​​FOTO NO COMMENT Bucuresti: Un caine maidanez si un sobolan pe trotuar in Piata Romana

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 12 octombrie 2017, 11:47 Actualitate | Administratie Locala

Un caine maidanez si un sobolan, pe trotuar in Bucuresti
Foto: cititor HotNews
Un cititor HotNews.ro ne-a trimis o fotografie facuta miercuri seara in Piata Romana din Bucuresti in care a surprins un caine maidanez si un sobolan unul langa altul pe unul dintre tortuare. Imaginea vine in contextul faptului ca Bucurestiul a fost invadat de sobolani si tantari, iar Primaria Capitalei a reusit sa semneze intr-un final contractul pentru dezinsectie si deratizare abia in urma cu o luna. 

Info plus:
Pana acum, incepand din august 2016, de combaterea sobolanilor se ocupau primariile de sector. Ca si in cazul tantarilor, problema este ca tratamentele nu se fac integrat, actioneaza doar pe domeniul public, iar pe domeniul privat nu verifica nimeni ce se intampla. Detaliat, intr-o analiza HotNews.ro
 


Multumim cititorului Marius G. pentru fotografie.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

17129 vizualizari

  • +28 (30 voturi)    
    a (Joi, 12 octombrie 2017, 12:00)

    adrian67 [utilizator]

    Nu e sobolan. E animalul de companie al Firicicai Fatatoarea. Din cauza astuia a facut ea 23 de firme si a cheltuit cca. 125 milioane de euro.
    La fel de bine poate fi un psd-ist vopsit in gri, ca nu-i mai place rosu.
    • +10 (12 voturi)    
      E, stai că acum intervine Găbița (Joi, 12 octombrie 2017, 15:40)

      Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui adrian67

      Și pune ea mana pe geanta Vuitone și umbrela Hermes și le da niste scatoalce după cap animalelor obraznice care au avut tupeu sa iasă la lumină înainte de alegeri...
  • +26 (30 voturi)    
    reprezentativa poza (Joi, 12 octombrie 2017, 12:15)

    codo [utilizator]

    pentru haosul bucurestean. tabloul e intregit de taggurile oribile pe cladire. capitala a devenit o mare shaorma cu de toate.
    • +20 (20 voturi)    
      Mi-e si mila de ei (Joi, 12 octombrie 2017, 12:41)

      MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui codo

      Amandoua vietatile arata asa deprimate, resemnate aproape...
      Ambele sunt foarte inteligente - pentru caini, e un chin sa traiasca pe strazi, iar sobolanii au parte de o imagine extrem de proasta in Europa (nu 100% nemeritata, insa hai sa privim si la exemple precum sobolanii africani, utilizati la detectarea minelor sau analizarea probelor umane in cautare de tumori, cu rezultate excelente).

      La modul general: atata potential in tara, in atat de multe perspective, irosit atat de mult. Cum sa nu fii depresiv?
      • -5 (13 voturi)    
        Nu toti sobolanii africani sunt folositori (Joi, 12 octombrie 2017, 16:21)

        Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

        Multi stau prin Vest pe ajutoare sociale, se impuiaza in draci si dupa aia ii vezi cum oracaie dupa drepturi...
        • +4 (8 voturi)    
          Generalizarea, bat-o vina (Joi, 12 octombrie 2017, 16:33)

          MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui Un Nene

          Cum nu toti rromii sunt hoti / escroci (familia mea e in viata gratie unui rrom, altfel muream intoxicati cu monoxid de carbon), nu toti romanii sunt cersetori, nu toti rromii sunt eroi, nu toti romanii sunt genii... putem continua cat doriti.

          Ideea e ca o droaie de efort nu este depus in directii constructive. De unde potentialul irosit. E de-a dreptul tragic, insa nici tragediile nu ne mai urnesc din loc.
          • +3 (5 voturi)    
            Exista familii dispărute din cauza unui rom (Joi, 12 octombrie 2017, 20:52)

            Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

            Nu înțeleg de ce facem din excepție regulă. Eu vorbesc pe statistici aici. Daca tu îmi demonstrezi că locuitorii din banlieux pariziene sau marseilleze muncesc de rup pământul, ești un tip mai tare că romul ăla al tau.
            • +1 (3 voturi)    
              Statisticile si spun adevarul si mint (Joi, 12 octombrie 2017, 23:45)

              MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui Un Nene

              Statisticile sunt facute deseori prin esantionare sau prin ce-i mai evident. Nu sunt exhaustive - sunt pe esantioane. Depinde cum alegi / nimeresti esantionul si e posibil sa te alegi cu o concluzie eronata, cu o perspectiva distorsionata asupra starii de fapt.

              Nu am afirmat ca unii sau altii sunt in vreun fel - culmea, am prezentat perspective aproape diametral opuse pentru ambele grupuri enuntate, tocmai pentru a afirma ceva clar despre oricare dintre ei.
              De aceea am afirmat ca generalizarea nu e constructiva, va polariza discutia.
              • 0 (0 voturi)    
                putin despre esantioane (Vineri, 13 octombrie 2017, 13:26)

                ..13 [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

                Daca vrei cu adevarat sa ai o parere obiectiva asupra unui fenomen alegi cu grija esantionul care este reprezentativ.

                Este stiinta si atat - este important daca vrei sa o aplici sau daca vrei doar sa folosesti metode oarecum stiintifice petnru a demonstra propria idee,

                Statisticile, daca sunt corecte, arata trendul general care nu poate sa fie negat - in mod rational.

                Un exemplu de ici poate sa fie pro si un exemplu de colo poate sa fie contra. Nu sunt decat niste cazuri care impun, daca vrem sa aflam o situatie generala, o analiza mai detaliata.

                O statistica corecta - repet - prezinta trendul general care poate sa incline intr-un sens sau in alt sens.
                • +1 (1 vot)    
                  Am fost student la ASE-CSIE (Vineri, 13 octombrie 2017, 13:40)

                  MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui ..13

                  Asadar, nu mi-e necunoscut ce spuneti (ca sa nu ma exprim altfel,).
                  Cand discutam despre generalizari asupra unor populatii umane (cum ar fi, "X sunt hoti"), statistica nu ar trebui aplicata, insa. Ar trebui sa ne ferim de generalizari, mai ales in lipsa cunoasterii esantioanelor respective.

                  Altfel, cum v-ar conveni sa fim tratati toti drept betivi de catre europeni, pentru ca toti acei 100 de romani pe care i-au vazut ei pana atunci erau betivi in proportie de 85%?

                  Cred ca intelegeti ce nuanta tot subliniez eu aici. Putem generaliza oricat despre piese de sah, cand vine vorba de oameni, ori esantionul e populatia totala in sine, ori ne jucam cu focul. S-au mai jucat altii in istorie si am vazut cu totii ce-a iesit.
    • +25 (25 voturi)    
      Cat de bun sa fii sa ii prinzi in aceeasi poza (Joi, 12 octombrie 2017, 13:09)

      si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui codo

      pe serban niciolaie si pe florin ciordache ?!?!

      Jos melonul , felicitari !
  • +15 (15 voturi)    
    Doamna Firea mărește nișa ecologică bucureșteană! (Joi, 12 octombrie 2017, 12:16)

    Spiky [utilizator]

    Așteptăm cu plăcere și șerpii boa, maimuțele din parlament, gorilele gen Palade și Ștefănescu, ca și multe alte specii de animalule! (citat din marele oenolog, pardon, ecolog Ion Iliescu....)
    • +9 (11 voturi)    
      Cainele si Sobolanul sunt din Voluntari (Joi, 12 octombrie 2017, 15:55)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

      au venit cu Autobuzul la Pupat Moastele !
  • +18 (18 voturi)    
    Ce prieteni draguti (Joi, 12 octombrie 2017, 12:47)

    Anonym [utilizator]

    Macar ei sa se bucure de acest esec de oras care e Bucurestiul, unde oamenii imbatranesc accelerat, isi pierd mintile cu ochii in telefoane si in trafic, respira probabil cel mai nociv aer din Europa, mananca o mancare de trei lei, mai scumpa decat in vest din pdv capitale/pret.
    Si multi fac asta pentru copii lor, ii vezi in masina cum se zbat i nfiecare zi si speranta lor este ca poate copii lor vor avea curah sa plece din acest infern.
    Nu e absurd?
    • +2 (2 voturi)    
      Si stiti care-i tragedia... (Vineri, 13 octombrie 2017, 0:58)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

      ... pentru parintii respectivi? Ca multi din copiii lor nu vor sa plece ba, mai mult, iadul bucurestean atrage noi si noi recruti.
  • +17 (17 voturi)    
    pelerinaj (Joi, 12 octombrie 2017, 12:53)

    andrei1232000 [utilizator]

    Dna Pandele Firea este ocupata cu pelerinajele lui Pandele la moaste. In curand va avea treaba cu impodobitul stalpilor pentru Craciun. Sobolanii, gandacii si tantarii mai incolo. Cand va spune ca n-a lasat-o ticaloasa de opozitie.
    • +4 (4 voturi)    
      Ma mir (Joi, 12 octombrie 2017, 15:35)

      BibiAfricanul [utilizator] i-a raspuns lui andrei1232000

      ca nu organizeaza si Firea pelerinaj, cu 1000 de autobuze (all inclusive) pentru votantii din Bucuresti. Cum altfel sa mai spere la voturi?!
      Din pacate, perechea de primari au distrus atat Voluntariul cat si Bucurestiul. Si fura pe rupte din ambele.
      Amin!
      • +1 (1 vot)    
        ca sa o spunem pe aia dreapta (Vineri, 13 octombrie 2017, 13:29)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui BibiAfricanul

        Furaciunea se petrece cand cel putin doua parti sunt implicate: una care da si alta care primeste.

        Daca nu ar exista partea care sa dea sa vezi cum nu am mai avea deplasari din Voluntari catre pupatul moastelor.

        Tacerea celor care dau - pentru a obtine foloase matiale - intareste mafia in RO - asa ca este bine sa rupem tarea si sa nu facem cum face sarmanul caine din imagine - SARITI PE SOBOLANI!

        Fara frica ca se poate!
        SPor!
  • +11 (11 voturi)    
    Inca putin (Joi, 12 octombrie 2017, 13:01)

    Zummm [utilizator]

    Si o sa ajunga cat catelul
  • +21 (21 voturi)    
    Șobolanii roșii (Joi, 12 octombrie 2017, 13:02)

    tddrg [utilizator]

    Și mai grav: Șobolanii au ajuns și în Parlament, Guvern, Primărie și în toate instituțiile Statului. Doar că ăia sunt roșii...
  • +7 (9 voturi)    
    vazut sobolan la metrou Unirea (Joi, 12 octombrie 2017, 15:58)

    ..13 [utilizator]

    Trecea ca nebunul prin fata scarilor rulante, cand catre stanga cand catre dreapta, si ma gandeam ce o fac daca ajung la capatul scarilor rulante si ma ciocnesc cu sobolanul ala....

    NUaveam nici macar umbrela cu mine ca sa ii altoiesc una cu ea de sa nu o mai poate duce!

    Finalul a fost ca animalul s-a retras pe langa scarile rulante - si daca acestea - scarile rulante recent modernizate - se strica mai des decat este normal atunci sa stiti ca si rozatoarele au contributia lor.

    Firutzei iti doresc din inima sa ii mananci pe toti sobolanii din Bucuresti!
    • +6 (6 voturi)    
      dar sa ii manance tartar (Joi, 12 octombrie 2017, 17:35)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      nu well done !
      • +1 (1 vot)    
        capisci (Vineri, 13 octombrie 2017, 13:32)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Binevenita recomandarea!

        Cred ca merita sa fie livrat unul tartar chiar la dansa in ograda - sa vada si dansul cum devine chestiunea cu sobolanul de Bucuresti.
  • +8 (8 voturi)    
    Câinele ... (Joi, 12 octombrie 2017, 17:36)

    AEV [utilizator]

    Câinele este, totuși, deosebit de simpatic, prin prudența și curiozitatea aproape omenească pe care le manifestă față de șobolan!
    • +4 (4 voturi)    
      pana si el se mira (Vineri, 13 octombrie 2017, 11:07)

      blec-bierd [utilizator] i-a raspuns lui AEV

      unde s-a ajuns
  • +3 (3 voturi)    
    sunt 2 parlamentari (Joi, 12 octombrie 2017, 18:47)

    optiunea-2 [utilizator]

    sobolanu cred ca e de la psd si ciinele poate sa fie de la oricine altcineva!
  • +1 (1 vot)    
    Super stire! (Vineri, 13 octombrie 2017, 12:00)

    save_the_drama_for_your_llama [utilizator]

    Foarte, foarte interesant. Excelent articol! M-ati iluminat.

    Multumim! La cat mai multe inainte!

    Vai de voi :(