Motivarea instantei in cazul lui Cristian Popescu Piedone: Buna reputatie nu e conditie in lege pentru admisibilitatea candidaturii

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 18 aprilie 2016, 16:09 Actualitate | Alegeri locale 2016. Bucuresti

Cristian Popescu Piedone
Foto: Hotnews
Cristian Popescu Piedone poate candida pentru un nou mandat de primar al sectorului 4 deoarece buna reputatie nu reprezinta o conditie in lege pentru acceptarea unei candidaturi. Astfel motiveaza Judecatoria Sectorului 4 decizia de respingere a contestatiilor depuse de supravietuitorii incendiului din Colectiv si de rudele victimelor la candidatura lui Cristian Popescu Piedone, anunta Digi 24.

"Instanta subliniaza ca legea (...) nu prevede drept conditie de admisibilitate a candidaturii buna reputatie a candidatului si nici nu ar putea stipula o asemenea conditie, intrucat intr-un stat democratic fiecare cetatean cu drept de vot poate, conform aprecierii sale subiective, sa voteze un anumit candidat sau sa se abtina de la a-l vota", au explicat magistratii, potrivit Mediafax.

Judecatorii mai arata ca "a lasa o asemenea apreciere de ordin subiectiv - buna reputatie a candidatului - la latitudinea unui numar restrans de persoane (membrii biroului electoral, judecatori etc.), cu consecinta impiedicarii unei persoane, care indeplineste formal conditiile legale, sa candideze, ar contraveni acestui principiu democratic ca fiecare persoana este libera sa voteze un reprezentant al comunitatii sale, in functie de aprecierea subiectiva a fiecarui votant si de convingerile sale politice, indiferent de indignarea provocata de aceasta candidatura unui grup de persoane si indiferent de numarul acestora".

In motivarea instantei se mai precizeaza ca "cetatenii cu drept de vot sunt cei care decid, in urma voturile exprimate in mod legal, asupra oportunitatii unei candidaturi", mentionand judecatorii ca "in absenta unor motive expres prevazute de lege care sa impiedice intimatul sa depuna candidatura sus-mentionata, comunitatea al carui reprezentant intentioneaza sa fie acesta este singura in masura sa sanctioneze sau sa rasplateasca parcursul profesional si personal al candidatului, prin votul majoritatii membrilor sai".

10 dintre cele cateva zeci de contestatii depuse in instanta dupa anuntul candidaturii lui Cristian Popescu Piedone au fost respinde ca fiind nefondate.

Membrii Asociatiei "Colectiv pentru Viitor" au depus vinerea trecuta la Judecatoria Sectorului 4 contestatie impotriva candidaturii depuse de Cristian Popescu Piedone pentru un nou mandat de primar, se anunta pe pagina de Facebook a asociatiei. Contestatia a fost respinsa de judecatori duminica, insa decizia nu este definitiva.

Cristian Popescu Piedone a anuntat, miercurea trecuta, pe pagina sa de Facebook, ca si-a depus candidatura la Primaria Sectorului 4, dupa ce anuntase ca se retrage din viata politica, in urma tragediei din Colectiv, el fiind urmarit penal. Piedone a precizat ca va candida ca independent. "Astazi am facut un pas care nu mi-a fost usor: mi-am depus candidatura pentru Primaria Sectorului 4. Singurii care au fost prezenti alaturi de mine au fost copiii mei: Ana si Vlad, pentru ca familia mi-a oferit sprijinul de care aveam nevoie si mi-a dat curajul de a merge mai departe", a scris Cristian Popescu Piedone, care a demisionat din functia de primar al Sectorului 4 in contextul protestelor de la sfarsitul anului trecut, declansate dupa tragedia din clubul Colectiv.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
3552 vizualizari
  • +28 (28 voturi)    
    Au drepate (Luni, 18 aprilie 2016, 16:17)

    Martinezu [utilizator]

    Nu e vina judecatorilor.
    daca un candidat arata degetul alegatorilor, ii injura de mama cu fiecare ocazie si electoratul tot electorat ramane, nu e vina judecatorilor.
    Nu pot sa vina judecatorii sa stea curmezis vrerii turmelor. Deci, votati Piedone!
  • +21 (23 voturi)    
    Mno... (Luni, 18 aprilie 2016, 16:20)

    roxani [utilizator]

    Apa' cum sa fie "buna reputatie" o conditie, din moment ce nimeni nu stie ce inseamna :)
    • 0 (0 voturi)    
      reputatia (Luni, 18 aprilie 2016, 17:20)

      nutunut [utilizator] i-a raspuns lui roxani

      ...buna sau rea, reputatia e reputatie.....daaa', de furat, a furat ?
      • 0 (0 voturi)    
        bineînțeles că a furat (Luni, 18 aprilie 2016, 21:24)

        dan63 [utilizator] i-a raspuns lui nutunut

        Altfel nu obține voturile poporului!
  • -11 (13 voturi)    
    Buna (Luni, 18 aprilie 2016, 16:29)

    cu5clase [utilizator]

    motivare, are sens ! Cum nici Colectiv, public, gen de muzica, organizare nu are o buna reputatie, nu ne putem lega de reputatia lui Piedone.
  • +5 (7 voturi)    
    BATUT CU PIETRE... (Luni, 18 aprilie 2016, 16:59)

    Johanis [utilizator]

    ar merita. Nesimtirea Pamantului.
    Asa a fost de cand era consilier la sectorul 6!

    Ce ne facem daca iese primar?!
    Asta in afara de buget nu stie sa suga nimic?!
    • +2 (2 voturi)    
      Eufemsme (Luni, 18 aprilie 2016, 20:36)

      Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Stimabile folosesti eufemisme cand vorbesti de un jeg uman:
      a fost sef piete la sector 6 si umbla cu bodyguard si jipan, darama tarabe si carciumi care se redeschideau dupa 3-4 zile dupa ce niste preteni ai porcului treceau pe la ei.
      a luat carnet all category la Pitesti in epoca de glorie a srlului cu carnete.
      restul ar trebui sa stie cei din s4 si stim toti despre #Colectiv.
  • +4 (6 voturi)    
    cu asa minge ridicata la fileu (Luni, 18 aprilie 2016, 17:15)

    moka [utilizator]

    cred ca sectoru 4 nu va ezita sa o plezneasca.
    Eu chiar nu cred ca se mai vor lasa amagiti de o punga cu ceva continut.
    Chiar e momentul ca sectorul 4 sa arate ca se poate.
    Daca oamenii vo reactiona cum trebuie in fata nesimtirii exista sansa pentru o noua Romanie.
    • +3 (5 voturi)    
      Popescu va trebui sa-si faca campanie ! (Luni, 18 aprilie 2016, 18:16)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Nu cred ca afisele daca va uza de afisaj vor ramane intregi. Fituicile din cutiile postale, sper sa fie aruncate la gunoi. Invitatiile la posturile TV (daca vor fi) sper sa conduca la pichetarea televiziunilor, pt ca fostul primar Popescu, macar sa stie, sa inteleaga, cat il costa candidatura. Il costa pierderea brumei de respect pe care poate o mai pastrase in momentul in care a declarat ca nu mai candideaza.
      PS. Nesimtitul asta nu se deosebeste de politicienii care si-au tarat propri copii in necaz, propunandu-le sa devina infractori. Specimenul asta este si mai hidos. Si-a tarat dupa el cei doi copii minori la Biroul Electoral Municipal , ca sa-l apere daca cumva s-ar fi gandit vreun om sa-l huiduie, sau sa-l scuipe, dupa cum merita. Ce fel de parinte e asta ? In loc sa incerce sa-si protejeze copii, necandidand, el ii expune ! Fara suparare, in Norvegia ii luau copii din cauza lui.
      Asta-i fostul primar Popescu... care mai vrea o data.
  • +4 (4 voturi)    
    fiecare popor are conducatorii pe care-i merita (Luni, 18 aprilie 2016, 17:41)

    neurino [utilizator]

    mai mie unul mi se pare toal anormal ca, intr-o societate normala, sa vina judecatorul si sa spuna: tu ai calitati moarel, trebuie sa candidezi, tu nu.

    Fratilor, INTR-O SOCIETATE DEMOCRATICa primeaza votul cetatenilor.
    Daca aia din sector 4 se simt reprezentati de unul ca Piedone..soarta.
    Astia sa sunt cetatenii.

    Mi se pare de-a dreptul comunist sa incepi sa interzici cuiva sa candideze pe criterii "morale"...Dar ce cetatenii aia sunt oi, care pun stampila fara sa gandeasca cu ultimul neuron functional?

    Nu frate!
    Atata ii duce capul, atata sa aiba...iar pe astilaltii care cica ii duce ceva mai mult, nu au decat sa evite sector 4.
    Simplu.
    • 0 (0 voturi)    
      dar fafurile din sector? (Marţi, 19 aprilie 2016, 7:42)

      sun [utilizator] i-a raspuns lui neurino

      pai de ce nu este cercetat pentru averea ilicita pe care o are el si familia lui? pt ca magistratii sunt si e oameni bietii de ei!
  • -6 (8 voturi)    
    democratie (Luni, 18 aprilie 2016, 18:15)

    Irina25 [utilizator]

    A fost dat jos de cirezile de vite de pe facebook. In democratie, insa, intreaga gloata trebuie sa aleaga. Asa e corect.
  • +1 (1 vot)    
    Ceva Poate fi legal (Luni, 18 aprilie 2016, 21:20)

    dan63 [utilizator]

    dar nu înseamnă că este și moral. Amoralitatea lui piedone (ce ironie, Piedone, cu „P”, era un vajnic luptător pentru dreptate, de partea celor slabi) eswte, încă o dată, dovedită. Șoriciul este gros, foarte gros. Iar românilor le place șoriciul, iar aici poate ronțăi în voie timp de încă 4 ani. Asta este!
  • 0 (0 voturi)    
    judecatorii, bieti oameni si ei ! (Marţi, 19 aprilie 2016, 7:38)

    sun [utilizator]

    De ce oare nu verifica nimeni averile MAGISTRATILOR ? de ce si iar de ce ? Atunci se vor lamurii multe !
    • 0 (0 voturi)    
      Lasa (Marţi, 19 aprilie 2016, 11:21)

      cu5clase [utilizator] i-a raspuns lui sun

      gargara si treci la munca, cu soarele-n ochi ! Piedonii si altii ca el trebuie sa aiba ce fura, din taxele tale.