De ce e birocratie in Primaria Bucuresti? Consiliul General a infiintat o comisie care sa cerceteze problema

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 11 septembrie 2017, 16:46 Actualitate | Administratie Locala

Primaria Capitalei 1
Foto: Hotnews
Consiliul General al Municipiului Bucuresti a aprobat luni, la propunerea consilierilor PNL, infiintarea unei comisii care sa studieze de ce este birocratie la Primaria Capitalei. Aceasta va functiona pe o perioada limitata de timp si va analiza si filtra toate interactiunile cetatenilor cu administratia locala si va face propuneri Consiliului General al Municipiului Bucuresti in vederea debirocratizarii, eliminarii depunerii de copii ale unor documente care nu sunt absolut necesare in analizarea cererii, reducerii timpilor de asteptare in vederea procesarii cererilor, informatizarii si automatizarii unor procese.

"Hotararea Guvernului nr. 909 din 15.10.2014 si publicata in Monitorul Oficial nr. 834/17.11.2014, la Obiectivul general III: Debirocratizare si simplificare pentru cetateni, mediul de afaceri si administratie, se mentioneaza urmatoarele: "In ceea ce priveste reducerea barierelor birocratice, in sensul simplificarii procedurilor administrative care genereaza un impact negativ asupra cetatenilor (in termeni de costuri de informare, timp de reactie etc.), prezenta Strategie propune o abordare bazata pe patru directii de actiune care vor viza o analizare a nevoilor si obiectivelor in termeni de simplificare si rationalizare a procedurilor administrative pentru cetateni, realizarea unui plan integrat pentru simplificarea acestora, precum si implementarea si monitorizarea planului integrat de simplificare, respectiv evaluarea periodica a impactului masurilor adoptate"", se arata in expunerea de motive.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

1329 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    De ce este birocratie in Romania ? (Luni, 11 septembrie 2017, 16:52)

    Unromanoarecare [utilizator]

    Pe harta nu e numai Bucuresti , e la fel sau mai rau in toata tara !
    • +9 (9 voturi)    
      Tare asta cu comisia (Luni, 11 septembrie 2017, 18:46)

      mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui Unromanoarecare

      Deci răspunsul la birocrație e și mai multă birocrație.
      • +5 (5 voturi)    
        Dupa ce mandatul respectivei comisii expira,... (Luni, 11 septembrie 2017, 19:16)

        Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

        eu propun infiintarea unei alte comisii care sa studieze lipsa de eficienta a comisiei sus-numite...
  • +9 (9 voturi)    
    Ridicol (Luni, 11 septembrie 2017, 16:59)

    miss saloane [utilizator]

    Banuiesc ca respectiva comisie va deveni foarte complexa si va fi necesara infiintarea unei directii de cercetare a comisiei de investigare a birocratiei. Un fel de DCCIBPMB.
    • +1 (3 voturi)    
      banuiesc (Luni, 11 septembrie 2017, 17:43)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui miss saloane

      Banuiesc ca ai si niste solutii personale pe care le scoti din joben, fara sa stii ce ai de facut.... daca vrei sa repari un lucru trebuie sa vezi intai cum, de ce... dar in general barbatii deschid cutia de la IKEA si se apuca de asamblat, nu conteaza ce rezulta. ...
      • +5 (5 voturi)    
        Sunt sef de catedra (Luni, 11 septembrie 2017, 18:15)

        miss saloane [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        Si uite o solutie: nici o sedinta nu tine peste 30 min. Daca cineva are o problema ce necesita peste 30 de min, o reformuleaza si scoate esenta care trebuie sa fie sub 30 de minute.

        Uite a doua: documentele interne NU sunt pe hartie. Semnatura digitala e suficienta.


        Nici un sudent nu primeste pe hartie nimic. Exceptie e diploma.

        Nici un student nu da nici o hartie cu exceptia examenelor.
      • +3 (3 voturi)    
        Hai sa iti spun una buna (Luni, 11 septembrie 2017, 20:41)

        miss saloane [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        Anul acesta mi-am facut ordine prin hartii si am aruncat multe. Nu am aruncat una, pe care am pus-o in rama si am agatat-o pe perete in birou.

        Hartia era o adeverinta cu 28 de stampile de la 28 de biblioteci ale Universitatii Politehnica Bucuresti, cum ca NU am luat carti de la ei.

        DECI, aseaza-te si mai asculta o data. Am umblat pe jos kilometri intregi ca TOATE bibliotecile UPB sa imi puna o stampila cum ca nu datorez carti!!!! Sa nu iti imaginezi ca acele biblioteci erau deschize zilnic. "Operatiunea" a durat 4 zile, caci pe stampile sunt datele si semnaturile. Eu nu am avut nici macar card de biblioteca (sa imi dea cartile) deci era EVIDENT ca nu am avut cum sa le iau.

        Colegii mei au zis: "bine ca nu e un campus mare (noi avem de 4 ori mai multi studenti decat UPB) ca nu mai terminai"

        Se vede birocratia?

        Opinie: orice act trebuie sa aiba DOUA semnaturi - beneficiarul si furnizorul. Daca pe act sunt necesare 5 din partea furnizorului se numeste un sef si acela raspunde si semneaza. Daca e necesara stampila, este suficienta UNA. NU 28!!!
  • +1 (5 voturi)    
    BPR (Luni, 11 septembrie 2017, 17:08)

    noi2013 [utilizator]

    Foarte bine, se numeste (business) process re-engineering. Sa si dea rezultate si sa poata fi folosit rezultatul ca proiect pilot si pentru alte institutii.
  • +6 (6 voturi)    
    E clar! (Luni, 11 septembrie 2017, 17:22)

    CapitanulPanait [utilizator]

    Napoleon Bonaparte a spus la vremea lui:
    ''Daca vrei sa rezolvi o problema numesti un responsabil daca vrei sa o ingropi numesti o comisie''.
  • +5 (5 voturi)    
    automatizare, multi angajati ? (Luni, 11 septembrie 2017, 17:50)

    jescu [utilizator]

    Daca poti sa completezi acasa pe internet diverse formulare, sa adaugi acte scanate, si acolo sa mergi doar sa dai buletinul si sa semnezi, atunci s-ar rezolva multe dintre probleme.

    Am auzit povesti legate de administratia romaneasca(nu din primarie), unde seful le spune subalternilor sa o lase mai moale cu rezolvarea problemelor ca daca termina in 2 ore cu coada de la ghisee de dimineata, si restul de 6 ore stau degeaba, vor trebui concediati oameni. Asa ca subalternii il asculta pe sef, doar el i-a angajat pe pile sau pe bani, si acum are grija de posturile lor. Seful mai face si procesul complicat, de ce sa-i dispara posturile.
  • +3 (3 voturi)    
    Pt ca asa functioneaza societatea romaneasca (Luni, 11 septembrie 2017, 17:54)

    Wanheda [utilizator]

    Pe pile si shpagi. Fiecare pitigoi si pitipoanca ce da cu semnatura sau bea cafea intr-un birou....a fost "rezolvata" de parinti sau cineva care stia pe cineva si tot asa.
    PS: functioneaza = se taraie.
  • +5 (5 voturi)    
    Breaking News (Luni, 11 septembrie 2017, 19:09)

    Cetatean002 [utilizator]

    comisia nu a reusit sa duca ancheta pana la capat din cauza birocratiei :)))
  • +2 (2 voturi)    
    ! (Luni, 11 septembrie 2017, 19:10)

    chiuaua [utilizator]

    Napoleon spunea ca daca vrei sa rezolvi o problema delegi un om iar daca vrei sa nu o rezolvi infiintezi o comisie.
  • +4 (4 voturi)    
    utopia AI (Luni, 11 septembrie 2017, 19:10)

    Francisc 1 [utilizator]

    sper sa vina vremea cand de administratie sa se ocupe niste calculatoare care nu stiu sa ia spaga si nici sa-si puna pesti de sticla pe lcd sau crucioaie de aur la gat ( sau haur? ca nu mai stiu cum ii zice.)
  • +7 (7 voturi)    
    Geniala idee! (Luni, 11 septembrie 2017, 19:38)

    un_deget_de_secaturi [utilizator]

    Inca o data, felicitaribucurestenilor pentru exelenta idee de a o vota pe stirista Varanului la Primaria genarala!

    Birocratia este o problema peste tot, si exista si ianinte de 1989, dar pina la Gabizta nimeni nu s-a gandit al solutia geniala de a infiinta o COMISIE care sa cerceteze problema!!!

    "va filtra toate interactiunile cetatenilor cu administratia locala" - superb!
    Cetatenii care aveau cereri catr ePirimarie si se plingeau ca lis se raspunde greu, acum vor avea un nivel de functionari in plus de infruntat!

    Inca o data, multe felicitari!