Gabriela Firea - noi detalii despre taxa pentru acces in centrul Bucurestiului: Dupa ce se va moderniza transportul public, vom face parcarile si pistele de biciclete, se va face o dezbatere publica

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 24 octombrie 2017, 11:49 Actualitate | Administratie Locala

Gabriela Firea
Foto: Hotnews
Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, a dat noi detalii marti despre taxa de acces in centrul Bucurestiului. Aceasta a declarat ca se va face o consultare publica privind aplicarea acestei taxe, insa numai dupa ce va cumpara autobuzele, tramvaiele si troleibuzele noi, va moderniza transportul public, va face piste de biciclete si parcari.

"Dupa ce toate aceste masuri se vor implementa, printr-o consultare publica adecvata,  credem ca se va ajunge si la instituirea unei taxe de centru pentru protejarea mediului inconjurator, a cladirilor de patrimoniu, si pentru decongestionare. (...) Avem foarte multe rable in Bucuresti. Cetatenii ar dori sa foloseasca transportul in comun, dar nu este unul de calitate, nu putem sa dam vina pe cetateni ca nu s-a innoit cum ar trebui parcul auto in ultimii 20 de ani. Facem tot ce este omeneste sa recuperam aceste intarzieri", a declarat primarul general, Gabriela Firea, in cadrul conferintei conferinta Live Business organizata de  Economica.net.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

6636 vizualizari

  • +42 (42 voturi)    
    Dupa ce furi toti banii cu monstrii aia (Marţi, 24 octombrie 2017, 11:59)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    de societati-capuse , vom face si noi o dezbatere publica daca sa FMMIG doar tie sau si lui rapandelele de barbata-tu ....

    Ce zici , firfirici ?...
    • +7 (15 voturi)    
      dupa ce v-am fript (Marţi, 24 octombrie 2017, 12:23)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      Va ofer ocazia sa imi ridicati osanale si sa imi cantati ode ! Ce mai vreti mai tarfelor ? (!)
    • +4 (4 voturi)    
      loool (Marţi, 24 octombrie 2017, 13:47)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      dupa ce da sute de milioane de euro la biserici si alte imbecilitati... acum vrea bani sa bage in transport dintr-o taxa suplimentara.

      sa plateasca prostii :))))))))
  • +18 (18 voturi)    
    Apa de ploaie! (Marţi, 24 octombrie 2017, 12:01)

    Martinezu [utilizator]

    Vorbeste Firea pentru votantii ei.
    Pentru restul, ramane ca pana acum. Dar primii sunt mai multi si trebuie sa indure toti.
  • +27 (27 voturi)    
    Adica (Marţi, 24 octombrie 2017, 12:02)

    andrei1232000 [utilizator]

    Vom mai cere un mandat fraierilor din Bucuresti ca sa facem tot ce am promis pentru mandatul asta in mandatul viitor. Macar nu va putea da vina pe greua mostenire (daca cumva bucurestenii vor fi atat de prostii sa o mai voteze un mandat).
    • +16 (18 voturi)    
      Ce-are sula cu prefectura? (Marţi, 24 octombrie 2017, 12:36)

      neagoe [utilizator] i-a raspuns lui andrei1232000

      De ce nu se pot moderniza autobuzele in acelasi timp cu amenjarea parcarilor si pistelor de biciclete?

      Intra spaga mai repede din achizitia de autobuze, de aia!
  • +20 (20 voturi)    
    concluzie: (Marţi, 24 octombrie 2017, 12:02)

    bancher [utilizator]

    mai votati-ma un mandat ca am multe de facut in continuare.
    • +15 (15 voturi)    
      ... (Marţi, 24 octombrie 2017, 12:13)

      costinescu [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      cred ca ai vrut sa spui ´furat´....
  • +28 (28 voturi)    
    Dupa ce se va moderniza transportul public... (Marţi, 24 octombrie 2017, 12:02)

    aladdin [utilizator]

    Deadline: Pastele Cailor
  • +21 (21 voturi)    
    Deci (Marţi, 24 octombrie 2017, 12:03)

    dealucaragiale [utilizator]

    Never!
  • +15 (15 voturi)    
    in al citelea mandat vine asta? (Marţi, 24 octombrie 2017, 12:06)

    bogdan1477 [utilizator]

    "Aceasta a declarat ca se va face o consultare publica privind aplicarea acestei taxe, insa numai dupa ce va cumpara autobuzele, tramvaiele si troleibuzele noi, va moderniza transportul public, va face piste de biciclete si parcari."

    Oare cite mandate spera tsoapa generala sa fie realaeasa? Pina face ea toate cele de mai sus mai trec 3 generatii.
  • +13 (13 voturi)    
    Nimic (Marţi, 24 octombrie 2017, 12:07)

    unTaran [utilizator]

    O știre despre nimic, după, după, după.Cam când așa? Probabil după ce pleci și vine altul mai deștept. Că și ajută taxa de acces în centru când circuli pe bulevardul Iuliu Maniu sau ești blocat pe Fundeni.
  • +10 (10 voturi)    
    Dupa! (Marţi, 24 octombrie 2017, 12:17)

    asavreau [utilizator]

    Firea n u face decat circ dar mai vrea cateva mandate in care,poate,va moderniza transportul,va face parcari si piste de biciclete.Clar.Deocamdata nu face nimic pentru-ca nu mai raman bani dupa ce fura ea si gasca ei.
    • +4 (6 voturi)    
      Ce ti-e si cu diacriticile astea ... (Marţi, 24 octombrie 2017, 13:02)

      si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Chiar ma miram cum poate avea o gâscă ...

      gâsca ei proprie ?!?!? ...

      Huh ?...
  • +9 (9 voturi)    
    nimeni nu o sa mai rada de firea (Marţi, 24 octombrie 2017, 12:21)

    qwerasdf [utilizator]

    cand o sa realizeze ea, toate acestea...

    ha ha... poate nu in universul asta

    eu nu o banuiesc de rea vointa, numai de incompetenta crunta. Imi doresc sa ma insel, sa fie firea salvatoarea Bucurestiului, sa faca piste de biciclete (utilizabile!), transport in comun eficient, etc..
  • +6 (8 voturi)    
    aaa,,, (Marţi, 24 octombrie 2017, 12:24)

    liviu_ [utilizator]

    deci o sa avem taxa de mediu prin.... undeva intre 2100 si 2200....
    ce sa zic... sa traim noi pana atunci...
  • +9 (11 voturi)    
    in Bucurestiul de azi (Marţi, 24 octombrie 2017, 12:25)

    Doru490348 [utilizator]

    si daca vrei sa mergi pe jos n-ai nicio sansa. Pe trotuare sunt masini, parcate sau in mers, si vei fi improscat cu apa de masinile de pe strada, ai caror soferi numai la pietoni nu se gandesc din globul lor de cristal.
    Asa incat, n-am incotro decat sa-mi iau si eu masina.
    Trebuie luate masuri de la centru, la nivel de guvern, primarie.. in primul rand pentru crearea de facilitati de transport in comun, piste de biciclete (pe strada), concomitent cu descurajarea masinilor personale (cu impozite mult mai mari).
    • +2 (2 voturi)    
      Masurile trebuiau luate de mult (Marţi, 24 octombrie 2017, 13:45)

      BokassaOficial [utilizator] i-a raspuns lui Doru490348

      Ma tem ca astazi e prea tarziu. Atatia ani de minciuni si promisiuni neonorate se deconteaza intotdeauna. De exemplu, daca celebra autostrada suspendata a lui Oprescu era construita (si-a avut timp s-o faca, vorbim de doua mandate) acum era, totusi, ceva mai bine.
      De aia eu n-as da 2 bani pe gargara lui Firea, o pesedista statuta in aceleasi si aceleasi minciuni sfruntate, la fel ca jegosul ala care, acum 5 ani, ne flutura grafice colorate si desene pe post de autostrazi (si mari proiecte).
      In fine, mai vorbim noi peste 6 ani (sau, mai curand 2, ca ajunge presedinte si, cu voia bucurestenilor, lasa PMB pe mana altui pesedist).
    • 0 (0 voturi)    
      perfecta dreptate (Marţi, 24 octombrie 2017, 19:38)

      Nidi [utilizator] i-a raspuns lui Doru490348

      din pacate nu se vrea. este atat de usor sa educi oamenii, asa incat sa inteleaga sa nu mai parcheze masini unde este semnul "nu parca" ... mai ales in zonele unde exista parcari subterane care de rasul lumii sunt goale
  • +10 (12 voturi)    
    Ne-a lămurit (Marţi, 24 octombrie 2017, 12:30)

    Celbland [utilizator]

    Condiționând taxa de mediu de modernizarea traficului, Firea ne-a transmis clar că taxa nu va fi niciodată.
    • +6 (6 voturi)    
      Mai bine (Marţi, 24 octombrie 2017, 12:49)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      Nu are CIUMA ROSIE ce fura
  • +11 (11 voturi)    
    Hm,,, (Marţi, 24 octombrie 2017, 12:40)

    Andradda [utilizator]

    Dupa ”domnia” lui Oprescu la carma Bucurestiului, eram ferm convinsa ca, indiferent cine ii va lua locul, nu are cum sa fie mai rau.
    Se pare ca m-am inselat amarnic.
    Pt ”mai rau” este intotdeauna loc!
    • +5 (5 voturi)    
      din pacate, (Marţi, 24 octombrie 2017, 14:01)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      in viata intotdeauna se poate mai rau.
  • +8 (8 voturi)    
    ... (Marţi, 24 octombrie 2017, 12:45)

    L.Pascu [utilizator]

    Cand parlamentarii vor merge cu transportul in comun sau cu bicicleta,asa cum ne cer noua, atunci sa se introduca si taxa de centru.
  • +6 (6 voturi)    
    Doamne, cat de mult rad zilnic! (Marţi, 24 octombrie 2017, 12:45)

    JustinCase [utilizator]

    Cu alte cuvinte, adica in fapt, adica in realitatea in care traim noi, NICIODATA! Altfel, doar multa gargara pentru pensionarii pesedisti cu frica de Mniezou si cu "constiinta civica".
  • +7 (7 voturi)    
    Demagoaga (Marţi, 24 octombrie 2017, 12:46)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    De ce nu zice cum merg matrourile in Paris si Londra, autobuze, tramvaie et, si ce mizeie e in capitala unde conduce o tzoapa mafioata care tot ce a facut e sa infiinteze regii sa aiba CIUMA ROSIE sala rii babane,
  • +8 (8 voturi)    
    Mi-am dat bacalaureatul anul acesta- (Marţi, 24 octombrie 2017, 12:46)

    aniod [utilizator]

    tare-mi e ca nu mai apuc!
  • +3 (3 voturi)    
    Disperare (Marţi, 24 octombrie 2017, 13:07)

    buncrestin [utilizator]

    Mie imi suna a disperare ca la doar cateva zile dupa ce Londra anunta masura si stirea face inconjurul lumii, sa vina si Bucurestiul cu aceeasi masura. Ca deh, intre Bucuresti si Londra e distanta de doar cateva zile! Le suflam in ceafa de avansati ce suntem la capitolul transporturi. Sau, mai plauzibila este explicatia ca dupa atata comunicare si propaganda, rezultatele sunt sub asteptari asa ca disperarea creste si promisiunile trebuie sa fie din ce in ce mai bombastice....
    • 0 (0 voturi)    
      ideea nu e noua (Marţi, 24 octombrie 2017, 15:43)

      paul22 [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      s-a mai discutat acum cativa ani - vezi https://goo.gl/VK8e5E
      ( http://www.hotnews.ro/stiri-administratie_locala-13703494-primaria-capitalei-pregateste-taxa-pentru-circulatia-bucuresti-taxa-pentru-accesul-masinilor-zona-centrala.htm )
  • +3 (3 voturi)    
    dap logic (Marţi, 24 octombrie 2017, 13:17)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Dupa ce facem ce vrem va si intrebam daca si voi vroiati sau refacem cum era inainte
    Cool
  • -4 (6 voturi)    
    solutia e accesul interzis complet in oras... (Marţi, 24 octombrie 2017, 13:30)

    demaGOGU [utilizator]

    ...cu exceptia serviciilor de urgenta, desigur, pe modelul adoptat de Paris - diesel interzis din 2022, benzina din 2030!

    orice altceva e un paleativ la problema poluarii si zecile, vezi sutele de mii de morti prematur cauzati de aceasta.
  • +4 (4 voturi)    
    Presedentie (Marţi, 24 octombrie 2017, 13:38)

    vlad.pe [utilizator]

    Probabil a împins-o centrul de comunicare PSD sa spună ceva despre mega planul de imbunatatire a vietii in Bucuresti.

    Se apropie alegerile la președenție si cum Dragnea nu poate candida, Firea este singura care sta bine in sondaje.

    Împreuna cu echipa de marketing din Israel care l-a ajutat pe Dragnea sa câștige alegerile cu 48% cred ca sunt sanse si pentru un tur doi împotriva lui Iohannis.
  • +3 (5 voturi)    
    ... (Marţi, 24 octombrie 2017, 14:08)

    Andrei_Buc [utilizator]

    Ideea este bună, doar că venind din partea P$D, mă îngrijorează.
    • 0 (0 voturi)    
      poftim ? (Marţi, 24 octombrie 2017, 15:05)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui Andrei_Buc

      E buna inainte sa faci chestii NU DUPA !
      Ea vrea sa intrebe dupa
      E ca si cum te-ar intreba nevasta, vezi ce haina de blana misto mi-am luat ? Nu vrei iti place si tie sa o luam impreuna ?
      • +2 (2 voturi)    
        ... (Marţi, 24 octombrie 2017, 15:20)

        Andrei_Buc [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        Sunt prea multe masini in centru. Si da as vrea sa vad o taxa de intrare in centru. In plus, as vrea sa vad rezolvarea urmatoarelor probleme.
        - parcarea pe strada nu se taxeaza
        - nu se dau amenzi pentru parcare aiurea
        - nu exista macar o aplicatie android pentru a vedea unde este urmatorul autobuz (nu toate au gps)
        - nu exista piste, macar nord -sud / vest est si un inel median. Pista de pe Victoriei e cat de cat ok, dar total insuficient.
        - strazile sunt asfaltate plat, nu se scurce nimic de pe ele.

        Incet incet sa inceapa sa rezolve.
  • +4 (4 voturi)    
    ce imi place la prompterista (Marţi, 24 octombrie 2017, 15:18)

    pepper89 [utilizator]

    ea mereu are discurs, doar la practica e mai greu...se va face, se va moderniza, se vor cumpara..pana la sf mandatului, tot asa o tine in discursuri, dupaia gaseste un vinovat pt nimicul facut 4 ani, si iese tot ea primar, ca bucurestenii au treburi in zi de vot
  • +3 (5 voturi)    
    Idee foarte buna, expunenere si incredere minima (Marţi, 24 octombrie 2017, 15:33)

    Vizi [utilizator]

    Salutare, Nu sunt PSD-ist sub nicio forma...si nu am fost niciodata, DAR...ideea mi se pare excelenta...daca ar fi fost expusa ca un "plan de afaceri" cu rezultate rapide si imediate
    -> a. In Bucuresti cf. statisitisticii X circula 500.000 masini zilnic.
    -> b. Punem taxa 5 euro per masina de L-V intre 7-11 si 16-20 (rush hour sa zicem).
    ->c. Strangem X bani pe luna si in luna 1 facem 3000 locuri de parcari (smart parking)....in luna 2 facem "smartificarea RATB...astfel incat sa stii ca la min. exact cu aplicatia RATB iti ajunge tramvaiul in statie...si ca fix peste 30 minute esti la serviici...etc...
    rezultate concrete si transaparente ale acestei/acestor taxe....in luna 3 am faxut x km de piste de biciclete si y km de benzi unice ratb/tramvaie...etc...

    Personal sunt PENTRU diminuarea numarului de auto din Bucuresti, pentru ca...la drept vorbind...80% din masinile care stau la semafor (vorbesc de ora de varf pe Barbu Vacarescu catre Pipera) au DOAR soferul in ele....iar in restul de 20% sunt 2 persoane...

    Eu personal as plati 10X Impozite si taxe daca as avea garantia ca se duc unde trebuie transaprent si cu rezultate benefice pt. bucuresteni si sanatate.

    Dar, bineinteles...aici intervine problema de incredere in PSD si D-na Primar...care din pacate tinde catre Zero la mine personal...
  • 0 (0 voturi)    
    deci (Marţi, 24 octombrie 2017, 19:31)

    Nidi [utilizator]

    In primul rand, daca ar exista indicatoare pentru parcari, ar fi foarte bine, Din pacate avem parcari dar sunt goale. Universitate, Unirii. Nu exista ceva vizibil.. Traim in perioada IT-ului, si noi nu avem indicatoare electronice care sa sugereze unde sunt locuri libere de parcare si unde nu ... De ce nu se implica nimeni sa dea amenzi pe o raza de 1km patrat in jurul "Unirii" unde Parcarea are pur si simplu 6 sau 7 etaje goale. Iar in jurul magazinului nu ai loc de masini , si lumea plateste 3 lei la "cel" care iti gaseste locul de parcare . Incercati sa parcati la Universitate, daca nu stii unde este intrarea nu ai nici o sansa. nu inteleg de ce primarul nu reuseste un lucru atat de simplu
  • 0 (0 voturi)    
    dap (Marţi, 24 octombrie 2017, 19:50)

    xox [utilizator]

    vorbe goale= firea


    realitatea este:

    -orasul este poluat
    -nu exista locuri de parcare
    -nu avem RATB functional
    -nu avem strazi pe care sa circlam cu masina
    -nu avem spatii verzi
    -nu avem piste de biciclete

    De la an la an problemele se agraveaza din ce in ce mai mult, astazi linia tramvaiului 41 a fost blocata i jurul orei 18, solutia a fost mersul pe jos :(((
  • 0 (0 voturi)    
    Fii rea (Marţi, 24 octombrie 2017, 20:58)

    agentul005 [utilizator]

    Eu prefer sa ies pe la domnesti si sa intru prin berceni decat sa plates si sa stau in aglomeratia din centru ca prostu, sunt intrutotul de acord cu vita
  • 0 (0 voturi)    
    Gut zu wissen (Marţi, 24 octombrie 2017, 23:20)

    Coco_papagal [utilizator]

    Nie
  • 0 (0 voturi)    
    zona metropolitana si transportul (Miercuri, 25 octombrie 2017, 16:45)

    Sophie [utilizator]

    in comun decent, cu autobuze, din localitati catre Bucuresti si inetrconectarea localitatilor. Vezi Buftea - Otopeni, nu ai cu ce sa ajungi.