Primaria Sectorului 1 si Ministerul Sanatatii au semnat un protocol pentru relocarea Spitalului Floreasca

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 20 septembrie 2017, 10:43 Actualitate | Administratie Locala

Dan Tudorache
Foto: Agerpres
Ministrul Sanatatii, Florian Bodog, si primarul Sectorului 1, Dan Tudorache, au semnat miercuri un protocol de colaborare privind identificarea si analiza solutiilor de relocare a Spitalului Clinic de Urgenta Bucuresti (Floreasca) si a Spitalului de Arsi.

 Potrivit protocolului, urmeaza sa fie construit un nou spital in zona Baneasa pe un teren de sapte hectare.

Costurile vor fi suportate integral de Primaria sectorului 1, potrivit Agerpres.
























3081 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Aberant. Urgentele la periferie?? (Miercuri, 20 septembrie 2017, 10:48)

    pehash [utilizator]

    Inteleg ca Sectorul 1 se intinde pana in Baneasa, dar nu e cam cinic sa muti un spital de urgenta din centrul orasului catre periferie si astfel sa adaugi minim 5-10 minute la viteza de raspuns pentru cazurile din restul orasului? In majoritatea cazurilor tratate la Floreasca, 10 minute pot sa faca diferenta dintre viata si moarte.
    De ce trebuie relocat spitalul si nu se poate face direct unul nou? Avem prea multe spitale in Bucuresti?
  • 0 (0 voturi)    
    Perfect (Miercuri, 20 septembrie 2017, 10:49)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    O sa-l termine in 10 ani si o sa coste dublu fata de cel din Viena.
  • +1 (1 vot)    
    .... (Miercuri, 20 septembrie 2017, 10:57)

    tirolez [utilizator]

    Spitalul trebuia sa ramana in centru, daca ai o urgenta mergi in Baneasa?
  • 0 (0 voturi)    
    Probabil un lucru bun (Miercuri, 20 septembrie 2017, 11:17)

    Alfabetix [utilizator]

    care se va termina prost sub manutele pricepute ale gospodarilor psd, dar sa nu fiu carcotas, doar sceptic.
  • +1 (1 vot)    
    Au nevoie de teren ca sa il restituie (Miercuri, 20 septembrie 2017, 11:35)

    Frank777 [utilizator]

    la niste baieti care au cumparat dreptul de la o baba care a murit da inainte sa moara a dat declaratie la un notar care ste fin de-al lor ca lasa totul la baiatul asta care este facut de boier cu slujnica si este baiat ...reteta a fost experimentata in Constanta care s-a retrocedat cu concursul justitiei numai pe scheme din astea.
  • +2 (2 voturi)    
    Câteva întrebări (Miercuri, 20 septembrie 2017, 11:43)

    Wasile [utilizator]

    1. Al cui este terenul de șapte hectare pe care se va construi în Băneasa?
    2. Cine-l va construi? Care este termenul de dare în funcțiune?
    3. Care este accesul la noul spital de urgență - este pe o stradă cu o singură bandă / sens pe care sunt parcate oricum mașini? Vor putea să intre și să iasă ambulanțele prin cel puțin două străzi?
    4. Ce se va întâmpla cu actualul spital? Va fi dărmat? Tocmai ce s-a construit o aripă nouă de curând...
    5. Cum se va face cu echipamentul medical - va fi mutat în noul spital? Care este downtime-ul? Ce se întâmplă cu pacienții - mai ales că se știe că nu avem spitale de arși - vezi cazul recent.
    6. Cât costă toată această lucrare?
    7. Care-i motivul acestei lucrări? Ce se dorește a se obține? Un nou spital? Sau poate un teren viran în centrul Bucureștiului (actualul Floreasca) și achiziția la suprapreț a unui teren din Băneasa - și plata unei sume exorbitante unui constructor?
  • 0 (0 voturi)    
    Totul pentru noi ca santem la putere. (Miercuri, 20 septembrie 2017, 11:47)

    Sati [utilizator]

    Si spitalele ni le luati ? Construiti alte spitale, dotatile si aduceti doctori si asistente daca aveti de unde dar nu luati spitale amplasate strategic. Era vorba sa contruiti nu sa mutati spitale.
  • +2 (2 voturi)    
    Bineinteles ! Peste tot in lume spitalele de (Miercuri, 20 septembrie 2017, 12:13)

    Susufler0 [utilizator]

    urgenta sunt situate in afara oraselor ! :))

    PS. De ce nu ar fi si in Bucuresti asa ? ;))
  • +2 (2 voturi)    
    hmm (Miercuri, 20 septembrie 2017, 12:48)

    dum_i [utilizator]

    Suna a genocid contra bucurestenilor.

    Cred ca toata lumea stie ce trafic e la iesirea/intrarea in bucuresti la 7-9 dimineata sau 15-18 seara.

    Sau atunci nu mai e voie sa fie nimeni bolnav?

    PSD ne omoara cu zile pentru cumetriile lor!!!

    #NUPSD2018