Tabara improvizata de migranti la marginea orasului Timisoara, depistata de Politia Locala

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 24 octombrie 2017, 15:03 Actualitate | Administratie Locala

Un numar de 11 migranti si-au amplasat o tabara improvizata la marginea orasului Timisoara, doi dintre acestia nu detineau acte de identitate, iar ceilalti au fost luati in evidente in Centrele de Cazare a Solicitantilor de Azil din Romania, relateaza News.ro.

Potrivit Politiei Locale din Timisoara, agentii au depistat, in zona Calea Aradului, un grup de migranti care si-au amenajat pe un teren mai multe corturi. Printre acestia se aflau si copii.

"La fata locului au fost depistate 11 persoane, dintre care trei minori, toti din Afganistan. Doi dintre cei in cauza nu detineau niciun fel de documente de identitate, motiv pentru care au fost predati politistilor de la Inspectoratul Teritorial al Politiei de Frontiera Timis, pentru continuarea cercetarilor pentru infractiunea de trecere frauduloasa a frontierei. Ceilalti sunt inregistrati la Centrul Regional de Proceduri si Cazare a Solicitantilor de Azil din Timisoara, precum si la centrele similare din Galati si Giurgiu", spun reprezentantii Politiei Locale.

Conform acestora, cei care provin din alte centre au fost predati pentru a fi luati in evidente la Centrul din Timisoara.

Politistii locali au anuntat ca vor face demersurile necesare pentru identificarea proprietarului terenului, caruia i se va dispune igienizarea zonei.

O alta tabara improvizata amenajata de mai multi migranti a fost depistata tot pe Calea Aradului din Timisoara, in vara acestui an. Politistii locali i-au ridicat pe migranti si i-au predat Inspectoratului de Politie al judetului Timis pentru a-i legitima.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

1419 vizualizari

  • +2 (10 voturi)    
    ... (Marţi, 24 octombrie 2017, 15:08)

    muzule [utilizator]

    "igienizarea zonei" ?!? are you for real people?
  • -11 (19 voturi)    
    nu (Marţi, 24 octombrie 2017, 15:11)

    bobyrou [utilizator]

    si iohannis, puturosul national, ne spunea saptamana trecuta ca nu vede un influx de imigranti. Desi au venit peste 1200 de la inceputul anului.
  • 0 (10 voturi)    
    Foarte bine (Marţi, 24 octombrie 2017, 16:10)

    Jesuis.PasCharlie [utilizator]

    Tilerson sau unul de pe acolo parca tocmai a facut vizita fulger in Afghanistan ,afganii fac vizite fulger la noi .
    Asta e adevarata cooperare transatlantica.
  • +4 (14 voturi)    
    Sa vina, dar filtrati (Marţi, 24 octombrie 2017, 16:13)

    Ochiana [utilizator]

    te plangi ca au venit 1200.
    Stii ce criza de forta de munca este in Romania ?!
    Media de varsta a populatiei este 41 de ani ?
    Si trendul este negativ.
    Sa vina, dar filtrati cu atentie si selectati. Famiilile cu copii mici, tineri cu studii superioare ne-ar prinde bine si noua.
    De ce nu instituim si noi o viza de genul H1-B cum au americanii pentru cei cu studii superioare si merite deosebite ?
    Am mai putea acoperi din criza de forta de munca in care ne adancim.
    Momentan nu este nici o strategie cu privire la deficitul de forta dfe munca. stam si ne uitam cum ne apropiem de marginea prapastiei si de abia in ceasul al 12-lea om face ceva.
    Macar de le-am facilita reintoarcerea a lor nostri care au plecat.
    • +1 (13 voturi)    
      mergi (Marţi, 24 octombrie 2017, 16:48)

      bobyrou [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

      mergi prin sate si o sa constati cu stupoare ca 60-70% nu muncesc. Deci nu exista nicio criza, decat in capul tau.
      • 0 (2 voturi)    
        Lipsesc oameni la munca (Marţi, 24 octombrie 2017, 17:49)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

        este adevarat.
        Romanul a devenit smecher. Primeste ajutoare sociale sa stea, asta si face, sta.
        S-a domnit. Primeste ajutoare pt copii, face copii.
      • +1 (1 vot)    
        Satele sunt goale (Marţi, 24 octombrie 2017, 22:48)

        jam.jam [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

        toti sunt plecati in Spania, Italia...
    • 0 (12 voturi)    
      Asta-i tare (Marţi, 24 octombrie 2017, 16:56)

      Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

      Sunt convins ca onegeul dumneavoastra are date care arata absolut clar ca astia ajunsi in Germania/Franta/Olanda s-au dus ca sa munceasca.
      Ceea ce si fac . Sigur.
      Ia-ma doamne stinge-mi neamul ,vechi cantec popular...
      • +5 (7 voturi)    
        Citeste statisticile ! (Marţi, 24 octombrie 2017, 22:15)

        Ochiana [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

        https://www.cotidianul.ro/de-ce-a-ramas-romania-fara-forta-de-munca/ sau
        http://www.zf.ro/prima-pagina/deficitul-de-forta-de-munca-este-in-medie-de-17-angajati-pentru-o-firma-3101521/poze/
        • +1 (1 vot)    
          Citeste (Marţi, 24 octombrie 2017, 23:48)

          Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

          ..tu ce fac ei in vest .
          Romania are cu ce se descurca.
          Recomand Germania , foarte onege friendly.
    • +3 (3 voturi)    
      Familiile cu copii mici (Marţi, 24 octombrie 2017, 17:46)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

      ei sunt de acord sa faca in continuare copii, care la randul lor sunt de acord sa faca copii. Despre munca insa, mai putin.
    • -2 (8 voturi)    
      canta la alta masa cu deficitul de forta de munca (Marţi, 24 octombrie 2017, 19:20)

      Doru490348 [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

      E o placa deja prea tocita, inventati alta.

      Cand va fi somajul ZERO, poate atunci vom putea vorbi de deficit de forta de munca.
  • +5 (5 voturi)    
    Vor in Germania... (Marţi, 24 octombrie 2017, 20:05)

    AKM [utilizator]

    ...majoritatea, sunt azilanti in Romania si nu vor aici. Doar doi erau fara acte, dar si ei vor in Germania. Cred ca s-ar impune un control mai strict a azilantiloir, in sensul ca trebuie controlati mai bine. Problema este ca, statul nici pe infractori nu-i mai controleaza, le da drumul din puscarie...