Primaria Sectorului 4 a renuntat la contractele prin care asigura paza in scoli. Sute de parinti si-au aratat nemultumirea pe retelele de socializare

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 12 septembrie 2017, 16:45 Actualitate | Administratie Locala

Daniel Baluta, primarul Sectorului 4
Foto: Hotnews
Primaria Sectorului 4 a renuntat la contractele prin care asigura paza in scoli. Reprezentantii Primariei spun ca au luat aceasta decizie deoarece costurile pentru serviciile de paza platite firmelor respective erau foarte mari, iar paza va fi asigurata pe timpul zilei de angajatii scolii, iar noaptea cu camerele de supraveghere. Sute de parinti si-au aratat nemultumirea vizavi de aceasta decizie pe retelele de socializare.


Primaria Sector 4 are si Politia locala care ar putea asigura paza in scoli.

"Pentru paza scolilor din Sectorul 4 nu sunt bani, domnul primar? Ca de borduri avem se pare. Se zvoneste ca fiecare copil trebuie sa vina cu 15 lei / luna de acasa pentru paza", a comentat un cetatean pe pagina primarului Sectorului 4, Daniel Baluta.

"Am ramas stupefiata azi cand am vazut ca nu mai exista paza in scoala 190! Este inadmisibil ce s-a intamplat si imi este teama peste o perioada cum vor degenera lucrurile", a postat un alt parinte.

" Domnule Primar, va rog sa-mi spuneti de ce ati renuntat la paza obiectivelor scolare din sectorul 4? Cu ce considerati oportun s-o inlocuiti? Nu considerati ca este necesara? Doriti ca noi parintii sa facem cheta pentru a sustine financiar paza acestor obiective? Eu personal cred ca nu mai erau bani pentru lucrarea de inlocuirea bordurilor si ati considerat oportun sa renuntati la paza acestor obiective "cu insemnatate scazuta", a scris un alt parinte.



Si USR Sector 4 critica decizia edilului.

"La inceputul anului scolar, parintii elevilor din sectorul 4 au aflat cu stupoare ca serviciile de paza din scoli au fost desfiintate din "economie". Uniunea Salvati Romania - Filiala Sector 4 considera aceasta masura iresponsabila si cinica. Impartasim ingrijorarea parintilor, pe care o consideram indreptatita, si vom actiona prin toate mijloacele de care dispunem pentru a schimba aceasta masura inacceptabila. Siguranta copiilor nu este negociabila iar "economiile" trebuie facute din alta parte!  Schimbarea inutila a unor borduri sau cheltuirea unor sume uriase de bani pe bugetele "umflate" ale spatiilor verzi nu pot fi puse inaintea sigurantei copiilor", se arata intr-un comunicat emis de USR sector 4.


Citeste mai multe despre   






















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

3532 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    E primar. Nu da doi bani pe voi. (Marţi, 12 septembrie 2017, 16:58)

    OmulNou [utilizator]

    Copiii lui sunt probabil pe la scoli private, credeti ca-l doare de voi? In ce tara va credeti?
  • +13 (13 voturi)    
    Mai dar... (Marţi, 12 septembrie 2017, 16:58)

    JestersTear [utilizator]

    .... ce bancute multicolore avem acum in Oraselul Copiilor! Pana si Funar e invidios! Dar ce chiciuri minunate s-au achizitionat in parc: monstri dragoni si ziduri pictate! Si ce borduri minunate! Mai nou bordurile bulevardelor din S4 sunt dublate pe interior cu alt rand de borduri. Iar culmea tampeniei unele borduri sunt acoperite cu material plastic pentru protectie.
    In schimb, in scolile din sector, pot intra de acum incolo nestingheriti toti derbedeii.
  • +14 (14 voturi)    
    Aveți ce-ați votat (Marţi, 12 septembrie 2017, 17:00)

    Barosanu_nr1 [utilizator]

    Plus că vă face imediat o fântână frumoasă pe undeva și uitați rapid de astfel de false probleme :D
  • +12 (12 voturi)    
    bani pt paza nu sunt... (Marţi, 12 septembrie 2017, 17:02)

    liviu_ [utilizator]

    bani pt parcari nu sunt...
    in schimb se schimba pe vreo 2-3 bulevarde mari bordurile... alea vechi erau probabil ude !
    • 0 (0 voturi)    
      probabil ceva nostalgie dupa videanu... (Miercuri, 13 septembrie 2017, 15:11)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ...
  • -9 (15 voturi)    
    Taiere de cheltuieli (Marţi, 12 septembrie 2017, 17:14)

    galeo [utilizator]

    Orice taiere de cheltuieli e binevenita.
    • +15 (15 voturi)    
      spre exemplu, (Marţi, 12 septembrie 2017, 18:26)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      ar trebui taiate pensiile speciale si majorarile de leafa fara o sustinere economica, mai ales alea ale primarilor si intregului aparat administrativ facute in ultimele 2-3 luni.
      • +1 (1 vot)    
        Sau (Marţi, 12 septembrie 2017, 19:06)

        delavrancea [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Ar trebui oprite sifonarile de bani catre firmele de paza private.
        Avem institutii de stat ce raspund de siguranta noastra.
        Mie imi "miroase" a taxa de protectie generalizata, sa zic asa intr-un fel.
        Observati ca majoritatea se teme de ceva?Teama asta e indusa.
        Vrem ca institutiile statului responsabile cu siguranta cetatenilor sa isi faca treaba corespunzator!
    • 0 (0 voturi)    
      Taiere de taietori de frunze tavarase (Marţi, 12 septembrie 2017, 18:45)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Nu din viitorul tarii.
  • +15 (17 voturi)    
    Ma ... pe el de vot (Marţi, 12 septembrie 2017, 17:33)

    benicio [utilizator]

    Asta este rezultatul absentei de la vot in decembrie 2016. Luati de-aici.
  • +10 (12 voturi)    
    Trist (Marţi, 12 septembrie 2017, 17:55)

    OctavB [utilizator]

    Care personal?

    Oamenii de acolo oricum sunt foarte putini.
    Mi-am dus copilul azi la scoala si era un haos total la poarta. Dupa ora 8 inteleg ca se vor incuia portile.
    "Personalul administrativ" presupun ca au treburile de zi cu zi de rezolvat.

    Redactia HN, va rog sa continuati cu acest subiect pana cand primaria va oferi o solutie.

    Multumesc.
  • +12 (14 voturi)    
    Pai nu stiti voi ce oportunitatii se deschid... (Marţi, 12 septembrie 2017, 17:58)

    trem [utilizator]

    Luam banii de la paza si ii dam pe floricele, locuri de joaca supraestimate...licitatii pentru nimicuri. Pai da fraierilor ca voua sa va creem o imagine mai placuta despre noi cei care va furam.

    Nu va temeti, stati cumintzi in case, mancati-va snitzelul si ceafa (daca aveti) si intre timp noi va furam la metru!
  • +7 (9 voturi)    
    Totul in defavoarea copiilor... (Marţi, 12 septembrie 2017, 18:06)

    morometu [utilizator]

    In bugetul local taiati siguranta copiilor, in bugetul de stat taiati mancarea copiilor...De rest, pomeni si manifestari festiviste de prost gust! Platim 7 primari cand ar fi de ajuns doar unul asa cum se intampla in mult mai marile orase civilizate din lume.
  • +13 (15 voturi)    
    Asta ati votat (Marţi, 12 septembrie 2017, 18:07)

    mihaixulescu [utilizator]

    Cand ati votat (sau nu ati fost la vot) nu v-ati gandit stimati parinti ce va asteapta? Nu v-ati gandit ca ar putea plati copiii pentru comoditatea/stupiditatea voastra? Asa cum platim toti de vreo 28 de ani pentru votul din duminica oarba.
    Poate alta data veti fi mai responsabili cui dati votul sau cu dreptul de a vota. Sau poate ar fi mai bine sa fie un privilegiu?

    Luati cu sare acum, ca asta ati decis in decembrie 2016, respectiv in iunie 2016 cand, datorita voua, a iesit coțohârla aia.

    Aia batrani aveau o vorba: daca nu belesti ochii...
  • +6 (6 voturi)    
    baluta in coltul gurii (Marţi, 12 septembrie 2017, 18:13)

    mmmircea [utilizator]

    lasa ca o sa compenseze nea baluta cu niste dinozauri de plastic prin parcuri precum vecinul de sector de la 3.
    Banul sa mearga. Sa mearga in buzunarele care trebuie.
  • +5 (5 voturi)    
    Perfect (Marţi, 12 septembrie 2017, 18:24)

    delavrancea [utilizator]

    De cand trebuie pazite institutiile statului de firme private?Paza fata de cine?
    Spitalele de exemplu au paza privata.Bani sifonati cu dedicatie.
    Platim (intr-o ordine asaaa....) politie,jandarmerie, armata si servicii de toate felurile.Ce ar fi daca aceste institutii s-ar ocupa cu adevarat de siguranta cetateanului.Sa aiba un protocol de colaborare intre institutii prin care sa se asigure siguranta cetatenilor.
    Hoti,infractori,criminali ,sau cum ii spune asteia..."lumea interlopa"-astia ce reprezinta o alta clasa sociala sau cum...- ocupati-va de ei!?Cum?Luati-o usor:educatie,cresterea nivelului de trai,preventie ...se poate daca se vrea.
    Daca iesi la protest te flancheaza jandarmeria, ia baietii-in civil la patrulare!
  • +4 (6 voturi)    
    indolenta parintilor naste copii idioti (Marţi, 12 septembrie 2017, 18:31)

    Itsoc [utilizator]

    pe 11 decembrie 70% dintre bucuresteni au mers la clabucet, incluzand parintii copiiilor din scolile bucurestene.
    Luati de la PSD!
    buahahahahahahahaha!
  • +7 (7 voturi)    
    Banii is pe la catidrala, aparate photo (Marţi, 12 septembrie 2017, 18:41)

    Wanheda [utilizator]

    Pensii speziale pt burtalaii etc. Aveti ce ati votat, tot burtalai.
  • +3 (3 voturi)    
    un idiot pus pe fapte mari (Marţi, 12 septembrie 2017, 19:34)

    nu-conteaza [utilizator]

    dar de borduriada fara sens(pentru locuitori) si plata individuala a gunoiului la directia de impozite ce ziceti?
    Astia isi fac plinul in mandatul lor si aia e, 3 generatii aranjate.
    Borduriada e brevetata de Videanu, firul de iarba nu mai stiu de cine, ideea e ca toti folosesc aceste metode cu succes pentru imbogatire rapida prin spagile aferente contractelor de implementare. Ori, tb sa ia bani de undeva pentru contactele astea. De ce nu si de la paza?
    Dar, intr-adevar, spunea bine cineva inainte, scolile si spitalele ar tb sa aiba contract de paza cu politia locala, jandarmerie, etc, nu BGS sau mai stiu eu ce PutaMadre Security.
  • +1 (1 vot)    
    Ca o garofita (Marţi, 12 septembrie 2017, 20:54)

    jorj_bv [utilizator]

    Asta e prost, sau doar se face? Banuiesc ca din punctul lui de vedere si in spitale merge totul struna: analize nemaintalnite, materiale, doctori super-calificati si atenti ... toate sunt disponibile. Doar ca in momentul in care unul ca el isi foloseste influenta pentru te miri ce chestie frivola, banii aia dispar din mana unui amarat care nu are bani de spaga si nu primeste bandaj d-ala bun si nici nu are cu ce sa-l cumpere.
  • -1 (1 vot)    
    Hotul de la 4 (Miercuri, 13 septembrie 2017, 9:10)

    Rali [utilizator]

    Hotul asta nenorocit e pus pe furat de cand a devenit primar interimar in locul golanului de Piedeone.
    Ala macar a folosit banii lui Inimaroiu sa faca ceva in sectorul 4.
    Asta de cand a venit nu se ocupa decat de furat: a scos ponii de pe soseaua Berceni noaptea sa nu-l vada lumea, a scos gardurile si toti trec pe unde vor. a plantat pomi vara sa se usuce, schimba bordurile si planteaza paneseulte.
    Culmea furtului e la gunoi,care acum trebuie platit ca impozit local, Primaria suspendand un contract intre 2 societati private : Asociatia de proprietarei si firma de ridicare gunoi.
    Pacat de noi, ca o sa ne amenajeze asta si pamantul de sub blocuri!
    Nu va mai plangeti - MERGETI LA VOT!
  • +1 (1 vot)    
    e ok, dar sa angajeze 1-2 persoane pe scoala (Miercuri, 13 septembrie 2017, 9:47)

    jescu [utilizator]

    Schema cu firmele de paza e o mare pierdere financiara pentru stat. Cred ca mult mai ieftin e sa mai angajezi 1-2 persoane in plus la scoala, care in caz de probleme majore sa cheme politia. Asta comparat cu o firma de paza, unde platesti acelasi salarii + profit pentru patroni(uneori profitul e imens daca s-a dat contractul pe spaga).
  • +1 (1 vot)    
    In schimb, e bine ca e paza la copaci (Miercuri, 13 septembrie 2017, 10:31)

    mikef [utilizator]

    In parc, sunt cred in total cel putin 3 sau 4 cosmelii unde stau asa zisi paznici (niste oameni amarati) care nu stiu ce ar trebui sa pazeasca.
    Ma intreb contractele de paza ale cui sunt.
  • +1 (1 vot)    
    realitatea este ca toti acesti "paznici" pe care (Miercuri, 13 septembrie 2017, 15:22)

    let_s_twist_again [utilizator]

    ii putem observa peste tot, cu tot felul de sigle ridicole pe spinare, sunt taietori de frunza la caini patentati, nu sunt buni de nimic, atunci cand se iveste vreo problema care ar cere interventia lor se fac nevazuti...
    la fel si personalul de curatenie de prin parcuri - romprest in parcul tineretului spre exemplu - mereu ii vezi ascunsi printre boscheti sau padurici, stand degeaba ore intregi...