Cum raspunde Gabriela Firea acuzatiilor ca a inchis Piata Victoriei pentru proteste: Nu intentionam sa restrangem in vreun fel drepturile cetatenilor. Sa ne bucuram impreuna de luna decembrie - o luna a darurilor, prieteniei, bunavointei, solidaritatii si altruismului

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 29 noiembrie 2017, 18:26 Actualitate | Administratie Locala

Gabriela Firea
Foto: Facebook
Primarul general, Gabriela Firea, a declarat ca prin organizarea unui nou targ de Craciun in Piata Victoriei nu vrea sa restranga in vreun fel drepturile cetatenilor sau sa intre in conflict cu cineva. "In toate capitalele europene, spatiile publice se transforma, la sfarsitul anului, facand loc evenimentelor legate de Sarbatori sau pur si simplu devenind mai vesele, mai luminoase, mai prietenoase. Acelasi lucru ne-am propus si noi sa facem in Bucuresti, cu buna credinta si fara niciun fel de alte ganduri ascunse", a declarat primarul general.

"De aceea sunt cu atat mai greu de inteles luarile de pozitie eminamente politice in legatura cu evenimentele organizate de Primarie pe parcursul lunii decembrie. Spiritul Craciunului presupune sa fim, daca nu mai buni, macar mai toleranti si sa invatam sa privim cu mai multa atentie la nevoile celor de langa noi. Sa ne bucuram, asadar, impreuna, de luna decembrie - o luna a darurilor, prieteniei, bunavointei, solidaritatii si altruismului", a explicat edilul.

Redam in integralitate declaratia primarului general:

"Primaria Capitalei urmareste ca prin actiunile si evenimentele pe care le organizeaza sa vina in intampinarea nevoilor si preferintelor tuturor bucurestenilor, indiferent de apartenenta la anumite categorii sau grupuri sociale si fara a tine cont in vreun fel de afinitatile politice ale acestora.

De asemenea, Primaria Capitalei este deschisa colaborarii cu societatea civila, alocand in fiecare an bugete importante pentru sprijinirea proiectelor propuse de ONG-uri. Anul acesta au fost finantate cu peste 1 milion de euro un numar de 70 proiecte culturale si educationale, in cadrul Programului "Bucurestiul participativ 2017", derulat de ARCUB, si  s-a organizat, in premiera, concursul de idei "Propune pentru Bucuresti", prin care au fost selectate un numar de 20 de proiecte, din cele cateva sute propuse de societatea civila, care vor fi incluse in bugetul pentru 2018 al Municipalitatii.

Cred cu tarie ca accentul trebuie pus pe lucrurile care ne unesc, si nu pe cele care ne dezbina, mai ales ca pe 1 Decembrie vom marca intrarea in Anul Centenarului Marii Uniri! In acest spirit, am considerat ca Sarbatorile de Iarna - Mos Nicolae, Craciunul, Anul Nou - trebuie celebrate intr-un mod in care sa aduca bucurie cat mai multor locuitori sau vizitatori ai orasului nostru.

In toate capitalele europene, spatiile publice se transforma, la sfarsitul anului, facand loc evenimentelor legate de Sarbatori sau pur si simplu devenind mai vesele, mai luminoase, mai prietenoase. Acelasi lucru ne-am propus si noi sa facem in Bucuresti, cu buna credinta si fara niciun fel de alte ganduri ascunse.

Nu intentionam sa intram in conflict cu nimeni si nici sa restrangem in vreun fel drepturile cetatenilor. De aceea sunt cu atat mai greu de inteles luarile de pozitie eminamente politice in legatura cu evenimentele organizate de Primarie pe parcursul lunii decembrie. Spiritul Craciunului presupune sa fim, daca nu mai buni, macar mai toleranti si sa invatam sa privim cu mai multa atentie la nevoile celor de langa noi.

Sa ne bucuram, asadar, impreuna, de luna decembrie ¬ o luna a darurilor, prieteniei, bunavointei, solidaritatii si altruismului".

 



Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3464 vizualizari

  • +7 (17 voturi)    
    Frumos itit sade cuckoana (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 18:33)

    cocu [utilizator]

    Sa fim seriosi ! Frumos Cuckoana

    S-a gandit bine, vrea sa-l lase pe mustacios in fundul gol !
    chiar e de apreciat intentia, asteptam demult fapte din partea cuckonetului, ca de caraiala ne-am saturat
    sa avem si un ceai fierbinte nu strica
    Bravo
    • +5 (5 voturi)    
      Frumos ar fi să nu vină comersanții (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 22:12)

      mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui cocu

      Și să rămână gol acolo.
      De fapt eu cred că avem treabă la Parlament și acolo e loc berechet.
        #showComment()
  • -41 (43 voturi)    
    pot protesta (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 18:34)

    meditatorul [utilizator]

    la Cotroceni in perioada asta....
    • +17 (19 voturi)    
      la Cotroceni (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 19:15)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui meditatorul

      e rezervat Floricica Dansatoarea din iarna trecuta, impreuna cu fratii rudotel, Alzheimer si Parkinson ("milionul" ala scos de dragnea si atunci).
    • +6 (6 voturi)    
      mediaza la asociata de locatari (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 19:51)

      omugri [utilizator] i-a raspuns lui meditatorul

      Bai dar imi e o frica ca o sa te si duci, stii cum?

      Hai sa fim seriosi, pe bune, mi s-a luat pana peste urechi de d'astia care ameninta. Nu aveti cu ce sa va adunati, adica capul necesar gandirii, il purtati sa nu va ploo in gat. Copilasi lui Codrin von capdepula, pensionari, someri si asistati social falsi.
    • +7 (7 voturi)    
      la Cotroceni (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 21:25)

      Fuscus [utilizator] i-a raspuns lui meditatorul

      poti protesta tu pe motiv ca unuia atat de prost precum esti tu, i s-a dat dreptul sa voteze
  • +28 (30 voturi)    
    ce frumos a vorbit ea... (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 18:36)

    Cetatean002 [utilizator]

    fuie mirea...n-are ea atatia comercianti cate locuri sunt in bucuresti de protestat
  • +30 (32 voturi)    
    tsatsa cretina (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 18:36)

    bogdan1477 [utilizator]

    Asta ne crede idioti pe toti?
    Pai cum adica nu intentioneaza sa intre in conflict cu nimeni cind in locul unde se aduna in fiecare duminica zeci - sute de mii de oameni ea trinteste tirg de craciun?
    • +14 (16 voturi)    
      nu va (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 19:17)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      dati serama ca ea s-a gandit sa dea oficial de-un ceai si un vin fiert, fara sa se prinda dragnea?
      cum poate ea sa mai scoata jandarmeria calare si sa mai opreasca oamenii sa scandeze anit psd si anti dragnea, in timp ce in piata sunt adunati 50.000 oameni la targul de iarna?
        #showComment()
  • +23 (25 voturi)    
    mare nesimtita (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 18:37)

    gogu_milogu [utilizator]

    aceasta cucoana.... parca noua de sarbatori ne arde zilele astea......
  • +25 (27 voturi)    
    tupeu de tzatza nesimtita ! (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 18:41)

    Francisc 1 [utilizator]

    pe undeva ma bucur ca se baga tuta asta in seama , asa a facut si la alegerile prezidentiale si tare bine a prins " ajutorul " ei !
  • +25 (27 voturi)    
    Solidaritate cu penali? (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 18:42)

    ouyang [utilizator]

    Nu merci.
  • +25 (27 voturi)    
    asta minte cum respira (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 18:44)

    pardalian [utilizator]

    "Cred cu tarie ca accentul trebuie pus pe lucrurile care ne unesc" adica ciordeala si aroganta care este caracteristica psd. O sa te scufunzi si tu o data cu hamsterul tau preferat tzoapa proasta!
  • +24 (26 voturi)    
    De sarbatori va furam tara definitiv. Avem nevoie. (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 18:59)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    "Spiritul Craciunului presupune sa fim, daca nu mai buni, macar mai toleranti si sa invatam sa privim cu mai multa atentie la nevoile celor de langa noi."

    Noi avem nevoie de oameni cinstiti la carma tarii. De un an privim cu mai multa atentie la nevoile voastre.
    HOTILOOOOOR!
  • +24 (26 voturi)    
    Răspuns pentru Găbița: (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 18:59)

    weyland [utilizator]

    "Nu intenționăm sa strângem în vreun fel lațul în jurul gâtului politicienilor. Să ne bucurăm împreună de luna decembrie - o luna a justiției, adevărului, anticorupției, solidarității și revoluției."
  • +20 (22 voturi)    
    "In toate capitalele europene ..." (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 19:02)

    silviu_dumitrescu [utilizator]

    probabil D-na Primar se refera la capitale din state unde nici o camera a Parlamentului nu este condusa de un condamnat definitiv la inchisoare (cu suspendare) care mai are si alte tone de dosare-procese in lucru

    noi avand aceasta situatie scarboasa si nedorita nu ne permitem sa fim atat de relaxati ca cei din tarile nordice de exemplu ...

    doar PSD poate rezolva rapid problema - da un mare eject lui Dragnea, opreste masacrarea legilor justitiei, anuleaza alte cateva aberatii majore si isi reafirma public suportul pt parteneriatul strategic cu USA si aderenta la valorile Europei ... hai ca e simplu D-na Primar, in 3 zile se poate face :))
  • +21 (23 voturi)    
    o crede doar dragnea... (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 19:03)

    mitocanu [utilizator]

    mincinoasa si increzuta...figura tipica de psd-ista parvenita si inculta...alte exemple: rovana plumb si carmen dan...
  • +10 (12 voturi)    
    Tantii Gabiiii (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 19:06)

    ady77 [utilizator]

    Primiti colindatori prin Voluntari, sau nu avem voie nici pe acolo?
    Dar din casa avem voie sa iesim?
    "Fir-aţi ai dracu' cu melcii voştri!"
  • +10 (12 voturi)    
    si? (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 19:08)

    RCM [utilizator]

    Cum ramane cu conflictul (suprapunerea ilegala) peste protestul Rezist, anuntat oficial in Piata Victoriei pana in 3 decembrie inclusiv?

    Nu e abuz si avizare ilegala a amenajarii targului primariei? Sunt curios daca nu va ajunge la un dosar penal de aici...
  • +11 (13 voturi)    
    La cinism (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 19:12)

    brifcor [utilizator]

    nu-i bate NIMENI pe PSDerbedei !
  • +13 (15 voturi)    
    nu-l restrangeti, (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 19:17)

    revo [utilizator]

    il interziceti! Scroafa, stii tu, banuiesti tu cumva ce cadou as vrea eu sa vad atarnand in fiecare pom de Craciun, din fiecare piata? Te duce mintea, curca proasta?
    • +3 (3 voturi)    
      Daca cadoul ala (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 19:57)

      bogdan192 [utilizator] i-a raspuns lui revo

      E una sau mai multe bucati de PSD-ist livid cu limba scoasa, m-ai facut sa zambesc intr-o zi groaznica. Servus.
  • +11 (11 voturi)    
    Bucurie (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 19:35)

    europeanul2 [utilizator]

    Ia sa vezi ce frumos ne vom bucura cand parasiti scena politica! O, ce armonie va fi! Da Doamne!
  • +3 (3 voturi)    
    hmm (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 19:46)

    Remarque [utilizator]

    Am inteles ca relatiile sunt inca bune intre voi, pacat ca nu te orientezi mai bine.
    Oricum, cu toate targurile n-are primaria ta lumini de Craciun care sa eclipseze luminile din Piata Victoriei. Sa fie lumina asadar!
  • +4 (4 voturi)    
    Liniste si consens,Iordache "lucreaza " !!!!!!!!! (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 20:25)

    Plagarus [utilizator]

    Hai la matura tanti,ca nu-i de matale rolul asta de muma.
  • +3 (3 voturi)    
    să te bucuri tu şi cu familia ta de 'telectuali (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 20:37)

    MG [utilizator]

    că noi n-avem motive.
    Un fel de "linişte, că lucrează şefu' "
  • +3 (3 voturi)    
    Asta (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 20:56)

    Dorup [utilizator]

    isi bate joc de noi!
  • -5 (7 voturi)    
    ??? (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 21:01)

    srpc [utilizator]

    mai nou trebuie rezervate centrele oraselor pentru circul ieftin prestat de marionetele sorosiste?
    • +1 (1 vot)    
      SuntemStatulParalel (Joi, 30 noiembrie 2017, 18:08)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Si asta e..
  • +4 (4 voturi)    
    Toapa Maici Domnului (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 21:27)

    mariusxmarius [utilizator]

    Toapa Maici Domnului nu se lasa !
  • +6 (6 voturi)    
    mda... (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 21:29)

    Lucky1 [utilizator]

    unii se bucura de ceea ce fura din banii publici si stau la caldurica, altii, o duc din ce in ce mai rau si stau in frig sperand ca sacrificiul lor va opri nebunia politicienilor corupti sa scoata Romania de pe orbita democratiei.
    Ipocrizia, a devenit factor comun si o caracteristica intrinseca a membrilor de partid psd. Auzi la ea: "Sa ne bucuram impreuna de luna decembrie - o luna a darurilor, prieteniei, bunavointei, solidaritatii si altruismului".
  • +5 (7 voturi)    
    Ne prinde 1 Decembrie mai divizati ca niciodata (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 23:06)

    rm1 [utilizator]

    Bravo PSD! Ati reusit!

    Veti ramane singuri in tara, 9 milioane de psd-isti pensionari sa va mancati intre voi
  • +3 (3 voturi)    
    Asta e ca aia cu (Joi, 30 noiembrie 2017, 8:26)

    un_carnat [utilizator]

    "Sa scoatem mania din Romania"

    Jegosilor...va aratam noi altruism si prietenie!
  • +4 (4 voturi)    
    Aiurea! (Joi, 30 noiembrie 2017, 10:19)

    RodiBodi [utilizator]

    Piata Victoriei este improprie pentru organizarea unui targ. Daca targul o sa fie in mjloc, cum o sa ajunga vizitatorii acolo? Daca se blocheaza arterele principale care dau in piata, o sa fie jale cu traficul auto. Si de ce mai era nevoie de inca un targ de craciun, cand se organiza deja cel din Piata Constitutiei? Sau e ordin de sus "Ocupati pietele!"? Reaua intentie se vede cu ochiul liber! Astia chiar ne cred prosti!
  • +2 (2 voturi)    
    mda... (Joi, 30 noiembrie 2017, 11:29)

    liviu_ [utilizator]

    si dupa ce o sa-mi fac o lobotomie de vreo 95% din creier... o sa te si cred...
  • +1 (1 vot)    
    Piaza Victoriei (Joi, 30 noiembrie 2017, 13:44)

    Dizidentul [utilizator]

    Doamna Firea a facut pasul inainte la ATAC.De apreciat
    intentiile doamnei sarbatorile de Iarna sint pentru pace
    Familie si fericire dar acceste Sarbatori nu se organizeaza pe o principala artera de circulatie.Doamna
    are drptate in toate orasele mari europene se organizeaza si se infrumusetesc in acceasta perioada
    dar nimeni nu organizeaza cu Substrat politic.Dna.Firea
    inca mai crede ca populatia Bucurestiului este naiva
    nu intelege scopul actiunii hotarite de domnia sa.
    Sint mai multe parcuri in Bucuresti in care astfel de actiuni sint primite cu bucurie.Acceste casute de Craciun
    arucare in Piata Victoriei nu face un tirg de iarna.
    Rugamintea a multor persoane este sa se evite conflictele care ar avea consecinte grave.Un politician
    este masurat si prin capacitatea sa de a DEESCALA
    unele situatii .Doamna Firea nu trebuie sa joace mereu dupa tonurile de muzica ale LAUTARULUI
  • +2 (2 voturi)    
    Toata luna decembrie (Joi, 30 noiembrie 2017, 16:03)

    Itsoc [utilizator]

    bucurestenii vor vizita targul de craciun al duamnei, sper ca prezenta sa fie 100.000 oameni seara de seara.

    pe aceasta ocazie vrea sa urez un calduros FUIE MIREA la anu' si la multi ani!
    de asemenea, un sincer FUIE MON VOTANTII 69% din Bucuresti!