VIDEO Rezultate partiale la Primaria Capitalei: Oprescu - 55,91%, Prigoana - 16,16%

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 11 iunie 2012, 14:33 Alegeri 2012 | Alegeri Bucuresti


 documente
(11 Iun 2012) PDF, 1MB
Sorin Oprescu, actualul edil si candidat sustinut de USL la functia de primar general al Capitalei, a obtinut 55,91% din voturile exprimate la alegerile locale, pe locul doi situandu-se candidatul PDL Silviu Prigoana, cu 16,16%, potrivit rezultatelor partiale oficiale anuntate luni de Biroul Electoral Central, dupa centralizarea voturilor pana la ora 12.30. La randul sau, Biroul Electoral Municipal a anuntat rezultatele partiale dupa centralizarea voturilor pana in ora 12.00, respectiv Sorin Oprescu cu 56,19%, urmat de Silviu Prigoana cu 15,96%.
  • Potrivit BEC, pe locul trei se situeaza candidatul PP-DD Vasile Mocanu (9,05%), in timp ce BEM il plaseaza pe acest loc pe candidatul independent Nicusor Dan (9,34%).
Rezultate partiale oficiale anuntate de Biroul Electoral Central (BEC) la ora 14.00, pentru centralizarea de pana in ora 12.30:

- Primaria Capitalei:
  • Sorin Oprescu - 55,91%
  • Silviu Prigoana - 16,16%
  • Vasile Mocanu - 9,05%
- Consiliul General al Municipiului Bucuresti:
  • USL are 54,41%
  • PDL - 15,70%
  • PP-DD - 10,74%
  • Nicusor Dan - 5,22%
  • UNPR - 3,98%
Rezultatele partiale anuntate de Biroul Electoral Municipal (BEM) la ora 14.00, pentru centralizarea de pana in ora 12.00:

- Primaria Capitalei:
  • Sorin Oprescu - 56,19%
  • Silviu Prigoana - 15,96%
  • Nicusor Dan - 9,34%
- Consiliul General al Municipiului Bucuresti:
  • USL - 54,82%
  • PDL - 15,98%
  • PP-DD - 10,43%

Potrivit BEC, prezenta la urne in Bucuresti la alegerile de duminica a fost de 45,03%.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3128 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Bucurestiul lui Vanghelie, R.Negoita si Piedone (Luni, 11 iunie 2012, 15:10)

    zexe [anonim]

    Imi este rusine sa mai recunosc ca sunt bucurestean.
    • -6 (6 voturi)    
      Hopa (Luni, 11 iunie 2012, 15:22)

      Liv [anonim] i-a raspuns lui zexe

      Pana acum nu ti-a fost rusine? ... ca tot cei enumerati au fost, fara R. . Eu cred ca ti-e rusine ca esti PDL-ist. Ustura nu ?
    • +2 (2 voturi)    
      laser frate (Luni, 11 iunie 2012, 15:52)

      borat [anonim] i-a raspuns lui zexe

      Fix vorba lu' Dinica: putini oameni - restul populatie.

      Vanghelie e Vanghelie... e ca herpesul, nu scapam de el. Dimpotriva, ma gandesc serios sa ma mut din sectorul 3 la 5, la Vanghelie, pentru ca am impresia ca astia din 3 sunt MULT mai batuti in cap. Sunt de bagat intr-o categorie a lor.

      La Vanghelie e jeg dintotdeauna - macar pe aia ii inteleg ca l-au votat, ca s-au obisnuit si le place cu jegul lor - dar alegatorul tipic din 3, de la mine, e un specimen de cretin inapoiat rau (am voie sa zic asta ca nu-s om politic): prea curat pe strazi dom'le, prea multe parcari noi, cam mult cu gradinitele noi si mai ales parcul IOR ma oftica de mor. Ia sa bagam un combinator cu imobiliare in locul lui, ca prea s-a invatat cu 80% la alegerile trecute.

      Macar puteau si ei sa-l pice mai finutz, cu un scor mai strans (dom'le, asta e, bate vantu schimbarii, vrem din nou partid unic, jos cu restul); in marele meci dintre USL si PDL chiar sa nu se vada deloc la procente ce a facut omu ala in sectorul 3? Rusine!
      • 0 (0 voturi)    
        Bune in aparenta (Luni, 11 iunie 2012, 16:21)

        Laurentiu [anonim] i-a raspuns lui borat

        In Sectorul 3, la tine si la mine, au amplasat baietii lui L. Negoita pubele de gunoi exact lânga locul de joaca al copiilor.
        In aceeasi zona au facut praf niste gradini, ca sa faca o alee pietonala inutila.
        In curtea Scolii 75 au facut o "minunata" scoala de muzica. Au facut un monstru, mult prea mare fata de cât era necesar. Astfel, copiii Scolii nr.75 nu mai au acum teren de sport.

        Mai putem discuta si despre minunatele banci si cosuri de gunoi "de lux", amplasate cu "darnicie", doar nu a platit din banii lui.

        Sunt multe lucruri de spus, dar nu am timp de ele.
        • 0 (0 voturi)    
          Asta ati vrut ??? (Luni, 11 iunie 2012, 18:03)

          bobobobo [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu

          Nicaieri in lume nu s-au permis masuri populiste!
          Nicaieri in lume nu s-au marit salariile si pensiile!
          Dar ce te faci cu boboru care gandeste prin burdihan?! Si care este lenes, asteaptand de la comunistii USL sa le puna in blid! Jos Ciuma USL !!
        • +1 (1 vot)    
          Asta ati vrut ?? (Luni, 11 iunie 2012, 18:05)

          bobobobo [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu

          Romani care ati crezut in ciuma USL, asa va trebuie, sa crapati de foame, sa va urle burtoiul de neajunsuri, poate asa veti intelege naiba cum este cu economia unei tari si veti realiza ca Pedl-ul va salvat la timp. Jos Ciuma USL !!
      • 0 (0 voturi)    
        ne asteapta potopul (Luni, 11 iunie 2012, 17:27)

        maria [anonim] i-a raspuns lui borat

        Usl au castigat alegerile datorita antenelor lui Voiculescu! Era si normal,deoarece ei nu au fost in stare de o campanie electorala decenta si curata,nu au fost in stare de un mesaj decent adresat cetatenilor. Singurul lor merit este minciuna!!!!! in curand se vor infunda in proprie prostie!
    • 0 (0 voturi)    
      Inapoi la comunism! (Luni, 11 iunie 2012, 17:07)

      melania [anonim] i-a raspuns lui zexe

      se pare ca pe zi ce trece coruptia ia amploare,oamenii au ajuns sa se vanda pe nimicuri. In loc sa ne gandim la viitorul nostru,noi e gandim la viitorul USL-istilor. Bravo bucuresteni! Acum sa vedeti cum va curge laptele si mierea...sa vedeti cat vor fura USL-istii!
    • 0 (0 voturi)    
      USL-dezastrul Romaniei (Luni, 11 iunie 2012, 17:19)

      raluca [anonim] i-a raspuns lui zexe

      Din pacate,mafia a invins!!! In curand va fi impusa dictatura,ne vom intoarce la comunism. Se pare ca romanii au uitat ca tot acesti banditi au fost cei care ne-au condus timp de 20 ani,au uitat cum stateam la coada pentru o paine,au uitat cum eram terorizati de comunism. Traiam mai rau ca animalele. Din nefericire,constiinta romanilor nu i-a ajutat prea mult si tot pe mana banditilor am ajuns. Totusi,ma incred ca la toamna romanii vor vota asa cum trebuie! FARA COMUNISTI!
    • 0 (0 voturi)    
      Asta ati vrut ??? (Luni, 11 iunie 2012, 17:51)

      bobobobo [utilizator] i-a raspuns lui zexe

      Guvernul a fost apreciat chiar si la Bruxelles in mandatul lui Boc! Ma bucur ca clujenii i-au respectat deciziile si l-au votat la Cluj ! Daca ar pune Ciuma USL si aici mana pe primarie imi e tare mila de popor si de traiul pe care il vom trai !!! bravo Boc speranta PeDelista e in tine !! Ma bucur ca Guvernul Boc a invins ciuma USL !!! Veti vedea ca tot ce va promis acest hot de Oprescu NIMIC nu va deveni realitate !! Dar voi poporul veti suporta consecintele !!!
      Oprescu, ne-a ingropat in mizerie in cei 4 ani de zile!!!!
      Oprescu, n-a facut decat sa fure, sa minta si sa tripeleze oric ecost la orice lucrare!
      Oprescu, s-a imbogatit in 4 ani cati altii in 20 de ani!!!
      Oprescu a fost cel mai risipitor PG- fara sa s ecunoasca macar ceva!!
      Oprescu, a cheltuit mai mult decat primaria din Paris, pe NIMIC! dAR BANII AU DISPARUT!!!
    • 0 (0 voturi)    
      FRAUDA USL (Luni, 11 iunie 2012, 18:04)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui zexe

      Cele mai frauduloase alegeri in randul USL-istilor au avut loc ieri! Probabil cota de frauda depaseste cu mult 50%. Altfel,nu-mi explic cum au putut castiga tot Bucurestiul. Singurul lucru pe care il vor face este sa-si numeasca toata rudele in functii importante. Ponta deja a inceput inainte de alegeri!
    • 0 (0 voturi)    
      IMI ESTE RUSNE CA SUNT ROMAN (Luni, 11 iunie 2012, 18:21)

      marius [anonim] i-a raspuns lui zexe

      Ati vrut comunisti,comunisti aveti! Vreti sa traiti cu frica in san,asa o sa traiti!!
    • 0 (0 voturi)    
      Guv. MRU a gresit, nu PDL (Luni, 11 iunie 2012, 19:47)

      Guv. MRU a gresit, nu PDL [anonim] i-a raspuns lui zexe

      Ungureanu, a avut de facut ceva fff important dupa ce a preluat guv. de la Boc: sa indeplineasca niste cerinte ale populatiei, URGENT!
      EL A TARAGANAT pana a venit USL si a speculat la maxim aceasta “taraganare” a lui Ungureanu si, asa s-a dus PDL in dizgratia aproape totala a populatiei, iar Ponta, ridicat la "rangul" de premier fara merite!
      Au jucat ca la carte neputinta/ nepriceperea lui Ungureanu, TREBUIE SA RECUNOASTEM!
      Bugetarii, doreau sa-si recapete ceea ce li s-a luat, pensionarii la fel. Pe ei nu-i interesa de ce li s-au taiat acele procente, pentru ei nu conta ca ne putea paste criza si, am fi devenit Grecia 2. NU! "Pagubitii" atat stiau: banii inapoi! Ungureanu a GRESIT ca nu a percutat la aceasta dorinta apriga a populatiei si ca rabdarea le-a fost pusa la incercare. A fost prea sigur pe el cand, de fapt, era realmente nepricpeut!
      Aceasta a fost greseala FATALA a lui MRU! Dovada: a venit USL si le-a dat, ceea ce MRU TREBUIA SA FACA, in secunda doi dupa instalarea in functie! Si, sa nu uitam ca Boc anuntase mai precaut ce-i drept, ca de la 1 iunie se vor da 8% inapoi la salarii!
      Daca PDL nu l-ar fi sprijinit pe MRU astazi nu era aceasta situatie. Din pacate!
      Politica in interior si in “teren” este realmente parsiva si se joaca la secunda in orice partid. Cine stie sa speculeze momentul, castiga! De asta a castigat USL NEMERITAT, a umblat la "COARDA SENSIBILA" a populatiei! MRU a facut un mare rau PDL-ului, din pacate! Ciuma rosie USL deja a pus gheara pe tara!
  • +4 (4 voturi)    
    manipularea nu se sanctioneaza? (Luni, 11 iunie 2012, 15:18)

    manipulare [anonim]

    oare cum este posibil ca la majoritatea localitatilor sa apara, in urma exit-poll-urilor cei de la usl cu procente mult mai mari decit in urma numaratorii finale?

    adica oprescu are 65%, iar acum dupa numarare ajunge la 55% ?

    la fel si boc cu nicoara, sau geoana cu basescu. oare de ce se "gresesc" tot timpul in favoarea unora?

    e posibil ca votantii usl sa mearga dimineata, iar cei pdl sa mearga doar seara, dupa ora 19 ?
    daca nu e asta, care ar fi cistigul lor, al antenelor, sa anunte aceste diferente mari, si apoi sa se ajunga la corectii importante dupa numarare, provocind inclusiv episoade de genul, ne bucuram seara, ca dimineata sa punem dopul la sampanie?

    sau se spera ca daca se anunta ca au pierdut, cei care numara voturile de la pdl se cara acasa, suparati, si nu le mai pasa de numarat, ca sa poata minari usl-ul voturi ?
    • +1 (1 vot)    
      manipularea e buna... (Luni, 11 iunie 2012, 15:32)

      alex [anonim] i-a raspuns lui manipulare

      Ajuta sa iasa cine trebuie
      • 0 (0 voturi)    
        ALti 4 ani de furt (Luni, 11 iunie 2012, 17:53)

        andrei [anonim] i-a raspuns lui alex

        USL se caracterizeaza printr-un singur cuvant: DEZASTRU. Asta este ce ne asteapta pe noi cu acesti comunisti la putere. Singurul lor obiectiv a fost sa castige primariile ca sa fure,sa arate intregii tari ce stiu ei sa faca cel mai bine. pacat insa de toti aceia care si-au pus bazele in PDL,deoarece USL nu ne va ajuta cu nimic!
    • 0 (0 voturi)    
      explicatia e simpla (Luni, 11 iunie 2012, 15:42)

      eTester [anonim] i-a raspuns lui manipulare

      marja de eroare a sondajelor / exit pollurilor este de 10-15% ;)
    • 0 (0 voturi)    
      inca o informatie (Luni, 11 iunie 2012, 23:47)

      MGH [utilizator] i-a raspuns lui manipulare

      pe site-urile antenelor votarea nu se terminase si ele anunta castigatorul cu 72% , acolo a fost penal!

      pe viitor trebuie participat la vot nu lasat pe mana pensionarilor - au fost dusi la vot oameni care de abia mergeau in baston si tinuti pe umar.
  • +2 (2 voturi)    
    Diferenta Mocanu - Nicusor Dan (Luni, 11 iunie 2012, 16:05)

    Mihai [anonim]

    De ce la votul numarat de BEC apare pe locul 3 Vasile Mocanu si la BEM Nicusor Dan?
    • 0 (0 voturi)    
      Orele (Luni, 11 iunie 2012, 16:58)

      itsmegoddamnit [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      Diferă orele: unul este de la ora 12:30, celălalt de la ora 14:00
  • 0 (0 voturi)    
    Incredibil (Luni, 11 iunie 2012, 16:33)

    popalie [anonim]

    Din nefericire mafia USL a invins (conform sondajelor dar pana la finalizarea numararii voturilor mai este timp) . Imi doream foarte mult ca USL sa nu impuna din nou dictatura ca in 2000 dar din nefericire nu toata lumea a inteles ca masurile luate au fost necesare pentru a evita un colaps si Romania sa nu devina a 2 a Grecie . Sunt multi primari ai PDL care au dovedit ca sunt foarte buni in administrarea orasului sau sectorului gen Liviu Negoita (Sector.3) sau Romeo Radulescu (Rm.Valcea)dar romanul cum este el din ura fata de cineva a pus stampila pe alt partid fara a se gandi ca cei care ne vor conduce acum ne-au mai condus vreo 20 de ani si stim foarte bine cum stateam la coada pentru o paine si bani nu prea erau, se vindea toata industria la fier vechi iar noi faceam foamea asta se va intampla si acum sper ca la toamna lumea sa isi mai revina si sa nu uite ca in 2014 expira contractul Petrom cu privire la rezervele de gaze si petrol iar daca USL va fi la putere iar va concesiona gazele si petrolul iar redeventa platita statului roman va fi la fel de 16 dolari cand Petromul ne pune sa platim 120 dolari . Voi decideti, e vorba de viitorul nostru.
    • 0 (0 voturi)    
      rezultatul este amplificat (Luni, 11 iunie 2012, 23:49)

      MGH [utilizator] i-a raspuns lui popalie

      si ce daca ar fi Grecia 2 poate romanul ar intelege ca este prea fudul si ca nu neaparat politicianul smecher! atunci cand nu iesi in strada sa ceri in primul rand o justitie corecta si decisa nu cu zeci de abateri , scapari rezultatul se vede.
  • 0 (0 voturi)    
    Oprescu si USL- cosmarul capitalei! (Luni, 11 iunie 2012, 16:42)

    iulia [anonim]

    Oprescu si USL nu au un mesaj politic concret! Nu au un plan bun de urmat! Au castigat alegerile numai prin frauda, manipulare, minciuna si inselatorie!! Romanii dar mai ales bucurestenii isi vor de seama de acest lucru, iar cand o vor face va fi prea tarziu... Incetul cu incetul ciuma rosie USL-ista din care mai lipsesc doar securea si ciocanul va pune stapanire pe Romania si isi vor incepe dictatura! O sa ajungem sa ramanem pe strazi, sa murim de foame si sa ne luam vietile sub comanda acestor comunisti!!
  • 0 (0 voturi)    
    USL= comunisti! (Luni, 11 iunie 2012, 17:04)

    ovidiu [anonim]

    USL-ul impreuna cu Oprescu au castigat aceste alegeri doar prin intermediul antenelor lui Voiculescu! Au castigat alegerile doar prin manipularea electoratului si prin frauda! Este o rusine ce s-a intamplat in ziua votului… circ total.. Romanii vor regreta cu varf si indesat acesti primari ai comunistilor de la USL, dar mai ales vor regreta ca l-au ales pe Oprescu…
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Luni, 11 iunie 2012, 17:23)

    popa [anonim]

    Sa le fie rusine celor de la USL si lui Oprescu pentru cum au castigat alegerile! Rusine lui robert negoita si a lui rares manescu!! Este un circ total, este haos, este bataie de joc… in cel mai scurt timp usl-ul si oprescu vor aduce haosul si disperarea in randul romanilor.. Romania si Bucurestiul vor sta pe un butoi cu pulbere in urmatorii ani!!
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Luni, 11 iunie 2012, 17:38)

    david [anonim]

    Toti cei care au fost platiti de USL sa voteze cu ei la alegerile locale vor regreta inzecit acest lucru, vor regreta amarnic ca au votat cu USL cand o sa vada ce vremuri vom trai cu comunistii astia la primarii! Cu totii si-au dorit sa ajunga primari ca sa aiba acces mai usor la banii institutiilor, sa puna mana pe fel si fel de contracte si licitatii… Un singur cuvant va descrie viitorul nostru in orasele/sectoarele unde sunt primari de la USL: DEZASTRU!