Primarul Gabriela Firea a demis conducerea Directiei Achizitii din Primaria Capitalei dupa ce un tramvai de pe linia 25 a luat foc

de C. Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 23 august 2017, 13:54 Actualitate | Administratie Locala

Gabriela Firea
Foto: Hotnews
Primarul Gabriela Firea a demis miercuri conducerea Directiei Achizitii din Primaria Capitalei dupa ce un tramvai de pe linia 25 a luat foc, anunta institutia intr-un comunicat de presa. In plus, presedintele Consiliului de Administratie al RATB a demisionat in aceasta dimineata si s-a facut o comisie de ancheta la RATB pentru a depista cauzele incidentului produs pe linia tramvaiului 25.

„Am  solicitat conducerii RATB sa identifice de urgenta cauzele care au dus la producerea acestui incident si sa ia masurile tehnice care se impun pentru a preintampina astfel de situatii care pot pune in pericol calatorii. Cu toate acestea, indiferent de concluziile pe care le vom trage, un lucru este sigur: trebuie sa innoim de urgenta parcul auto RATB, un parc invechit in care nu s-au mai facut investitii majore de foarte multi ani.  (...) Am decis demiterea conducerii Direcției de Achiziții din cadrul PMB întrucât sunt profund nemulțumită de modul în care se desfășoară activitatea acesteia și, în special, de modul în care a gestionat licitația pentru achiziția de autobuze", a declarat primarul general, potrivit sursei citate.
 
Gabriela Firea a reiterat faptul ca procedura de achizitie lansata de Municipalitate pentru achizitionarea a 400 de  autobuze noi, dotate la standarde europene, reprezinta o prioritate zero pentru actuala administratie. In paralel cu derularea acestei licitatii, municipalitatea a finalizat caietele de sarcini pentru achizitionarea a 100 de tramvaie si 100 de troleibuze noi, iar RATB se pregateste pentru achizitionarea a 100 de autobuze electrice, a mai anuntat primarul general.
Un tramvai de pe linia 25 a luat foc in aceasta dimineata, pe B-dul Timisoara, pana in Statia Vasile Milea, sens Razoare. Din acest motiv, tramvaiele din liniile 1, 11, 8, 25 si 35 au fost blocate. In urma emisiei de fum, patru persoane au avut nevoie de interventii medicale, fiind transportate la spital.























VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si StartupCafe.ro, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

2902 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Sorosh e de vina! (Miercuri, 23 august 2017, 14:05)

    un_deget_de_secaturi [utilizator]

    Desigur, Sorosh a sabotat tramvaiul.

    Si sa nu uitam de tehnocratii care au fugit cu gaura de zece miliarde!
    • +2 (2 voturi)    
      Nu minte (Miercuri, 23 august 2017, 23:29)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui un_deget_de_secaturi

      Femeia este sincera. Chiar ca este prioritate 0. Ca si cetatenii. Egalam cu 0. Doar buletine de vot.

      Mai bine se demite singura decat sa se mai faca de ras.
  • +3 (5 voturi)    
    va zic eu cauza (Miercuri, 23 august 2017, 14:20)

    georgel_purcel [utilizator]

    Comform Wikipedia, tramvaiele Tatra T4 au intrat in serviciul RATB intre anii 1973–1975, deci au 40+ ani.
    Sunt piese de muzeu, trebuiau casate si schimbate inca din anii '90. Doamna primar nu cunoaste aceste lucruri? Are nevoie de o comisie de ancheta pt. asta? Daca nu stie ii spun eu - mizeriile astea iau foc odata la cateva zile si inca mai sunt in circulatie....si probabil au si ITP valabil
    • +2 (2 voturi)    
      Nu le zi "mizerii"! (Joi, 24 august 2017, 9:45)

      un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui georgel_purcel

      Imi amintesc bine, chiar daca eram mic pe atunci - in 1974 tramvaiele Tatra erau o noutate fantastica!
      La noi nu incepuse inca sa se produca tramvaiul articulat, circulau inca cele din 1950, ba chiar si Thomson cu "locomotiva " mare, de dinainte de razboi!
      Tatrele erau capabile de acceleratie foarte puternica, cad watmanul apsa pedala (da, aveau pedala de accelaratie, ca la masini!) acul ampermetrului sarea la 400 A, iar tramvaiul avea demaraj incredibil pentru un vehicol de transport public ...
      Sigur, de atunci au trecut 43 de ani, iar Tatrele nu au fost bine intretinute - de unde sa mai gasesti piese de schimb?!

      Dar chiar trebuia sa ajunga la spital patru persoane, pentu ca Primaritza sa isi de asema de asta?!?
  • +6 (8 voturi)    
    Superb! (Miercuri, 23 august 2017, 14:23)

    JustinCase [utilizator]

    Deci astia fac o comisie de mergatori cu jeepanele ca sa ajunga la concluzia ca tramvaiele alea sunt incredibil de vechi si prost intretinute si ca ar trebui scoase din uz si ca reprezinta un pericol public pentru toti calatorii, chestii de bun simt pe care le poate observa orice calator in maximum 60 de secunde? Mirobolant!
  • 0 (2 voturi)    
    Zau asa (Miercuri, 23 august 2017, 14:31)

    billy34 [utilizator]

    http://www.timesnewroman.ro/monden/ratb-chiar-are-nevoie-de-vehicule-noi-in-bucuresti-inca-circula-tramvaiul-care-l-a-ucis-pe-nicolae-labis
  • +4 (6 voturi)    
    e tare (Miercuri, 23 august 2017, 14:33)

    nahir [utilizator]

    coana fierea.
    ia foc un tramvai si ea demite conducerea departamentului de achizitii pt. ca e nemultumita de activitatea privind licitatia/achizitia de autobuze.
  • +5 (7 voturi)    
    Curiozitate (Miercuri, 23 august 2017, 14:49)

    Soljenitin [utilizator]

    Sunt curios daca duamna Firea a circulat in ultima vreme cu reatebeu'...
    • +5 (7 voturi)    
      Da ce, nu s-a inventat Merțanele? (Miercuri, 23 august 2017, 15:07)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Și nu mai zboară elicoptere?
  • +4 (4 voturi)    
    hai sictir! (Miercuri, 23 august 2017, 15:13)

    Nick85 [utilizator]

    "Am solicitat conducerii RATB sa identifice de urgenta cauzele care au dus la producerea acestui incident"

    pai cauzele sunt ca tu nu esti in stare sa cumperi mijloace de transport noi, doh.

    "indiferent de concluziile pe care le vom trage, un lucru este sigur: trebuie sa innoim de urgenta parcul auto RATB, un parc invechit in care nu s-au mai facut investitii majore de foarte multi ani."

    hai nu zau? adica stii cauza dar incerci sa o dai la intors. dar cine sa reinnoiasca parcul ca tu nu prea te descurci...

    "Am decis demiterea conducerii Direcției de Achiziții din cadrul PMB întrucât sunt profund nemulțumită de modul în care se desfășoară activitatea acesteia"

    acum cu incidentul asta ca sa vada lumea ce pusa pe schimbari esti ca altfel nu te cred ca-i mai demiteai.

    "Gabriela Firea a reiterat faptul ca procedura de achizitie lansata de Municipalitate pentru achizitionarea a 400 de autobuze noi, dotate la standarde europene, reprezinta o prioritate zero pentru actuala administratie."

    daca si la prioritati ZERO o da-i in bara in cel mai stupid mod...

    si din nou cum a semnalat un coleg, aceeasi exprimare: trebuie sa, avem de gand sa etc

    "In paralel cu derularea acestei licitatii, municipalitatea a finalizat caietele de sarcini pentru achizitionarea a 100 de tramvaie si 100 de troleibuze noi, iar RATB se pregateste pentru achizitionarea a 100 de autobuze electrice, a mai anuntat primarul general."

    si epopea cu ba 100 ba 400 ba electrice ba 1000 ba de maine ba de luni ba second hand, merge mai departe in timp ce tramvaiele iau foc in statii

    "municipalitatea a finalizat caietele de sarcini pentru achizitionarea a 100 de tramvaie si 100 de troleibuze noi"

    nu ti-a luat decat un an si 3 luni... in ritmul asta in al 2 lea mandat refaci caietul de sarcini pt 150 de tramvaie si 50 de troleibuze second hand.

    Firea! Firea! Firea-i al dracului sa fii! hai sifon!