul global Waze Connected Citizens care oferă autorităților informații în timp real cu privire la trafic, gropi, accidente, ambuteiaje. Mii de utilizatori raportează în mod constant despre trafic, pericole, condițiile drumurilor și vreme. Aceste date sunt preluate direct de la oamenii care conduc zi de zi și sunt agregate și analizate de Waze, și pot fi folosite pentru optimizarea timpilor de așteptare la semafoare sau pentru coordonarea mai eficientă a mijloacelor de transport în comun. Este nevoie doar de prelucrarea acestor date cu ajutorul unui soft dedicat, care poate fi realizat pe plan local, date fiind resursele consistente pe care le avem în acest domeniu", spune Gabriela Firea in comunicatul citat.










7002 vizualizari
  • +37 (37 voturi)    
    madam asta se joaca solitaire (Joi, 5 mai 2016, 16:15)

    un domn [utilizator]

    si are vreme sa "coaca" cate ceva..nimic de radet ? nimic de terase verzi pentru blocuri ?...aaaaa...madam sta la Voluntari, acolo are de toate si radet si spatiu verde
    • +21 (21 voturi)    
      2 dintr-o lovitura (Joi, 5 mai 2016, 16:25)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      o rezolvare soft de imadgine si una hard de core , core cache nu va ganditi la prostii
      • +2 (4 voturi)    
        Femeia asta are permis de conducere ? (Joi, 5 mai 2016, 23:09)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

        Daca nu e sofer, n-are ce parere sa-si dea despre traficul din Bucuresti.
        • +3 (3 voturi)    
          lasa permisul (Vineri, 6 mai 2016, 8:43)

          eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

          cum ai putea sa votezi cu o duduie care considera ca un condamnat definitiv e nevinovat?!

          aloo trezirea... asta se considera peste justitie ! voi vreti sa o puneti primar?!
    • +28 (32 voturi)    
      WOW (Joi, 5 mai 2016, 16:51)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Asta a descoperit internetul .....
      Bre sa inteleg ca ai discutat deja cu cei de la waze? Ai un parteneriat?

      Ia sa-ti dau o problema simpla de matematica:

      Avem doua bulevarde super aglomerate care se intersecteaza, waze semnaleaza asta si te duce printre blocuri pe nu stiu ce stradute care nu au nici macar semne de circulatie daramite semafoare.

      Ce face softul tau inteligent care vede ca waze semnaleaza ca este aglomerat? Pune semafoarele pe intermitent?

      Esti blonda? ce intrebare, logic ca da.

      Eu zic sa mergi inapoi in studioul tv unde poti sa aberezi cat vrei tu fara sa te contrazica nimeni, o sa te asculte doar babele senile care nu au masini si nu au auzit in viata lor de waze.

      Chiar ai impresia ca ai descoperit apa calda? Stie toata lumea unde este aglomerat, iti spun si orele, ce face softul tau inteligent?

      Fara un politist pus in intersectie nu rezolvi nimic, softul tau nu face nimic, ne zice doar ca este aglomerat.
      • +12 (12 voturi)    
        Nu conteaza ce face (Joi, 5 mai 2016, 18:52)

        Picsius [utilizator] i-a raspuns lui vladf

        ..conteaza ca va fi facut pe bani.

        Bani care vor fi atribuiti printr-un caiet de sarcini unei firme. E win-win, castiga si Firea si compania de soft ;)
        • +7 (7 voturi)    
          Corect punctat ! (Joi, 5 mai 2016, 19:24)

          NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui Picsius

          La asta se gandesc toti politicienii astia mizerabili !
        • +1 (1 vot)    
          SIVECO (Vineri, 6 mai 2016, 8:38)

          eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Picsius

          neaparat SIVECO
      • +9 (9 voturi)    
        încă un pic și descoperă și apa caldă... (Joi, 5 mai 2016, 23:36)

        TimantiusRaptor1 [anonim] i-a raspuns lui vladf

        de parcă informațiile lipsesc despre situația căcănie, nu soluțiile alea imposibil de găsit prin creierele pesediste programate exclusiv să fure! (bine că-s ăilalți politruci mai breji, ce să zic)...
      • +2 (2 voturi)    
        exact (Vineri, 6 mai 2016, 8:50)

        eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui vladf

        sunt intersectii cu toate strazile ce se intalnesc in intersectia respectiva BLOCATE. Ce face aplicatia minune? le da verde tuturor?

        solutia e sa reduci traficul PUNCT.

        trebuie sa realizam o data pt totdeauna ca nu au pe unde sa circule 1.3 milioane de masini in Bucuresti. Nu are rost sa faci infrastructura suplimentara pentru ca problema se va acutiza si vor fi si mai multe masini cu timpul.

        Traficul se reduce prin descurajatul transportului cu masina (taxe mari, parcari scumpe, amenzi pt parcare ilegala, eventual carburant mai scump in oras). Concomitent se incurajeaza si se investeste in transportul in comun (benzi unice, gps pt prioritate la semafor + timpi afisati in statie, autobuze si tramvaie noi si moderne, abonamente avantajoase in primul rand pt cei ce muncesc). Sa nu uitam de ilfov. O mare parte din traficul din B e general de navetisti. Legaturile de transp in comun bune si rapide intre comunele limitrofe si capitala sunt mai importante decat parcarile la intrarile in oras. Se pot face si acestea in faza a doua.
        • +1 (1 vot)    
          Bravo (Vineri, 6 mai 2016, 16:09)

          Cristica123 [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

          Felicitari D-le . Jos palaria .

          Sunt de acord cu Dvs, doar restrictionarea traficului este solutia pe termen lung.
          Bucurestiul nu are cum sa tina pasul cu ritmul de crestere al numarului de masini . Nu are cum
  • +28 (30 voturi)    
    ... (Joi, 5 mai 2016, 16:17)

    sictireanu [utilizator]

    Spaga nu e printre prioritatile tale? Juri ca e asa? :)))
  • +39 (39 voturi)    
    Waze e moca !!! (Joi, 5 mai 2016, 16:21)

    Carcalete [utilizator]

    Softul vostru o sa fie o sifonare de bani !!
    • +22 (22 voturi)    
      "resurse locale" (Joi, 5 mai 2016, 16:58)

      andreexe [utilizator] i-a raspuns lui Carcalete

      Sigur are dna Firea multe firme cu "resurse locale" care pot face softul - ieftin, cate trilioane de euro :))
  • +34 (34 voturi)    
    wazzup! (Joi, 5 mai 2016, 16:22)

    levierul [utilizator]

    dar nu mai bine sesizati DNA-ul pentru cum s-au cheltuit banii pe proiectul de semaforizare inteligenta? Banii aia sunt publici + fonduri europene. Candva tot vor intra in vizorul DNA
  • +16 (18 voturi)    
    Politisti (Joi, 5 mai 2016, 16:35)

    MPop [utilizator]

    Solutia e simpla...problema e Romania

    1) Parteneriat strans cu Politia Romana
    2) Mai multi politisti rutieri in strada la ore de varf care sa dea amenzi fara nici un comentariu la cei care incalca regulile
    3) Implementarea si sustinerea cu resurse a unui sistem inteligent de control al traficului (daca nu exista deja).
    4) linii speciale pentru transportul in comun
    5) ridicarea imediata a masinilor parcate ilegal ( acum parca e posibil...sau chiar obligatoriu?)

    Astia sunt doar cativa pasi ca sa descongestioneze traficul intr-un oras infernal.

    Dar...traim in Romania! si cam asta ne ocupa tot timpul, de asta nu avem timp de rezolvat traficul si alte cele.

    Sincer daca Firea va fi primar vad Bucurestiul in mai mare haos si peste 4 ani.
    • +13 (15 voturi)    
      parcari (Joi, 5 mai 2016, 16:44)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui MPop

      subterane si supraetajate.
      • 0 (0 voturi)    
        de ce? (Vineri, 6 mai 2016, 8:40)

        eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

        nu mai bine incercam o strategie cu f putine masini ? pt ca sa facem parcari sa bagam si mai multe masini in oras?
    • 0 (0 voturi)    
      inversarea ordinii (Vineri, 6 mai 2016, 8:39)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui MPop

      punctul 5 primul, punctul 4 al doilea.
  • +23 (23 voturi)    
    si frumoasa, si puioasa, si desteapta! (Joi, 5 mai 2016, 16:43)

    Cristioan [utilizator]

    Nu numai ca face muuulti copii, dar stie si sa umbel cu softurile!
    Pe care alt candidat la Primarie l-ati auzit vorbind de soft si de Waze?!
  • +21 (21 voturi)    
    ! (Joi, 5 mai 2016, 16:49)

    melcul_naravas [utilizator]

    Dupa ce-am vazut-o serile trecute la tv., nu-mi inspira incredere, nici cat negru sub unghie.O patachina parvenita.
  • +14 (14 voturi)    
    Farmville (Joi, 5 mai 2016, 17:14)

    A78 [utilizator]

    Stai sa vezi cand va juca Farmville cu ce idei va veni .....
  • +7 (7 voturi)    
    eee... >:) (Joi, 5 mai 2016, 17:19)

    Codruta N [utilizator]

    ... pai daca baga dansa un soft... :P
  • +8 (8 voturi)    
    ... (Joi, 5 mai 2016, 17:26)

    a.nonim [utilizator]

    Cata naivitate. Software-ul si datele Google sunt "gratuite" doar pentru utilizatori. Pentru companii sau administratie costurile sunt semnificative.
  • +10 (10 voturi)    
    OH. (Joi, 5 mai 2016, 17:35)

    letsoc [utilizator]

    Madam Firea l-a spionat pe presedintele Constantinescu cand era purtatoarea de cuvant la Cotroceni . Dupa aceea a ajuns repede la Voiculescu , care i-a facut drept recompensa un mic ziar financiar . Constantinescu habar nu avea si nici acum cred ca nu are , cine-l fila ( printre altii ) din partea serviciilor . Nu va vine sa credeti ? Dar cartea lui madam Saftoiu ce va sugereaza ? Cu stima , NC .
  • +7 (7 voturi)    
    Tuta si softul,Pandele si dreptul-" Bioterra " (Joi, 5 mai 2016, 20:17)

    Plagarus [utilizator]

    CV-ul sotzului lelitzei,garantia calitatii in administratie si adevaratul primar general,Doamne fereste :
    Masterat în cadrul universitatii “Bioterra” în Controlul, expertiza si securitatea alimentarã în agroturismul ecologic ! ;
    În noiembrie 2007 a obtinut titlul de Doctor în Ordine Publicã si Sigurantã Nationalã la Academia de Politie “Alexandru Ioan Cuza”.;
    În anul 2008, luna iunie Pandele a obtinut titlul de Doctor în Stiinte Militare la Universitatea Nationalã de Apãrare ”Carol I”

    Moralitatea doamnei Cianura Firea Pandele,da in clocot des , de ex. :
    " Alături de cele 7,4 milioane de români, consider şi eu că Dragnea e nevinovat." !! (justitia pt. dansa nu exista )
  • +6 (6 voturi)    
    ! (Joi, 5 mai 2016, 21:11)

    Kpriciu [utilizator]

    Lasa-ne, fIREO, ești PRAF !!!
  • +1 (1 vot)    
    Softurile moldovenești (Vineri, 6 mai 2016, 9:15)

    stos [utilizator]

    Stimata duduiță, Firea, nu este în firea ei. Majoritatea moldovencelor vor musai la București, aducîndu-și în mapa profesională pofta de-a fi pipițe și prostia de rigoare.
    Observ, că achiziția de softuri se ia de la unul la altul, fără a avea habar despre rezolvarea soluției propuse.
  • 0 (0 voturi)    
    Softurile moldovenești (Vineri, 6 mai 2016, 9:15)

    stos [utilizator]

    Stimata duduiță, Firea, nu este în firea ei. Majoritatea moldovencelor vor musai la București, aducîndu-și în mapa profesională pofta de-a fi pipițe și prostia de rigoare.
    Observ, că achiziția de softuri se ia de la unul la altul, fără a avea habar despre rezolvarea soluției propuse.
  • +1 (1 vot)    
    preanascatoarea Firea (Vineri, 6 mai 2016, 9:20)

    tropotaru [utilizator]

    nu mai face curat dupa mai multi barbati, s-a reprofilat, acum face softuri.