UPDATE Primaria Capitalei a taiat o bucata de pe trotuarul de pe bd. Regina Elisabeta ca sa amenaje o alveola pentru stationarea masinilor

de C. Ivanov     HotNews.ro
Vineri, 11 august 2017, 16:11 Actualitate | Administratie Locala

Alveola Primaria Capitalei
Foto: Hotnews
Primaria Capitalei a taiat o bucata de pe trotuarul de pe bd. Regina Elisabeta ca sa amenaje o alveola pentru stationarea masinilor, chiar in fata intrarii principale in institutie. Decizia a stranit reactii de indignare pe Facebook. Primaria Capitalei are locuri de parcare pe strazile laterale, dar si o parcare subterana in lucru, in curtea institutiei.

"Primaria Capitalei isi face alveola pentru ca masinile oficialilor sa poata parca fix in fata institutiei. Asta inseamna ca masinile respective vor circula pe banda dedicata RATB? Si daca vin dinspre Universitate? Vor face si un giratoriu? Gandindu-ne la Viena, orasul ales drept model de smart-city de catre chiar doamna primar Firea, stim ca primaria de acolo nu are parcare in fata intrarii. Cum facem doamna Primar? Ne uitam la ei dar facem altfel?", a postat Organizatia pentru Promovarea Transportului Alternativ in Romania pe pagina de Facebook.

UPDATE Primaria Capitalei: Alveola este pentru ACCESUL autovehiculelor ce insotesc demnitarii si/sau delegatiile oficiale care viziteaza Primaria Capitalei



"Primaria Municipiului Bucuresti a amenajat in fata sediului din B-dul Regina Elisabeta o alveola pentru ACCESUL autovehiculelor ce insotesc demnitarii si/sau delegatiile oficiale care viziteaza Primaria Capitalei.  Alveola are o lungime de aproximativ 26 m si permite stationarea simultana a trei autoturisme. Precizam ca acest spatiu NU este destinat parcarii autovehiculelor ,  dupa urcare/coborare oficiali masinile parasesc acest spatiu si sunt parcate in spatiile special amenajate din strazile Anghel Saligny si Elie Radu. Subliniem, de asemenea, ca aceasta constructie s-a realizat cu toate avizele solicitate de legislatia in vigoare, inclusiv avizul Ministerului Culturii", se arata intr-un comunicat emis de municipalitate.





















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

6921 vizualizari

  • +20 (26 voturi)    
    mda (Vineri, 11 august 2017, 16:18)

    SoulSearcher [utilizator]

    se cheama parcare pentru smecherii din primarie

    restul plebilor pot parca la km distanta printre blocuri
    • +8 (14 voturi)    
      pai ce, (Vineri, 11 august 2017, 18:16)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      doar nu vrem ca inmiresmatei si magnificei fierea sa i se faca rau ca parcheaza pe strazile laterale sau chiar in subteran. ea care bate atata drum din voluntari pana aici, spre binili boborului bucurestean.
    • +2 (8 voturi)    
      doar inceputul.. (Sâmbătă, 12 august 2017, 0:27)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      daca o suparati pe madam pandele va pune ca la ambasade, interdictie de circulatie pe trotuarul din fata primariei.
  • +20 (22 voturi)    
    acuma vor stationa pe doua randuri (Vineri, 11 august 2017, 16:53)

    Razvan_M [utilizator]

    In loc de un singur rand...
    • +2 (4 voturi)    
      o solutie.. (Sâmbătă, 12 august 2017, 0:32)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      cine ii prinde parcand acolo, filmeaza si face o plangere oficiala la politia rutiera. este imposibil sa opresti o masina acolo fara sa incalci regulile de circulatie pentru ca banda este doar pentru autobuze si intre sensuri este linie continua (desi la ultima asfaltare nu s-au mai chinui sa refaca marcajele).
      • 0 (2 voturi)    
        nu e suficient! (Sâmbătă, 12 august 2017, 18:14)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        trebuie sa actionati URGENT pe urmatoarele directii:
        -politianul sa depuna plangere penala la dna ptr abuz in serviciu
        -usere sa sesizeze ani ptr conflict de interese-primaria aproba afectarea unei portiuni de trotuar ptr o parcare proprie
        -usebe sa actioneze in instanta primarul general ptr distrugerea trotuarului care face parte din patrimonial bucurestean(nicusor dan e liber de contract si se poate ocupa de aceasta problema majora a Bucurestiului)
        -tefelisti sa organizeze o demonstratie marca #rezist a 5-600.000 de oameni inghesuiti pe portiunea de asphalt ce urmeaza a fi decupata
  • +10 (12 voturi)    
    madam pandelea, (Vineri, 11 august 2017, 17:04)

    om simplu din multime [utilizator]

    de familie de primari, de generatii, nu poate scobori din merzanu' din dotare altunde decat la scara.
    si nu poa' sa patrunda in preamarie decat pe usile mari de la drum.
    a fost adusa pe lume cu masina la scara, la vazlui, de un' se trage...
  • +8 (12 voturi)    
    Ce porcarie. (Vineri, 11 august 2017, 17:28)

    ouyang [utilizator]

    Au parcare deja. Incurca inutil. Ca sa nu mai vorbim ca usile alea ar trebui sa fie deschise pentru oricine are treaba cu primaria. Sa aiba un program afisat, etc. Dar nu, e nevoie sa parcheze tzoapa in fata crasmei cum s-a obisnuit.
  • -10 (14 voturi)    
    Ha (Vineri, 11 august 2017, 19:38)

    RaduMischie [utilizator]

    Sa vezi ce minusuri imi iau.
    Mie mi se pare ca ne agitam degeaba. Pe de o parte urlam ca nu sunt suficiente locuri de parcare. Daca se mai fac unul-doua, nu e bine.
    Daca masinile oficiale se parcheaza acolo, in mod logic, se elibereaza doua-trei locuri in parcarile din parti
    Eu nu am ce sa-i reprosez lui madam Firea din perspectiva asta. E pana la urma primar si mi se pare normal sa intre pe intrarea principala si sa stea masina in fata.
    Nu stiu ce probleme de trafic ar cauza. Daca vine dinspre opera, circuland (nelegal, e adevarat) pe banda de autobuze, nu incurca traficul.
    Daca vine dinspre universitate si intoarce pe linia continua (din nou nelegal), nu cred ca se vor crea ambuteiaje.
    Daca parcarea e destul de larga si nu incurca autobuzele, la fel, nu vor fi probleme.
    OK, vor fi niste nelegalitati de trafic. Dar cam atat.
    Eu nu m-as agita pentru asta. Primarita asta are atatea bube, incat asta e chiar o chestie minora.
    • +1 (5 voturi)    
      Regulile de trafic nu se aplica (Sâmbătă, 12 august 2017, 8:42)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui RaduMischie

      La burtalai said tzoape birocrate in Romania. Really??? Lot de parcare in fata intrarii principale a Primariei Capitalei??? Romanistan tataie, treaba tiganeasca.
  • +5 (11 voturi)    
    hehe (Vineri, 11 august 2017, 19:44)

    liviu_ [utilizator]

    noi incurajam mersu cu ratbu si bicicleta, pt sclavi, iar noi venim cu mertzanu in birou
    • +5 (9 voturi)    
      bineinteles, in ce tara traim? (Vineri, 11 august 2017, 21:00)

      BobMuller [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      biciclete pentru bobor, limuzine cu oprire la scara pentru parvenitii Firea, Dragnea etc.
  • +11 (13 voturi)    
    De ce va mirati?! (Vineri, 11 august 2017, 21:34)

    Klaus_ [utilizator]

    Ce e cu atata indignare?! Ce va mirati? Noi, bucurestenii, am votat o tzoapa proasta, acum asta face ce stie ea: grandomanii penibile. Asa e obiceiul la Voluntari: primarul parcheaza in fata, ca sa se vada ce masina bengoasa are. Asa va fi si la Bucuresti.
  • +2 (6 voturi)    
    Cred ca... (Vineri, 11 august 2017, 22:22)

    mhc [utilizator]

    o sa ma impiedic cu cheile in mana cand o sa trec pe langa masinile parcate in alveola....

    Poate face statie de autobuz?!
  • +3 (5 voturi)    
    primarie (Sâmbătă, 12 august 2017, 9:37)

    verid [utilizator]

    Atata timp cat o vom lasa sa fie primar,Firea va mai distruge multe lucruri,nu neaparat din rea vointa,dar din nestiinta si dispret fata de bucuresteni.
  • +1 (1 vot)    
    Bucuresteni fraieri, va face moldoveanca (Duminică, 13 august 2017, 14:50)

    Ozmo [utilizator]

    Ba fraierilor de bucuresteni mitici de seminte scuipate pe strada, de ce va plangeti de moldoveanca tatza firea, nu ati votat-o voi scuipatorilor de seminte ! Aveti ce ati votat !