Primarul unei comune aradene cu 1.500 de locuitori a cumparat fara licitatie 760 de cosuri de gunoi stradale, pentru care trebuie sa achite de 3 ori veniturile comunei in 2017

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 10:24 Actualitate | Administratie Locala

Primarul comunei aradene Archis, Nicolae Valea (PSD), a cumparat, fara organizarea unei licitatii, 760 de cosuri de gunoi stradale, pentru care are de achitat peste 670.000 de lei, adica de trei ori veniturile comunei in 2017, potrivit unor documente obtinute de agentia News.ro. Toate satele care apartin de comuna au in total mai putin de 20 de kilometri de strazi, cu 640 de case si 1.500 de locuitori. Primaria a folosit doar jumatate dintre cosuri, pentru ca pe restul nu mai are loc sa le instaleze, celelalte fiind depozitate. Comuna e executata silit de furnizorul cosurilor din cauza ca nu a achitat integral facturile.

Primarul Nicolae Valea a comandat la o firma nu mai putin de 760 cosuri de gunoi stradale din plastic, cu accesoriile necesare, precum stalpi si sistemele de prindere, pentru care trebuie achitate facturi de 678.000 de lei, desi nu s-a organizat nicio licitatie publica. Conform calculelor, fiecare cos de gunoi a costat peste 800 de lei, in conditiile in care pe internet firmele vand produse similare cu 130 - 200 de lei.

Surse locale au declarat pentru News.ro ca achizitia a fost ilegala, pentru ca investitia nu a fost supusa nici aprobarii Consiliului Local, desi valoarea acesteia este de trei ori cat veniturile comunei in 2017, care sunt in suma de 220.000 de lei.

Furnizorul este firma CCFRSA Marfa SRL, din Bucuresti, care ar fi primit comanda doar verbal de la primar. Cosurile de gunoi au fost livrate in perioada 2013-2015 si au fost emise trei facturi, dar Primaria a achitat partial doar prima factura. A platit in total 206.000 lei si a ramas datoare cu peste 470.000 de lei, astfel ca firma a deschis un proces, pe care l-a castigat in 2016 la Tribunalul Arad.

Recent, Primaria Archis a fost somata de un executor judecatoresc sa puna in aplicare sentinta si pentru ca nu s-au platit datoriile, au inceput procedurile de executare silita. Astfel, in luna septembrie, executorul judecatoresc a cerut sa i se comunice 'lista de inventar a tuturor bunurilor mobile si imobile care apartin debitorului Primaria Archis', aratand ca suma datorata se ridica acum la 630.000 lei, cu dobanzi, penalitati, cheltuieli de judecata si executare silita.

"Situatia este foarte grava. Datoriile comunei noastre sunt acum de peste 900.000 de lei. Nu mai sunt nici bani de salarii, se inregistreaza restante deja. Ziele trecute, in 11 - 12 octombrie, au fost incasate salariile pe august. Avem circa 50 de salariati afectati, 18 din primarie, plus asistentii personali ai persoanelor cu handicap", a declarat o sursa locala pentru News.ro.

Localnicii au auzit recent despre datoriile comunei si spun ca asteapta ca primarul sa ofere explicatii pentru cheltuielile facute, considerand ca achizitia cosurilor de gunoi nu era o prioritate. "Pe fiecare ulita sunt cosuri de gunoi la tot pasul, dar nu le foloseste nimeni. Mai dau pruncii cu picioarele in ele si se distrug. Nu stim de ce le-au cumparat ca sunt alte prioritati. Nu e normal cum a procedat domnul primar", a declarat o localnica.

Comuna Archis are patru sate, respectiv resedinta Archis, Barzesti, Groseni si Nermis, iar populatia totala e de 1500 de locuitori. Primaria a cumparat mai multe cosuri decat case existente, cele patru sate avand la un loc 640 de gospodarii.

Exista doar cateva strazi in aceste sate, cu o lungime totala mai mica de 20 de kilometri, iar pe toate au fost instalate cosuri la 100 de metri distanta unul de celalalt. In unele locuri, distanta dintre acestea este de cativa metri.

Pentru ca si edilul-sef recunoaste acum ca sunt prea multe cosuri si nu este loc unde sa fie instalate toate, peste 400 de bucati stau depozitate de cativa ani.

Contactat de News.ro, primarul Nicolae Valea nu a stiut cum sa-si justifice achizitia, spunand ca a dorit sa returneze jumatate din pubele firmei furnizoare, dar ca aceasta a refuzat sa le mai primeasca: "Ne-am gandit ca e o investitie buna, pentru ca stiti cum e aici la tara, e distanta mai mare intre case, sunt mai imprastiate, si am zis sa punem cosuri peste tot, ca sa aiba copiii unde sa arunce cand merg la scoala. E drept, sunt cam multe, dar acum e tarziu, nu mai avem ce face. Firma a castigat procesul, in cadrul caruia noi am aratat ca am facut o comanda verbala de 350 de bucati, dar ei ne-au adus mai mult decat dublu. Instanta le-a dat dreptate¬ Tot ce putem face acum este ca pe cele depozitate sa le folosim cand se strica acestea montate."

Referitor la modul de achizitie, fara licitatie, primarul admite ca "nu este chiar legal":  "A fost cum a fost (achizitia - n.red.), poate nu este chiar legal, nu stiu ce sa zic¬"

Primarul nu a comentat pretul de achizitie, mult mai mare decat al produselor similare existente pe piata.

Primaria Archis a mai fost in procedura de executare silita pentru neplata facturilor aferente unor lucrari de asfaltare, in suma de aproximativ 570.000 de lei. Procedura a fost suspendata recent, dupa ce conturile au fost poprite, iar firma si-a recuperat banii.





















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

4246 vizualizari

  • +33 (33 voturi)    
    PSD (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 10:40)

    codyrocco [utilizator]

    ...voiam sa ma iau de faza asta, da' mi-e ca si alte combinatii de litere ar fi fost pierzatoare.
    • +28 (28 voturi)    
      Daca-l baga DNA la puscarie...Kovesi e rea (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 12:45)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui codyrocco

      la Antena 3 e o propaganda in aceste zile cum ca primarii nu mai vor sa faca nimic pt ca ii baga DNA la puscarie

      pai asta e normal daca primarii vor sa faca ceva ilegal, ca PSD-istul asta
    • +9 (9 voturi)    
      La puscarie cu jigodia..... (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 19:25)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui codyrocco

      Probabil a primit permisiunea, cu credietele de angajament, de la gasca infractorului condamnat definitiv Dragnea. Bagati-va raturile cat mai adanc in bugetul national, ca venim noi cu creditele de angajament si va umplem de bani. Binetels ca nu gratis. Parandarat trebuie dat.
      • 0 (0 voturi)    
        Ca sa inteleg mai bine... (Luni, 23 octombrie 2017, 15:35)

        TheBlizzard [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Comuna Archis se afla in judetul Arad. Aradul se afla in Transilvania (Ardeal cum ar spune ardelenii). Dar in Ardeal nu se fura... doar miticii de la Bucuresti fura de la toata lumea, nu...? In special de la Ardeleni.
  • +33 (33 voturi)    
    Ar trebui sa faca puscarie (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 10:45)

    dexpropriat [utilizator]

    Pardon, ar trebui sa stea linistit in libertate si sa conduca in continuare primaria, ca la puscarie nu sunt conditiile pe care le merita un individ care isi bate joc de noi si de banii nostri.
    • -11 (11 voturi)    
      ? (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 16:52)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui dexpropriat

      Care "noi"?!

      Ala e buget local. Exceptand cazul in care esti locuitor al comunei respective, banii nu sunt de la tine.
      • +2 (2 voturi)    
        era o (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 18:11)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

        metafora.
        nu trebuia sa iei ad literam afirmatia.
      • +7 (7 voturi)    
        In final sunt de la mine (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 19:33)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

        Pentru ca, din taxele locala n-are de unde plati banii astia. Daca primarul a anagajat cheltuielile, n-a facut-o de capul lui, ci i s-a spus: Ba, cheltuiti cat puteti, ca va acoperim noi la sfarsit. La sfarsitul anului o sa tipe aceste primarii ca nu au bani sa dea salarii si guvernul, in generozitatea lui, va face inca o rectificare bugetara, va lasa bolnavii fara medicamente in spitale sa moara ca mustele, nu va mai mari pensiile pensionarilor, nu va mai face nici o autostrada si va taranoilor din primarii banii sa-si faca numarul de hotie. O parte din bani se vor intoarce, bineteles, la partid. Ce, bolnavii dau ceva la P$D daca au medicamente si nu mor ???? Iar pensionarii, cat de prosti sunt, voteaza hotii din P$D chiar daca primesc doar promisiuni verbale.
      • +9 (9 voturi)    
        este bugetul primarie, dar banii de unde vin? (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 19:52)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

        bugetul local este partial alimentat de impozite locale + o parte din TVA-ul incasat de firmele cu sediul in comuna. cum banii astia nu ajung de obicei nici pentru salariul primarului si facturile de utilitati de la primarie (sa nu mai vorbim de platit firma care strange gunoaiele din acele 700 de cosuri..), restul fondurilor vin de la bugetul de stat, din impozitele platite de altii.
        veniturile primariei, 220.000 pe an, 18.000 pe luna, nu ar fi suficiente nici pentru cei 32 de handicapati + 32 de asistenti sociali...
  • +18 (18 voturi)    
    bani de salarii (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 10:52)

    revo [utilizator]

    banuiesc ca pentru bunul gospodar, dl. primar PSD-ist, exista bani de salariu...
    • +14 (14 voturi)    
      Hehe... (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 11:24)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui revo

      "Conform calculelor, fiecare cos de gunoi a costat peste 800 de lei, in conditiile in care pe internet firmele vand produse similare cu 130 - 200 de lei."

      (800 lei-200lei) x 760 cosuri = 456000 lei

      Ce nevoie mai are de salariu?
      • +3 (3 voturi)    
        pai ce, (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 18:13)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

        crezi ca-i asa de usor sa faci afaceri atat de proaste si oneroase?
        probabil ca l-a avut ca mentor pe robert negoita sau firea, alti cheltuitori de nestavilit din banii bugetari.
  • -23 (29 voturi)    
    deci comanda a fost VERBALA, de 350 (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 11:16)

    Andrei3Bunescu [utilizator]

    si furnizorul a adus dublu. Si totusi au castigat in instanta. Extraordinara justitia romana.

    La mine la tara lumea arunca gunoiul pe unde apuca. Sa le revanda la alta primarie care are nevoie
    • +17 (17 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 11:29)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

      Cosurile au venit probabil pe factura si aviz de expeditie. Daca aceste documente sunt semnate si stampilate de primire din partea unui reprezentant legal al Primariei, si in plus s-a intocmit si nota de intrare-receptie (NIR) de catre gestionar, instanta chiar nu avea cum sa mai anuleze tranzactia.

      In privinta vanzarii catre alta primarie, crezi ca ar fi cineva dispus sa cumpere la pret de 4 ori mai mare decat cel normal de pe piata?
    • +15 (15 voturi)    
      Afirmatia primarului (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 11:30)

      Empire [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

      Asta e afirmatia primarului. Nu m-as baza asa tare pe ea. O sa aiba timp sa explice el la dna cum a facut el o comanda verbala de 350 bucati si i-au venit mai multe, inclusiv un contract, proces verbal de predare-primire si factura in baza lor. Discutia lor telefonica nu conteaza in instanta. Tot ce conteaza sunt documentele legale, unde sunt sigur ca erau trecute toate informatiile legate de cantitati, termene, pret samd. Plus ca o comuna cu 4 sate cu 1500 de locuitori si buget de 220.000 lei este foarte saraca, nici vorba sa aiba vreo prioritate in a cumpara cosuri de gunoi de 800 lei bucata si de a le pune din 100 in 100m.
      • -14 (16 voturi)    
        totusi (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 12:38)

        Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui Empire

        se cheltuiesc mult mai multi bani in tara asta pt lucruri total inutile. Cosurile de gunoi sunt ceva util, si, chiar daca s-a facut o prostie, situatia nu e chiar iremediabila.
        E adevarat ca nu cunosc detalii despre situatia reala, dar nici dvs nu cunoasteti.
    • +13 (13 voturi)    
      Ete no (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 11:52)

      Nepoate [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

      Nu contează că a fost o comandă verbală, pentru că fiecare poate să spună ce dorește. Contează documentele semnate, în cazul de față procesul verbal de recepție și facturile aferente. Așa că mai ușor cu sarcasmul vis-a-vis de justiție, cel puțin în acest caz.
    • +16 (16 voturi)    
      PSD-istul zice ca e comanda verbala dar...MINTE (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 12:48)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

      dupa capul tau exista firme care livreaza comenzi verbale dar pt orice om intreg la cap e clar ca aia e o minciuna


      primarul PSD recunoaste ca a comandat cosurile de gunoi dar probabil avocatii l-au sfatuit sa minta ca a fost comanda 'verbala' insa firma a aratat documentele prin care s-a facut comanda si evident ca justitia a dat dreptate celor care au documentele
    • +11 (11 voturi)    
      Bre, (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 13:04)

      Landser [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

      Nu trebuia sa ne spui ca esti de la tara!Ne am dat si noi seama!
  • +13 (13 voturi)    
    P$Draci (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 11:32)

    MoemBius [utilizator]

    exemplu clasic
    hai sa facem ...ceva
    nu conteaza ce ...nu conteaza cat costa
    dar sa se vada ceva
    si mai ales nu conteaza daca oarecum cosurile alea de gunoi sint de freo 1000 de ori mai scumpe decat ar trebui sa coste in realintate
  • -16 (16 voturi)    
    Pai nu chiar (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 11:52)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    M am uitat la preturi pentru un cos gunoi exterior pentru curte anul trecut. Daca dv. cumparati cu 130-200 un cos cu tot cu stalpul de montat sa mi dati si mie datele de contact ca eu nu am gasit! Tocmai pentru ca le vand la primarii preturile de lista sunt foarte mari!
    • +12 (12 voturi)    
      Oferta la un simplu google (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 12:51)

      Anjo [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      http://www.kronemag.com/cosuri-de-gunoi-metalice-parc-stradale-urbane#/sort=p.price/order=ASC/limit=24 (asta e metalic)
      sau
      https://www.igienaphs.ro/Cosuri-de-gunoi-stradale/Cos-stradal-cu-platbanda-portocaliu-1647.html (asta are la fel sistemul de prindere facut din banda metalica de 2mm)
      Dar este mai simplu sa dam din gura ca eu anul trecut am cautat. Cert este ca existau variante mai ieftine decat varianta la 800 ron bucata. Si intotdeauna cand dai o comanda, daca marfa primita nu indeplineste criteriile de calitate, cantitate si pret nu semnezi de primire-receptie a marfii. Daca dom` primar a dat comanda de 350 bucati de ce a acceptat 800? Ca si cum as da comanda la un telefon idiotphone (din ala vechi cu butoane) si magazinul online imi trimite mie 2 bucati de Note 8 sau Iphone X. Ca sunt la oferta.
      • +2 (2 voturi)    
        alea (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 18:20)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Anjo

        sunt preturile unitare. in cazul unui contract atat de serios, pun pariu ca poti obtine si un discount de, macar, 5% si daca faci plata imediat la livrare, cred ca mai scoti inca un 5%.
      • +2 (2 voturi)    
        pai la linkul tau (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 19:34)

        MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui Anjo

        Shpaga pentru P$Draci unde e?

        mie mi se par oarecum ok toate ofertele de acolo
        ce n-am inteles e cine a semnat contractu?
        tov Primar?
        mie mi s-ar parea corect daca nu s-a facut receptia comenzii sa si ia jucariile napoi si daca s-a facut sa plateasca tov primar daca a semnat el ....din poznaru' propriu
  • +12 (12 voturi)    
    mdaaa (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 11:54)

    doejohn [utilizator]

    Ce-as face eu in situatia asta: nimic. I-as lasa de la nivelul judetului/nivel central sa se descurce in prostia lor. Ideea ii ca oamenii aia din comuna trebuie sa isi dea seama ca scoala din sat nu are caldura, ca nu au doctor in sat, etc din cauza primarului. Oamenii din sat ar trebui sa-i faca vant si data urmatoare sa aleaga altfel.
    • +1 (1 vot)    
      sa aleaga altfel, (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 19:55)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui doejohn

      adica un alt psd-ist.
  • +13 (13 voturi)    
    Primar cinstit! A gresit doar OPORTUNITATEA (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 11:54)

    CezarN [utilizator]

    Conform PSD daca toti primarii ar cumpara DOAR, NUMAI si EXCLUSIV cosuri de gunoi si ar epuiza astfel bugetele primariilor pe care le conduc, nimeni nu ar trebui sa-i ancheteze, caci nu poti ancheta oportunitatea unei achizitii.
  • -14 (16 voturi)    
    putina retinere (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 13:02)

    Dedalus [utilizator]

    Nu stim ce contine contractual Poate ca include si instalarea. Nu stim ce fel de cosuri sunt. Nu stim cu sau fara TVA, nu stim ce mai era in contract pe langa cosurile prppiu-zise.

    Intr-adevar, e bine sa ai de rezerva - e de bun simt.

    Daca a fost sau nu legala licitatia, iarsi nu avem cum sa stim.

    Nu spun nici ca e bine nici ca e rau, spun doar ca pe doua randuri din articol nu e in ordine sa arunci cu gunoi (!) in primar.
    • +1 (1 vot)    
      Munca in folosul comunitatii (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 18:48)

      Anjo [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Pun pariu ca in acea comuna exista cel putin un asistat social. In loc sa ii dea bani si acel asistat sa impinga aerul prin comuna pune-l la munca. Sapa gropi, toarna niste ciment si incet incet se puneau cosurile de gunoi.
  • 0 (8 voturi)    
    Descentralizarea (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 13:26)

    galeo [utilizator]

    Uite aici duce descentralizarea.
    Comunitatile locale ar fi praduite de baroni locali interlopi si firmele lor de casa.
  • +10 (12 voturi)    
    PUNEM PARIU (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 13:31)

    Elena B. [utilizator]

    ca la urmatoarele alegeri acest imbecil va fi votat din nou ?
  • +4 (6 voturi)    
    Atunci de ce mai plateste 60 de angajati? E ilogic (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 13:40)

    dexpropriat [utilizator]

    Chiar nu are cine sa instaleze cosurile de gunoi dintre atatia angajati? Trebuie sa plateasca firma respectiva pentru asta?!
  • +8 (8 voturi)    
    hahaha (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 14:23)

    iodixit [utilizator]

    cu ce i-o fi pacalit "desteptul" asta de l-au ales?
    comuna aia-i fix ca romania la o scara mai mica. model de laborator.
  • +9 (9 voturi)    
    . (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 14:52)

    Evq [utilizator]

    Acel moment în care vrei să fii ca Daddy sau măcar ca Negoiță, dar nu îți iese pentru că ești mai prost și decât ei.
  • -11 (11 voturi)    
    mai usor cu acuzatiile, revolutionarilor de TV! (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 16:57)

    Dedalus [utilizator]

    M-am uitat si eu pe net. Exista cosuri de 800 de lei.

    Depinde ce fel de cosuri sunt.

    Cosurile de gunoi stradale sunt foarte diverse.

    Nu exista doar un singur fel de cosuri.

    Cred ca nu e deloc intelept sa acuzi oamenii fara sa stii despre ce e vorba.
    • +2 (2 voturi)    
      Pe bune? (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 18:58)

      Anjo [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Cumva avea nevoie de cosuri de gunoi care sa mature singure in perimetrul in care este amplasat, se goleste singur la groapa menajera, sorteaza gunoiul pe categorii, se spala singur si ce altceva mai face? Si chiar daca ar fi cosuri de 800 de lei, regula de baza a unei achizitii o reprezinta OPORTUNITATEA. Adica chiar avea nevoie respectiva primarie de 350 de cosuri de gunoi stradale? La un pret care reprezinta venitul intregii comune pe un an si ceva. O alta regula de baza o reprezinta LEGALITATEA. Atat timp cat dom` primar nu a supus Consiliului Local o dezbatere privind achizitionarea acestor cosuri de gunoi, nici daca le achizitiona cu 0.01 lei bucata, achizitia era ilegala. Si nu in ultimul rand daca tu iti cumperi de pe un site online un pix... Parker de exemplu. Este frumos, da impresia ca e din aur si e la reducere si respectivul site iti trimite acasa un colet cu 2 pixuri Mont Blanc la niste preturi de iti vinzi casa ca sa poti plati factura ce faci? Tragi o fuga la agentia imobiliara, vinzi repede casa sa poti plati pixurile? Sau transmiti persoanei care ti-a adus coletul ca refuzi sa achiti ceva ce nu ai comandat?
      Sfatul meu este sa iti scoti capul din acea depresiune in care nu bate soarele niciodata si sa il folosesti la gandit. Nu pe post de dop, pentru a nu iti ploua in gat.
    • +3 (3 voturi)    
      Ai dreptate, (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 19:59)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      dar primarul este idiot. Nu pentru ca a cumparat cosuri de gunoi ci pentru ca a dat pe ele de trei ori mai mult decat incasarile pe un an ale primariei.
  • +4 (4 voturi)    
    45% (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 18:53)

    Acestnicknameestedejainregistrat [utilizator]

    Nu conteaza, la viitoarele alegeri tot individul asta o sa fi ales.

    "De 30 de ani il stiu oamenii, e de-al nostru!"

    "Cum sa alegi altul? Cum adica altul vrea sa faca ceva? Ala sigur este de-al lui Soros, vrea sa vanda tara, comuna, satele ..."

    VA MERITATI SOARTA!
  • +3 (3 voturi)    
    Cosuri de gunoi? (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 20:31)

    ActaNonVerba [utilizator]

    Exista si orase unde locuitorii nu au nevoie sa fie instalate cosuri de gunoi pe strada. :)
    Iar la intrebarea standard a romanului : 'Si unde vor arunca locuitorii gunoaiele, cand sunt pe strada?", raspunsul primit este unul simplu, dar mai geu de priceput: "Noi nu producem gunoaie cand mergem pe strada"...
    A, se poate crede ca orasul este unul din viitor, sau locuitorii se numara pe degete, dar nu, e vorba de o alta lume, alte maniere si alte obiceiuri: TOKYO.
    Din ciclul „România e o țară frumoasă, păcat că-i locuită” ...
  • +2 (2 voturi)    
    l-am vazut la TV (Duminică, 22 octombrie 2017, 9:39)

    Francisc 1 [utilizator]

    fata de alcoolic , psd-ist mincinos cica opozitia i-a inscenat!