Gabriela Firea: In scurt timp va exista un sistem de plata automatizat in toate parcarile publice din Bucuresti

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Joi, 14 septembrie 2017, 14:00 Actualitate | Administratie Locala

Gabriela Firea
Foto: Primaria Capitalei
Primarul Capitalei, Gabriela Firea, a declarat, joi, ca va exista in scurt timp un sistem de plata automatizat si informatizat in toate parcarile, municipalitatea demarand o procedura de achizitie in acest sens. Firea afirma ca este momentul ca in Bucuresti sa se puna punct sistemului "depasit" de a taxa parcarea cu un bon despre care nu se stie daca este sau nu fiscalizat.

"Ne plangem ca nu sunt suficienti bani pentru a construi alte parcari. Daca am folosi solutiile smart (...) am avea ceea ce ne dorim, iar hotararea a fost luata deja in Consiliul General si suntem acum in procedurile pentru semnarea unui contract, astfel incat in cazul tuturor parcarilor sa existe un sistem de plata automatizat, informatizat (...) Consiliul general a hotarat ca actualele chioscuri de vanzare de tichete de calatorie sa fie inlocuite de automate prin care sa se poata atat incarca cartela, cat si elibera un tichet. Tot ceea ce propunem ca solutii smart pentru oras incepe cu clarificarea regimului proprietatii", a declarat Firea, potrivit Agerpres.

Gabriela Firea a mai declarat joi ca este momentul ca si despre Bucuresti sa se vorbeasca despre un oras smart.
"Am lucrat intens pentru a putea fi in masura in scurt timp sa va anuntam si detalii si ma refer la etapele premergatoare pentru incheierea unor acorduri esentiale, astfel incat si Bucurestiul sa devina un oras smart. Vorbim despre conceptul de Smart City, ne bucuram cand mergem in capitalele lumii si observam cat de benefic e acest concept, cat de multa siguranta ofera cetatenilor (...) Este momentul ca si despre Bucuresti sa se vorbeasca ca despre un oras smart, iar acest lucru nu poate fi realizat decat impreuna cu dumneavoastra, pentru ca orice proiect incepe de la regimul juridic al proprietatii", a spus Firea, joi, la simpozionul international "GeoPreVi" pe tema solutiilor inteligente pentru o proprietate sigura si valoroasa.

Aceasta a declarat ca solutiile smart pentru managementul traficului vor fi incluse in acest concept general.

"Detaliez tot ce se pregateste in domeniul smart pentru Bucuresti, fie ca e vorba despre o problema care e extrem de dificila si nu ne lasa indiferenti, cea a traficului infernal, iar solutiile smart pentru managementul traficului vor fi incluse in acest concept general. De asemenea, in ceea ce priveste siguranta copiilor nostri in crese, gradinite, scoli, licee si universitati, acolo unde vor fi solutii smart pentru paza si supravegherea acestor obiective sociale atat de importante, de asemenea, pentru sistemul nostru de sanatate. Primaria Capitalei are 19 spitale in administrare si ne dorim ca toate acestea sa beneficieze de solutii smart pentru supraveghere, o supraveghere constanta, iar aceste informatii sa ne determine sa luam cele mai bune solutii", a afirmat edilul general, potrivit Agerpres.

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

1692 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    La taxat tot PSD-u e smart (Joi, 14 septembrie 2017, 14:17)

    averageJoe [utilizator]

    Unde se pune pb de colectat bani.. sunt idei nu-i pb. Cand e vb de investit banii cu cap.. vai de capu nostru. Banii merg la catedrala.. smart.
    • +4 (4 voturi)    
      Nu poate fi Smart cu Firea (Joi, 14 septembrie 2017, 15:25)

      mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui averageJoe

      Nu are cum; cele două concepte se resping puternic.
      • +4 (4 voturi)    
        :)))) (Joi, 14 septembrie 2017, 15:30)

        Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

        sistemul este extrem de simplu, este deja implementat in multe orase plata prin SMS
        (Brasov, Galati, ...)

        trimit un SMS la un numar special cu textul "cod parcare" "numarul de la masina"

        primul cod specifica daca vrei 1h, 2h, 3h de parcare etc.. . si apoi BV01SSS de exemplu ... .
  • +8 (10 voturi)    
    :))) ce sa astepti altceva de la PSD=KGB? (Joi, 14 septembrie 2017, 14:18)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Inainte de alegeri = "in scurt timp va fi bine" daca ne votati
    dupa alegeri ="in scurt timp va fi bine"
    inainte de viitoarele alegeri = "in scurt timp va fi bine" dar sa ne votati!
    SAMD!
    In paralel? Pai apar masini scumpe, case luxoase, bogatii inestimabile! Unde ? La cei care "in scurt timp" vor face sa fie bine!
    Cred ca ei nu precizeaza ca in scurt timp le va fi LOR bine!
  • +7 (9 voturi)    
    Asa, si?! (Joi, 14 septembrie 2017, 14:25)

    Johanis [utilizator]

    Cate parcari publice are Bucurestiul?

    Ne prefacem ca muncim!

    Asta-i precum grija si subventiile pentru masini electrice. Vorbim despre asta mult si-n realitate s-au vandut cca 120 anul acesta.
    • 0 (0 voturi)    
      s-a dat verde la biciclete... (Joi, 14 septembrie 2017, 16:53)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      ...dar stai, sa nu ma grabesc, ca nici alea nu au pe unde "merge".
      ...dar poate fac si ceva automate pentru construit parcari, ca doreii se misca fara talent.
  • +13 (13 voturi)    
    Firoaica si teoria chibritului esential (Joi, 14 septembrie 2017, 14:33)

    tropotaru [utilizator]

    "Am lucrat intens pentru a putea fi in masura in scurt timp sa va anuntam si detalii si ma refer la etapele premergatoare pentru incheierea unor acorduri esentiale".

    Daca vrei sa traduci din limba de lemn, nu afli nici ce a lucrat, nici daca e in masura, nici daca in scurt timp ne va anunta, nici cand vor fi perioadele premergatoare si nici cand se vor incheia acordurile esentiale.

    Mi-e frica sa nu fi incheiat Fireaua mai intai niste contracte neesentiale.
  • +10 (10 voturi)    
    ati observat? (Joi, 14 septembrie 2017, 14:43)

    Remarque [utilizator]

    Toata comunicarea in primarie e vamuita de madam firea. Ca-i vorba de panselute, zapada prea multa, caldura din Bucuresti, tantarii din Bucuresti, biciclete, medici, scoli, biserici, donatii, caini, orice, oriunde, doar ea sa iasa in fata.
    Nu mai exista nimeni altcineva, nici o alta persoana care sa dea declaratii publice din primarie. De fapt intreaga primarie se ocupa doar cu expunerea firei in media.
  • +7 (7 voturi)    
    bullshit (Joi, 14 septembrie 2017, 14:49)

    Hans Metter [utilizator]

    .
    • 0 (0 voturi)    
      parchez destul de des in parcari cu plata (Joi, 14 septembrie 2017, 17:17)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      ale primariei, si rar se dau bonuri pentru toate orele petrecute acolo.
      Parchez pe Lipscani, langa Biserica Sf Gheorghe si Banca Transilvania. Vine la mine angajatul primariei, imi spune ca ora costa 1.5 ron. Stau 7 ore ii spun eu, deci 10.5 ron. Ii dau banii, si imi da un bon de o ora (valoare 1,5 ron). Ii cer si celelalte bonuri, ptr care am platit. Imi spune ca va scrie el pe bon ora la care plec. Ii arat clar ce scrie pe bon: valabilitate 1 ora, ass ca insist sa imi dea cele 7 bonuri ptr care am platit. In final mi le da, cu amenintarea clara ca data viitoare nu mai intru in parcarea lui (vroia sa imi dea un bon, si restul de 6 sa le pastreze ptr el).
      Asa fac toti angajatii primariei din parcari, evaziunea e de 80%, primaria trebuie sa gaseasca un mod de a ii controla.
  • +3 (7 voturi)    
    baaa tzatzo... (Joi, 14 septembrie 2017, 14:52)

    liviu_ [utilizator]

    fa dracu parcari !
    sunt dispus sa platesc (desi nu am neaaparata nevoie de loc de parcare)... numai sa FIE parcari...
    ca ne tot laudam cu parcari si autostrazi, si investitii in infrastructura s.am.d. asa ... cam odata ala 4 ani
    • -3 (5 voturi)    
      Dar (Joi, 14 septembrie 2017, 15:11)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Dar sunt parcari in zonele centrale din Bucuresti, si sunt pe jumate goale ... in schimb strazile din jurul parcarilor sunt ticsite de masini parcate dea-ncuculea !

      Ah, ca nu exista suficiente parcari astfel incat oriunde vrei matalutza sa opresti sa nu fi nevoit sa mergi pe jos mai mult de 10 metrii, da, asta e o problema .. dar problema e acolo unde nu vrei sa te uiti !
      • 0 (0 voturi)    
        Sunt pline (Joi, 14 septembrie 2017, 15:54)

        Alfabetix [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        toate parcarile din centru intre orele 9 si 16, aglomeratia se revarsa pe stradutele laterale pana pe trotuare!
  • +2 (4 voturi)    
    Intrebare (Joi, 14 septembrie 2017, 14:58)

    raulman79 [utilizator]

    <Firea afirma ca este momentul ca in Bucuresti sa se puna punct sistemului "depasit" de a taxa parcarea cu un bon despre care nu se stie daca este sau nu fiscalizat.>
    Fiind vorba despre parcari publice, cine anume "nu se stie" daca bonul este fiscalizat sau nu? :)
  • +4 (6 voturi)    
    iar "sistemele" vor inghiti bruma de "profit" (Joi, 14 septembrie 2017, 15:02)

    MG [utilizator]

    stim deja; mentenanta, softuri, licente
    cow
  • +5 (5 voturi)    
    Sistemele automatizate exista deja... (Joi, 14 septembrie 2017, 15:16)

    Fblack [utilizator]

    Dar sistemele de plata automatizate exista in parcarile din Bucuresti de ani de zile. Se cheama "parcagii". Cum parchezi, automat te trezesti cu unul langa tine sa platesti :)
  • +3 (3 voturi)    
    NE PLANGEM CA NU SUNT BANI ?? (Joi, 14 septembrie 2017, 15:18)

    Mistrelutz [utilizator]

    Pai..va plangeti ,adica mintiti..sunt atatea surse de unde pot fi atrase fonduri nerambursabile..
    Bani sunt,se gasesc ,dar nu exista VOINTA !
    Exista bani pentru spatii verzi,pentru statui fantoma care nu servesc nimanui,pentru biciclete cu care nu ai pe unde sa mergi..etc etc etc..dar nu exista pentru lucrurile cu adevarat importante.
    Un oras nu poate fi niciodata ''smart'' ,indiferent cata tehnologie folosesteatata timp are scoli cu gauri in curte in loc de wc !
    • 0 (0 voturi)    
      Ntz, nu merge cu fondurile nerambursabile (Joi, 14 septembrie 2017, 16:56)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      alea sint controlate la singe si daca nu ies calculitzele, se lasa cu catuse...
  • +3 (3 voturi)    
    sistem de plata (Joi, 14 septembrie 2017, 15:19)

    nea_caisa [utilizator]

    automatizat, informatizat construit de...siveco
  • +3 (3 voturi)    
    Buna dimineata doamna primar, (Joi, 14 septembrie 2017, 15:48)

    BibiAfricanul [utilizator]

    Sisteme prietenoase exista deja de ani de zile in orase ca Timisoara, Cluj, samd. Se trimite un sms si gata!
    Precum gaina care face un ou, si madam firea face galagie la cea mai mica trasnae, desi e clar ca si roata si apa calda s-au inventat deja.
    Ma gandesc ca o avea si alte lucruri de facut, nu numai PR.
    INTERESANT - Daca sunteti curiosi, accesati site-ul pmb.ro si o sa ramaneti uimiti de ceea ce o sa vedeti.
    Eu m-am uitat acum ceva vreme si am aflat ca s-a deschis pasajul Basarab, ca se lucreaza la planul de dezvoltare 2009 - 2012 si ca s-a aderat la Programul anticoruptie pana in 2015.
    Ipocritii - si oprescu fura cu ambele maini (si genunchele drept :-)) la fel ca si actualul primar, pentru ca ii sta in fire!
  • +1 (1 vot)    
    Parcagii (Joi, 14 septembrie 2017, 15:59)

    Alfabetix [utilizator]

    Vine politia locala, le da o amenda pe care nu o platesc pentru ca sistemul nu are cum sa ii forteze, merg mananca un covrig, a plecat politia, parcagii "back in biznis". Smart, nu?!
  • +2 (2 voturi)    
    Avem si noi niste prioritati? (Joi, 14 septembrie 2017, 15:59)

    benicio [utilizator]

    Statui, catedrala neamului prost, spectacole peste spectacole (sper ca in viitorul apropiat le va investiga DNA), acum sistem de plata automata a parcarilor. Dar ce ne facem cu tantarii, tanti Gabi? Dar cu sobolanii ce ne facem? Ca e plin Bucurestiu si de unii si de altii, plin. Dar cu RATB-ul ce ne facem tati Gabi? Ca e jale, mai ales tramvaiele. Coboram si noi un pic cu picioarele pe pamant?