Candidatura lui Piedone, respinsa definitiv de justitie/ Reactia lui Piedone: Raman primarul de suflet si cel al familiei

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 28 aprilie 2016, 20:45 Actualitate | Alegeri locale 2016. Bucuresti

Cristian Popescu Piedone
Foto: Hotnews
Tribunalul Bucuresti a respins definitiv, joi, candidatura lui Cristian Popescu Piedone la Primaria Sectorului 4, astfel incat fostul prima nu mai poate candida la alegerile locale din iunie, anunta Mediafax.

Candidatura lui Piedone a mai fost respinsa in trei randuri.

Judecatorii de la Tribunalul Bucuresti au decis, joi seara, sa respinga definitiv candidatura lui Piedone la Primaria Sectorului 4.

Aceeasi decizie a fost luata si in prima instanta, la Judecatoria Sectorului 4, magistratii precizand ca propunerea de candidatura trebuia sa fie semnata si sa provina de la conducerea organizatiei municipiului Bucuresti a partidului.

"Intrucat intimatul a candidat la functia de primar al sectorului 4 din municipiul Bucuresti, municipiu care nu face parte din niciun judet, neexistand o organizatie judeteana a partidului, instanta retine ca propunerea de candidatura trebuia sa fie semnata si sa provina de la conducerea organizatiei municipiului Bucuresti, cum de altfel este reglementat si in Statutul Partidului Puterii Umaniste. Analizand dosarul de candidatura depus de intimat reiese ca propunerea de candidatura a fost formulata de Presedintele Filialei Sector 4 Bucuresti al partidului Puterii Umaniste si nu de catre Filiala Municipiului Bucuresti", au explicat magistratii.

Piedone este urmarit penal dupa tragedia din Colectiv. De altfel, el a demisionat in noiembrie 2015 din functia de primar al Sectorului 4, pe fondul protestelor declansate de tragedie, si sustinea la acea vreme ca se retrage din viata politica.

Cristian Popescu Piedone afirma, ca reactie la respingerea definitiva a candidaturii sale, ca se va implica in campania electorala din sectorul 4 pentru a se asigura ca locuitorii vor alege un primar care sa se puna in slujba lor, el ramanand ''primarul de suflet'' si cel al ''familiei'', potrivit Mediafax.

''De astazi, voi ramane doar primarul de suflet al locuitorilor Sectorului 4 si primarul familiei mele, intrucat justitia a decis ca nu pot candida, din cauza unui viciu de procedura al partidului pe care l-am ales in graba sa il reprezint. Respect aceasta decizie, insa nu renunt. Va sunt dator Dvs, celor care m-ati sustinut, sa merg mai departe, sa va pot privi in ochi si dupa 5 iunie, pentru ca v-ati pus increderea in mine. Imi sunt dator mie, pentru munca mea din ultimii opt ani, pentru sutele de nopti si de zile petrecute pe strazile sectorului, sa nu stau deoparte. Sunt nascut si crescut in Sectorul 4, voi trai aici toata viata, copiii mei traiesc aici, si pentru ei, precum si pentru copiii si nepotii Dvs, atat cat imi mai sta in putere, trebuie sa lupt. Singurul mod in care mai pot face ceva pentru sectorul nostru si oamenii din el este sa ne asiguram, impreuna, ca vom alege un primar care sa se puna in slujba lor, asa cum mi-am dat silinta sa fac si eu'', a scris Cristian Popescu Piedone pe Facebook joi seara, dupa decizia instantei. Judecatorii de la Tribunalul Bucuresti au decis, joi seara, sa respinga definitiv candidatura lui Piedone la Primaria Sectorului 4.

Aceeasi decizie a fost luata si in prima instanta, la Judecatoria Sectorului 4, magistratii precizand ca propunerea de candidatura trebuia sa fie semnata si sa provina de la conducerea organizatiei municipiului Bucuresti a partidului. "Intrucat intimatul a candidat la functia de primar al sectorului 4 din municipiul Bucuresti, municipiu care nu face parte din niciun judet, neexistand o organizatie judeteana a partidului, instanta retine ca propunerea de candidatura trebuia sa fie semnata si sa provina de la conducerea organizatiei municipiului Bucuresti, cum de altfel este reglementat si in Statutul Partidului Puterii Umaniste.

Analizand dosarul de candidatura depus de intimat reiese ca propunerea de candidatura a fost formulata de Presedintele Filialei Sector 4 Bucuresti al partidului Puterii Umaniste si nu de catre Filiala Municipiului Bucuresti", au explicat magistratii. Piedone este urmarit penal dupa tragedia din Colectiv. De altfel, el a demisionat in noiembrie 2015 din functia de primar al Sectorului 4, pe fondul protestelor declansate de tragedie, si sustinea la acea vreme ca se retrage din viata politica.










7483 vizualizari
  • +22 (24 voturi)    
    Ce sa mai reveniti cu amanunte ! (Joi, 28 aprilie 2016, 20:58)

    Susufler0 [utilizator]

    Nu mai e cazul. E suficient ca penalul Popescu "de la 4" a fost scos pe tusa, cel putin pana in toamna.

    PS. O sa faca pe frustratul si e posibil ca in toamna sa candideze la parlamentare pt partidul lui Ghisa si Grapini. Pana atunci insa noi, locuitorii din sectorul 4,
    (ma rog, nu toti, doar "retrograzii" care mai credem in cinste si dreptate), putem sa ne bucuram de esecul lui
    • +11 (11 voturi)    
      si in sectorul 5 o sa domicilieze (Vineri, 29 aprilie 2016, 9:54)

      Bwana [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      ...asta daca noul primar nu va construi o puscarie in sectorul 4. Ca sa ramana loco.
      Ce rusine de om. Mai bine statea pe tusa si macar mima afectiunile interne produse de implicarea lui in tragedia de la Colectiv.
  • -4 (16 voturi)    
    Justitie (Joi, 28 aprilie 2016, 21:02)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Acelasi lucru ar fi trebuit sa se intample si cu bolovanu' de Turcescu
  • +25 (27 voturi)    
    De o jigodie am scapat... (Joi, 28 aprilie 2016, 21:08)

    cartofil [utilizator]

    mai sunt cateva mii.....
  • -25 (29 voturi)    
    Tara de batuti in cap (Joi, 28 aprilie 2016, 21:10)

    Alex S [utilizator]

    Tara de batuti in cap. Au dat primaru' jos pe motiv ca au bagat niste patroni lacomi intr-o bodega mai multi oameni decat aveau voie legal. Numai la noi se fac prostii din astea simbolice fara sens, prin alte parti sunt mai rationali.
    • +15 (19 voturi)    
      nope (Vineri, 29 aprilie 2016, 2:01)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

      pana sa bage patronii mai multa lume decat aveau voie in club (chestie pentru care sper sa isi ia muuuuulti ani cu executare), clubul avea o autorizatie legala semnata de jigodia de piedone "ca primarul" (adica fara sa se uite ce semneaza, adica pe spaga), dupa cum chiar el recunostea in fata camerelor tv. asta e motivul pentru care dejectia nu ar trebui sa primeasca dreptul de a candida (ba chiar de ar trebui cercetat si condamnat alaturi de patronii clubului pentru complicitate criminala), nu giumbuslucuri procedurale.

      a fost ales o data sa faca o treaba. a facut-o neglijent, o gramada deoameni au murit si inca multi altii vor avea de suferit o viata intreaga. si unii ca tine l-ar vota din nou cu ambele maini. bleah...
      • -19 (21 voturi)    
        Si ce daca avea autorizatie? (Vineri, 29 aprilie 2016, 3:19)

        Alex S [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

        Ce daca avea autorizatie legala? Nu existau motive sa nu le dea autorizatie, asta nu pricepeti voi. Autorizatia era pentru o capacitate de 80 de oameni, caz in care putea sa functioneze fara probleme, si daca lua foc aveau timp sa iasa. Problema a fost inghesuiala, nu autorizatia.
        • +8 (12 voturi)    
          NTzNTz (Vineri, 29 aprilie 2016, 7:25)

          Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

          Bai baete nu prea dormi
          Nu intelegi ca individul asta de cand e este un JEG! A furat de cand ia dat masa tata Ca e mai excroc ca alti jegi, poate, si prosteste pe tampiti.
          Totul la el este vopsea ca sa nu se vada , prea tare cat fura. Nu stiu ce fac cei de la DNA cu el. Mortii de la #Colectiv nu sunt decat varful aisbergului.
          • +1 (1 vot)    
            Foarte rational (Vineri, 29 aprilie 2016, 18:48)

            Alex S [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

            Este foarte rational argumentul tau. Bineinteles ca sunt sarcastic. Macar eu ti-am adus argumente reale, chiar daca nu suntem deacord in privinta lor.
        • +1 (3 voturi)    
          Asa e, chestia e ca te-ai nascut, (Vineri, 29 aprilie 2016, 15:27)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

          nu ca ti-au scos ai tai certificat la nastere.In fond puteau nici sa nu te inregistreze, tu tot ai fi existat
          iar pt noi ai fi fost tot inconfundabilul Alex S.

          PS. Ce atatea hartii, problema ta, inca de la nastere a fost "inghesuiala".
        • +2 (2 voturi)    
          64 de morti (Vineri, 29 aprilie 2016, 15:52)

          thebblack [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

          ce nu intelegi tu e ca autorizatia aia e cheia.

          da, era obligat sa o acorde daca documentatia necesara era corect intocmita, conforma cu realitatea si localul respecta toate normele si prevederile legale. si autorizatia putea fi foarte usor retrasa daca nu se respectau conditiile impuse pe autorizatie (stii tu, alimentatie publica, 80 de locuri...),
          nici una din chestiile astea nu s-a intamplat desi guguloiul ala avea obligatia si toate mijloacele necesare sa verifice. si de asta nu ar trebui sa aiva dreptul sa mai candideze. este ori incompetent, ori corupt. cel mai probabil amandoua, si din cauza asta 64 de oameni au murit.

          a doua chestie pe care nu o intelegi este ca e direct respnsabil de ce s-a intamplat acolo. nu in sensul ca a pus el focul si ca daca isi facea treaba pentru care a fost ales clubul ala nu ardea nici daca ii dadea isis foc. e responsabil tocmai pentru ca a eliberat autorizatia aia si a semnat pe ea. pentru aia e semnatura. semn ca isi asuma raspunderea pentru ce se intampla acolo. nu ii cerea nimeni demisia daca era vorba de o teava sparta si 2 hipsteri care isi stropisera tenisii. acolo a fost serie lunga de ilegalitati care au dus la un incendiu si 64 de morti si alte cateva zeci sau sute de oameni cu probleme mari si foarte mari de sanatate.

          si tu vrei sa il votezi pentru ca a vopsit cateva blocuri si a plantat cateva panselute (evident insa ca si astea le-a facut la preturi umflate de cateva zeci de ori).

          daca noi nu suntem in stare sa scapam de carnaciori din astia unde resonsabilitatea pentru dezastrele rezultate in urma activitatii loreste atat de evidenta cum putem spera sa scapam de toti nastasii, pontii, voiculestii sau udrele?

          si hai sa iti mai zic o data, ca eeh zic unii ca repetitia este mama invataturii...

          cristi popescu a provocat 64 DE MORTI!
          • +1 (1 vot)    
            Explica-mi tu (Vineri, 29 aprilie 2016, 20:31)

            Alex S [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

            Explica-mi care mai exact sunt normele pe care localul respectiv nu le intocmea in momentul acordarii autorizatiei, din punctul tau de vedere. Cauta pe net care sunt ele si in ce conditii se aplica, cand se considera o sala aglomerata, etc. Eu am cautat inainte sa dau cu parerea, si nu am gasit nereguli in momentul acordarii.

            Dupa acordarea autorizatiei, crezi ca primaria ar trebui sa mearga in fiecare zi in fiecare cladire din sector, si sa se urce pe o scara sa vada din ce e facut tavanul? Sau sa stea la iesire si sa numere cati oameni ies? Daca da, realizezi ca e imposibil la cate cladiri sunt?

            Lucrurile functioneaza altfel: de-aia exista legi, ca sa stii ce nu ai voie sa faci. Nu stau autoritatile in spatele tau in fiecare secunda sa iti spuna daca e bine ce faci sau nu. Si daca ar face asta nu ti-ar conveni.

            Problema este mentalitatea romaneasca de "lasa ca merge". Sa bagi 400 de oameni desi ai autorizatie pentru 80. Sa il pui pe Dorel sa iti faca tavan din ce material vrei tu (si Dorel chiar sa faca). Sa dai cu artificii ca asa ai vazut tu la TV si te crezi si mare coregraf.

            Dam gauri cu bormasina in structuri de rezistenta la ordinea zilei. Daramam pereti. Reparam singuri instalatii de gaze sau electrice. Nu incetinim la trecerile de pietoni. Facem depasiri la limita. Trecem strada prin loc nepermis. Ne dam flashuri sa il ajutam pe celalalt sa mearga peste viteza legala. Si daca se iau autoritatile de noi sarim in sus ca ni se fura libertatea.

            Ca sa iti raspund: eu nu stau in sectorul 4, nu imi place Piedone, dar imi place sa gandesc obiectiv. Spre deosebire de restul care in loc sa aduca contraargumente spun ca este un "jeg, hot, nenorocit, criminal, etc". Astea sunt argumente rationale?

            Pai exact asta problema! Ca in loc sa renuntam la a lua legea la misto, tragem concluzii rapide cum ca "astia" sunt de vina, niciodata noi. "Astia" suntem noi, romanii, o tara de Dorei priceputi la toate. De bad boys rebeli ca in filme. Exemplele sunt peste tot.
            • 0 (0 voturi)    
              hmmm (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 3:05)

              thebblack [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

              chiar asa, ce norme nu o fi indeplinit... sa fie alea ce priveau prevenirea si stingerea incendiilor? si da, autoritatile trebuie sa stea la spatele tau. pentru asta exista prevederi in ce priveste controale regulate si inopinate.

              controale peste care clubul ala a trecut cu brio din cauza coruptiei generalizate peste care domnea grasanul.

              in rest ai dreptate.
    • +1 (3 voturi)    
      niste (Vineri, 29 aprilie 2016, 12:15)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

      incompetenti, doctorii aia de ti-au dat drumul pe strada.
      • +1 (1 vot)    
        Grozav argument (Vineri, 29 aprilie 2016, 20:34)

        Alex S [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Grozav argument prietene. Esti tare, esti destept, esti un mascul alfa. Esti sarcastic si amuzant in acelasi timp.
    • +1 (1 vot)    
      Cristiiii... ba, Cristi ! (Vineri, 29 aprilie 2016, 13:47)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

      Lasa-te de cioace si apuca-te si tu, macar o data in viata, de munca cinstita. "Cinstita" am spus ? Trebuie sa-ti sune tare ciudat in urechi cuvantul asta, dar nu-l retrag, ba, Cristi.
  • +10 (12 voturi)    
    Nu cred (Joi, 28 aprilie 2016, 21:14)

    Alex1512 [utilizator]

    Asta e omul adulat de un intreg sector ca a facut si a dres? E incapabil sa respecte cateva proceduri pentru a-si depune candidatura si lumea il vrea in continuare primar!
    • 0 (0 voturi)    
      Omul vs. partidocrația din România (Vineri, 29 aprilie 2016, 12:03)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Alex1512

      Omul poate fi oricât de inadecvat funcției, dar dacă o candidatură depinde juridic de decizia partidului, asta explică de ce lucrurile merg așa cum merg în România.

      Partidele sunt simple asociații ale membrilor, validarea sau invalidarea candidaturii nu are de ce să depindă de decizia partidului. Asta e democrație doar de fațadă, în realitate e partidocrație.
    • +2 (2 voturi)    
      esantion de esenta pura de oprtunism (Vineri, 29 aprilie 2016, 13:21)

      Bwana [utilizator] i-a raspuns lui Alex1512

      "din cauza unui viciu de procedura al partidului pe care l-am ales in graba sa il reprezint"..este absolut fabulos!
      Adica ai vrut sa le faci rating si ai alunecat pe coaja bananei!..
  • +12 (14 voturi)    
    ce e de facut Panettone? (Joi, 28 aprilie 2016, 21:27)

    gica pantalon [utilizator]

    tai-o la maruta pe canapea.
    saracu', cum o sa mai fure? pardon, cum o sa se intretina? oare ii anunge ce a furat pana acum? pardon, strans.
  • +10 (12 voturi)    
    Foarte bine... (Joi, 28 aprilie 2016, 21:32)

    Observator roman [utilizator]

    ...ca au refuzat (chiar cautand nodul din papura asa-zisului Partid al Puterii Umaniste) candidatura acestui imbecil.
    Problema e ce facem cu ceilalti imbecili?

    ...astazi am vazut pe strada un panou al eternului candidat liberal la Primaria sectorului 2 - Dan Cristian Popescu, un individ care doreste sa atraga atentia asupra sa invocand faptul ca tatal sau a fost academician, iar mama matematician si poeta tradusa in 80 de limbi (sic!)
    Ei bine, propunerea lui Dan Cristian Popescu e direct din Orwell!! El le propune cetatenilor (in rest le rezolvasem pe toate) "camere de supraveghere in spatele blocurilor"...
  • +8 (10 voturi)    
    sa incerce si la Jilava (Joi, 28 aprilie 2016, 21:45)

    rov [utilizator]

    poate e acceptat acolo...
  • +9 (11 voturi)    
    Bai Piedone....... (Joi, 28 aprilie 2016, 21:59)

    8736 [utilizator]

    .......un Prost ai fost, un PROST ai ramas! Esti de rasul lumii! Nu esti in stare sa iti inregistrezi candidatura, dar vreeeei!..... ......vrei sa ajungi primar de sector, de Capitala, Presedinte de tara,CEL MAI TARE DIN PARCARE!!!!! Eu iti propun sa faci asa: iti speli barba, te scarpini in ea (fara riscul ca te vei irita pentru ca ti-ai spalat-o), te-asezi pe tron (cred ca sti ce-i ala) si te gandesti: daca fac un kkt si imi bag picioru-n el, ma ajuta D-ZEU sa-i prostesc pe toti? Bafta baaaaaa.....Sa-ti de-a DOMNU' roti de colectie in loc de picioare si volane de epoca in loc de brate! Poate-asa o sa mearga totul "rotund"!
  • +6 (8 voturi)    
    Piedone (Joi, 28 aprilie 2016, 22:07)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    O sa-ti ceara abonatii, para indaratul inapoi!
  • +3 (5 voturi)    
    Piedone se va alia cu un candidat valid de la S4 (Joi, 28 aprilie 2016, 23:46)

    racoon [utilizator]

    Fac pariu cu oricine, dupa ce am citit mesajul de pe FB al lui Piedone ca se va alia in campanie cu un candidat iepure, indemnand lumea sa il voteze pe acesta in locul lui. Va face campanie impreuna cu el, gen Basescu/Turcescu. La primarie, dupa ce va castiga, tot el va conduce primaria. Ghinion, stau in S4!
    • +6 (6 voturi)    
      pai sa-l sabotam pe cel sustinut de el (Vineri, 29 aprilie 2016, 0:46)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui racoon

      doar sa ne anunte cine e...
  • +3 (3 voturi)    
    Piedone si dezintegrarea din cont (Vineri, 29 aprilie 2016, 8:43)

    Rali [utilizator]

    Asta ce a facut in sector in primul mandat a facut cu banii si proiectele lui Inimaroiu (primarul care a fost inainte).
    Dupa aia doar a pus bancute si panselute la preturi de preturi.
    Acum ca trebuie sa scoata banul lui, din contu' lui si sa mearga la WC e trist, inainte scotea spaga si gata, banu' in contu' lui
    Pe astia singurul lucru care-i satura e situat la 2 m sub pamant.
  • +8 (8 voturi)    
    really? (Vineri, 29 aprilie 2016, 8:59)

    seven [utilizator]

    Bine ca e "nascut si crescut in Sectorul 4" dar are vila-n sectorul 5 si merge cu Duster-ul dar are o colectie de masini de lux (cel putin un Mercedes, doua Range Rover, un Porche Cayane) la poarta ...
  • +1 (1 vot)    
    SI DATORITA LUI "POPESCU, FOST LA 4", (Vineri, 29 aprilie 2016, 10:40)

    Susufler0 [utilizator]

    care s-a comportat exact cum nu trebuia, "ca primarul" adica, respectiv nu a citit legea pt a vedea ca e responsabil de existenta tuturor avizelelor
    necesare pt functionarea in legalitate a unui club, s-a produs tragedia de la "Colectiv" .
    Spre binele nostru, tot "ca primarul" s-a comportat si cand si-a depus candidatura la Biroul Electoral, in sensul ca nu a citit statutul Partidului in care se inscrisese, astfel ca nu a observat faptul ca trebuia propus de Organizatia municipala a partidului iar nu de catre cea locala. Daca ar fi citit Statutul poate ca observa gresala , o corecta si, cine stie daca nu cumva, pe 5 iunie il aveam din nou de primar.

    PS. Gresala nu au observat-o nici cei din conducerea partidului (va dati seama cat de bine isi cunosc propriul statut, propriile reguli de functionare, dar nici membrii Biroului Electoral al Sectorului 4, care au stat sa verifice cifre, dar nu si-au respectat obligatia de a verifica legalitatea candidaturii (ei sunt primii care trebuie sa faca asta, tocmai de aceea odata cu dosarele cu semnaturi sunt depuse si alte acte , printre care si statutul formatiunii politice din care face parte candidatul).

    PPS. Gresala a trecut de 3 "filtre : candidatul, conducerea partidului, Biroul Electoral. Noroc cu "filtrul" numit instanta de judecata, care si-a facut cu brio datoria. Am un sentiment ciudat. Acela, ca daca "Popescu, fost la 4" si-ar mai depune de 100 de ori candidatura, tot de atatea ori i-ar respinge-o si instanta. PE DREPT ! De ce ? Poate pt ca totusi exista Dumnezeu !