Raetchi, candidatul PNL la Sectorul 5, se delimiteaza de Marian Munteanu: "Ma despart de dansul mai multe lucruri. Eu stiu ca Zelea Codreanu a fost criminal"

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 19 aprilie 2016, 17:26 Actualitate | Alegeri locale 2016. Bucuresti

Ovidiu Raetchi
Foto: Facebook
Candidatul PNL la Primaria sectorului 5 al Capitalei, deputatul Ovidiu Raetchi, vrea sa se "desparta" in campania electorala de candidatului PNL la Primaria Capitalei, Marian Munteanu. "Ma despart de dansul mai multe lucruri si de aceea cred ca fiecare trebuie sa-si faca propria campanie", a declarat el pentru Ziare.com.

"Am invatat un element de strategie din ceea ce s-a intamplat in urma cu saptamana. Atunci eram toti cei 7 candidati liberali pe aceeasi fata de cort, ceea ce nu a fost inspirat pentru ca o problema a unuia se rasfrange asupra celorlalti. De asta cred ca am invatat sa ne separam campaniile si sunt convins ca asta vom face pentru ca suntem oameni diferiti cu idei diferite si nu are sens ca 7 pozitionari pe teme diverse sa fie asumate laolalta", a precizat el.

"L-am auzit de exemplu spunand ca nu stie daca Zelea Codreanu a fost un criminal. Eu stiu sigur ca a fost criminal. Se stie cine e victima, au fost martori. De asemenea am vazut lucruri care tin de importanta Miscarii legionare, de elementele ei pozitive. Eu cred ca Miscarea legionara a fost integral o aiureala in dimensiunea ei politica, a fost o miscare terorista care a ucis trei prim-ministrii ai Romaniei si cat a avut acces la putere nu a facut nimic semnificativ, ba a si legat numele Romaniei de un pogrom sinistru, cu oameni atarnati la abator in carlige si cu masacrul de la Jilava unde, de exemplu, rabinul Gutman, devenit unul dintre rabinii importanti ai Israelului, si-a pierdut ambii fii, pe Iancu si pe Iosif, pe care ii tinea de mana. Ambii au fost executati, rabinul a scapat miraculos si s-a intors in Israel", a mai spus Raetchi.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
2076 vizualizari
  • -2 (18 voturi)    
    Raetchi te lupți cu cine nu trebuie (Marţi, 19 aprilie 2016, 17:37)

    andreitr [utilizator]

    Parcă trebuia să te lupți cu pesedeul nu să-ți bați singur cuie in talpi. MM s-a delimitat de mult de zelea codreanu sau nu citești știrile.
    • 0 (0 voturi)    
      Raetchi este total imbecil (Miercuri, 20 aprilie 2016, 14:52)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

      Omul zice ca ii este rusine sa fie pe aceiasi fata de cort cu colegii !! lui . Colegii lui l-ar putea compromite pe el.Nu isi da seama ce vorbeste.Nu isi da seama ca expune PNL la oprobiu public,suspiciune si comentarii de genul:" uitei ca nici ei nu au incredere unii in altii" Acest Reatchi pare sa fie infiltrat de PSD in PNL sa le faca jocuri pe la spate.Mare filozof si istoric Raetchi are certitudini despre Codreanu criminal .Este o teza de campanie pentru gospodarirea bucurestilor.In loc sa isi vada de campanie si sa lase istoria pe mana istoricilor,raetch e destept si bun la toate face figuri de candidat.Daca Raetchi este simpatizant evreu sa declare ca sa stim si noi de ce amesteca candidatura cu pogroame si miscrea legionara.Sa il voteze evreii?Nu astea sunt teme de candidat de sector.El trebe cu panselutele sa faca declaratii.
  • +5 (9 voturi)    
    ... (Marţi, 19 aprilie 2016, 17:39)

    pathfinder [utilizator]

    În anul 2012 a făcut obiectul unui atac virulent al profesorului naționalist Ion Coja, care l-a numit “semi-semit”. Coja i-a adresat o serie de ofense după ce Raețchi solicitase închiderea site-urilor care promovează Holocaustul în România. A cerut în mod repetat suspendarea site-urilor de propagandă legionara, nazista si anti-semita explicita, sprijinind în Parlament proiectul de lege inițiat de Institutul Elie Wiesel, cunoscut și ca “legea anti-legionară”.

    La 14 august 2013, după o serie de afirmații iredentiste făcute de participanții Jobbik la o tabără de vară din Transilvania, a solicitat declararea liderului maghiar Jobbik, Vona Gabor, persona non-grata pe teritoriul României.

    A fost considerat pana in 2012 un apropiat al lui Dan Voiculescu. A condus campaniile electorale ale acestuia în 2008 și 2012.

    https://ro.wikipedia.org/wiki/Ovidiu_Rae%C8%9Bchi
  • +8 (10 voturi)    
    O aiureală, corect (Marţi, 19 aprilie 2016, 17:41)

    Iorest [utilizator]

    Domnule Raeţchi, este corect ce aţi spus: "Eu cred ca Miscarea legionara a fost integral o aiureala in dimensiunea ei politica". Nu susţine nimeni altceva. Chiar Marian Munteanu a spus asta. Dar sâmburele din care s-a născut Mişcarea Legionară, adică intenţia de a schimba în bine omul prin asumarea valorilor creştine şi naţionale, nu a fost o aiureală. Toţi oamenii cu scaun la cap, inclusiv Vintilă Horia, au recunoscut că e o eroare să crezi că poţi schimba masele; revoluţia se face individual: deci tot răul a venit în momentul în care un curent mistic a fost transformat într-un partid. De remarcat şi faptul că există unii neo-pseudo-legionari care condamnă direcţia mistică a Mişcării Legionare, ei fiind interesaţi de latura politică. Aceasta e o problemă.
    • +3 (7 voturi)    
      Eroare (Marţi, 19 aprilie 2016, 18:05)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Iorest

      sa crezi ca nu poti schimba masele. Si inca cum!
      Cel mai simplu prin taieri sau mariri de salarii si pensii.
  • 0 (14 voturi)    
    O da si asta inainte cu acuzatiile (Marţi, 19 aprilie 2016, 17:54)

    KTerinca [utilizator]

    Crede ca asa va obtine mai multe voturi.
    A simtit el ca spiritul de haita impotriva lui Marian Munuteanu, ar putea sa ii fie cumva de folos in ciugulirea unor voturi suplimentare.
    Ca trebuie sa se asmuta si el alaturi de cailalti denigratori.

    Mie unuia nu-mi spune nimic acest Raetchi.

    Marian Munteanu insa a fost un simbol al libertatii nostre.
    A avut curaj si a luptat impotriva bolsevicilor post-revolutionari ai lui Iliescu si Roman.
    Nu cred nimic din toate acuzatiile care i se aduc pe nedrept.

    Fiind din Sectorul 5, pe acest Raetchi nu am sa il votez, insa il voi vota cu toata increderea pe Marian Munteanu.
  • +4 (10 voturi)    
    raetchi (Marţi, 19 aprilie 2016, 18:15)

    Nevermind [utilizator]

    pupilul lui voiculescu, garantat wiesel, candidat pnl, acum promovat de hotnews. Interesante vremuri
  • +3 (13 voturi)    
    Dar I.G. Duca a fost vreun sfint ? (Marţi, 19 aprilie 2016, 18:29)

    Sparafucile [utilizator]

    Fiindca era liberal . Si totusi Raetchi pentru liberali candideaza . De ce nu se desparte si de I.G.Duca ? Care ce-i drept , n-a omorit pe nimeni cu mina lui , dar a dezlantuit un asemenea val de samavolnicii impotriva Garzii de Fier , incluzind si asasinate , incit nu era cu nimic mai frecventabil decit Zelea Codreanu . Teama ne e ca acest Raetchi , dintr-o lipsa de consistenta induiosatoare , se agata de teme off-topic pentru a-si mai imbunatati un pic coeficientul de notorietate . Altminteri , el fiind un neica - nobody sinistru .
  • +2 (2 voturi)    
    o rusine de partid (Marţi, 19 aprilie 2016, 19:43)

    NumaiLaNoi [utilizator]

    daca asta numiti voi partid....nu meritati nici macar un primar in toata tara sa obtineti
  • 0 (2 voturi)    
    ce cabotin (Miercuri, 20 aprilie 2016, 10:49)

    Lucian RomulusConstantin [anonim]

    poate sa fie si raetchi asta, cine-o fi el! tantalaul asta stie ce-a fost zelea codreanu! stie doar ce au spus altii ca a fost, la a 3-a mana. marian munteanu a fost cinstit si a spus ca nu stie si e normal. nu a trait in vremea legionarului ca sa stie daca a fost criminal sau nu. cat de prosti sunt unii care se leaga de chestii care nu au insemnatate si legatura cu primaria bucurestiului. oameni de cacao!
  • -1 (1 vot)    
    Interesant! (Miercuri, 20 aprilie 2016, 12:31)

    tenismenul [utilizator]

    Acest raetchi ii face un serviciu si mai mare, prin atitudinea lui fata de MM. Asta ca sa ne dam inca odata seama , cam ce fel de membri are pnl-ul asta. Imi pare rau . ca MM a putut face o greseala asa de mare, inscriindu-se si candidand din partea pnl. In alta ordine de idei, nu mai sunt romani sadea in Bucuresti, de trebuie sa avem candidati alogeni?