Gabrela Firea si-a depus candidatura pentru Primaria Capitalei: Cand voi fi primar general, Bucurestiul va arata cu totul diferit: nu va mai fi atat de aglomerat, atat de murdar, atat de poluat, atat de plin de gropi

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 20 aprilie 2016, 12:47 Actualitate | Alegeri locale 2016. Bucuresti

Gabriela Firea
Foto: Agerpres
Senatorul Gabriela Firea, candidatul Partidului Social Democrat pentru Primaria Capitalei, si-a depus oficial candidatura miercuri la Biroul Electoral Municipal. Aceasta a venit insotita de mai multi tineri, aratandu-si convingerea ca aceasta campanie electorala "trebuie sa fie despre tineri, despre viitorul lor si al nostru". De asemenea, Gabriela Firea a declarat ca, in cazul in care va fi aleasa la Primaria Generala, "Capitala va arata altfel, va mai fi atat de aglomerata, atat de murdara, atat de poluata, atat de plina de gropi".

Principalele declaratii ale Gabrielei Firea:

  • Sunt convinsa ca aceasta campanie electorala trebuie sa fie despre tineri, despre viitorul lor si al nostru.
  • Cand voi fi primar general, Capitala va arata cu totul diferit: nu va mai fi atat de aglomerata, atat de murdara, atat de poluata, atat de plina de gropi.
  • Vom accesa fonduri europene. Bugetul Primariei este unul mare, dar insuficient pentru multele probleme pe cre le are Capitala.
  • Rezultatele mandatului meu nu vor putea fi masurata de abia dupa 4 ani, ci dupa cateva luni. Sunt solutii care se pot vedea imediat.
  • Imi doresc o campanie civilizata, cinstita.
  • Ii anunt pe ceilalti candidati ca voi veni la dezbateri, la discutii.
  • Iar bucurestenii sa decida cine e cel mai pregatit candidat, cel mai potrvit, cel care e dispus sa asculte.
  • Aglomeratia din Capitala etse una inacceptabila, este una dintre prioritatile programului meu. Daca vrem sa avem o capitala aerisita, trebuie dezvoltat transportul public, avem o flota de autobuze Mercedes - 1000 de autobuze - din care 30 % sunt blocate in parcare pentru ca nu au fost alocate fonduri pentru piese de schimb.
  • Park&ride la intrarea in Capitala, la gurile de metrou cele mai aglomerate.
  • Aproape 30 de mii de semnaturi am adus astazi, in jur de 5000 de semnaturi de la fiecare sector.
  • Sper ca in cel mai scurt timp si PNL sa isi desemneze 100% candidatul. Marti este termenul limita pentru depunerea candidaturilor.
  • Sper ca aceasta campanie sa fie despre oameni, despre tineri, nu despre teme din anii '90, intre timp am imbatranit cu totii.
  • Am o neliniste provocata de faptul ca foarte multi bucuresteni nu vor sa vina la vot.
  • Ii rog pe bucuresteni sa vina la vot si sa voteze candidatul cu solutiile cele mai bune aplicabile.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
3236 vizualizari
  • +22 (24 voturi)    
    daaa... (Miercuri, 20 aprilie 2016, 12:49)

    costinescu [utilizator]

    pentru ca vor fugi 50% din bucuresteni de tine, cucoana pandele.
    • +14 (16 voturi)    
      Va fi exact asa plus kitchos si de prost-gust (Miercuri, 20 aprilie 2016, 13:18)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

      De la jurnalista lui Voiculescu la Primaria Bucuresti.. cine credea
      • +11 (13 voturi)    
        sper sa nu traiesc (Miercuri, 20 aprilie 2016, 13:23)

        eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

        sa o vad si pe asta primar la Bucuresti. am fi chiar de rasul provinciei.
        • 0 (0 voturi)    
          Nu-ti fa griji, ... (Joi, 21 aprilie 2016, 5:39)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

          ... aia e rezolvata deja. Il tineti de ani de zile in brate pe Vanghelie, l-ati votat pe Oprescu, daca va alegeti cu Firea n-o sa fi emusai mare surpriza.
    • +7 (9 voturi)    
      va fi ... (Miercuri, 20 aprilie 2016, 13:44)

      dagenia [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

      ... plin de nulitati cu nota 3 la bac, pentru ca vei re-incepe sa te impuiezi si sa fii mama-model pentru altele cu capul la fel de gol ca al tau si al plodului tau :)
    • +7 (9 voturi)    
      Pai nu a fost primar Oprescu PSD pana acum? (Miercuri, 20 aprilie 2016, 14:23)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

      Cum poate sa zica Firea ca Bucurestiul e murdar dupa ce a fost primar Oprescu si s-au cheltuit 600 milioane de euro "Epoca Oprescu PSD a Bucurestilor Curtea de Conturi Primariile din Bucuresti au cheltuit in perioada 2007-2014 circa 2,7 miliarde lei (600 milioane euro) pentru intretinerea si amenajarea spatiilor verzi
  • +13 (15 voturi)    
    ... (Miercuri, 20 aprilie 2016, 12:55)

    ak33 [utilizator]

    Cred ca o sa iesi sa dai cu matura pe strada ca sa faci orasul mai curat
  • +5 (15 voturi)    
    Sa spunem NU legionarilor (Miercuri, 20 aprilie 2016, 12:55)

    Trojan.H [utilizator]

    Votati clanul Pandele!
    • -6 (12 voturi)    
      corect (Miercuri, 20 aprilie 2016, 13:04)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      asteptam un nou articol hotnews care sa-l infiereze proletar pe marian munteanu
  • +25 (29 voturi)    
    da, da (Miercuri, 20 aprilie 2016, 12:56)

    Soljenitin [utilizator]

    Iar la noapte va fi intuneric si la vara cald. Stim.

    Atata sunt de satul de gargara voastra pesedista... ca de mere acre!

    Ca si "independentul" ala de oprescu tot gargaragiu, promitea marea si sarea si apoi ne lua cu "pulimea". Ce sa vezi, a sfarsit la bulau.

    Nu te cred, cucoana. Tot pe Nicusor Dan pun stampila.
  • +9 (13 voturi)    
    Are dreptate (Miercuri, 20 aprilie 2016, 12:57)

    Procuratorul [utilizator]

    Va reuși să facă tot ce își propune după ce va da afară din București toți locuitorii și toate mașinile. Atunci va fi curat, se va circula f liber etc
    • +5 (7 voturi)    
      e posibil.. (Miercuri, 20 aprilie 2016, 13:29)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Procuratorul

      pune sotul Pandele niste bariere in Pipera, taie tot traficul la nord de Bucuresti si cel putin un sfert din masini dispar.. ;)
  • +19 (21 voturi)    
    Pfoaiii, de-abia astept. (Miercuri, 20 aprilie 2016, 12:57)

    fdaniel [utilizator]

    Mai ales partea aia cu aglomeratul e de vis.
    Nu stiu cum o sa faca... prin decimarea populatiei sau asteapta efectele sporului natural negativ dar suna bine :)
    • +6 (8 voturi)    
      Taxe exorbitante (Miercuri, 20 aprilie 2016, 13:10)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Si va fi ca pe vremea lui Caragea, orasenii spre sate si satenii pe cimpii...
  • +5 (7 voturi)    
    Si (Miercuri, 20 aprilie 2016, 13:09)

    gigifisiune [utilizator]

    se va legaliza si prostitutia
  • +10 (12 voturi)    
    ”va arăta cu totul diferit” (Miercuri, 20 aprilie 2016, 13:12)

    IancuJianu [utilizator]

    inseamnă că poate fi și mai nasol de atît...
  • +7 (9 voturi)    
    HAHA! (Miercuri, 20 aprilie 2016, 13:12)

    HDS [utilizator]

    Femeia spune: "Sper ca aceasta campanie sa fie despre oameni, despre tineri, nu despre teme din anii '90, intre timp am imbatranit cu totii." Cum poti sa spui asa ceva?
  • +6 (10 voturi)    
    ! (Miercuri, 20 aprilie 2016, 13:16)

    Natasa [utilizator]

    Daca taranii care iti seamana te voteaza si sunt majoritari, atunci s-ar putea ca aglomeratia sa mai scada! Lasand gluma la o parte, toti cei care spun ca nu ai pe cine alege si toti sunt o apa si-un pamant, daca o compari pe toapa asta cu Dan sau cu Ciucu te duci totusi la vot!
  • +3 (5 voturi)    
    adica cu alte cuvinte cu d-na Firea (Miercuri, 20 aprilie 2016, 13:19)

    trient [utilizator]

    Bucurestiul va fi "oarecum" aglomerat, murdar, poluat, plin de gropi? Macar d-na nu aspira prea inalt. Si pe de alta parte cat timp totul e relativ nu va putea fi nici trasa la raspundere ca nu s-a tinut de cuvant.
  • +10 (12 voturi)    
    Oare? (Miercuri, 20 aprilie 2016, 13:19)

    HorvathSilvia Liliana [anonim]

    Ce poate face pentru un oras mare o persoana care nu a putut face ceva pentru propriul fiu?ma indoiesc.
    • +3 (5 voturi)    
      ! (Miercuri, 20 aprilie 2016, 15:39)

      Natasa [utilizator] i-a raspuns lui HorvathSilvia Liliana

      Acum serios, fi-su are nivelul intelectual al parintilor lui, admirabil e ca profesorii nu s-au lasat cumparati sau poate ei au ajuns la intelepciunea de a nu-si mai dori diplome vazand cat de sus au ajuns prin alte metode decat studiul intensiv!
  • +12 (14 voturi)    
    Doamne fereste! (Miercuri, 20 aprilie 2016, 13:21)

    qwertyuiop [utilizator]

    Sa ne fereasca dumnezeu de asa cataclism.
  • +6 (8 voturi)    
    A cuvantat (Miercuri, 20 aprilie 2016, 13:46)

    soringusar [utilizator]

    A cuvantat gainusa politica.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu poti sa-i zici gainusa! (Joi, 21 aprilie 2016, 5:46)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui soringusar

      Are 1.73 inaltime, mult prea inalta pentru o gainusa.

      Eventual poti sa-i zici gasca ... la cat vorbeste ...
  • +4 (6 voturi)    
    pai cred si eu (Miercuri, 20 aprilie 2016, 13:53)

    bogdan1477 [utilizator]

    Cu asha primar Bucurestiul va ajunge la 50% din populatie, ceea ce va scadea si aglomeratia, si mizeria.
  • +5 (7 voturi)    
    Mai mama.... (Miercuri, 20 aprilie 2016, 14:01)

    minus [utilizator]

    Locuiesc in Voluntari. De un an de zile este cu totul diferit fata de normalitate. Adica incredibil de aglomerat, incredibil de murdar, incredibil de poluat, incredibil de plin de gropi.

    Ma gandesc ca avand atatea cunostinte in domeniu, ii poti spune lui Pandele (macar la ureche, seara, la culcare) cum sa faca, ca se pare ca nu se pricepe, saracul! Ajuta-l, mai mama! Hai, ca poti!

    PS. Sper ca ce am scris nu este vreun santaj, asa cum ti-a facut Basescu.
    • +5 (7 voturi)    
      exact (Miercuri, 20 aprilie 2016, 16:07)

      andrei1245 [utilizator] i-a raspuns lui minus

      uitati va la voluntari si asteptati va ca Bucurestiul lui pandele firea va arata ca viena!
  • 0 (2 voturi)    
    corect (Miercuri, 20 aprilie 2016, 15:49)

    Adrian_1234 [utilizator]

    nu va fi aglomerat ca jumate din ei vor pleca
    gropi nu vor fi ca va fi o groapa mare mare
  • +1 (3 voturi)    
    Hmm!!! (Miercuri, 20 aprilie 2016, 16:14)

    sipu [utilizator]

    mai era unul care zicea ca el mananca floricele si se uita la tv , si la ora actuala se uita tot la "tv" .............................. d-na "gospodina" sper ca o sa ii urmeze exemplu "telespectatorului"
    Ps: sper ca BUCURESTENI sau lamurit de psd
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo (Miercuri, 20 aprilie 2016, 17:35)

    snams [utilizator]

    Și linia de metrou până la aeroportul Henri Coandă o faci?
  • +1 (1 vot)    
    Ar fi posibil (Miercuri, 20 aprilie 2016, 18:40)

    John M. [utilizator]

    daca te-ai muta pe luna, cucoana, si l-ai privi de acolo!
  • +1 (3 voturi)    
    Are aptitudini de menajera ! macar sa mature (Miercuri, 20 aprilie 2016, 18:49)

    andreesanu [utilizator]

    De maturat cred ca se pricepe a mai spus-o si o cred ,cat priveste chestia cu reducerea poluarii cred ca s-a referit la praf !!!,daca-l matura praful nu mai are ce se ridica !.
    Cu aglomeratia n-o scoate la capat ca bucurestenii n-au invatat sa zboare ,Oprescu n-a facut nici o suspendata !!,metroul spre Drumul Taberei nu-i gata ,spre Aeroport nici pina in 2020 nu se aude de metrou,autostrada spre Ploiesti este tot in camp ,centura Bucurestiului nu are fonduri si abia guvernul s-a gindit sa expropieze teren pentru vro 15- 20 km ,asa ca bati campii madam ,eu zic sa-ti mai tii firea in friu !!!
  • 0 (2 voturi)    
    Misoginilor!!!!!! (Joi, 21 aprilie 2016, 12:21)

    Reticentul [utilizator]

    In afara de faptul ca e femeie, cu tot specificul, alte argumente nu gasiti?! Eu o s-o votez pentru curajul nebun de a infrunta DNA si jungla bucuresteana cu maimutele ei urlatoare. Probabil se stie nepatata si nu-i vine sa creada ca DNA o poate salta si nevinovata, urmand sa-si dovedesca ulterior nevinovatia. Ia priviti la Predoiu, are pantalonii uzi, ca si toata conducerea PNL, se duce in campanie ca vitelul la abator. De ce nu se baga greii Blaga, Atanasiu, le e teama de Firea? Evident nu, le e teama de DNA. Apreciez forta ei - singurul om care l-a infruntat vreodata pe politicianul veritabil Basescu - si nu ma astept la minuni, vreau insa sa fie cinstita, necorupta. Ceea ce barbatii neamului nu au reusit sa demonstreze pana acum la Bucuresti.