Gabriela Firea da un nou ajutor social: pana  la 1.200 lei/luna pentru familiile monoparentale. Ce ajutoare a mai acordat pana acum primarul Bucurestiului si ce impact au

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Joi, 26 octombrie 2017, 10:35 Actualitate | Administratie Locala

Gabriela Firea
Foto: Primaria Capitalei
Primarul general Gabriela Firea vrea sa acorde un ajutor lunar pentru familiile monoparentale, ajutor de pana la 1.200 lei/luna in functie de numarul de copii. In ultimele luni, Consiliul General, la propunerea primarului, a propus acordarea mai multor stimulente si ajutoare (persoane cu handicap, ajutor de casatorie, nastere copil) acestea estimandu-se ca ar avea un impact bugetar anual de circa 100 milioane de euro, daca toata lumea care se incadreaza in aceste categorii ar solicita banii.

In 2017, Primaria Capitalei a mai alocat 65 milioane lei pentru biserici, iar subventia la RADET si la RATB, mostenita de la fostii primari, unde jumatate din valoarea biletului si a gigacaloriei este platita de municipalitate, totalizeaza circa 1,1 miliarde lei. Bugetul Primariei Capitalei intr-un variaza intre 4 -4,5 miliarde lei.

Ajutorul se acorda pentru familia monoparentala al carei venit net mediu lunar pe membru de familie se situeaza pana la 200 lei inclusiv, se va acorda dupa cum urmeaza, potrivit unui proiect de hotarare ce va fi discutat de Consiliul General pe 31 octombrie: 300 lei pentru familia cu un copil, 600 lei pentru familia cu 2 copii, 900 lei pentru familia cu 3 copii si 1200 lei pentru familia cu 4 sau mai multi copii.

Pentru familia monoparentala al carei venit net mediu lunar pe membru de familie se situeaza peste 201 lei si pana la 530 lei inclusiv, se propune ajutarea unui ajutor dupa cum urmeaza: 200 lei pentru familia cu un copil, 400 lei pentru familia cu 2 copii, 600 lei pentru familia cu 3 copii si 800 lei pentru familia cu 4 sau mai multi copii.

"Conform datelor statistice furnizate de catre Directiile Generale de Asistenta Sociala si Protectia Copilului de sector, in anul 2017, trimestrul II, figurau ca si beneficiari ai alocatiei pentru sustinerea familiei in Bucuresti un numar de 406 familii. In prezent familiile monoparentale care au venituri pe membru de familie de pana la 530 lei beneficiaza de acordarea unei alocatii pentru sustinerea familiei monoparentale in cuantum de maxim 240 lei, aceasta suma fiind acordata familiilor cu 4 sau mai multi copii. Data fiind aceasta situatie, familiile monoparentale au nevoie de protectie sociala adecvata in vederea ameliorarii continue a calitatii vietii lor, in cadrul familiei, prin implementarea de masuri de reducere a saraciei si izolarii sociale", se arata in expunerea de motive a proiectului de hotarare.

Impactul bugetar nu se poate calcula deoarece nu stim cati copii sunt in cele 406 familii parentale si ce venituri are fiecare familie.

Ce stimulente/ajutoare mai acorda Primaria Capitalei - 450 milioane lei

La finalul lunii august, Consiliul general la propunerea primarului Gabriela Firea a aprobat acordarea unui stimulent de 500 lei pe luna pentru adultii cu handicap care au domiciliul stabil/resedinta pe raza municipiului Bucuresti. In Bucuresti sunt circa 57.000 de adulti cu handicap care vor putea beneficia de acest ajutor. Impactul finaciar pentru un an este de maxim 340 milioane lei.

In luna iulie, Consiliul General la propunerea primarului Gabriela Firea a decis  acordarea unui stimulent financiar, de 1.000 lei/luna pentru copiii cu handicap. Conform datelor statistice furnizate de catre Autoritatea Nationala pentru Persoane cu Dizabilitati, in trimestrul I al anului 2017 erau inregistrati un numar total de copii cu handicap de 4.666. Impactul bugetar anual este de maxim 56 milioane lei.

In luna iunie, Consiliul General a aprobat acordarea unui stimulent financiar in cuantum de 2.500 de lei pentru fiecare nou-nascut. Potrivit datelor de la INS, in 2015 s-au nascut 19.255 copii, ai caror parinti au rezidenta pe teritoriul municipiului Bucuresti. Impactul bugetar anual este de maxim 48 milioane lei.

In luna mai, Consiliul General la propunerea primarului Gabriela Firea a aprobat acordarea unui stimulent financiar de 1500 lei net/familie pentru tinerii care se casatoresc. Anul trecut au avut loc in Bucuresti circa 6.000 de casatorii. Impactul bugetar anual este de circa 9 milioane lei.

In total, acestea au un impact bugetar de circa 450 milioane lei.

Acestor ajutoare se alatura si banii acordati la biserici - 65 milioane in 2017, subventia la RADET si RATB - circa 1,1 miliarde lei, acordata pentru toata lumea, nu diferentiata in funcctie de venit. Reamintim ca aproximativ jumatate din pretul gigacaloriei pentru abonatii RADET si jumatate din biletul RATB este subventionat de Primaria Capitalei.


Citeste mai multe despre   






















​VIDEO / LIVE TEXT MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii HotNews.ro

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.
  • Intalnirea a inceput. Urmareste VIDEO in articol

11370 vizualizari

  • +48 (54 voturi)    
    pandelisme (Joi, 26 octombrie 2017, 10:41)

    anonimicus [utilizator]

    Să te ții divorțuri în Ferentari! Fără număr!
    • +23 (27 voturi)    
      Bine punctat! (Joi, 26 octombrie 2017, 10:54)

      dexpropriat [utilizator] i-a raspuns lui anonimicus

      .
    • +23 (23 voturi)    
      stiu eu pe unii, manca-t-as, care abia (Joi, 26 octombrie 2017, 11:09)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui anonimicus

      asteapta sa depuna hactele pentru hajutor.
      • +1 (1 vot)    
        Nu da,distribuie. (Vineri, 27 octombrie 2017, 10:01)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Daca Firea dadea din leafa ei de primar,putem spune ca a dat.Asa,Firea,ca primar general distribuie niste bani(ai nostri)drept ajutoare sociale.Bineinteles taind de la niste investitii si lasand niste oameni care muncesc fara salariu.Asa stie Firea sa respecte oamenii:muncitorii sunt pedepsiti,lenesii sunt premiati.
    • -14 (16 voturi)    
      esti pro-familia traditionala? (Joi, 26 octombrie 2017, 13:07)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui anonimicus

      De ce ataci familiile mono-parentale si le denigrezi comparandu-le cu cartiere rau-famate? Sa stii ca in tarile nordice sunt mai multe familii mono-parentale si vezi unde sunt ca dezvoltare tarile nordice! Daca ai mentalitate comunista si esti pro-familia traditionala, noi nu suntem de vina!
      • +8 (10 voturi)    
        esti pro..? (Joi, 26 octombrie 2017, 14:26)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Neuronul singuratic loveste din nou.. :)
        Asta se numeste analfabetism functional. Stii sa citesti, dar nu intelegi ce citesti. Pai sa fim expliciti. Madam pandele propune ajutor doar pentru familiile cu un singur parinte. Deci un divort intr-o familie saraca garanteaza ca cel putin unul din parinti va primi ajutorul. De aici si presupunerea ca in Ferentari vor fi multe divorturi.
  • +19 (21 voturi)    
    Oare (Joi, 26 octombrie 2017, 10:43)

    Encounter [utilizator]

    Firea se pregătește de divorț?
  • +19 (23 voturi)    
    Isi face masa de manevra (Joi, 26 octombrie 2017, 10:44)

    Frank777 [utilizator]

    da ca nu da de la ea.
    da banii altora ca sa-i beneficieze ei.
    Firea trebuie sa ajunga puscarie.
    Si o sa ajunga. Impreuna cu Speranta si gasca din Voluntari. Urmele raman.Alegeri 2020.
    • -3 (7 voturi)    
      nu va face (Joi, 26 octombrie 2017, 11:11)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Este protejata de forte oculte
    • +7 (7 voturi)    
      Nu va da deloc? E bull shit din start (Joi, 26 octombrie 2017, 12:09)

      neagoe [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Chiar nu v-ati prins? Firea de din gura ca sa para femeie de treaba iar consiliul nu apropba ca nu are de unde sa plateasca. Dar in mintea colectiva se va tine minte ca EA, EA a vrut sa dea!
  • +31 (33 voturi)    
    ... (Joi, 26 octombrie 2017, 10:56)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    bai sunteti intregi la minte ? chiar nu se mai poate trai in tara asta daca nu vrei sa traiesti din mila partidului ? cat de rahat sunteti sa dati ajutoare sociale pe orice subiect...

    bagati zeci de milioane de euro in biserici sa manipuleze prostii, doar prostii nu au nevoie de scoala sau de asistenta medicala.

    oamenii mor pe capete in spitale, din lipsa medicamentelor, tehnicii, conditiilor minime de spital si medicilor prost platiti ... traficul este total blocat, nu se mai poate merge la job fara sa pleci cu 1 ora inainte, asta daca esti norocos...
  • +18 (18 voturi)    
    D-na nu-i sanatoasa (Joi, 26 octombrie 2017, 11:02)

    Gruia.Novac [utilizator]

    la cap.
  • +12 (14 voturi)    
    Sf. Gabriela Vranceanu Firea Pandele (Joi, 26 octombrie 2017, 11:07)

    levierul [utilizator]

    da la biserica, de ce doar 1milion?
    Vreau sa dati atat de multi bani la biserica incat sa se sature toti romanii de popi si rahatul asta pe care il considera traditional
  • +11 (11 voturi)    
    .... (Joi, 26 octombrie 2017, 11:10)

    tirolez [utilizator]

    Vaai, loveste direct in biserica, nu se mai insoara nimeni. Sa vezi acum divorturi :D
  • +14 (14 voturi)    
    Primaria capitalei (Joi, 26 octombrie 2017, 11:12)

    A_Radu [utilizator]

    Este mai nou directie de asistenta/ajutorare sociala?
    Daca este indreptata atata de mult Dna Firea catre suferintele oamenilor, de ce nu si-a facut un ONG de ajutorare a oamenilor sau sa se angajeze la Directiile de asistenta sociala.
    Nu e ok sa toci bugetul capitalei pe asistenta sociala , ca sa nu mai spunem ca peste 2 ani cand probabil va candida e total imoral si anti crestinesc ca s-a folosit de bani publici sa-si faca campanie din timp
  • +9 (17 voturi)    
    Nu exista (Joi, 26 octombrie 2017, 11:27)

    tudor74 [utilizator]

    Familia mono-parentala nu e familie, conform Coalitiei pt Familia Cre(s)tina ! Familia e formata din barbat si femeie, nu dintr-o singura femeie sau barbat, nu-i asa ?
  • +16 (16 voturi)    
    ce vreti sa faceti (Joi, 26 octombrie 2017, 11:40)

    zigot [utilizator]

    din romani?
    o natie cu mana intinsa?
    nu va ajunge cat a-ti nenorocit acest popor prin
    indemnarea la nemunca?
    cred ca si nevopsita tot blonda ramane.
    • +9 (9 voturi)    
      da (Joi, 26 octombrie 2017, 11:52)

      harapalb [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      Chiar nu e evident ca vor incerca la nesfarsit?
  • -20 (22 voturi)    
    A dat boala in dreptaci (Joi, 26 octombrie 2017, 11:42)

    galeo [utilizator]

    E o reala placere sa va vad cum faceti clabuci la gura :DDD
    • +4 (6 voturi)    
      ehh (Joi, 26 octombrie 2017, 12:30)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Pai tie iti da mana sa razi ca doar n-o sa-ti ia Firea rublele pe care ti le plateste mazeta. De aia traiesti o reala placere : DDD
    • +4 (4 voturi)    
      e o reala placere (Joi, 26 octombrie 2017, 13:49)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      sa imi dau seama oricat de ticalosi si prosti as considera unii oameni... intotdeauna apare unul care-mi arta ca se poate ":mai bine"

      e o reala placere sa imi dau seama ca IQu meu (care nu e de cine stie ce geniu) face cam cat vreo 20-30 ca tine...

      daca iubesti lipsa infrastructurii, a parcarilor, mizeria etc... atunci gandesti perfect... daca nu... te minti singur!

      atata timp cat se dau bani pt a se cumpara voturi tara asta NU VA PROGRESA!!!!

      deci daca iti dforesti sa traiesti in cocina care e acum bucurestiul.... gandesti exact cum trebuie
    • +3 (3 voturi)    
      PS: (Joi, 26 octombrie 2017, 13:51)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      eu pun pariu ca am un venit minim dublu decat tine (pur si simplul nu cred ca te duce mintea sa faci mai mult de 20-2500 dati la stat pe spaga)....

      deci nustiu cine rade pana la urma...

      si daca se inpute rau treaba in Romania eu ma car... ca ma primestc1/2 din tarile de pe pamant cu usile deschise.... tu o sa mori de foame in romanica cersind si pupand in fund psd (cam cum faci acum)....

      dar macar te bucuri de raul altuia... ca asta s singurul lucru cu care o sa ramani....
      dar nustiu d c imi bat capul... atat de duce mintea... nu poti cere unei nevertebrate sa invete fizica cuantica...
    • +1 (1 vot)    
      :) (Joi, 26 octombrie 2017, 18:43)

      TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      sa inteleg ca tu esti d-ala care o face cu stanga...
  • +2 (4 voturi)    
    ... (Joi, 26 octombrie 2017, 12:23)

    tirolez [utilizator]

    Plus, sa vezi acum trafic cu "buletin de Bucuresti". Cred ca ajunge curand la 3milioane de loc. , jumate asistati. Dar macar vor vota. Femeia asta nu gandeste.
    • +2 (2 voturi)    
      nu cred ca va fi nevoie de buletin de Buc (Joi, 26 octombrie 2017, 14:13)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Avand in vedere succesul proiectului in faza I, ajutoarele se vor extinde si la alte orase (cu primari PSD< , logic)
      • +4 (4 voturi)    
        .... (Joi, 26 octombrie 2017, 14:38)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        De unde bani? La Bucuresti ii iau din taxe, la Giurgiu (la un moment dat era cel mai sarac oras din tara) de unde ii vor lua?
  • +5 (5 voturi)    
    bravoooooo (Joi, 26 octombrie 2017, 13:46)

    liviu_ [utilizator]

    pomeni pentru lenesi, si biruri pt muncitori...
    asa merge tara asta....

    mai psdilor... macar va rog sa bagati tara asta in kkt de tot... nu dealta da sunt oameni ca mine care tot seagata de sperante si nu se care intr-o tara mai civilizata... bagati-ne mintile in cap! distruge-ti Justitia si economia ca macar sa plecam dracu si noi din tara !
  • +1 (1 vot)    
    ce bine ii sta in portocaliu (Joi, 26 octombrie 2017, 17:21)

    tudor1234 [utilizator]

    N-am putut sa nu observ ce bine ii sta in portocaliu. Ar trebui sa poarte tot timpul haine de astea :)