Nicusor Dan si-a depus candidatura la Primaria Capitalei: Va fi o batalie intre oameni si masinarii de partid

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 26 aprilie 2016, 14:26 Actualitate | Alegeri locale 2016. Bucuresti

Nicusor Dan
Foto: Captura Facebook
Nicusor Dan si-a depus marti, la Biroul Electoral Municipal, candidatura la Primaria Capitalei din partea Uniunii Salvati Bucurestiul, anunta Mediafax. El a precizat ca a strans in jur de 35.000 de semnaturi de sustinere si alte 27.000 pentru sustinerea listei de candidaturi la Consiliul General Bucuresti.

"Suntem la sfarsitul a sase saptamani extrem de extenuante pentru toata lumea, pentru ca am strans semnaturile pe bune. (¬) Tin sa invit pe toti in campania electorala care va urma, pentru ca va fi o batalie electorala intre oameni si masinarii de partid, intre oameni, asa cum sunt cei pe care ii vedeti in spatele meu, oameni adevarati, oameni reali, care au dovedit in meseria lor si vor sa se sacrifice pentru binele comun, nu niste marionete, care cele pe care le vedeti fotografiate pe corturi ale unor grupuri de interese", a declarat liderul Uniunii Salvati Bucurestiul.

Nicusor Dan a mai spus ca bucurestenii se afla la sfarsitul unui mod de a face politica: "E falimentul unei intregi clase politice. Avem 6 primari din 7 urmariti penal de DNA sau in diferite faze de cercetare penala. Am avut o politica dominata de jaful din banul public. Am avut o politica in care una s-a spus in fata si alta s-a facut in spate, pe interese interpartinice. Depinde doar de noi sa punem capat acestui mod de a face politica si de a face o administratie publica curate si deschisa catre cetateni."










3495 vizualizari
  • +18 (30 voturi)    
    Succes fortelor tinere si proaspete! (Marţi, 26 aprilie 2016, 14:29)

    Maniu [utilizator]

    Succes! Sa fiti incoruptibili!
  • -19 (27 voturi)    
    Extrem de extenuante (Marţi, 26 aprilie 2016, 14:32)

    HP [utilizator]

    Bine ba, "extrem de extenuatule".
    • +2 (8 voturi)    
      vezi ca (Marţi, 26 aprilie 2016, 14:55)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui HP

      e Capatos in reluare.
  • +14 (28 voturi)    
    Bravo Nicusor. (Marţi, 26 aprilie 2016, 14:36)

    clint [utilizator]

    Habar nu am cum vei fi ca primar si ale carui jocuri vei ajunge sa le faci din pozitia de primar, voit sau nu, dar esti singura alegere logica in acest moment.

    Orice alta optiune, inclusiv neparticiparea la vot, inseamna legitimarea coruptiei si perpetuarea unui sistem care a produs doar "clienti" DNA!

    Alegerile sunt intotdeauna o chestiune de optiuni. Alegem cu adevarat cand avem optiuni serioase. Cel mai trist e cand nu ai optiuni reale, cum a fost de multe ori cazul in politica la noi cand am avut de ales intre FSN si FSN.
    • 0 (2 voturi)    
      .. (Marţi, 26 aprilie 2016, 15:31)

      Andrei_Bucuresti [anonim] i-a raspuns lui clint

      De ce semeni indoiala?
  • -9 (17 voturi)    
    Ciudat ca a ramas cantonat in aceeasi retorica (Marţi, 26 aprilie 2016, 15:32)

    adi_69 [utilizator]

    cu masinaria de partid. Nu cred ca a uitat ca tocmai si-a creat propriul partid si a prezentat asta ca pe o mare victorie. Ca partidul lui nu are asa o masinarie este la capitolul "si vulpea spunea ca strugurii sunt acri..."
  • +7 (15 voturi)    
    Sa-i marturisim perceptia despre el (Marţi, 26 aprilie 2016, 15:57)

    Sparafucile [utilizator]

    1. Este singurul candidat onest . 2. Este singurul candidat bine intentionat . 3. Este singurul candidat in care se poate avea incredere . Pe altcineva n-avem a vota . Daca se ajunge la vot in doua tururi - ceea ce nu e inca imposibil - are sanse reale s-o bata pe Firea , cu conditia ca liberalii sa nu fie cutre . Dar a le cere liberalilor sa nu fie cutre este cum ai cere unui lup sa pasca iarba .
  • +4 (6 voturi)    
    Sper sa castige (Marţi, 26 aprilie 2016, 19:03)

    bran [utilizator]

    Dine nefericire acest popor alege numai nulitati sau oameni de partid care servesc partidelor ce-i propun si nu poporului . Sper sa castige acest om inteligent , dar ma tem ca nu mai sunt atatia oameni inteligenti nici in tara nici in Bucuresti care sa-l voteze , unii au plecat de mult din tara !