Cristian Popescu Piedone si-a depus candidatura ca independent pentru un nou mandat de primar al Sectorului 4

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 13 aprilie 2016, 11:46 Actualitate | Alegeri locale 2016. Bucuresti

Cristian Popescu Piedone
Foto: Hotnews
Cristian Popescu Piedone si-a depus miercuri, ca independent, candidatura pentru un nou mandat de primar al Sectorului 4. Acesta a adus dosarele cu listele de semnaturi la Circumscriptia electorala Sectorul 4, urmand ca acestea sa fie verificate si sa se dea o dispozitie pentru acceptarea candidaturii, au confirmat pentru HotNews.ro reprezentantii Circumscriptiei electorale.

"Voi decideti daca merit in continuare sa am grija de Sectorul 4, de care imi pasa, in care m-am nascut si in care locuiesc si traiesc. Pana la urma, este dreptul constitutional al oricarui cetatean de a candida. Si este dreptul vostru, al locuitorilor Sectorului 4, de a alege. Nu este nevoie sa iesiti in strada pentru a decide cine merita sa fie primar. Este suficient sa votati. Ma cunoasteti toti. Nu am fost niciodata un om de partid si nu am depins de partide. De aceea candidez independent. Inainte de toate sunt om si sunt in slujba oamenilor. Am vazut toti de ce sunt capabile partidele. Stiu ca va urma o campanie murdara, poate si cu atacuri la persoana. Eu, asa cum v-am obisnuit, nu voi ataca pe nimeni. Vor incerca sa ma calce in picioare si sa ma invinuiasca de toate relele. Au mai facut-o. Dar mai stiu ca, in fata cuvintelor urate, faptele sunt cele care conteaza. Si asta imi da putere sa merg mai departe, alaturi de voi", a postat acesta pe pagina de Facebook.

"Astazi am facut un pas care nu mi-a fost usor: mi-am depus candidatura pentru Primaria Sectorului 4. Singurii care au fost prezenti alaturi de mine au fost copiii mei: Ana si Vlad, pentru ca familia mi-a oferit sprijinul de care aveam nevoie si mi-a dat curajul de a merge mai departe. Am trecut printr-o perioada tulbure, care poate ca nu s-a terminat. Ca un bun crestin ortodox, ii sunt recunoscator lui Dumnezeu ca in toata aceasta perioada am intalnit pe strada, in parc, in magazine, oameni care mi-au amintit ce reprezint pentru ei. Va sunt recunoscator voua pentru ca, atunci cand ne-am intalnit, ori in mesajele pe care mi le-ati trimis chiar aici, pe facebook, mi-ati spus ca ma apreciati pentru ce am facut in sectorul nostru. Dar mi-ati spus si ceva care m-a durut: m-ati intrebat de ce nu mai fac nimic pentru voi, de ce v-am parasit? Raspunsul este simplu si complicat in acelasi timp. Am hotarat atunci sa plec pentru ca era cel mai omenesc si sincer gest. Sunt si eu om si sufar cand vad suferinta. Astept ca justitia sa isi spuna cuvantul. Am incredere in justitie. Sa o lasam sa isi faca treaba. Dreptatea se dezbate in fata judecatorilor, nu in strada sau la televizor. M-am gandit mult in ultimele luni la cine sunt si ce sunt eu capabil sa ofer mai departe comunitatii care mi-a aratat atat de multa incredere. M-am gandit cum imi pot repara onoarea de om. Voi mi-ati dat raspunsul: sa continuam impreuna ceea ce am inceput. Mi-ati spus ca vreti sa va luati primaria inapoi. Mi-ati spus ca nu v-am dezamagit si nu vreau sa o fac nici acum. De ce sa nu imi pun experienta in slujba dumneavoastra?", a mai scris acesta.

Cristian Popescu Piedone a fost primar al sectorului 4 in perioada iunie 2008 - noiembrie 2015. In noiembrie 2015, acesta a anuntat ca isi da demisia, dupa ce mii de oameni au cerut in strada acest lucru ca urmare a tragediei din Clubul Colectiv. Piedone spunea ca isi asuma vina morala, cat despre cea legala, si va lasa Justitia sa isi spuna cuvantul.
Piedone este cercetat de DNA pentru infractiunile de abuz in serviciu si fals intelectual. El a fost retinut de DNA, dar instanta a respins cererea procurorilor ca Piedone sa fie arestat preventiv.

Cristian Popescu Piedone si doua angajate de la Primaria Sectorului 4 - Aurelia Iofciu, sefa Serviciului autorizari comerciale, si Luminita Larisa Ganea, angajata la acelasi serviciu, - au fost arestati in 7 noiembrie, masura luata in dosarul instrumentat de DNA privind autorizarea clubului Colectiv.


Piedone s-a nascut pe 15 februarie 1963. Acesta a facut parte de-a lungul timpului din mai multe partide politice:
- Uniunea Nationala pentru Progresul Romaniei (din 2012)
- Partidul Conservator (2002-2012)
- Partidul Social Democrat (1994-2002)


Depunerea candidaturilor se face in perioada 12 - 26 aprilie 2016, ultima zi de depunere fiind 26 aprilie 2016.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
7780 vizualizari
  • +25 (29 voturi)    
    Nu s-a saturat de spaga... (Miercuri, 13 aprilie 2016, 11:50)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Si cu nesimtirea-i caracteristica, mai trage odata...

    Se rasucesc in pamant mortii de la Colectiv...
    • +13 (13 voturi)    
      Va mai aduceti aminte? (Miercuri, 13 aprilie 2016, 14:03)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Va mai aduceti aminte cum isi punea poze pe facebook cu barba lunga ... si ochii intredeschisi si plini de cearcane?

      Cum se prezenta afectat de carnagiul de la Colectiv... de parca ii erau rudele lui acolo!

      Acum, intentia nu este de a castiga Primaria 4, este sigur ca oricine ii va arata pisica neagra a coruptiei va fi castigator!

      Isi doreste un loc cadut de consilier, dar cel mai mult este accesul legal in Primarie, unde sa influenteze decizii sau documente legate de crimele administrative facute sub conducerea politica Piedoni!

      Criminalii se intorc mereu la locul faptei!
  • +20 (26 voturi)    
    Tupeu de borfas (Miercuri, 13 aprilie 2016, 11:50)

    Soljenitin [utilizator]

    Este nevoie de o cantitate impresionanta de tupeu si cinism ca sa mai ai obrazul sa candidezi dupa faradelegile facute!
  • +18 (22 voturi)    
    va fi o luptă interesantă (Miercuri, 13 aprilie 2016, 11:52)

    Mazeta [utilizator]

    Piedone sau DNA? ce va vota lumea?
  • +19 (23 voturi)    
    Da. Face pipi pe noi. (Miercuri, 13 aprilie 2016, 11:58)

    Johanis [utilizator]

    Cel mai frumos cadou in memoriam Colectiv.

    Hotul hotilor, coruptul coruptilor!

    Permisul luat in 24 de ore pentru toate categoriile!

    64 de morti din cauza spagii luate pentru eliberarea avizelor!

    Si acum, hai la primarie!
  • +17 (21 voturi)    
    tupeu (Miercuri, 13 aprilie 2016, 11:58)

    stefan04 [utilizator]

    Ce tupeu......incredibil, animalul asta ar fi trebuit sa stea ascuns pana o sa-l ascunda tribunalul pentru multi ani, sper.....
  • +13 (17 voturi)    
    in ce (Miercuri, 13 aprilie 2016, 12:01)

    nahir [utilizator]

    tara traim???
    despre ce conduita morala vorbim?
    sunt un tampit ca nu fur?
  • +15 (19 voturi)    
    Ce tupeu (Miercuri, 13 aprilie 2016, 12:02)

    PeterBadesco [utilizator]

    Rar , foarte rar se poate vedea asa ceva , refuz sa ma consider ROMAN cu concetateni de genul si cu tupeul asta,...!
    Si toate astea se intampla pentru simplu motiv ca li se permite,..!
    Horror ,...!
  • +8 (14 voturi)    
    mda (Miercuri, 13 aprilie 2016, 12:05)

    cartograful [utilizator]

    si se mai mira unii de ascensiunea dreptei nationaliste...
  • +10 (14 voturi)    
    Cum zicea si cantecul (Miercuri, 13 aprilie 2016, 12:07)

    omezu [utilizator]

    Tupeu de borfas!
  • +16 (20 voturi)    
    frica (Miercuri, 13 aprilie 2016, 12:10)

    ovidiu2 [utilizator]

    Si-a dat demisia de frica. Atunci cand frica a trecut, candideaza din nou. Am mai vazut lucrurile astea la Revolutie. Toti nomanclaturistii se ascunsesera prin cotloane si prin primavara lui 90 au iesit iarasi la suprafata, cand s-au convins ca lumea de fapt le apartine in continuare.
  • +11 (15 voturi)    
    Garda piere, dar nu se preda (Miercuri, 13 aprilie 2016, 12:21)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Independent, pe dracu'. Un mafiot penal, cu chip vopsit.
  • +11 (15 voturi)    
    vai de capul nostru (Miercuri, 13 aprilie 2016, 12:34)

    bancher [utilizator]

    La Piedone tupeul si nesimtirea sunt mai mari chiar deact perimetrul taliei sau decat kilogramele in plus la cantar. Dupa ce au murit 64 oameni in Colectiv, cum mai are pretentia sa candidezi ca primar?
    Nu a reabilitat un bloc in tot sectorul 4, a dat autorizatie pe spaga pt Colectiv, si acum are pretentia sa ne facem ca am uitat?
  • +11 (15 voturi)    
    Coruptia ucide, (Miercuri, 13 aprilie 2016, 12:35)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    dar nu pe faptuitori. Nici spaga n-a luat, nici n-au murit 60 de tineri din cauza lui, nu s-a intamplat nimic.

    Bai arogantule, cati oameni trebuie sa mai moara pana ajungi sa infunzi puscaria?
  • +10 (14 voturi)    
    O a doua sansa pentru un Criminal (Miercuri, 13 aprilie 2016, 12:35)

    artistul000 [utilizator]

    ca vb aia, oameni suntem...
  • +11 (15 voturi)    
    Iti Spune (Miercuri, 13 aprilie 2016, 12:37)

    GreieruBortzos [utilizator]

    Esti o Mizerie.
  • +11 (15 voturi)    
    popescu (Miercuri, 13 aprilie 2016, 12:47)

    Sorrows [utilizator]

    cat tupeu are acest borfas.
  • +10 (14 voturi)    
    demnitate (Miercuri, 13 aprilie 2016, 12:49)

    Phil Austin [utilizator]

    stii bre, piedone, ce e aia?
  • +9 (13 voturi)    
    S-a depus cenusa si ei tot in picioare (Miercuri, 13 aprilie 2016, 12:56)

    valahiandusk [utilizator]

    Pare o gluma proasta, dar nu e!
  • +8 (8 voturi)    
    Prostie... (Miercuri, 13 aprilie 2016, 12:59)

    taticutu [utilizator]

    Toti astia cu tinichele legale, mizeaza pe prostia proverbiala a romanilor, ca sa fie votati in continuare..
    Dupa asemenea gesturi se vede calitatea lor umana...
    Cand citesti " motivele " care l-au facut sa candideze, iti vine sa plangi de prostia lui si a sustinatorilor lui. La fel si cu Vanghelie...
  • -4 (6 voturi)    
    asta e bun (Miercuri, 13 aprilie 2016, 13:00)

    freestyle [utilizator]

    e dintre noi si pentru noi. sa ne traiasca. nu ca banditul de legionar, dusmanul poporului, Marian Munteanu.
    • 0 (0 voturi)    
      Ești ironic? (Duminică, 17 aprilie 2016, 17:05)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

      Vezi ca nu toți îți înțeleg ironia...
  • +13 (13 voturi)    
    Piedone. (Miercuri, 13 aprilie 2016, 13:02)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Acest spargator de cantare, credincios cu strecuratoare, sofer de camioane si autobuze de jucarie, ar trebui supus unui control de psihopupu! Copil de ambasador comunist, absolvent de liceu la seral, piccolo la Athenee Palace, pe care Nichita Stanescu il apela Philips, datorita marcii microfoanelor montate in scrumire! Tupeu de securist-comunist!
  • +9 (9 voturi)    
    Dreptatea trebuie sa o facem noi, cetatenii (Miercuri, 13 aprilie 2016, 13:12)

    Idealistu [utilizator]

    Daca nu-i fugarim noi, la propriu, o sa ne omoare si o sa ne fure in continuare, acesti ticalosi !
  • +12 (12 voturi)    
    Ai mortii din Colectiv pe constiinta, sa nu uiti. (Miercuri, 13 aprilie 2016, 13:38)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Tu candidezi desi copiii nostri sunt in pamant. S-a intamplat si din cauza neglijentei si a coruptiei din primaria ta, primare.
    Acum vii sa condidezi desi ar trebui sa ai cosmaruri cu tinerii arsi de vii, sa te retragi la vreo masatire si sa te caiesti.
    Asa ne trebuie daca justitia se comporta cu manusi. In loc sa stea in puscarie, el se viseaza primar.
    Numele celor morti, spre aducere aminte domnule Piedone:
    Madălina Strugaru
    Alexandru Pascu
    Vlăduț Robeto Andy
    Elena Nițu
    Tudor Golu
    Liviu Zaharescu
    Teodora Maftei
    Alexandra Rădulescu
    Alex Aliman
    Ayberk Manci
    Dan Matei Alexandru
    Bogdan Enache
    Daniel Ciobanu
    Ionuț Cosmin Popescu
    Monica Tănăsoiu
    Ionuț Maior
    Florian Cristian Popescu
    Tullia Ciotola
    Seriana Mavi
    Andra Elena Toader
    Alexandru Chelba
    Claudiu Bogdan Istrate
    Adrian Popa
    Andreea Chiriac
    Costel Cârlicean
    Liliana Gheorghe
    Mimi Voicu
    Alexandra Matache
    Andrei Ștefan Hamed
    Cătălina Ioniță
    Alexandru Simion
    Anda Epure
    Loredana Dărescu
    Andrei Bucă
    Mihaela Vieru
    Maria Vulcu
    Valentina Florea
    Karina Opriță
    Gabriel Matei
    Radu Palada
    Nelu Tilie
    Vlad Țelea
    Ioana Geambașu
    Diana Elena Enache
    Nicoleta Baldovin
    Ioan Tripa
    Paul Alexandru Georgescu
    Adrian Rugină
    Costi Ignat
    Maria Ion
    Laurențiu Vârlan
    Valentin Fieraru
    Mihai Alexandru
    Claudiu Petre
    Marius Ștefan Rușitoru
    Livia Stan
    Elsa Albu
    Andreea Ștefan
    Alexandru Iancu
    Alexandru Hogea
    Ioana Pănculescu
    Raluca Boghian
    Cristian Mitroi
    • -8 (10 voturi)    
      Canta (Miercuri, 13 aprilie 2016, 14:33)

      cu5clase [utilizator] i-a raspuns lui Comentatorul-x

      la praznice ! Regretabila catastrofa, dar nici cei de acolo nu s-au uitat in ce spelunca s-au dus sa asculte dracii emo.
      • +1 (1 vot)    
        Si acum... (Miercuri, 13 aprilie 2016, 21:43)

        JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui cu5clase

        ... crezi ca daca in Colectiv era un club de manele, nu murea nimeni?

        Eu zic sa te stradui macar in clasa a 6-a sa intri.
  • +8 (8 voturi)    
    Groh (Miercuri, 13 aprilie 2016, 13:48)

    soringusar [utilizator]

    Groh , groh Cristian Popescu Piedone
  • -8 (8 voturi)    
    Va (Miercuri, 13 aprilie 2016, 13:54)

    cu5clase [utilizator]

    fi votat, masiv iar restul, elita, se vor duce la concerte in "buncare" sau vor marsalui indignati.
  • +4 (4 voturi)    
    ! (Miercuri, 13 aprilie 2016, 14:18)

    SorinPietrar [anonim]

    Tupeul suprem.
  • +4 (4 voturi)    
    reabilitarea termica (Miercuri, 13 aprilie 2016, 14:19)

    jescu [utilizator]

    La sectorul 1 s-a terminat reabilitarea termica, la sectorul 2 mai au putin,...In sectorul 4 aproape ca n-a inceput, si unde a inceput s-a facut haotic. S-a reabilitat chiar si o singura scara a unui bloc, ramand blocuri facute pe jumatate sau pe un sfert. Mare organizator a mai fost primarul asta...
  • +5 (5 voturi)    
    lasati comentariile de pe HN si (Miercuri, 13 aprilie 2016, 14:25)

    Alex1512 [utilizator]

    Intrați pe Facebook. Lumea îi cântă ode. Admiratorii săi sunt exaltați de anunțul candidaturii. E o nebunie. Dacă cineva încearcă sa spuna ceva de rău de prea maria sa, este imediat apostrofat si pus la zid de fanii aflați in delir.
    • -2 (2 voturi)    
      aici nu e la fel cu fanii lui Basescu si ai (Miercuri, 13 aprilie 2016, 14:36)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Alex1512

      Elenei Udrea? ia sa spui ceva de Basescu pe HorNews, sa vezi cum te umpli de critici si de minusuri..
      • +1 (1 vot)    
        Chiar ma intrebam (Miercuri, 13 aprilie 2016, 21:22)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        cand si in ce context o sa fie pomenit numele lui Basescu pe forumul acesta !
        PS. Destul de tarziu. Se vede ca nu mai e cel de altadata.
    • +1 (1 vot)    
      Pai e normal ca pe FB sa (Miercuri, 13 aprilie 2016, 17:51)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui Alex1512

      aiba doar pareri pozitive fiindca politica FB este ca acolo ai "prieteni" nu comentatori cel putin neutrii, dacu nu cumva impotriva-ti. Ca doar nu ma alatur pe contul de FB al cuiva daca eu nu-l agreez.. N-am vazut la FB si categoria "Enemies" ci doar "Friends".
  • +2 (2 voturi)    
    sectorul 3 si sectorul 4 (Miercuri, 13 aprilie 2016, 15:33)

    sun [utilizator]

    Ma intreb de ce oare procurorii si judecatorii ii ocolesc pe primarii acestor sectoare care s-au super imbogatit folosind functiile! Sa fi primit si ei ceva beneficii de la acestia? Inclin sa cred ca DNA si PARCHETELE actioneaza doar la comanda ! Adica sunt sigur % !
  • +2 (2 voturi)    
    Ai de capul nostru (Miercuri, 13 aprilie 2016, 15:48)

    roxani [utilizator]

    Ooo, dar ce veste minunata! Inca un roman care ne face cinste, care nu pica el asa cu una, cu 64 de morti. Ce credeati? Ca se va apuca de muncit cinstit la varsta lui, a trage de bani de la un salariu la altul? Fereasca impielitatul de asa ceva.
  • +1 (1 vot)    
    nu criminalul piedone e problema, (Miercuri, 13 aprilie 2016, 18:36)

    yellowdog [utilizator]

    ci sustinerea pe care o are...

    acest jeg si-a depus candidatura adunand un numar de semanaturi

    care o fi profilul acelor oameni, anonimi ce au semnat?
  • +5 (5 voturi)    
    Insul asta de un cinism infricosator, (Miercuri, 13 aprilie 2016, 19:23)

    Susufler0 [utilizator]

    daca indrazneste sa apara prin Parcul Lumea Copiilor si da Dumnezeu cel Sfant sa ne intalnim, cu orice risc,il scot in palme si in suturi din parc. Ce mai vrea ? Ce nu-i ajunge ? Sunt supravietuitori din "Colectiv" si rude ale unor morti de acolo care locuiesc in sectorul 4. El nu-i cunoaste, dar ei il stiu. Cum poate sa mai dea ochii cu vreun om, fara sa se gandeasca la faptul ca acela ar putea fi vreun supravietuitor ori tatal, sau fratele, mama sau sora, fiul sau fiica vreunui supravietuitor al tragediei din Colectiv ? Mizerabil om !
  • +1 (1 vot)    
    Bravo (Joi, 14 aprilie 2016, 7:06)

    feisbuk [utilizator]

    Piedone a reusit sa urce stacheta la un nivel inaccesibil pana si lui S. Bubka.

    Este un record greu de batut - gasirea unui politician cu mai mult de 64 morti pe constiinta. Insa, nu trebuie sa disperam, tara are resurse nebanuite. Pacat de tortionarii astia ai comunistilor ca nu s-au gandit sa candideze cand erau mai in putere.