Scadere uriasa a bugetului Bucurestiului dupa modificarea Codului Fiscal: Primaria spune ca va pierde 1,3 miliarde de lei anul viitor

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Joi, 9 noiembrie 2017, 12:23 Actualitate | Administratie Locala

Gabriela Firea
Foto: Primaria Capitalei
Bugetul Primariei Bucuresti va scadea in 2018 cu pana la 1,36 miliarde lei, reprezentand un procent intre 34.47% si 38.54% din cota defalcata din impozitul pe venit care revine municipalitatii, potrivit unui raspuns trimis de Primaria Capitalei la solicitarea HotNews. Scaderea ar aparea in urma modificarilor la Codul Fiscal aprobate miercuri de Guvernul Tudose. In lipsa compensarilor promise de Guvern, scaderea va fi una dramatica. De exemplu, subventia totala anuala la RADET si RATB e de circa 1 ,1 miliarde de lei.

Un miliard de lei reprezinta totalitatea investitiilor din 2017 din bugetul local. Pasajul Basarab a costat 240 milioane euro, Pasajul de la Piata Sudului 127 milioane lei, iar achizitia a  400 de autobuze noi e este estimata la 510 milioane lei fara TVA.

In comparatie, tot bugetul pe anul in curs alocat sectiunii transporturi, unde intra toate proiectele de investitii in infrastrucrtura - poduri, pasaje - al Primariei Capitalei este de 258 milioane lei.

Inainte de aprobarea modificarii Codului Fiscal, primarul Gabriela Firea a atras atentia ca acest pachet de modificari fiscale nu va aduce lucruri bune, ci dimpotriva, vor fi bani mai putini la buget, pentru investitii.

"Am transmis si in cadrul sedintei Asociatiei Municipiilor din Romania (AMR) faptul ca pentru toate primariile de municipiu, nu doar pentru Primaria Municipiului Bucuresti, acest pachet de modificari fiscale nu va aduce lucruri bune, ci dimpotriva, pentru ca vor fi bani mai putini la buget, pentru investitii. Avem foarte multe proiecte in derulare, pe care ne dorim sa le finalizam si, de asemenea, avem proiecte noi care sunt acum in faza de realizare a studiilor de fezabilitate. Ar fi o lovitura foarte mare pentru toate comunitatile, de aceea am solicitat si ma bucur ca am primit un raspuns pozitiv si din partea premierului, o imbunatatire a acestui proiect sau, daca va ramane in varianta actuala, stabilirea unui sistem de compensari. In Bucuresti, spre exemplu, situatia este si mai dificila pentru ca  asa cum stiti capitala contribuie la PIB-ul Romaniei cu 15%, dar primeste inapoi prin realocare doar 0,7%. Este adevarat, suntem constienti ca trebuie sa existe o solidaritate si o distributie, ca si orasele mai mici si comunele sa beneficieze de sume destul de importante de la bugetul national, prin Ministerul de Finante, dar totusi parca este o diferenta mult prea mare intre 15% contributie si 0,7% ceea ce se intoarce la Primaria Capitalei", a declarat Gabriela Firea la inceputul acestei saptamani.

Guvernul a aprobat miercuri modificarea Codului fiscal, desi masurile au fost dur contestate de primari, sindicate, cat si de patronate. Actul normativ prevede in principal transferul contributiilor de la angajator la angajat si scaderea impozitului pe venit de la 16% la 10%. Ultima masura este cea care afecteaza cel mai mult primariile deoarece ele incasau circa 40% din impozitul pe venit colectat la nivel local.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

8660 vizualizari

  • +34 (38 voturi)    
    Naspa ... (Joi, 9 noiembrie 2017, 12:31)

    gogu1234567890 [utilizator]

    nu mai au din ce sa fure. Si asa nu au facut nimic in afara de cateva statui.

    Lasa Fire-o ca te intelegi tu cu tov Dragnea, si furi pe partea cealalta, ce mai conteaza cetateanul.
    • +8 (10 voturi)    
      descurcaret (Joi, 9 noiembrie 2017, 14:07)

      ic.ram1945 [utilizator] i-a raspuns lui gogu1234567890

      Nu te intrista nene, romanul e descurcaret, o sa gaseasca ei pe viitor, de unde sa fure!
      • +11 (11 voturi)    
        Problema e ca ea o sa aiba banul ei,dar clica ei ? (Joi, 9 noiembrie 2017, 14:56)

        Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui ic.ram1945

        Si anume toate panaramele care le-a angajat ca IT-iste de top, alea vor fi date afara si se vor intoarce la facut trotuarul sau la agatat traficanti, mafioti si alte specii de interlopi.
      • +10 (10 voturi)    
        lasa ca e bine (Joi, 9 noiembrie 2017, 14:59)

        Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui ic.ram1945

        mai scapam de concerte si artificii si iepuri de plastic.
        Oricum nu constriau nimic.
        • +3 (3 voturi)    
          Dar la biserica? (Joi, 9 noiembrie 2017, 16:30)

          IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

          De unde mai dam bani?
          • +3 (3 voturi)    
            Nu va atingeti de banii de Catedrala!!! (Joi, 9 noiembrie 2017, 16:44)

            mariusssss [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

            zise Satana.
            • +1 (1 vot)    
              Adica Fratele Kiril (Vineri, 10 noiembrie 2017, 0:11)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui mariusssss

              Catre fratili lui holinesdeniel
    • +10 (10 voturi)    
      ghinion (Joi, 9 noiembrie 2017, 14:20)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui gogu1234567890

      Pauperizarea contraataca ! Griul tern-comunist de invaluie din nou! Roshul abject ne persifleaza ca inainte de 89 ! Ati mancat si ati kkt tot ? (!)
    • +10 (14 voturi)    
      Tot raul spre bine... (Joi, 9 noiembrie 2017, 14:24)

      mariusssss [utilizator] i-a raspuns lui gogu1234567890

      Nu vor mai putea fi subventionate RADET-ul si RATB-ul, doua gauri negre in care se duceau banii bucurestenilor (si nu numai). Fiecare va plati ceea ce consuma, ceea ce este corect.
      • +9 (9 voturi)    
        din (Joi, 9 noiembrie 2017, 15:10)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui mariusssss

        ce o sa platesti?
        Firea si sleahta de primari de sector, ca sa-si acopere gaurile bugetare, o sa mareasca impozitele, printre altele.
        dragnea si 2doze ne incarca cu toate darile la stat, dar alti bani, ioc. asa ca, de unde bani sa platesti cat consumi? dar, o sa mai consumi?
    • +14 (14 voturi)    
      Nu -mi vine sa cred (Joi, 9 noiembrie 2017, 14:57)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui gogu1234567890

      ce aud!?
      Pai mai duuuamna Firea, nu tu cu ceilalti sefi psd-isti ati facut programul de guvernare?!
      Sau tu nu mai faci parte din psd...cand nu-ti convine?!
      Nu-ti asumi si tu revolutia fiscala marca Dragnea?!
      De ce nu ai deschis tu gura ai mare din propria-ti dotare inainte de alegeri si nu i-ai spus lui Dragnea ca n-o sa mai ai bani de investitii la Bucuresti daca scade impozitul pe profit....?!
      Acum te vei agata de scaderea impozitului (de catre propriu-ti partid) si o sa si un motiv sa nu mai faci investitii in Bucuresti!
      Oricum tu si cu bani nu esti in stare de asa ceva, dar sti in schimb sa sifonezi banii in firme infiintate inutil de catre primarie si in proiecte volatile, de fatada care sa-ti creeze imagine si eventual sa-ti aduca voturi la urmatoarele alegeri.
      Mi-i scarba de femeia asta!
    • 0 (0 voturi)    
      nu chiar (Joi, 9 noiembrie 2017, 20:43)

      Erwin [utilizator] i-a raspuns lui gogu1234567890

      Furtul are prioritate.
      Se vor taia bani de la investitii, reparatii strazi, dezapezire, ratb.
      Nu se vor atinge de banii pentru panselute si pentru salariile consiliilor de administratie ale celor 20 de societati ale primariei.
  • +34 (40 voturi)    
    ... (Joi, 9 noiembrie 2017, 12:31)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    poate ca e mai bine asa ... oricum dadea banii ai la catedrala prostilor.
    • +22 (22 voturi)    
      Nu vă amăgiți (Joi, 9 noiembrie 2017, 13:56)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Va da cel puțin tot atâția bani la catedrala...

      Mai taie de la investiții și alte lucruri fundamentale dar care nu au valoare în ochii votatorilor ei.
      • -15 (15 voturi)    
        interesant (Joi, 9 noiembrie 2017, 14:14)

        Doru490348 [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

        vai vai cum mai saracim ca a dat la catedrala 1 milion. Pana la 1.36 miliarde cu cat scade bugetul, mai sunt inca 1350 de milioane.
        Societatea civila e foarte eficienta in a contabiliza rechizitele cumparate de Firea, si banii pt biserici, care oricum sunt f putini comparativ la buget. De grosul cheltuielilor aiuristice nu prea se aude.

        Lasa ca se vor gasi bani sa umple golul, bucurestenii au destui: impozite crescute pe case, masini, cresterea pretului la incalzire, apa..
        • +6 (6 voturi)    
          Esti praf (Joi, 9 noiembrie 2017, 15:45)

          Ark [utilizator] i-a raspuns lui Doru490348

          Din calculul tau cretin reiese ca mai sunt 1359 de milioane, dar tu cum esti un votant pesedist pupator de moaste, nu prea le ai cu matematica simpla de clasa a doua.
      • +12 (12 voturi)    
        sa (Joi, 9 noiembrie 2017, 15:11)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

        o aduca pe Floricica Dansatoarea (daca pot s-o desprinda de gardul de la Cotroceni) sa tina spectacole si sa vezi ce de bani o sa faca.
  • +27 (31 voturi)    
    Nasol (Joi, 9 noiembrie 2017, 12:31)

    dealucaragiale [utilizator]

    Oare o sa taie din banii de catedrala?!
  • +21 (23 voturi)    
    daca da bine la sefu ei pe linie de partid (Joi, 9 noiembrie 2017, 12:38)

    moka [utilizator]

    poate o sa primesca inapoi banii.

    prcatic prin aceasta includere a contributiilor in salariul brut, banii se vor duce la centru si nu la comunitatile locale ca atunci cand firma platea partea ei.

    de la centru se vor trimite bani inapoi catre comunitatile locale, dar...., suspans.... ghici pe ce criteriu...???
  • +22 (24 voturi)    
    Va dati seama cate statui nu mai face Firea? (Joi, 9 noiembrie 2017, 12:39)

    OmulNou [utilizator]

    Ca infrastructura oricum nu facea.

    Bani pentru Catedrala Prostilor Neamului se vor gasi indiferent de situatie.
  • +14 (16 voturi)    
    dupa noi (Joi, 9 noiembrie 2017, 12:39)

    nea_caisa [utilizator]

    potopul...
  • +20 (22 voturi)    
    Lasa madam Firea (Joi, 9 noiembrie 2017, 12:41)

    Reticentul [utilizator]

    Mai micsorati salariile alea nesimtite, ca nu sunteti toti magistrati. Si-n loc de panselute, palmieri si poduri inutile si scumpe mai carpiti asfaltul ici-colo.
    • -4 (8 voturi)    
      pai daca stii ce-i de facut... (Joi, 9 noiembrie 2017, 13:05)

      NeaCostel [utilizator] i-a raspuns lui Reticentul

      ...mergi de voteaza cu cine trebuie, da nu cu pesede!
      • +6 (6 voturi)    
        Dar stii tu cu cine a votat el? (Joi, 9 noiembrie 2017, 14:11)

        DanielIS [utilizator] i-a raspuns lui NeaCostel

        ..sau cu cine am votat eu sau oricare alt om ?
  • +19 (21 voturi)    
    pomeni (Joi, 9 noiembrie 2017, 12:43)

    TrueBlue [utilizator]

    Poate ca ar fi cazul sa se termine cu pomenile, gratuitatile si subventiile fara nicio noima, falimentarea RATB prin mentinerea derizoriului pret de 1.3 RON/calatorie si darile catre biserici si catedrale ale manturii neamului.
  • +17 (17 voturi)    
    nu te pierde cu firea (Joi, 9 noiembrie 2017, 12:44)

    danco [utilizator]

    faceti mai putine statui si dati mai putin la biserici, si v-ati scos...hai ca se poate...
  • +17 (17 voturi)    
    a (Joi, 9 noiembrie 2017, 12:44)

    adrian67 [utilizator]

    Si asa ia-i fi dat la biserici si iepuri de musama.
    Pana vine un primar responsabil, mai bine nu ti-i mai da.
  • +15 (15 voturi)    
    mda (Joi, 9 noiembrie 2017, 12:48)

    SoulSearcher [utilizator]

    finally...

    mai putini bani de dat la biserici de catre firea

    uraaa
  • +15 (17 voturi)    
    Haha (Joi, 9 noiembrie 2017, 12:48)

    vlad.pe [utilizator]

    Pai 1,3 miliarde de lei reprezinta 2 statui si 2 festivaluri Floarea din gradina plus un concert CRBL si Balena Albastra.
  • +15 (19 voturi)    
    PSD isi taie singur craca de sub picioare (Joi, 9 noiembrie 2017, 12:49)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Daca schimbi ceva ar trebui sa pui in loc ceva mai bun, dar idiotii fac schimbari doar ca sa arate ca ei guverneaza. Mai bine lasau tara pe pilot automat si dormeau linistiti la guvernare timp de 4 ani.
    Asa incompetenta n-am mai vazut dupa 1989.
  • +24 (24 voturi)    
    Duduia Gabi (Joi, 9 noiembrie 2017, 12:52)

    mitg [utilizator]

    Si ce zambareata ai iesit tu de la CExu in care ai aprobat asa ceva.

    Zau ca sunt prosti.
  • +9 (9 voturi)    
    Are balta peste (Joi, 9 noiembrie 2017, 12:54)

    benicio [utilizator]

    Lasa ca nu-i mare lucru, mai taiem de la statui, mai taiem de la catedrala, mai amanam niste cresteri de salarii la SRL-urile nou infiintate. Se poate taia, sigur ca se poate. Chiar daca nu ne atingem tinta de parandarat pe 2017, asta-i viata, trebuie sa inteleaga si El Patron ca nu-i de unde.
  • +12 (12 voturi)    
    paguba'n ciuperci... (Joi, 9 noiembrie 2017, 12:56)

    demaGOGU [utilizator]

    ...din 2018 UE interzice subventionarea agentului termic (radet) de catre autoritatile locale, o cheltuiala in minus pentru primarie.
    • +8 (8 voturi)    
      Nu, (Joi, 9 noiembrie 2017, 13:45)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      subventia va fi platita din bugetul de inzestrare a armatei.

      Tudose va pune subventiile sub control militar si va spune ca "e nevoie de disciplina".
  • +13 (13 voturi)    
    ASTA ESTE! (Joi, 9 noiembrie 2017, 12:58)

    schroedinger [utilizator]

    N-ati avut noroc!
    Intai radeti cu barda si dupa aceea stati si va minunati!
    Daca atata va duce sfecla aia pe care voi o considerati drept cap...
    Dar, nu-i bai. Mai lasati-le dreaqului de panselute si folositi banii ramasi la alte proiecte.
  • +8 (8 voturi)    
    stiu ca multi se gandesc.. (Joi, 9 noiembrie 2017, 13:13)

    qwerasdf [utilizator]

    mai putini bani la biserici...
    dar pesedistii si aldistii vor fi mereu prioritatea, apoi biserica si apoi electoratul fara dinti

    cei care contribuie cu adevarat la economia romaneasca vor fi doar niste animale, bune de muls
  • +10 (10 voturi)    
    Nasol, frate... (Joi, 9 noiembrie 2017, 13:28)

    Olyx [utilizator]

    se duc de rapa toate marile proiecte ale d-nei Firea : Pasajul Ciurel, decongestionarea traficului auto, parcarile subterane, noua sala Polivalenta, Patinoarul, Spitalul Metropolitan, etc, etc. Atentie, nu va speriati : raman "in picioare" celelalte proiecte : voucher-e pentru biciclete, ajutoare pentru tinerii casatoriti, pentru cumpararea de ...verighete (!), etc...
  • +11 (11 voturi)    
    Nu e panică man!!! (Joi, 9 noiembrie 2017, 13:33)

    unTaran [utilizator]

    Stați liniștiți, bani pentru furaciuni, panseluțe, iepuri de hârtie se vor găsi. Spitale, creșe,grădinițe,poduri,autobuze, tramvaie, CET-uri performante,etc, etc, etc, nu sunt necesare acum, putem aștepta că doar așa suntem obișnuiți. Vă plimbați si tratați cururile in occident dar aici acasă vă place doar sa furați, nu vorbesc doar de "ciuma roșie" Vreau sa vad următorul guvern, altul decât PSD ca că schimba tot ce este criticat acum dar.......
  • +8 (8 voturi)    
    Directia e total GRESITA (Joi, 9 noiembrie 2017, 13:39)

    Taifunn [utilizator]

    Discutia aici e despre centralizarea bugetului.

    Din cum se poate deduce, avand in vedere ca nu vor scadea contributiile, dar bugetele locale vor scadea semnificativ, toata miscarea facuta de Dragnea e pentru mutarea banilor de la bugetele locale la bugetul central. Deci controlul lui direct, polarizand fondurile, deci puterea, precum intr-un stat feudal.

    Asta in total contradictoriu cu trendul din toata lumea civilizata de a indrepta fondurile aproape de cei care inteleg cel mai bine problemele fiecarei localitati/regiuni, adica administratorii locali.

    Faptul ca noi avem o reprezentanti locali de calibrul doamnei Firea e regretabil, dar nu schimba cu nimic fondul problemei.

    Marea problema e ca ne indepartam prin fiecare actiune a acestei guvernari de valorile democratice si europene si ne indreptam spre un model de guvernare est european si asiatic.

    Trebuie asadar combatut pe cat posibil acest demers!
  • +10 (12 voturi)    
    Ghinion... (Joi, 9 noiembrie 2017, 13:39)

    13adi [utilizator]

    Oricum erau utilizati aiurea, Biserici, ajutoare sociale, salarii nesimtite, firme abonate etc
  • +11 (13 voturi)    
    mirarea lui Firea! (Joi, 9 noiembrie 2017, 13:41)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Dna Firea , de ce va mirati? Nu cumva sunteti in PSD si nu stim noi? Nu cumva ati discutat cu Tudose, Dragnea idolii Dv.?
    Pai Bucurestiul contribuie la PIB cu 15 % si primeste inapoi 0.7 % , da?
    Cum Bucuresti si Ilfov are un PIB cat un land german , va dau eu o solutie. Facem ca in Catalunia , ne declaram independenti, facem o tara care sa se numeasca Voluntari sau Pipera si am scapat de problemele cu banii. Stema : o oaie care sta pe un laptop intr-o intersectie plina cu masini ca in Razoare.
  • +10 (10 voturi)    
    sincer... (Joi, 9 noiembrie 2017, 13:49)

    liviu_ [utilizator]

    nu conteaza
    oricum erau bani de oo de plastic, statui si catedrale...

    drumuri oricum nu se faceau... deci nu e mare pierdere
  • +7 (9 voturi)    
    Sa taie caldura! (Joi, 9 noiembrie 2017, 14:17)

    renzor [utilizator]

    Suport orice chestie se va intampla cu zambetul pe buze cand stiu ca langa mine sufera si tampitii care au votat PSD!!!
    • 0 (0 voturi)    
      ))) la cat de nespalati si nesimtiti P$D (Vineri, 10 noiembrie 2017, 9:43)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui renzor

      votantii P$D, o vor lua ca o favoare de a NU mai plati facturi la RADET....
  • +7 (7 voturi)    
    Excelent! (Joi, 9 noiembrie 2017, 14:40)

    MadameDuRecamier [utilizator]

    Pe Pandela roz o lasa Deddi fara bani de globulete, ousoare si alte kitschuri, care ei si GIO din Primarie le plac atat de mult. Nu mai poate da nici BORporatiei milioane de euro. Siktir, impostoare rosie!
  • +6 (6 voturi)    
    1,3 miliarde ???? (Joi, 9 noiembrie 2017, 15:01)

    chiuaua [utilizator]

    Pacat, de banii astia se putea face o biserica si o moschee mai mica.
    Uite cum se pierd bani utili unora
    Cei bolnavi sa mai astepte , cei din trafic sa uite , iar ceilalti sa spere ca nu se scumpeste viata
  • +3 (3 voturi)    
    Mare scofală (Joi, 9 noiembrie 2017, 15:03)

    Un cititor [utilizator]

    Mai puține statuti, mai puține festivaluri , mai puține sponsorizări pentru sportivi de mâna a doua.
  • +5 (7 voturi)    
    Se taie (Joi, 9 noiembrie 2017, 15:08)

    ACP [utilizator]

    de la marile orase care de bine de rau se apropiau sau chiar erau in media UE ca sa se dea la fiefurile baronilor locali care aduc voturi P$D. Iar acum cei care contribuie vor trebui sa stea cu mana intinsa la guvern sa primeasca ceva din banii produsi de ei. Practic P$D a transfomat toata tara in asistati. SVFIG mama voastra de banditi.
  • +2 (4 voturi)    
    nu cerd (Joi, 9 noiembrie 2017, 15:10)

    Gruia.Novac [utilizator]

    Va cadea catedrala fara proptele
  • +2 (4 voturi)    
    o sa intarzie (Joi, 9 noiembrie 2017, 15:10)

    Claudiu-N [utilizator]

    lucrarile la catedrala ...va dati seama ce tragedie
  • +1 (3 voturi)    
    nenorocire!!! (Joi, 9 noiembrie 2017, 16:14)

    Non [utilizator]

    Firea nu va mai putea investi in salariile angajatilor celor 20 de firme ale primariei. buhuhuuuu
  • +1 (3 voturi)    
    vai vai se ineaca bamporul... (Joi, 9 noiembrie 2017, 16:20)

    vasiem [utilizator]

    si nu mai au ce sifona primarii rosii din Bucale?!
    nu mai stam cu lucrari incepute acum 2 ani si neterminate nici acum (Baba Novac), nu mai facem borduri peste borduri, nu mai reasfaltam de doua ori pe ani bulevardele pe unde trec superiorii, nu mai udam strazile din jurul primariilor chiar atunci cand ploua, nu o sa mai plusam la catedrala.........
    Si asta este doar inceputul....
  • +1 (1 vot)    
    nu vazui ca cineva sa zica... (Joi, 9 noiembrie 2017, 18:27)

    ..13 [utilizator]

    La aul, adicalea in 2018 impozite si taxe mai mari in Bucale - nu va bucurati de starea lui Firutza ca ea repede iese din corzi si arunca toata povara pe Bucuresteni.

    Asa ca atentie mare - motiv in plus ca sa fim mai multi in PV