Sute de pesti morti pe Lacul Morii din Bucuresti. Primaria sectorului 6: cauza mortii ar putea fi nivelul scazut de oxigen din apa

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Vineri, 25 august 2017, 12:57 Actualitate | Administratie Locala

Pesti morti Lacul Morii
Foto: Primaria sector 6
Sute de pesti morti au fost observati in aceasta dimineata pe Lacul Morii, cetatenii din zona alertand autoritatile. La o prima evaluare, reprezentantii Primariei sector 6 spun ca acestia ar fi murit din cauza hipoxiei (scaderea cantitatii de oxigen in tesuturi, medii de cultura sau aer).

Acest fenomen se produce din cauza dezvoltarii excesive a plantelor acvatice care consuma o anumita cantitate de oxigen dizolvata in apa, in conditiile in care temperaturile cresc pe perioada verii, explica administratia locala.
"O echipa mixta formata din reprezentanti ai Serviciului Protectia Mediului si ai Serviciului Ordine Publica s-a deplasat la locul evenimentului reclamat.  S-a observat ca pe Lacului Morii (spre mal) exista numeroase exemplare de pesti morti, de dimensiuni mici si mijlocii, preponderent puiet. La o prima evaluare, cauza identificata de reprezentantii Serviciului Protectia Mediului a fost stabilita ca fiind hipoxia (scaderea cantitatii de oxigen in tesuturi, medii de cultura sau aer), fapt confirmat si de reprezentantul Administratiei Nationale "Apele Romane".    Pentru remedierea problemei constatate, Administratia Nationala "Apele Romane"  intervine cu un efectiv de lucratori cu barci si ustensile necesare captarii pestelui, in vederea curatarii luciului de apa", se arata in comunicatul de presa emis de Primaria sector 6.

Echipe ale Ministerului Mediului, prezente in zona, preleveaza probe de apa si realizeaza analiza pestilor captati pentru a stabili cu exactitate daca motivul mortalitatii il reprezinta, intr-adevar, hipoxia.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2464 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Poluare cu cauze precise (Vineri, 25 august 2017, 13:16)

    Idealistu [utilizator]

    Exista o statie de epurare apartinand unui agent economic care a descarcat apa poluata intr-un canal deschis ce alimenteaza Lacul Morii. Asta este sursa.
    Dar nu vor face nimic. Ghiciti de ce ?
    • 0 (0 voturi)    
      Nume (Vineri, 25 august 2017, 13:34)

      Invisible [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      Cum se numeste agentul economic?
  • +4 (4 voturi)    
    Serios? (Vineri, 25 august 2017, 13:31)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Si eu care credeam ca este din cauza autoritatilor care si-au batut joc prin indolenta. Ca sa nu mai zic de poluare.

    Desigur in urma investigatiilor, se va descoperi ca o organizatie sponsorizata de Soros distruge mediul.

    Apoi va aparea Firicica la TV sa spuna ca saraca nu mai poate, este sabotata de toti dusmanii Romaniei.
  • +5 (5 voturi)    
    Nota pentru PSDobitoci &PSDerbedei: (Vineri, 25 august 2017, 13:36)

    Sani [utilizator]

    Bai PSDerbedei, de cand ati venit la put(o)are am sesizat urmatoarele:
    1. Pretul la lemne a scazut, poti tocmio samsarii sa-ti aduca lemnele 'la negru'
    2. Politaii pot fi din nou mituiti.
    3. Curentul se scumpeste.
    4. Penele de curent s-au inmultit.
    5. In general PROSTIA prospera!

    Da si pestii frate?!

    NOTA: CORUPTIA UCIDE!
  • +1 (1 vot)    
    P O L U A R E (Vineri, 25 august 2017, 14:00)

    stirilibere [utilizator]

    Se poate vedea cu ochiul liber si in Bucuresti
  • 0 (0 voturi)    
    ziua in care vin pestii (Vineri, 25 august 2017, 14:00)

    om simplu din multime [utilizator]

    va mai amintiti ?
    deci, buc. e atat de poluat, ca mor si pestii...
  • 0 (0 voturi)    
    Puscaria (Vineri, 25 august 2017, 14:31)

    Cetateanu [utilizator]

    Reprezentantii sunt niste TICALOSI (un biet eufemism) ca si demnul lor conducator MUTU.
    Cel mai mizerabil sector: mizerie intre blocuri, buruieni nestranse in acest an, irigatii nefunctionale, praf , noroi si carosabil distrus de la santierele maretelor investitii imobiliare, ale pretenilor dlui primare care este, care vor transforma strazile din calvar in imposibil de circulat. Investitii in televiziuni de partid pe banii contribuabililor circ si manele in parcuri, da la nivel maxim de poluare sonora. In rest aroganta si nesimtire.
    Sa adaugam faptul ca zilele astea a fost vant si apa ar fi trebuit sa se oxigeneze - analfabetilor!
    Sa nu uitam de groapa de gunoi de la Rudeni. Cati poluatori "navazuti" sunt, numai garda de mediu stie de ce!
  • 0 (0 voturi)    
    o prostie de stire (Vineri, 25 august 2017, 20:26)

    pasu [utilizator]

    Domnilor jurnalisti, chiar nu aveti nici cea mai mica tragere de inima sa verificati o informatie inainte sa o aruncati catre cititori? Au murit pestii din cauza lipsei de oxigen? Si mai rau, oxigenul a fost consumat de excesul de plante?