Gabriela Firea: Voi propune Consiliului General ca Piata Victoriei sa poarte numele Regelui Mihai

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 5 decembrie 2017, 14:42 Actualitate | Administratie Locala

Gabriela Firea
Foto: Facebook - Gabriela Firea
Primarul general, Gabriela Firea, va propune Consiliului General al Municipiului Bucuresti ca Piata Victoriei sa poarte numele Regelui Mihai, a anuntat aceasta, intr-un mesaj de condoleante, pe pagina de Facebook.

"A plecat dintre noi, dar spiritul Regelui Mihai va fi in continuare far calauzitor si reper moral pentru generatiile ce vor urma... Dat fiind faptul ca viata Regelui s-a suprapus, aproape integral, pe veacul scurs de la Marea Unire, si ca toata viata a militat fara ostenire pentru unitatea romanilor, voi propune Consiliului General al Municipiului Bucuresti ca Piata Victoriei sa-i poarte numele. Dumnezeu sa Va aiba in paza, Majestate!", a postat Gabriela Firea.




Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

4713 vizualizari

  • +64 (64 voturi)    
    Scarba (Marţi, 5 decembrie 2017, 14:46)

    Soljenitin [utilizator]

    Ma apuca o scarba teribila cand vad cum hienele comunistoide pesediste, care au interzis accesul Regelui Mihai in tara in cateva randuri, profita acum in cel mai murdar mod si intineaza imaginea Regelui cu iesirile lor imunde...
    • +10 (10 voturi)    
      Daca tăcea din gura era bănuită de prostie (Marţi, 5 decembrie 2017, 17:50)

      Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Acum că a deschis-o, a eliminat orice îndoială.
      • +3 (3 voturi)    
        o (Marţi, 5 decembrie 2017, 19:04)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Un Nene

        ipocrita si o nesimtita ca toti pesedistii. incearca cu cinism sa castige capital de imagine
    • +3 (3 voturi)    
      Poate apuca si ea vreo cana cu coliva (Marţi, 5 decembrie 2017, 20:39)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      de la pomana. Femeia asta este de o suficienta incredibila, cum naiba a ajuns ea pe scaunul lui Pache Protopopescu ????
  • -27 (33 voturi)    
    mai bine (Marţi, 5 decembrie 2017, 14:48)

    Mazeta [utilizator]

    Piața Victoriei Regelui Rezist, ca să nu se supere nimeni.
    • +4 (4 voturi)    
      vezi (Marţi, 5 decembrie 2017, 19:05)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ca pe tine nu te scapa Putin de vizitele nocturne ale lui Ivan cel Groaznic.
  • +33 (33 voturi)    
    NU mai bine faci un targ de Craciun? (Marţi, 5 decembrie 2017, 15:09)

    Martinezu [utilizator]

    Si ii pui in varf o stea rosie, cum va place voua?
    Scarbelor!
  • +35 (35 voturi)    
    o obsedeaza Piata Victoriei (Marţi, 5 decembrie 2017, 15:10)

    subcultura [utilizator]

    parca denumirea de Piata Victoriei a fost data dupa castigarea razboiului de independenta, in 1878, in acelasi timp cu redenumirea Pudului Mogosoaiei in Calea Victoriei.
  • +26 (28 voturi)    
    ... (Marţi, 5 decembrie 2017, 15:44)

    a.nonim [utilizator]

    Este o aberatie sa schimbi o denumire veche de peste 100 de ani pe care nici macar Stalin n-a avut curajul sa o modifice, desi muzeul dedicat lui era la doi pasi, iar in piata se afla monumentul eroilor sovietici. Nu mai vorbim ca e dedicata eroilor din Razboiul de Independenta, care nu merita sa fie nedreptatiti. Nici Regele Mihai nu cred ca ar fi fost de acord cu o astfel de schimbare.
    Exista Piata Regelui la cateva sute de metri sau se poate gasi o alta piata in afara de Victoriei, Unirii, Dorobanti, samd, care sunt mult prea inradacinate in mentalul colectiv pentru a fi schimbate intr-un mod atat de oportunist. Si in ziua de astazi, dupa 20 de ani lumea vorbeste de piata Aviatorilor si nu de Charles de Gaulle. Deci schimbarea numelui ar fi inutila si mai degraba ar starni adversitate decat simpatie. Dar probabil asta se si vrea.
    • 0 (0 voturi)    
      Se foloseste (Marţi, 5 decembrie 2017, 16:06)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

      in egala masura si CDG si Aviatorilor
  • +11 (11 voturi)    
    doamna firea (Marţi, 5 decembrie 2017, 16:00)

    ernst [utilizator]

    pierde zi de zi momentu' ala, cand ar trebui sa taca intelept...
  • +13 (13 voturi)    
    Hai sictir, FA ! (Marţi, 5 decembrie 2017, 16:09)

    rutger [utilizator]

    Piata VICTORIEI se cheama asa fiindca romanii s-au jertfit pentru independenta Tarii si nu pentru guitatul tau de nemernica de Voluntari aka Bacau !! Moldovenii tai au avut curaj sa moara pe campul de lupta pentru un ideal maret si nu pentru ca voi pesedistii de azi sa ciorditi fara rusine averea Romanilor !! PLEACA, FA !!
  • +12 (12 voturi)    
    Inca o dovada de prostie (Marţi, 5 decembrie 2017, 16:18)

    Smythe [utilizator]

    "Piaţeta Regelui Mihai I există deja în Capitală. În 2012, acest nume a fost dat unei pieţe la cîţiva metri de Piaţa Victoriei, Regele însuşi participând la inaugurare. Primar era atunci Sorin Oprescu, iar numele a fost ales deoarece Regele a copilărit în Palatul Kiseleff, aflat în apropiere de piaţetă"

    http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/primarul-firea-vrea-sa-schimbe-numele-pietei-victoriei-dupa-moartea-regelui-dar-piata-regelui-exista-deja.html
  • +10 (10 voturi)    
    Firea si PIATA VICTORIEI (Marţi, 5 decembrie 2017, 17:12)

    Dizidentul [utilizator]

    Inca o perla scoasa de inteligenta Primarita.
    Tot respectul pentru Regele Mihai,dar doamna Firea
    daca?? cunoaste orasele europene TOATE au oPIATA
    a VICTORIEI care spune ceva despre istoria si mindria
    unui Popor sau Momente din istoria orasului respectiv.
    Se poate cu usurinta o alta piata sau chiar si strada
    care sa poarte numele Regelui
    • +2 (2 voturi)    
      ea are (Marţi, 5 decembrie 2017, 19:09)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Dizidentul

      uh fix si probabil o sarcina importanta din partea lui dragnea. sa dilueze cat mai mult posibil importanta Pietei Victoriei pentru romani si bucuresteni in special, sperand astfel sa nu mai constituie un centru de atractie pentru mitingurile anti psd si dragnea.
      doua puncte le-a anihilat. Piata Universitatii si Piata Constitutiei.
  • +9 (9 voturi)    
    Chiar si pt. mine ... (Marţi, 5 decembrie 2017, 18:36)

    blackarrow [utilizator]

    nefiind bucurestean (dar am fost student in capitala ) piata Victoriei are o rezonanta deosebita , nu ai cum sa schimbi asa ceva , numele e consacrat in mentalul colectiv , e patrimoniu national .
    Firea nu e decat o jigodie ordinara , declaratia asta insidioasa arata si multa prostie .
  • +2 (2 voturi)    
    Piața iarmarocului lui Firea. (Marţi, 5 decembrie 2017, 19:22)

    asavreau [utilizator]

    Ar fi mai nimerit.Ce și-a spus Firea fac iarmaroc de Sf.Mihail și ... si-l țin până la Anul Nou.Să mă mai admonesteze Tudose public!Să o facă dar discret să nu afle Pandele.Și să-și mute Guvernul la Belina dacă nu-i plac iarmaroacele!Au un parfum de „iepocă”, mici, băutură,pipi și căcat.Parfum preferat de Gabi.
  • +2 (2 voturi)    
    Regele ... (Marţi, 5 decembrie 2017, 20:34)

    AEV [utilizator]

    Când Regele avea 6 ani, Piața Victoriei purta deja de 50 de ani numele ei atât de încărcat de semnificație pentru poporul român. Încă o idee ”neinspirată” a acestei primărițe, depășită vizibil de responsabilitatea și anvergura postului în care s-a cocoțat.
  • +2 (2 voturi)    
    Piata Victoriei (Marţi, 5 decembrie 2017, 22:32)

    nicnicnic [utilizator]

    Nu va mai tot legati de prostia femeii, ca singura ei replica o sa fie ca barbatii sunt misogini. Din nefericire, poate sa-si permita orice, primarul e stapanul, il doare-n puii lui de bucuresteni. De cate ori vreti sa v-arate? Mai ieri plangea ca n-a putut sa faca ea tarabe-n piata aia, ca e piata ei, acum se supara si plange ca incalcati vreo constitutie, constitutia ei, da telefoane pe la politie, la 112, CEDO, PSD, Voluntari, Intact, si cine stie... fiti cuminti! Bucurestiul nu e al vostru, ci al urmasilor urmasilor ei... Parca asa zicea unul, Delavranceanu, nemuritorul. Delavranceanu, daca vrea, pune tarabe si-n piata aia zisa Romana, si daca vrea, o face Piata Daca, isi da autorizatie, face totul legal, ca poate. Acuma conteaza ca e o tampenie? Ca e o nesimtire? Ca e o sfidare? Ma mir ca pe premier, atunci cand i-a zis public ca o da desteptaciunea afara din casa, nu l-a actionat decat la tribunalul psd, in loc sa-l reclame si la onu, si la nato, si la sri, etc.
  • 0 (0 voturi)    
    Piata Mos Craciun (Miercuri, 6 decembrie 2017, 18:40)

    Klaus_Voievod [utilizator]

    Mai bine sa se numeasca Piata Mos Craciun, ca Mos Craciun e mai mare in grad ca Regele Mihai si oricum voiai sa faci Targ de Colinde acolo.