Klaus Iohannis: Suntem departe de momentul in care toata lumea intelege de ce e importanta o clasa politica curata

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 7 iunie 2016, 13:24 Actualitate | Alegeri locale 2016

Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Presedintele Klaus Iohannis a declarat marti ca este discutabil faptul ca au fost alese, in urma scrutinului de duminica, persoane cu probleme penale, mentionand ca Romania este "foarte departe de momentul in care toata lumea intelege de ce este important sa fie o clasa politica curata", potrivit Agerpres.

"Este foarte discutabil cum au fost alese persoane cu probleme penale si, din pacate, trebuie sa recunosc ca si aici am fost intrebat de ce este posibil in Romania sa fie alese persoane care au probleme cu legea. Eu le-am explicat ca procesul de combatere a coruptiei in Romania este un proces dureros care este in curs. Suntem, inca, foarte departe de momentul in care toata lumea intelege de ce este important sa avem o clasa politica curata si in continuare cred ca asta este o obligatie de-a mea sa insist pe importanta schimbarii clasei politice. Ori, la modul sa o luam pe asta si sa scoatem alta din sertar nu se poate asa ceva, ci sa insist pe curatenia clasei politice", a declarat Iohannis, intrebat cum comenteaza faptul ca au fost alesi primari care au probleme in justitie.

Presedintele Klaus Iohannis a afirmat marti ca, intr-un fel, este mai bine ca se afla intr-o vizita de stat imediat dupa alegerile locale, pentru a putea analiza apoi "la rece" rezultatele.

"Cred ca o prima evaluare politica pot sa fac. Rezultatele alegerilor au aratat ca procesul democratic este solid si ireversibil in Romania, independent de tot felul de discutii marunte si foarte marunte care au fost. Cetatenii au avut posibilitatea si au ales liderii comunitatilor si, din acest punct de vedere, chiar daca s-a speculat ca va fi o participare extrem de mica, iata ca nu a fost asa de slaba participarea, cel putin in tara. Bucurestiul, din nefericire, a facut un pic o exceptie si bucurestenii s-au dus intr-un procent foarte mic la vot, dar trebuie sa vedem si de ce a fost asa. Poate partidele trebuie sa vina cu oferte mai atractive, poate partidele nu au inteles foarte bine ce doresc bucurestenii de la administratia locala", a declarat Iohannis cu privire la alegerile locale care au avut loc duminica.

El a spus ca va vorbi pe acest subiect dupa publicarea rezultatelor finale.

Intrebat daca a discutat cu liberalii despre rezultatele pe care PNL le-a obtinut, Iohannis a spus: "Cred ca este bine, intr-un fel, ca am avut aceasta vizita de stat imediat dupa alegeri si, pana ne intalnim cu totii, o sa fim iarasi foarte calmi si o sa analizam la rece toate rezultatele".

Presedintele a adaugat ca nu este rolul sau sa analizeze rezultatele unui partid.

Klaus Iohannis efectueaza luni si marti o vizita de stat la Luxemburg.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
6255 vizualizari
  • +14 (20 voturi)    
    Cred ca n-ar strica o lege. (Marţi, 7 iunie 2016, 13:32)

    Phil Austin [utilizator]

    Esti analfabet sau penal? Du-te. Dar cin' sa faca legi? Hotii?
    • 0 (0 voturi)    
      După 45 de ani de dictatură și 25 de ani (Marţi, 7 iunie 2016, 21:38)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui Phil Austin

      de pseudo-democrație, românii nu mai știu să discearnă albul de negru și așa am ajuns să votăm iar corupții. Jenant.
  • -12 (24 voturi)    
    lol (Marţi, 7 iunie 2016, 13:37)

    Qu [utilizator]

    Vulpea striga 'Ursul !'.
  • -12 (16 voturi)    
    Certitudini . (Marţi, 7 iunie 2016, 13:38)

    Andrei_Fieraru [utilizator]

    Sa fim seriosi !. Niciunde in lume nu exista o clasa politica pe care si-ar dori-o oamenii de rand . Cu atat mai mult la noi , unde este inca vremea lacomiei . Pe de alta parte , nu poti avea politicieni cat de cat corecti daca acestia nu au o oarecare avere , un cheag , cum se spune . Nu-ti da mana sa fii corect cand seara , nevasta te intreaba cand ajungi acasa ce ai adus subsuoara . Este cazul celor mai multi care intra in politica . Pana cand lucrurile se vor indrepta , dupa ce multi vor fi lichidati de DNA de-a lungul procesului de inavutire , nu vor avea succes nici valurile noi de oengisti , multi dintre ei cu tolba goala .
    • +12 (14 voturi)    
      Privești lacom de pe margine! (Marţi, 7 iunie 2016, 14:03)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Andrei_Fieraru

      Nu ai dreptate.Multe ong-uri privesc cu lăcomie la partidele politice în speranța că vor ajunge în locul lor.Multe sunt necurate în politica românească dar tot partidele sunt cele care vor face curățenie.Nu cred-că partidele unt 100% corupte.ci propaganda hoților care vor să spună că toți suntem hoți pentru a-și acoperi hoțiile.Nici așa zișii independenți nu sunt ce vor să pară.Ce poți face de unul singur?Până la urmă cedezi în fața majorității și devii pionul celui care deține majoritatea.Independenții sunt o formă de divizare a opoziției democrate ca să câștige comuniștii.Și până acum au câștigat.
    • +3 (5 voturi)    
      In vest (Marţi, 7 iunie 2016, 15:01)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Andrei_Fieraru

      Nici in vest nu s perfecti dar daca fura ban public fura maximum 10% pe tara. La noi fura 70%.
  • +16 (18 voturi)    
    Ati reusit sa duceti votul in derizoriu (Marţi, 7 iunie 2016, 13:41)

    Calin02 [utilizator]

    Tot vad super-experti dandu-si cu parerea cu privire la absenta scazuta la vot in Bucuresti si motivand-o ca fiind cauzata de dezinteres, apatie, lipsa de candidati etc.

    Nu spun insa principala cauza a acestui fapt - PROCESUL DE VOT A FOST VICIAT PRIN ACCEPTAREA UNUI SINGUR TUR DE SCRUTIN. In curand, adunatura de penali din parlament sub privirile atente ale ficusului de la Cotroceni, ne vor spune ca nu este nevoie de niciun tur de scrutin, si ca vor alege ei intern reprezentantii.

    Adica pe romaneste, ati pus-o de un blat ordinar la care oamenii nu vor sa fie asociati prin vot.
    • +4 (8 voturi)    
      Alegator din sectorul 3 (Marţi, 7 iunie 2016, 14:37)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui Calin02

      Am avut de ales 2 primari din 22 de candidati. Tare, nu?
      Tema de cercetare...ca altel nu pot sa-i spun.
      Lasa ca la parlamentare o sa fie mai simplu. PNL exclus din start. Din partea mea, sa nu treaca pragul electoral. Nu va mai obositi sa mimati reformarea.
    • -5 (7 voturi)    
      Legea a fost votata in parlament, (Marţi, 7 iunie 2016, 15:23)

      icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui Calin02

      este buna si nu trebuie modificata.

      Ti-e dor sa-i vezi cum se scuipa si se injura in primul tur, iar in al doilea devin amanti. Ma lipsesc de asemenea imagini.
  • +4 (18 voturi)    
    si suntem la fel de departe (Marţi, 7 iunie 2016, 13:42)

    alter_ego2013 [utilizator]

    De momentul in care Presedintele intelege ce inseamna sa dea un exemplu personal de la 'inaltimea' functiei sale. Cum sa te miri de absenteism daca Iohanis abia sinchiseste sa mearga la vot dupa ora 6:30...
    • +8 (12 voturi)    
      asa si? (Marţi, 7 iunie 2016, 14:07)

      nihilism [utilizator] i-a raspuns lui alter_ego2013

      explica-mi si mie ce legatura are sula cu prefectura? Votul tau de la 9 dim e mai important? Trebuie sa te trezesti cu sufletul la gura in ziua votului? Terminati cu romantismele astea de doi lei. In tarile (homosexualizate) de afara, nici nu sta presa sa vada cand voteaza presedintele/cancelarul/regele.
      trezirea la realitate!! iesiti din derizorioul de "libertatea". SOC! iohannis nu a votat pana la 18.30. SOC!!! sunteti pe ultimul loc in europa la orice!!!! si asta se intampla indiferent d eora la care voteaza iohannis
  • +4 (8 voturi)    
    Propun... (Marţi, 7 iunie 2016, 13:44)

    Gigi Kent [utilizator]

    Propun sa inceapa curatarea clasei politice prin demisia celor care au beneficiat de foarte multi bani de pe urma unor falsuri in acte. Zic.
    • 0 (0 voturi)    
      adica (Marţi, 7 iunie 2016, 17:02)

      rochiri [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Ponta?Basescu? Tariceanu????
  • +4 (10 voturi)    
    Modificare legi electorale (Marţi, 7 iunie 2016, 13:51)

    racing [utilizator]

    Se pare ca trebuie sa revenim la pragul minim pentru validarea alegerilor. Sau obligativitatea votului. dar vad ca nimeni din actuala clasa politica nu zice nimic pe aceasta tema. Si inca ceva - si la primari + consilii+parlament sa fie max 2 mandate.
    • +3 (3 voturi)    
      Greșit! (Marţi, 7 iunie 2016, 14:19)

      Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui racing

      Sistemul așa-zis democratic conduce la actuala stare de lucruri. Oamenii știu că votul lor nu contează. E absurd să votezi o listă de candidați din care nu cunoști niciunul personal sau un partid care mâine își schimbă ideologia. Ceea ce lipsește unei societăți normale este contractul dintre alegători și candidați plus posibilitatea de a revoca din funcție și de a pedepsi aspru pe cei aleși care nu-și respectă contractul cu alegătorii. Până atunci, vor fi doar lozinci și vorbe goale.
      • +2 (2 voturi)    
        Problema e a celui care alege (Marţi, 7 iunie 2016, 16:34)

        mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

        Că nu are timp să caute pe cineva să îl reprezinte. Toți românii îl așteaptă pe Făt-Frumos pe un cal alb să îi salveze dar fără implicarea lor; eventual ei să stea și să spargă semințe.
        Dacă simți că nu ești reprezentat îl cauți pe cel care e cel mai aproape de ce vrei, iei prin excludere, sunt multe metode să găsești un candidat pe care să pui ștampila.
        Noi ne trezim în ziua votului că aia de îi știm sunt nasoi și pe ceilalți nu îi știe nimeni, deci o lăsăm baltă. De aur Nenea Iancu cu bețivul votant; cum ne mai regăsim în el...
  • +1 (5 voturi)    
    independenti a locale (Marţi, 7 iunie 2016, 13:54)

    stefansb [utilizator]

    O solutie eficienta ar fi ca la locale sa fie numai independenti, si primarii si consilierii. De ce zic asta? Pt ca daca nu ar mai avea partidul in spate, care sa le garanteze spatele, ar fi mai reticenti cand fura. Apoi pt ca primarii alesi cu sprijin politic sunt apoi obligati sa deconteze sprijinul catre partid.
    Sa se faca o lege clara de distributie a fondurilor catre primarii (in functie de populatie, de taxele colectate de stat de la firmele din localitate). Si in rest...de ce trebuie primarul sa fie reprezentantul unui partid? Ca sa aiba catre cine deconta, si cine ii acoperi spatele?
    In plus ar trebui maxim 2 mandate de fiecare.
  • +6 (12 voturi)    
    Dacă n-ar fi de plâns... (Marţi, 7 iunie 2016, 13:58)

    marki [utilizator]

    1.„Suntem, inca, foarte departe de momentul in care toata lumea intelege de ce este important sa avem o clasa politica curată”
    -Primul care nu înțelege sunteți d-voastră, președintele țării (din păcate), care țineți cu dinții de o casă care nu v-a aparținut niciodată de drept, și în legătură cu care ignorați trei hotărâri definitive și irevocabile ale justiției!
    2. „si in continuare cred ca asta este o obligatie de-a mea sa insist pe importanta schimbarii clasei politice”.
    -Și cum veți face asta? Din postura de contemplator în turnul de fildeș? Sau din aceea de voiajor perpetuu spre destinații exotice? Sau, poate, din aceea de comunicator pe facebook? Că de întâlniri cu oamenii și de întrebări incomode fugiți ca de dracu. Sau o fi un efort prea mare pentru augusta d-voastră persoană?
    • 0 (6 voturi)    
      ,,ar fi de plans" (Marţi, 7 iunie 2016, 15:32)

      dava10 [utilizator] i-a raspuns lui marki

      Presedintele actual este doar o marioneta. L-a caracterizat bine Antonescu. N-a avut si nu are nici-o treaba cu politica sau cu ceea ce are de facut. A fost ales exact pt ce este: mut si distant. In acest mod domnii din umbra pot face ce doresc si cum doresc fara a fi in lumina reflectoarelor.
  • +1 (9 voturi)    
    totusi, cum ramane cu casa aceea? (Marţi, 7 iunie 2016, 14:09)

    basilicus [utilizator]

    si cu banii castigati de pe urma ei?
  • -1 (11 voturi)    
    exemplul personal... (Marţi, 7 iunie 2016, 14:11)

    timp tamp [utilizator]

    Domnule președinte, exemplul personal este foarte important! Într-o viața anterioara erai declarat de către ANI incompatibil cu ocuparea unei funcții publice, două instanțe de judecată au stabilit că ați achiziționat o casă furată iar pe alta ați furat-o și cu toate acestea același popor care au votat cetățeni cu probleme te-au ales și pe tine!
  • +6 (6 voturi)    
    Implica-te !!! (Marţi, 7 iunie 2016, 14:17)

    Martinezu [utilizator]

    Analizati introducerea obligativitatii votului.
    Sa vedeti ca PSD va lupta din rasputeri sa nu fie introdus la fel ca si turul doi in alegerile ce au trecut.
  • +2 (4 voturi)    
    Limbaj de lemn (Marţi, 7 iunie 2016, 14:20)

    Un cititor [utilizator]

    Clasă politică , clasă muncitoare ? De ce clasă?
  • +2 (12 voturi)    
    Rade ciob de oala sparta (Marţi, 7 iunie 2016, 14:24)

    Pac-pac [utilizator]

    Domnul presedinte sa vorbeasca dupa ce va fi dat dumnealui primul exemplu in materie de moralitate prin propria-i demisie in numele caselor ciordite prin fals, cu largul concurs al functionarilor vopsiti din Sibiu.
    • +1 (3 voturi)    
      ba (Marţi, 7 iunie 2016, 18:21)

      misunel [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

      ca nu mai stiu cum sa va zic. cand o sahotarasca justitia clar ca presedintele are vreo vina in cazul asta mai taceti draqului din gura si nu mai dezinformati aiurea pe baza a ce vedeti pe la tv .
  • 0 (10 voturi)    
    Sa (ne) radem cu (de) KWI (ep. 1) (Marţi, 7 iunie 2016, 14:34)

    Susufler0 [utilizator]

    "Eu le-am explicat (oficialitatilor luxemburgheze- (n.m.), ca procesul de combatere a coruptiei in Romania este un proces DUREROS (subl. m) care este in curs."

    N-am informatii, dar cred ca fraza asta a fost spusa liber, nu citita de pe o hartie scrisa de un altul. Altfel nu avea ce cauta acolo adjectivul "dureros".

    Dureros pt cine d-le Iohannis? Pt corupti? Pt necorupti Pt Judecatori ? Poate pt dvs ?

    Daca tot ati pronuntat acest cuvant, apai, e musai sa explicati ce ati vrut sa spuneti , sa subliniati cu el, pt a evita orice echivoc, pt a "linisti" carcotasi ca mine, de exemplu care cred ca, dimpotriva, lupta impotriva coruptiei nu este dureroasa, este tamaduitoare pt cei care spera ca intr-o zi, nu vor mai fi condusi de la varf de corupti.

    PS. Cuvantul "dureros" conduce, datorita sensului sau, in mod implicit , la sentimente de mila, de compasiune, de buna crestinatate fata de cel/cei aflat/aflati in durere.

    PPS. Or, in domeniul starpirii faradelegilor, chiar cred ca nu este cazul sa fim cuprinsi de astfel de sentimente !
    • -1 (1 vot)    
      chiar ca, carcotas (Marţi, 7 iunie 2016, 19:14)

      misunel [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Nu l-a intrebat nici un oficial,in mod ''oficial'',se referea asa..in discutii private .
      Procesul este dureros pentru societate in general.
      pentru increderea oamenilor intr-o clasa politica
      pentru increderea oamenilor in viitor, in general
      Dureros pentru romani.
      ''Dureros dar necesar'' a declarat in trecut ..
  • -3 (9 voturi)    
    Drept de vot de la 16 ani! (Marţi, 7 iunie 2016, 14:45)

    dexpropriat [utilizator]

    Cu ce e mai bun un batran manipulabil de 75-80 de ani decat un tanar de 16 ani? In alte tari, la 16 ani conduci masini. Posibilitatea ca tanarul sa faca accident e mai mica decat "abilitatea" multor batrani de a comite catastrofe la vot...
    • +3 (5 voturi)    
      Right... (Marţi, 7 iunie 2016, 15:04)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui dexpropriat

      Poate ne explicați, tinere prieten, următoarele:
      - de ce bătrânii de 75-80 de ani sunt by default manipulabili
      - de ce un tânăr de 16 ani n-ar fi manipulabil
      - dacă, odată acordat dreptul de vot, tinerii de 16-17 ani vor da buzna la urne măcar în proporția în care o fac părinții lor de 40-50 (nu mai zic de bunicii de 75-80).
      • -1 (3 voturi)    
        Nu asa se pune problema (Marţi, 7 iunie 2016, 15:17)

        dexpropriat [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        Incepand cu 16 ani, tinerii incep sa devina responsabili, decid ce facultate sa urmeze, multi incep sa lucreze chiar. Si, in orice caz, la 16 ani, sunt interesati de viitor, poate chiar mai interesati decat la 20+, atunci cand incepe blazarea in cazul multora...
        • +1 (3 voturi)    
          Sigur că nu așa se pune problema... (Marţi, 7 iunie 2016, 16:23)

          Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui dexpropriat

          ...numai că nu eu am pus-o, ci dvs. Eu doar v-am cerut câteva explicații, pe care dealtfel nu le-am primit.
      • -1 (3 voturi)    
        ! (Marţi, 7 iunie 2016, 15:22)

        dexpropriat [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        La 16 ani copiii sunt mai curiosi din fire, s-ar interesa despre politicieni mult mai mult decat o fac batranii. Asta e sigur!
        • +1 (3 voturi)    
          Și o fac ? (Marţi, 7 iunie 2016, 15:58)

          Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui dexpropriat

          De interesat sunt liberi să se intereseze și acum. O fac ?
          • +1 (1 vot)    
            Interesele batranilor in schimb... (Marţi, 7 iunie 2016, 17:15)

            dexpropriat [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

            Unii minori se intereseaza deja, dar cei mai multi ar face-o intr-un mod responsabil daca ar fi considerati in mod oficial fiinte capabile sa decida.
      • +2 (4 voturi)    
        Daca ar scadea varsta de la care cetatenii (Marţi, 7 iunie 2016, 16:08)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        capata dreptul de a alege (de a vota), pt aceleasi considerente (de dobandire a responsabilitatii la o varsta mai frageda ca pana acum) ar trebui sa scada si varsta de la care o persoana poate fi aleasa senator sau Presedinte al Romaniei.

        PS. Deci, cum ar suna deputat la 18 de ani , senator la 25 si Presedinte la 30, de exemplu ?

        PPS Unii ar putea spune insa ca si barierele astea de varsta sunt prea mari, sunt nejustificate !

        Ce ne facem atunci ?
        • -2 (4 voturi)    
          Barbologie (Marţi, 7 iunie 2016, 17:19)

          dexpropriat [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Tataie, nu zice nimeni nimic despre schimbarea varstei minime acceptata pentru candidatura, dar vorbesti si tu sa te aflli in treaba. Consider ca sunt nenumarati batrani care din lipsa de Internet sau din nepasare (indolenta?) care voteaza prost, spre deosebire de tinerii de 16 ani care chiar ar face-o cu simt de raspundere. Punct.
          • +2 (4 voturi)    
            Nu-i barbologie, mai, nepoate, sau (Marţi, 7 iunie 2016, 18:51)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui dexpropriat

            mai, /// cum, de fapt, li se adreseaza cei batrani (in categoria celor in care mai plasat tu), alora tineri si obraznici, care nici macar nu au argumente sa-si sustina ideile imprumutate de la altii, dar fara argumentele aferente.

            O constructie juridica precum e Constitutia unei tari e ca un castel din carti de joc. : cat timp nu umblii la el, sunt toate sansele sa ramana in picioare. Abia in momentul in care vrei sa modifici ceva, intervin problemele. Si asta pt ca orice schimbare cat de mica in sistemul acestui edificiu, atrage cu necesitate schimbari , respectiv armonizari ale palierelor juridice care depind de lucrul, aparent marunt, care a fost modificat, redus, completat ori, pur si simplu eliminat din sistem.
            Iata, de ce pana si o schimbare, aparent minora, benigna a varstei de la care un cetatean capata dreptul de vot, atrage posibilitatea, daca nu chiar necesitatea schimbarii altor norme, aflate pe un alt palier al legii .

            PS. Nepoate, comentariul asta nu e pt tine, pt ca nu esti capabil sa pricepi (sau nu vrei, e totuna!). L-am scris pt Drumetul_eclectic, care mi-a atras atentia ca de fapt nu esti in stare sa iti argumentezi ideile (repet, preluate de la altii) !

            PPS. Tu, de fapt esti exemplul viu, al faptului ca varsta de la care se voteaza nu trebuie sa scada...
  • -2 (10 voturi)    
    Propun să începi chiar cu tine (Marţi, 7 iunie 2016, 14:53)

    Lomecuza [utilizator]

    Zi-ne drept cîte case ai mai prăduit cu acte false, şi chiar s-ar putea să te credem şi să te iertăm.

    P.S: Cum au mers vînzările la Bookfest la utlima carte, "Pas de plimbare prin lume"?
  • -2 (8 voturi)    
    ADEVARAT (Marţi, 7 iunie 2016, 14:59)

    EmilNae [anonim]

    asa este vom avea o clasa politica curata cind vom avea si un presedinte care se plimba mai putin pe banii nostri si mai mult pe banii lui.
    Cind vom avea o justitie adevarata nu teleghidata, nu implicata in politica
    cind veti fi presedintele TUTURORROMANILOR nu numai a unei parti din romania
    -cind sub nici-o forma nu vom mai promova decit interesele noastre in relatiile cu strainii
    si multe altele.
    Pina una alta d-le presedinte cred ca nu aveti dreptul si nu sinteti in masura sa dati lectii pentru ca dumneavoastra insusi sinteti patat cu o casa prin nu stiu ce smecherii v-ati insusit-o si tot dumneavoastra v-ati k**** pe deciziile justitiei in privinta lor.
    Ce exemplu personal dati? Care-i diferenta dintre dumneavoastra si Dragnea.Amindoi ati furat unul o casa altul se zice niste voturi.
    Si atunci de unde lectii de la dumneavoastra?sI de ce Dragnea rau dumneavoasta bun.
  • -2 (10 voturi)    
    Sa (ne) radem cu (de) KWI ! (ep. 2) (Marţi, 7 iunie 2016, 15:02)

    Susufler0 [utilizator]

    "Cred ca este bine, intr-un fel, ca am avut aceasta vizita de stat imediat dupa alegeri si, pana ne intalnim cu totii, o sa fim iarasi foarte calmi si o sa analizam LA RECE (subl. m.) toate rezultatele."

    Na, belea ! Cum gaseste domnul KIWI prilejuri favorabile in toate situatiile.

    Deci, stim, de pe-acum : in decembrie pt a putea analiza "la rece" rezultatele de la Parlamentare Fam. Iohannis va fi ori in insula Madeira (ceva o vizita de stat, la temperaturi mediteraneene), ori de-a dreptul in vacanta de Craciun, in Miami ! Dupa care, la intoarcere, de la 30 de grade C, la -10-15, chiar ca se va putea face o analiza "la rece" a rezultatelor !

    PS. Acum, pe bune, chestia asta cu, "e bine sa fiu in Luxemburg, ca sa pot sa judec detasat cand ma intorc in tara", e doar una din multele lui gafe, sau ne-a luat la misto, cum o face, e adevarat, mai rar (vezi episodul cu "Ghinion") ?

    Pt ca daca nu e gafa, atunci titlul comentariului trebuie schimbat din "Sa radem (cu) de in "KIWI rade de noi !"
  • -1 (11 voturi)    
    Stimate domn presedinte (Marţi, 7 iunie 2016, 15:09)

    flyngangel [utilizator]

    E adevarat ca suntem departe de cateva din punctele esentiale prin care functioneaza o adevarata democratie..

    Suntem departe de a avea un presedinte ( cu p mic special ) care e cu adevarat prezent in viata politica a tarii, care stie sa se bata cu resposabilitate pentru interesele celor care l-au ales, si datorita carora sta pe acel scaun.

    Suntem departe de a avea o clasa politica responsabila si cu un sens al demnitatii, care in loc sa isi umple buzunarele, sa isi faca treaba.

    Suntem departe de a avea un popor cu simt de raspundere civica, care sa fie mereu alert la ce fac cei de sus, vigilent ca legile acestei tari sa fie respectate de oricine, indiferent de functia pe care o ocupa.

    Adevarul gol golut domnule presedinte, este ca dumneavoastra sunteti invizibil, arogant si complet inadegvat in functia de presedinte, adevarul este ca voi domnilor politici, sunteti prea ocupati cu interesele dvs, cu imbogatirea si lipirea cat mai durabila de acele scaune pe care le ocupati, iar voi stimati romani.. cu iertare .. nu va intereseaza, decat ziua de azi, fiecare priveste doar la ziua de azi, sa aiba farfuria de mincare azi pe masa ( de resturi mai bine zis ) nu va intereseaza sa schimbati lucrurile in Romania, in mai bine, nu va intereseaza sa luati o pozitie sanatoasa atunci cand vedeti atatea nedreptati in jurul vostru, a-ti uitat ce inseamna sa fi gospodar, sa fi prezent, sa ai valori, si realitatea din strada, bate orice monolog pe net. Traim in o tara unde fiecare e pentru el, unde nimeni nu se intereseaza de binele colectiv, unde toata lumea se uita cu bala la gura, la celelalte tari, dar nu face decat sa astepte sa pice din cer, de pomana daca se poate.
    Netul e plin de comentarii, dar actiuni adevarate.. fapte, 0 barat. Si nimeni nu e vinovat decat voi, noi toti, toti suntem in aceasi oala, si ne scaldam in acelasi noroi.

    Asta e o cruda realitate domnule presedinte, si stimati concetateni.
    • +3 (3 voturi)    
      tu inca (Marţi, 7 iunie 2016, 18:25)

      misunel [utilizator] i-a raspuns lui flyngangel

      Tu inca traiesti cu impresia ca ai ai ales un rege cu puteri de decizie acordate de constitutie care sa influenteze ceva ,sau s afaca o diferenta majora in actiunile partidelor sau in legislatie.
      Ori iti lipseste circul care era mereu la tv cu fostu presedinte..
  • -3 (11 voturi)    
    Fara principii. (Marţi, 7 iunie 2016, 15:25)

    dava10 [utilizator]

    ,,Suntem departe de momentul in care toata lumea intelege de ce e importanta o clasa politica curata''.
    Excelenta fraza spusa de un personaj dovedit in justitie ca fiind infractor : a prezentat instantei documente false pentru obtinerea unor bunuri care nu-i apartineau. ,,Normal'', justitia la noi merge incet dar va veni si ziua cand acest domn va fi ,,cautat de oua''.
    Acum, referitor la rezultatul alegerilor, vedem ca avem ceea ce majoritatea populatiei cere : un gard frumos vopsit(sosele pietruite/asfaltate, borduri noi etc) executat fix cu 1-2 luni inainte de alegeri, apa, paie si bataie. Romanii dovedesc inca o data ca NU AU PRINCIPII. Nu au disciplina. Indiferent de statutul social. Asta este realitatea si de aici pleaca toate aceste probleme. Pana cand nu vor aparea principiile morale, de unde vor aparea legile corecte si morale, nu vom avea o societate sanatoasa.
    • +3 (3 voturi)    
      iar (Marţi, 7 iunie 2016, 18:27)

      misunel [utilizator] i-a raspuns lui dava10

      un ratacit ..
      da-ne ma si noua o copie,un scan , ceva, dupa actul prin care a fost ''dovedit'' de justitie ca fiind vinovat de ceva .
  • +2 (4 voturi)    
    Parerea mea.. (Marţi, 7 iunie 2016, 16:06)

    TheBlizzard [utilizator]

    Sunt de parere, d-le presedinte, ca aveti aproape toate parghiile pentru a a sigura un climat politic curat. Doar sa fiti in stare. Sau sa vreti.
    • -1 (3 voturi)    
      Iar părerea mea (Marţi, 7 iunie 2016, 17:00)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui TheBlizzard

      ... este că nici nu e în stare, nici nu vrea. Iar peștele de la cap se-mpute.
    • 0 (2 voturi)    
      iar (Marţi, 7 iunie 2016, 18:28)

      misunel [utilizator] i-a raspuns lui TheBlizzard

      parerea mea e ca nu are nici o parghie reala ,legala .
      • +1 (1 vot)    
        Constitutia Romaniei? (Vineri, 10 iunie 2016, 12:27)

        TheBlizzard [utilizator] i-a raspuns lui misunel

        Ai avut curiozitatea sa o citesti?
  • +4 (4 voturi)    
    Motivul este Iliescu (Marţi, 7 iunie 2016, 16:38)

    SocruLuGorghiuSiDragnea [utilizator]

    E simplu: batranul bolsevic i-a haituit pe toti amaratii sa voteze nu in interesul tarii, nici in interesul lor, ci impotriva "domnilor" ca asa "trebuie", altfel nu apartin "poporului" (adica lui Iliescu) - lupta de clasa din secolul 19. De aceea avem alesi penali, manele, mitocanie, ochii injectati de ura ai Firicai cand fura fara sa clipeasca si fara finalitate cum ne-a aratat deunazi cu teatrul Nottara de parca patrimoniul italian ar fi cotetul ma-sii.

    Cei mai slabi de inger care intra in cardasii cu PSD nu primesc mai nimic caci PSD le fura ca ciorile tot ce straluceste iar fraierii care se lasa atrasi devin santajabili pentru ca nu se pricep la infractiuni si sclavi la bici ca Alinuta care acum se ascunde dupa degete si a ajuns sa-si ceara iertare pentru ziua in care s-a nascut.

    Iesirea din aceasta situatie? Poate un sentiment de apartenenta la ceva decent, de pilda educatia, sau competenta profesionala in proiectele de care te apuci, asa ca Nicusor.
  • 0 (14 voturi)    
    Bai Klaus, tu vorbesti? (Marţi, 7 iunie 2016, 16:48)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Ai tinut cu dintii de casutele tale, ce-ai zice sa fii tu un prim exemplu si sa treci in legalitate?

    Dar nu, Klaus una zice, alta face.