Gabriela Firea vrea sa-l dea in judecata pe Cristian Busoi pentru afirmatiile privind noul regulament de taximetrie: Va trebui sa produca dovezi ale apropierii mele de vreun grup de interese

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 6 decembrie 2017, 16:47 Actualitate | Administratie Locala

Gabriela Firea
Foto: Facebook - Gabriela Firea
Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, a anuntat miercuri ca il va da in judecata pe presedintele PNL Bucuresti, Cristian Busoi, pentru afirmatiile potrivit carora "Singurul motiv real al deciziei primarului (referitoare la noul Regulament privind activitatea de taximetrie) este un lobby puternic, multi bani si beneficii castigate de un grup de interese apropiat primarului general".


"Domnul Busoi va trebui sa produca dovezi ale apropierii mele de vreun grup de interese, in caz contrar urmand sa suporte rigorile legii. Inteleg, pana la un punct, adversitatea politica si nevoia organica a domniei sale de a ma ataca pentru a se valida in functia pe care o detine, dar nu pot accepta la nesfarsit ca astfel de alegatii, iresponsabile si agramate, sa fie lansate in spatiul public fara consecinte. In plus, precizez ca declaratia mea nu a facut referire la nicio companie si la niciun sistem alternativ de transport, ci doar la aducerea la zi a regulamentului privind taximetria, avand in vedere exclusiv respectarea legii si protejarea intereselor cetatenilor. Incercand sa ma acuze pe mine ca actionez in mod partizan, fara sa mentioneze macar in interesul cui anume, dl Busoi este cel care are de fapt o atitudine partizana, facand lobby in favoarea unor beneficiari precizati explicit", a declarat primarul general, Gabriela Firea.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2636 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Taxiurilii de IF ale Croncanilor din Voluntari (Miercuri, 6 decembrie 2017, 16:53)

    un domn [utilizator]

    Au INfestat Bucurestiul !
  • +9 (9 voturi)    
    Busoi are dreptate (Miercuri, 6 decembrie 2017, 16:56)

    Cosmin-cel-Mare [utilizator]

    Daca nu exista un interes direct, de ce sa iei o decizie impotriva cetateanului? Concurenta intotdeauna a fost in avantajul clientului. Daca legea este impotriva concurentei, inseamna ca e o problema cu ea si ar trebui adaptata la nevoile cetateanuui.
  • +8 (8 voturi)    
    Ha ha ha blonda nu s-a prins (Miercuri, 6 decembrie 2017, 17:03)

    Bogdan_100 [utilizator]

    E "declaratie politica" vorba lui dragnea si a gastii sale.
  • +8 (8 voturi)    
    vaaaaai (Miercuri, 6 decembrie 2017, 17:06)

    liviu_ [utilizator]

    tzoapa atata stie, sa dea in judecata...
    ba tzoapa ordinara... da noi nu ar trebui sa te dam in judecata pt toate promisiunile neimplinite?!

    grup de interese?! pai taximetrele alea de ilfov care se duc la sot?! firmele de taximetre care dau spaga la primarie?!
    nu e suficient?!

    daca iti pasa atat de lege fa in pm controale sa vedem cate taxiuri au ITPu pe bune, in cate nu pute, cate au aparatele nemasluite etc....
    la alea nu faci controale, japitza?!
  • +8 (8 voturi)    
    Aoleo (Miercuri, 6 decembrie 2017, 17:12)

    un_carnat [utilizator]

    Asa functioneaza democratia?

    Dar stiti vorba aia, prostul nu rade, se supara. Inteleg ca nu esti de acord cu el, dar de aici pana la a-l da in judecata...haha! Te trimitem pe TINE in judecata, mai trompeta!
  • +8 (8 voturi)    
    " Despasito " pentru fifirica dracului viu : (Miercuri, 6 decembrie 2017, 17:31)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    Pra - bu -shiiitooo ,
    Tu doar sa furi stii , nesimtito ,
    Nu te-ar mai satura odata Dumnezeu ...

    Na -u - ciiitoo ,
    Presedinte deja te visezi , bubuito ,
    Cand de fapt te paste doar bulauuu ...

    Hai la multi ani cu executare !
  • +4 (4 voturi)    
    oare (Miercuri, 6 decembrie 2017, 17:58)

    ValentinV [utilizator]

    Oare tanti stie diferenta intre a produce si a aduce? Mai ales cand e vorba de dovezi...
  • +4 (4 voturi)    
    Dovada e cea mai usoara parte (Miercuri, 6 decembrie 2017, 18:00)

    mitg [utilizator]

    Carnetu' de membru la pesedeu e tot ce trebuie ca s-o demascam pe firea gerontofila ca apartinand unui grup nefast.
  • +4 (4 voturi)    
    Hai că sunteți apropiată de un grup. (Miercuri, 6 decembrie 2017, 18:00)

    Maica Reteza [utilizator]

    "apropierii mele de vreun grup de interese"
    Sunteți membră PSD, automat sunteți apropiată de un grup infracțional organizat. Și toți sunteți pe interes acolo.
  • +2 (2 voturi)    
    vrednicie !!! (Miercuri, 6 decembrie 2017, 22:19)

    asada [utilizator]

    A mai ramas vreun opozant al toapei fara sa fie dat in judecata !!???? Daca nu ar fi tragic,ajungi sa te umfle rasul de actiunile neispravitei asteia !!!!!!
    • +1 (1 vot)    
      Vrednica botanista (Miercuri, 6 decembrie 2017, 23:39)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui asada

      A holurilor benere