Microbuzul care ii duce pe navetisti ca pe animale intre Bucuresti si Tunari apartine unui consilier judetean PSD de Ilfov. Sotia sa e consilier PSD la Consiliul Local Voluntari. Ce avere are patronul de maxi-taxi

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 29 mai 2017, 18:13 Actualitate | Administratie Locala

Microbuzul pe linia 445 Pipera - Tunari
Foto: Hotnews
Un consilier judetean PSD la CJ Ilfov este patronul firmei care detine microbuzul ce ii transporta pe navetistii de pe ruta Bucuresti - Pipera - Tunari in conditii inimaginabile. Firma Brebenel Impex SRL, care opereaza linia de maxi-taxi 445, ii apartine lui George Daniel Leasa (41 ani). Coincidenta, sotia acestuia este consilier local (tot PSD) la Primaria Voluntari. Vineri, intr-unul dintre microbuze, reporterul HotNews.ro a filmat revolta calatorilor fata de conditiile inumane de transport. Reactia consilierului PSD?

documente
Cei doi politicieni PSD din Ilfov au o avere impresionanta: pe langa terenurile si imobilele detinute, ei au cumparat si o balta in Movilita (jud. Ialomita), avand peste 34 de hectare de luciu de apa.

Extras din declaratia de avere




Mihai Alecu, seful Serviciului Monitorizare si Control din Inspectoratul de Stat pentru Controlul in Transportul Rutier - (ISCTR), a declarat pentru HotNews.ro ca institutia s-a autosesizat dupa publicarea reportajului de vineri si a dat firmei amenzi de 17.000 de lei.

"Soferul va fi sanctionat, nu este solutia sa-l dam afara, sa lasam un om fara serviciu cu famile si copii pentru ca a luat doua persoane in picioare", spune pentru HotNews.ro consilierul judetean George Daniel Leasa. Imaginile filmate arata ca microbuzul era ticsit cu calatori care circula in picioare, pe o caldura sufocanta, dat fiind ca vehicolul nu are aer conditionat si nici geamurile nu se pot deschide. Iar situatia e neschimbata de un an, cand HotNews.ro a publicat un reportaj similar.

Patronul Leasa a declarat ca soferii sunt amendati cand iau calatori in plus, fiind raspunderea lor sa nu ia. "Am scos acea masina  de pe traseu. Faptul ca se comenta ca se mergea incet, este absurd, atat timp cat transporti calatori trebuie sa respecti anumite reguli. Este adevarat, merg mai incet pentru a lua calatorii si opresc foarte des, nu opresc in statii, asta este transportul la noi.... Din punctul nostru de vedere soferul respectiv a gresit fiindca a luat oameni in picioare, nu avea voie sa ia persoane in picioare, insa consider ca s-a exagerat putin. Astazi am avut control, am fost amendati. Traim in Romania. Soferul raspunde, el este amendat, noi nu le spunem sa ia oameni in picioare".

Problema transportului de navetisti intre Bucuresti si localitatile invecinate e una acuta de cativa ani. Zeci de mii de ilfoveni vin zilnic in Capitala pentru a munci, iar marturiile cititorilor HotNews.ro arata ca majoritatea liniilor de maxi taxi ofera conditii inumane de transport: inghesuiala permanenta, calatori transportati in picioare, lipsa aerului conditionat, soferi agresivi si care vorbesc la telefonul mobil, nerespectarea orarului curselor.

Problema s-a acutizat din 2014, cand o licitatie pentru atribuirea traseelor in perioada 2014-2016 a fost blocata in instanta chiar de un participant la licitatie. Si blocata e si acum. Rezultatul? Firmele care aveau la acel moment licenta au ramas titulare pe trasee si refuza sa faca investitii in autovehicule, motivand cu lipsa unei decizii definitive. Desi firmele respective se plang, situatia e, paradoxal, una din care ele castiga dublu: nu mai fac investitii (deci le raman mai multi bani) si continua sa-si desfasoara activitatea nestingherite de vreo concurenta.

Patronul - consilier judetean George Daniel Leasa da vina pentru conditiile proaste de transport exact pe acest litigiu din instanta: "Nu este vina noastra, noi am dori sa introducem masini noi pe trasee. Asteptam sa apara caietul de sarcini pentru licitatia care se va tine doar cu autobuze urbane. De la 1 ianuarie anul viitor se vor schimba complet lucrurile. O sa vedeti autobuze de ultima generatie, cu aer conditionat, cu locuri in picioare, ca in occident.  Noi nu suntem vinovati ca nu s-a tinut licitatia. Am cumparat autobuze pentru licitatie, 5 autobuze, am facut credit, platim rate si nu putem folosi masinile. Nu le putem folosi fiindca licentele sunt pe masinile vechi, iar firma noastra nu este singura pe acest traseu. Nu poti sa lucrezi cu masini care consuma 30 de litri la suta de km si sa ai si microbuze de la cealalta firma, sa intre in fata ta, el sa ia calatori, iar tu sa nu iei. Trebuie sa ramana o singura firma, sa raspunda de acel traseu, sa poata sa emita abonamente, sa faca reduceri, sa aiba o colaborare cu Primaria. La licitatie se va tine cont de treaba asta, va ramane o singura firma, vor fi autobuze urbane, cu trei usi, cu aer conditionat".

Potrivit legislatiei in vigoare, institutia care scoate la licitatie traseele este Autoritatea Metropolitana de Transport Bucuresti, aflata in subordinea Ministerului Transporturilor. Institutia a lansat o licitatie pentru atribuirea traseelor pe 6 ani, in 2014, insa din cauza litigiului mentionat mai sus, aceasta nu s-a tinut. Pentru a nu ramane fara transport in aceasta regiune, s-au prelungit contractele incheiate in 2008 prin Legea nr. 107/2016 privind aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 63/2015 pentru prelungirea valabilitatii licentelor de traseu si a programului de transport in baza carora se efectueaza serviciile regulate de transport de persoane intre municipiul Bucuresti si localitatile judetului Ilfov.























23419 vizualizari

  • +70 (72 voturi)    
    Avere prin politica, nu prin munca (Luni, 29 mai 2017, 18:23)

    liviul2006 [utilizator]

    prin evitarea taxelor, a normelor, legilor, cu sprijinul ANAF si al organelor care nu au voie sa intervina la bistnitele politicienilor.
    • +16 (24 voturi)    
      Vad ca... (Luni, 29 mai 2017, 18:57)

      Zummm [utilizator] i-a raspuns lui liviul2006

      Ofiterii de serviciu sunt la post cu minusurile. Sunt 2 aici pe care tare as vrea sa-i intalnesc fata in fata, Repetentilor care sunteti

      On Topic: Firma Brebenel. Gasim in Dex pe langa numele folosit la denumirea a 2 specii de plante si...........Brebenel = al lasa gol-pusca :))))
      • +3 (3 voturi)    
        Isi fac si ei datoria! (Marţi, 30 mai 2017, 10:02)

        CristioanR [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

        Putina intelegere, va rog!
        Postacii pedeseristi isi fac si ei datoria fata de Partid!
  • +47 (47 voturi)    
    Mai mai, ce oameni (Luni, 29 mai 2017, 18:48)

    Daia Oienologu [utilizator]

    Ii stricati mai afacerile prin relama negativa.

    Doar reclama, ca doar nu credeti ca vreo autoritate va face ceva...
    • +33 (35 voturi)    
      a fi P$Dist este Reclama Negativa (Luni, 29 mai 2017, 20:34)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Daia Oienologu

      INSA in Republik Bananier of Voluntari este in fapt O Virtute !!!
  • +40 (40 voturi)    
    La fel e si-n Constanta (Luni, 29 mai 2017, 19:27)

    IancuJianu [utilizator]

    Dar se pare ca si Mazăre și Măzărel si-au luat dreptul tăcerii...
    • +3 (3 voturi)    
      Nu doar (Marţi, 30 mai 2017, 11:11)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      Ciuma rosie ne considera animale bune de muls ca sa se imbuibe ei in toata tara.
  • +13 (13 voturi)    
    aoleeeeuuuu... (Luni, 29 mai 2017, 20:12)

    brita [utilizator]

    ... la voi e ca la Nairobi!!!!
    mai umblati si voi putin la design, bagati ceva traditional, ca va iau aia fata...

    http://nairobiwire.com/2015/09/heres-the-most-pimped-matatus-plying-kenyan-roads-photos.html
  • +43 (43 voturi)    
    jaf si coruptie marca PSD (Luni, 29 mai 2017, 20:12)

    ffm_flo [utilizator]

    Absolut senzationala declaratia dlui consilier PSD:
    "Asteptam sa apara caietul de sarcini pentru licitatia care se va tine doar cu autobuze urbane. ... Am cumparat autobuze pentru licitatie, 5 autobuze, am facut credit, platim rate si nu putem folosi masinile. ...vor fi autobuze urbane, cu trei usi, cu aer conditionat."
    De unde stia el in avans cerintele din caietul de sarcini?!! A cumparat autobuzele in avans, inseamna ca stia foarte precis ce se va cere in caietul de sarcini. Nu poti cumpara un autobuz cu 40 de locuri, cand se cer 45 de locuri, samd. Coruptie ca la Voluntari, nicaieri.. Se construiesc blocuri intre case, haos urbanistic.
    DNA unde esti?!!
    • +26 (26 voturi)    
      Asta nu-i nimic (Luni, 29 mai 2017, 21:17)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui ffm_flo

      Dar muuuult inainte de constructia A2 si-a tras cineva un hotel si restaurant pe linga Valea Dacilor, pe drumul de Medgidia. Pur "intimplator", A2 trece chiar pe linga acestea. La fel cum a cumparat Gigi Chiru niste terenuri pe linga Selgros Agigea, ca apoi sa se construiasca tocmai acolo sensul giratoriu si racordarile A2-A4-DN39.
  • +17 (17 voturi)    
    ca sa vezi... (Luni, 29 mai 2017, 20:21)

    liviu_ [utilizator]

    d c nu ma mira?!
  • +24 (26 voturi)    
    Atentie votaci, ca sa nu spun idiots (Luni, 29 mai 2017, 20:25)

    Wanheda [utilizator]

    Asta e fauna psd pe care ati votat-o.
    • +21 (21 voturi)    
      sunt ISIS de Romania (Luni, 29 mai 2017, 21:28)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      100 %
  • +35 (35 voturi)    
    Alooo... va scapa esentialul (Luni, 29 mai 2017, 21:13)

    pardalian [utilizator]

    Daca un mic consilier la o primarie de comuna, fie ea si Voluntari, poate face asa avere... oare ce avere face primarul comunei?! Stai asa.... nu cumva asta e Pandele? Ala cu nevasta primar la Bucuresti?! Phii.... ce de coincidente vericule..
  • +24 (26 voturi)    
    mafia (Luni, 29 mai 2017, 22:01)

    gnd [utilizator]

    Cica : "Nu poti sa lucrezi cu masini care consuma 30 de litri la suta de km si sa ai si microbuze de la cealalta firma, sa intre in fata ta, el sa ia calatori, iar tu sa nu iei. Trebuie sa ramana o singura firma,..."

    Pai fix asta trebuie sa se intample, sa existe concurenta si sa ia calatorii ala care ofera servicii mai bune la pretul care se cauta. Vor fi si microbuze mai proaste si ieftine, vor fi si mai bune si scumpe. Piata se va autoregla. Ceea ce vreti voi este sa aveti monopol de piata cu ajutorul statului mafiot ca sa faceti bani multi, sa nu respectati nici o regula si sa va bateti joc de oameni. Mafia politica ne distruge fiecare aspect al vietii de zi cu zi. Ne-am saturat de voi, dispareti odata.
    • +5 (5 voturi)    
      Pe ce lume esti?! (Marţi, 30 mai 2017, 10:05)

      CristioanR [utilizator] i-a raspuns lui gnd

      Cum adica, sa existe CONCURENTA?!
      Pedeseristii sunt urmasii komunistilor, ei cred in Partidul Unic, pentru ei este o blasfemie sa le vorbesti de concurenta, de libertatea de a alege - si in politica, si in afaceri.
      Inainte de 1989, toate magazinele Alimentara aveau acelasi produse, la acelasi pret (ma refer la anii '70, cand se gasea ceva, nu la anii 80, cand magazinele erau goale) ...
      Cum sa existe mai multe firme de transport?!
  • +15 (15 voturi)    
    ! (Luni, 29 mai 2017, 22:26)

    chiuaua [utilizator]

    Respectivii strang avere importanta, nu gluma.
    Pesemne vor sa o duca pe toata pe lumea cealalta.
    Cata naivitate...
  • +22 (22 voturi)    
    Acelasi scenariu si la Pantelimon (Luni, 29 mai 2017, 22:37)

    OvidiuMihaita [anonim]

    Aceasi situatie si in orasul Pantelimon, niste bombe pe roti desfasoara activitati de transport sub stricta supraveghere a alesilor neamului. Insa nu inteleg care e problema? Majoritatea celor care merg cu microbuzele respective voteaza mafia PSD care are astfel grija de ei. Sigur e profund gresit..insa uneori o si meritam!
  • +16 (16 voturi)    
    Nu e o stire (Marţi, 30 mai 2017, 1:04)

    adrian77 [utilizator]

    Calatorii stiu foarte bine cine este patronul fimei. Prin votul lor accepta conditiile respective.
    • +5 (5 voturi)    
      EXACT! (Marţi, 30 mai 2017, 10:08)

      CristioanR [utilizator] i-a raspuns lui adrian77

      "Prin votul lor accepta conditiile respective. "

      100% corect! Daca i-ar fi deranjat conditiile, nu mai voatau masjoritar pedesereul!
      Atenti, nu spun neaparat sa fi votat ALT pardit, ci doar sa trimita un semnal politicienilor ca s-au saturat, ca nu le convine asa!
      Dar nu, votatntii se complac, au pus cu totii stampila tot pe partidul lui Ilici ...
  • +12 (12 voturi)    
    xxxx (Marţi, 30 mai 2017, 1:17)

    XXXXL [anonim]

    asta e o bucatica de viata buna pentru familiile premiantilor de pe-acolo.... prostii se-nghesuie la microbuze ... premiantii isi numara banii ...
  • +4 (4 voturi)    
    Evul Mediu timpuriu (Marţi, 30 mai 2017, 7:52)

    valahiandusk [utilizator]

    Pentru propasirea lor,a cesti oameni tin comunitatea in Evul Mediu
  • +3 (3 voturi)    
    da' macar bilete da? (Marţi, 30 mai 2017, 9:07)

    frum [utilizator]

    nici catre Afumati nu e mai breaza situatia, sau ma rog... parca nu e asa inghesuiala... o fi calatoria doar 3 lei, dar eu vreau bilet pentru banii platiti, ca sa nu mai zic ca atunci cand nu sunt calatori soferul trage pe dreapta la Doraly si stai sa se adune ca sa nu mearga in gol, te mai dai jos dintr-una ca sa te urci in alta ca nu are rost sa mearga doua masini goale. Unii nici nu mai opresc in statii ca sunt prea plini... Unele masini sunt asa ruginite ca pe la colturi se vede soseaua. ISCTR se aude? faceti un control si pe la Afumati.
  • +6 (6 voturi)    
    Aceeasi situatie e si in Corbeanca! (Marţi, 30 mai 2017, 10:42)

    abisala [utilizator]

    Microbuze jalnice pline ochi, cu soferi nesimtiti. De foarte multe ori, elevii care fac naveta in Bucuresti nu au loc sa urce, si raman sa astepte urmatorul microbuz. Primarul tolereaza aceasta situatie, de fapt e foarte fericit cu ea, si din banii comunei cronstruieste un parc, parca de asta avea nevoie comuna! Niste hoti!
    • +4 (4 voturi)    
      Absolut (Marţi, 30 mai 2017, 13:09)

      A310 [utilizator] i-a raspuns lui abisala

      pe toate traseele din tara deservite de microbuze se intalneste aceeasi situatie , nu are importanta cine sunt patroni la aceste firme , problema reala este ca asa zisele autoritati care ar trebui sa controleze modul in care se desfasoara acest tip de transport , ori sunt -BARA-BARA cu transportatorii sau sunt NEMERNICI . Eu cred ca ambele sunt valabile in cazul de fata .
  • +4 (4 voturi)    
    Animale de Voluntir (Marţi, 30 mai 2017, 11:11)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    O tzoapa ca Fireea si alta ca barbat-su - ambii sefi mari in gasca de hoti numita PSD - ne considera pe toti animale bune de muls ca sa se imbuibe ei si ciuma rosie din care fac parte.
  • +2 (2 voturi)    
    Au cam ce-au votat (Marţi, 30 mai 2017, 11:13)

    Gruia.Novac [utilizator]

    Toate au o explicatie logica. Au votat (si voteaza ) sa fie furati. Sunt convins ca absolut toti sunt votanti PSD. Un om normal nu ar ajunge in situatia sa o suga in halul asta de la stapani.
  • +1 (1 vot)    
    Am si eu o intrebare (Marţi, 30 mai 2017, 16:41)

    BibiAfricanul [utilizator]

    De ce in Chitila se poate prelungi o linie RATB si in Pipera/Voluntari nu? Pentru ca totul este monopol. ApaVol, EcoVol, VolTrans samd...
    Adica in Voluntari hotia e mai mare si uite cum am adunat o familie de primary, hoti, inculti si nesimtiti.
    Pandele cu x doctorate si Tzatza Firea cu prompterul
    Apropo', Tzatza merge oare cu autobuzul la primarie? Si isi duce copii pe la gradinita tot asa?
    Cata ipocrizie....