INFOGRAFIC Rezultate partiale - runda a doua: USL are 593 de primari, PDL are 182 primari, PSD singur are 129 primari, PNL singur are 87 primari, PP-DD are 8 primari

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 11 iunie 2012, 13:54 Alegeri 2012 | Alegeri Locale


 documente
(11 Iun 2012) PDF, 1MB
Reprezentantii Biroului Electoral Central (BEC) a anuntat la ora 14.00 a doua runda de rezultate partiale la alegerile locale din 10 iunie. USL conduce la toate capitolele, urmata de PDL. La votul pentru consiliile judetene, PP-DD s-a clasat pe locul 3, in timp ce la votul pentru primarii locul 3 este adjudecat de PSD (PSD, PNL si PC au candidat separat in unele localitati).

  • Vezi in documentul atasat rezultatele partiale oficiale aferente orei 12.30


Consilii Judetene (dupa centralizarea a 5560 de sectii de votare din 16.910 sectii):
USL: 50,22%
PDL: 14,88%
PP-DD: 8,12%

Presedinti de Consilii Judetene (dupa centralizarea a 5560 de sectii de votare din 16.910 sectii):
USL: 50,29%
PDL: 14,51%
PP-DD: 7,96%

Consilii Locale (dupa centralizarea voturilor din 1256 de circumscriptii din totalul de 3186, procent din total mandate):
USL: 36,95%
PDL: 15,02%
PSD: 9,17%
PP-DD: 7,36%
PNL: 6,61%
UDMR: 5,54%
UNPR: 2,42%

Numarul total de mandate de primari (inclusiv sectoarele Municpiului Bucuresti), dupa centralizarea voturilor din 1256 de circumscriptii din totalul de 3186:

USL: 593 mandate de primari (47,21% din totalul mandatelor de primari)
PDL: 182 mandate (14,49%)
PSD: 129 mandate (10,27%)
PNL: 87 mandate (6,92%)
UDMR: 79 mandate (6,28%)
PP-DD: 8 mandate (0,63%)

NOTA: PSD si PNL apar in unele clasamente separate pentru ca au existat localitati in care nu au avut candidati comuni sub sigla USL.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















24722 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    nu merge live video (Luni, 11 iunie 2012, 14:00)

    DEV [utilizator]

    live video nu merge. "we are unable to connect to the content you've requested."
  • +1 (1 vot)    
    merge (Luni, 11 iunie 2012, 14:11)

    trecatoru [utilizator]

    Scrie Biroul Electoral Central si e o tipa care zice "doi zece doi zece doi zece doi zece doi zece doi zece doi zece ...."
  • +1 (1 vot)    
    merge pt mine (Luni, 11 iunie 2012, 14:13)

    compadre [utilizator]

    10, 10, 10 proba.. proba :))
  • -5 (11 voturi)    
    oprescu (Luni, 11 iunie 2012, 14:18)

    trecatoru [utilizator]

    a mai scazut putin Oprescu. are 55.91% fata de dimineata cand avea 56.67%, Nicusor a scazut la 8.92 de la 9.17, Siviu a crescut la 16.16 de la 15.67.
    • +7 (13 voturi)    
      da... (Luni, 11 iunie 2012, 14:37)

      descopery [utilizator] i-a raspuns lui trecatoru

      ..dramatica rasturnare de situatie... cine stie, pana la final poate iese pliciul..
      • -12 (20 voturi)    
        important la alegerile astea e scorul PPDD (Luni, 11 iunie 2012, 15:18)

        Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui descopery

        Este uimitor....PPDD sufla in ceafa PDL si oranjadele verzi sunt mandre de "votul politic" de, cica , 20% !
        Postacii nu se mira de rezultat, desi s-au chinuit atata timp sa ne convinga, aici pe Hotnews, ca romanii sunt basisti....

        Cum naiba?
        • +12 (14 voturi)    
          corect (Luni, 11 iunie 2012, 15:51)

          MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          scorul PPDD conteaza enorm pentru a ne da seama cati manelisti cocalari avem in tara
        • 0 (0 voturi)    
          Opinia mea.. (Luni, 11 iunie 2012, 19:23)

          Gambeta [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          Important la votul de ieri este (din nou) "noul" esec al societatii civile, societate ce nu reuseste sa promoveze valori. "Noii" de astazi sunt "fostii" de ieri si probabil "fostii" de maine, multi animati doar de "mirosul ciolanului". Alternanta la putere este buna, fireste, dar motivatia alegerii trebuies sa fie alta. Votul de ieri a fost unul pur politic, ranchiuna (amplificata pana la extrem de "binefacatorii poporului") fiind motivatia multora in fata buletinului de vot. In locul ranchiunei, alegeti IMPLICAREA, in locul "raului mai putin rau", alegeti VOTUL DE BLAM (ca alternativa distincta pe buletinul de vot prin care sa transmiteti un mesaj foarte clar clasei politice).
  • +11 (15 voturi)    
    am o nedumerire (Luni, 11 iunie 2012, 14:25)

    Herod [anonim]

    cum se calculeaza aici?
    cine e USL cine e PNL cine e PSD sau e in functie de cum da bine... PDL e unu singur. astialalti sunt clonati... care e treaba? ... nu mai inteleg nimic...
    • +5 (5 voturi)    
      dada (Luni, 11 iunie 2012, 15:52)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Herod

      asta mi-am zis si eu pana am citit tot articolul. USL-istii au candidat si separat, nu numai in haita.
  • +13 (17 voturi)    
    voturi irosite :) (Luni, 11 iunie 2012, 14:37)

    MamaOmida [utilizator]

    peste 5% din optiunile electoratului au mers la consiliul general bucuresti spre Nicusor Dan.
    E un lucru extraordinar, insa in acelasi timp fiind un singur candidat pe acea lista, voturile lui vor fi redistribuite majoritar spre USL care se va mai infrupta cu un post de consilier fara sa fi facut nimic, decat sa fie prima clasata in optiuni!

    Daca la consiliu alaturi de Nicusor Dan ar mai fi candidat inca 2-3 colegi din Asociatia Salvati Bucurestiul, sau orice alti romani de bun-simt, in momentul asta cu voturile primite se asigurau 2 sau poate chiar 3 locuri in consiliu, in loc de unul!
    • +4 (6 voturi)    
      Ceea ce se traduce ca asa: au avut (Luni, 11 iunie 2012, 15:13)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui MamaOmida

      un management defectuos. Sau mai direct, niste amatori.
      • +10 (10 voturi)    
        de profesionisti ne-am saturat! (Luni, 11 iunie 2012, 15:20)

        MamaOmida [utilizator] i-a raspuns lui Kecske

        Asa e, din pacate astia care se autointituleaza "bucurestenii de bun simt" sunt amatori, pe langa Oprescu, Prigoana, Becali, DD & Co.
    • 0 (0 voturi)    
      . (Luni, 11 iunie 2012, 17:00)

      areopagitul [utilizator] i-a raspuns lui MamaOmida

      în mod normal, dacă au introdus aberația cu pragul electoral la independenți ar fi trebuit ca apoi, în funcție de procentele obținute, să aibă putere de vot dublă/triplă/etc... cum ar fi putut să mai candideze acei 2-3 colegi din asociație? dacă erau tot independenți voturile s-ar fi împărțit și n-ar mai fi trecut niciunul de stupidul prag.
  • +6 (6 voturi)    
    de curiozitate (Luni, 11 iunie 2012, 14:41)

    Hansi [utilizator]

    stie cineva in ce localitati sunt cei 8 primari PP-DD?
  • -20 (26 voturi)    
    Da-ne Doamne, da' da-ne mai usor... (Luni, 11 iunie 2012, 14:49)

    Dinoone [utilizator]

    Impotriva dorintelor mele si dupa principiul Celor Doua Rele( din doua rele alegi rautatea mica), cred ca la Cluj nu ar trebui sa iasa PDL si citez un trecator: "Daca iese Boc, Clujenii au belit-o! Mai vedem investitii la Sfantu' Asteapta!"
    • +7 (9 voturi)    
      o, daaa (Luni, 11 iunie 2012, 15:54)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Dinoone

      pa cand daca vin comunistii se vor bate investitorii care sa dea impozitul mai mare
    • +2 (6 voturi)    
      Clujul... (Luni, 11 iunie 2012, 16:06)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui Dinoone

      Nu sunt de acord cu opinia ta, Dinoone baiatule.. In primul rand pentru ca exista o lege clara cu repartitia fondurilor bugetare la judete. USL daca incalca aceasta lege , a belit cosorul!! Si asta intr-un orizont de timp foarte scurt. In al doilea rand , pe termen mediu si mai lung, daca sunt baieti destepti si tenaci, ardelenii pot sa rastoarne toate previziunile de stop Clujul si Ardealul in general , nutrite si palpabilele la Bucuresti ,Iasi(Moldova) si Constanta(Dobrogea). Superioritatea actiunii politice din partea ardelenilor este un potential urias de a trage in sus intreaga Romanie si inserarea sa intr-un trend pozitiv , occidental ,autentic si benefic. Cum, de pilda? Iata o schita sumara aproximativa. Constituirea une aliante a oamenilor de afaceri din Ardeal si Banat cu scopuri precise de actiune si dezvoltare etc, a unui "consiliu" al consililor judetene dornice sa adere,ele ar putea f bine sa creeze cadrul unor atrageri masive de capital investitional si tehnologii moderne.Zona fiind superioara altora in oferta de forta de munca specializata,disciplinata, organizata si cu un nivel de perceptie superior politicului ...dambovitean..Apropirea mai mare de Occident, de reteaua de transporturi etc etc,este inca un avantaj deloc de neglijat. Intreg Vestul Romaniei este constient de aceste avantaje care nu functioneaza satisfacator in avantajul ,nici al lor lor , nici al Romaniei. Ardelenii si banatenii sunt pur si simplu contribuabili cu un procent mai mare ca alte zone ale tarii la un buget comun , care nu se rasfrange la justa lui valore in Transilvania. In al treilea rand, gradul de urbanizare in Ardeal-Banat este mai mare si cu o infrastuctura mai buna, cu retea educationala mai ridicata si mai eficienta.
      Daca orasul Cluj-Napoca reuseste in maximum 10 ani sa devina un oras mare, de circa 1 milion de locuitori, contraponderea sa economica si a intregii zone dimprejur va si covarsitoare si la nivel politic.
      • 0 (0 voturi)    
        baiete..... (Luni, 11 iunie 2012, 17:09)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui solar

        ai transpirat degeaba scriind un text utopic, bazat pe prezumtii economice nereale, ...............cat priveste capacitatea voastra organozatorica, las-o mai moale ca s-a vazut in guvernarea boc transmisa intocmai si lui ungireanu,guvern cu fff multi ministri ardeleni,cu gandire si reactii lente (a se vedea momentul returnarii cas, cata balbaiala...., dezv. la extrem a asa ziselor drepturi maghiare..si multe altele....),toate aste ne-a adus in situatia de a vedea o restauratie rosie, ....................asa ca mai usor cu laudele si cu viziuni fantasmagorice.
      • 0 (0 voturi)    
        Solar optimist ... (Luni, 11 iunie 2012, 18:11)

        Dinoone [utilizator] i-a raspuns lui solar

        Sunt si eu optimist, dealtfel si constient... Spre exemplu uita -te la situatia Dobrogei, a ramas foarte puternica economic pt. ultimii douazeci de ani, 3-4 judete au porturi, aeroport, industrie de masini, otelarie, etc., in fapt un motor important al economiei romanesti. Tu crezi ca nivelul educational sau de cultura nu -i lasa sa se dezvolte? Eu ma bucur sa fim ceea ce suntem noi, clujenii, dar sunt ingrijorat ca in conditiile in care ne raportam nu numai in plan intern, nu ajungem marginalizati, doar niste instrumente - facand injectii de crestere economica? Am in minte ce zicea un coleg american la Bechtel: "Bine, o sa aveti autostrada si voi, dar de ce o legati in afara de Bucuresti si ce investitori o vor folosi? Guvernantii vostrii nu sunt interesati de alt circuit in afara "tribului" in care se dezvolta doar cativa, care se cunosc." Stim bine care sunt aceia care-si dezvolta doar "tribul".
    • -1 (9 voturi)    
      :)) (Luni, 11 iunie 2012, 16:31)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Dinoone

      Intrebat care va fi prima sa masura in calitate de nou Primar ales al Clujului, Emil Boc a raspuns: "Taierea salariilor angajatilor Primariei cu 25%".
  • -6 (12 voturi)    
    Victorie categorica (Luni, 11 iunie 2012, 15:00)

    Gigi Kent [utilizator]

    Cred ca 75% din primari sa fie din USL este o victorie destul de categorica (ar trebui sa fie chiar si pentru Prigoana o infrangere categorica).
  • -8 (26 voturi)    
    Pacat de clujeni (Luni, 11 iunie 2012, 15:06)

    JayC [utilizator]

    Imaginati-va cate guri PDL ramase cu buza umflata trebuie hranite din acest oras.
    • +10 (18 voturi)    
      Pacat (Luni, 11 iunie 2012, 15:34)

      Trident [utilizator] i-a raspuns lui JayC

      Ca in Romania de astazi mai sunt inca asa minti razbunatoare si pline de ura.
      Clujul va fi favorizat in continuare si stii de ce?
      USL ii va favoriza ca sa le ia voturile, deh..sunt raniti in orgoliul lor rosu.
      PDL se va da peste cap sa-si consolideye pozitia.
      Si au resurse suficiente. Fii linistit. Eu as zice mai degraba pacat de Bucuresti si Timisoara. Cel putin ultimul oras sufera clar intrucat acolo oamenii de stanga nu sunt bine vazuti. USL a iesit pentru ca timisorenii au amendat PDL. Clar?
      Cel mai mare pacat este ca tara asta se intoarce cu pasi mari inapoi in comunism. Asta da pacat amice. Dar tu probabil ca nu ai trait in vremurile lui Ceausescu.
  • +17 (23 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 11 iunie 2012, 15:26)

    polonyca [anonim]

    • -2 (8 voturi)    
      comunisti sunt si cei de la PDL... (Luni, 11 iunie 2012, 16:22)

      geo12 [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Nu mai plange tu de mila "miticilor" din Bucuresti, ca nu mor de foame ca cei din provincie... si nu din mila guvernantilor ci pt ca muncesc si nu stau cu mana intinsa!
      Cat despre comunistii de la PSD, nu uita ca un guvern PSD a dus la integrarea Romaniei in NATO si a incheiat negocierile pt integrarea in UE... sunt hoti, sunt corupti si la fel de comunisti ca cei din PDL, lasa placa asta stricata...
    • 0 (4 voturi)    
      ia uite aici: (Luni, 11 iunie 2012, 16:23)

      geo12 [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      http://www.pdl.org.ro/index.php?page=PDL&textPag=14
      • -1 (1 vot)    
        o mica MARE diferenta! (Luni, 11 iunie 2012, 17:02)

        echos [utilizator] i-a raspuns lui geo12

        e totusi o diferenta! PSD isi asuma trecutul comunist - "tatucul" Iliescu chiar declara ca "comunismul e o idee buna, prost aplicata", Ponta, Mazare, Sova au modele "de seama" in zona de stanga, Marga il vede pe Putin un model de urmat, plus reminescentele din tinerete ale tov. Iliescu legate de fascisti, etc...
        PDL si-a recunoscut originile dar nu-si asuma trecutul comunist ca ideologie. De fapt ruptura de ideologia "comunista" s-a facut destul de devreme, prin 92/93 daca nu ma insel
        Probabil ar fii fost bine sa aprofundati cele doua ideologii ale PSD si PDL in paralel, spre a va lamurii care e mai apropate de cea comunista - controlul statului intarit, distributia echitabila a veniturilor, etc
        Cat despre integrare Romania a "fost" integrata "fortat" in NATO nu PSD a integrat-o. Puteti cauta in presa vremii si veti gasi zeci de declaratii din zona PSD cum ca Romania nu trebuie sa adere la NATO si UE ci sa-si pastreze independenta economica... asta in condiitiile marii privatizari "gestionate" de PSD.
  • +5 (11 voturi)    
    pp-dd (Luni, 11 iunie 2012, 15:41)

    klaudyuxxx [utilizator]

    Acest partid trebuie scos in afara legii iar DD sa infunde puscaria. Nu inteleg cum autoritatile au trecut cu vederea campania electorala facuta pe OTV in afara datelor calendaristice legale. A spalat pe creier si a manipulat pe cei slabi din fire. Sa nu mai vorbim si de lipsa de etica si fair-play din partea lui. Democratie, democratie, dar cu limite si cu reguli de respectat.
  • +2 (4 voturi)    
    http://www.dw.de/dw/article/0,,16009258,00.html (Luni, 11 iunie 2012, 15:54)

    DIANAMCR [utilizator]

    Alegerile: o sărbătoare o dată la patru ani
    Administraţiile locale cheltuiesc în prag de alegeri sume foarte mari, nepotrivite cu spiritul unei administrări chibzuite, dar care par să aibă un rol important de reglare a vieţii politice.
    Alegerile locale din România au un avantaj nerostit. Chiar dacă nu există dezbateri serioase şi dacă cetăţenii, în majoritatea lor covârşitoare, nu ştiu bine ce votează, totuşi odată la patru ani se crează o veritabilă ambianţă de sărbătoare. Primăriile cheltuiesc brusc o mulţime de bani pentru tot felul de lucruri, nu neapărat folositoare, dintr-un motiv electoral transparent, dar poate şi dintr-un impuls mai puţin conştient care inserează viaţa comunitară în insondabile mişcări ciclice. România nu cunoaşte tradiţia carnavalurilor, care colorează periodic viaţa oraşelor occidentale, după cum nu are nici măcar norocul unei sărbători naţionale, aşa cum a avut cândva la 10 mai, când sensul politic se putea suprapune, spre bucuria absolut neumbrită a tuturor, peste vechea serbare a renaşterii naturii.
    Există în România o criză a sărbătorescului, care se exprimă probabil şi în lipsa de coeziune socială şi în calitatea proastă a spaţiului public. Dar măcar odată la patru ani, parcurile se umplu de flori şi fanfare, podurile sunt decorate cu ghirlande, străzile sunt spălate, se inaugurează pieţe şi ştranduri, se taie panglici şi peste tot pare să curgă un belşug fără precedent. Ar fi greşit să facem comparaţii: belşugul e relativ şi cheltuielile festive se măsoară prin contrast cu situaţia de zi cu zi.
    Sarcasmul cu care sunt descrise de regulă aceste manifestări electorale, mai cu seamă de activiştii civici, nu este chiar cel mai potrivit.
    Administraţiile locale deschid larg pungile pentru alegeri
    Demagogia candidaţilor, ridicolul situaţiilor, grotescul ambiţiilor sunt trăite îndeobşte ca un spectacol, cu o distanţă care îngăduie o critică suficient de îngăduitoare.
    • 0 (2 voturi)    
      http://www.dw.de/dw/article/0,,16009258,00.html (Luni, 11 iunie 2012, 15:57)

      DIANAMCR [utilizator] i-a raspuns lui DIANAMCR

      Societatea ne-partizană nu percepe cu adevărat tensiunea luptei politice pe care militanţii de profesie o trăiesc, astenic, la cele mai înalte temperaturi.
      Întrebarea firească este dacă toate aceste cheltuieli se justifică şi dacă nu sunt cumva o risipă inadmisibilă. Căci nu este vorba doar de donaţii, care nu ar trebui, pesemne ,să fie puse în discuţie, ci mai ales de fonduri publice deghizate în investiţii de ultimă oră. Răspunsul nu ar putea fi întotdeauna pozitiv. Dacă intreprindem o analiză strict economică, multe chletuieli se vor dovedi inutile sau exagerate.
      Dar dacă acceptăm, o dată la patru ani, să judecăm după logica anti-economică a sărbătorescului, atunci ele apar nu doar ca motivate, dar şi ca necesităţi irepresibile. Democraţia este o organizare a vieţii politice care nu încetează să dezamăgească, să producă stupori şi contrarietăţi şi, de aceea, ca să reziste asaltului ideologic al atâtor tentaţii, are poate nevoie de aceste ritualuri ale înnorii şi ale speranţei. O democraţie care trăieşte alegerile ca pe o sărbătoare este, în ciuda neajunsurilor sale, o democraţie funcţională.
  • -2 (4 voturi)    
    daca.. (Luni, 11 iunie 2012, 16:08)

    catalin_mattei [utilizator]

    daca doresti sa manipulezi spui asa: PDL a obtinut 18.2 din mandatele atribuite pana la aceasta ora iar USL ( inclusiv castig ca PSD sau PNL) are 80.98%.. cum arata prezentata asa realitatea?
  • 0 (2 voturi)    
    Sa mai fure si USL ca sunt flamanzi (Luni, 11 iunie 2012, 16:58)

    klaudyuxxx [utilizator]

    Asta e subiectul predominant in comentarii. Va fi asa, nu va fi asa, nu stiim nici unul cu siguranta. Dar eu unul sunt bucuros de schimbare, pentru ca m-am saturat de aroganta PDL-ului si felul in care m-am simtit tratat, ca cetatean si votant. Prea multe limite ale bunului simt au fost depasite in ultimii ani. Am inteles perfect si am fost de acord cu toate masurile de austeritate, dar felul in care au fost transmise populatiei, lipsa de respect, aroganta, m-au dezgustat. Izgonirea cetatenilor din tara spre alte meleaguri de catre cel care ar trebui sa-i protejeze m-a dezgustat, furtul de bani fara sens din pensii, m-a dezgustat.