Gabriela Firea: Pe ordinea de zi a unei viitoare sedinte CGMB se va afla un proiect care vizeaza acordarea unei sume de bani familiilor la nasterea unui copil

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Joi, 18 mai 2017, 19:46 Actualitate | Administratie Locala

Gabriela Firea
Foto: Facebook
Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, a anuntat, joi, ca pe ordinea de zi a unei viitoare sedinte CGMB se va afla un proiect care vizeaza acordarea unei sume de bani familiilor la nasterea unui copil.

"Devoalez unul dintre proiectele la care lucreaza acum Directia Generala de Asistenta Sociala si care nu era inca gata si nu am vrut sa spuneti pe drept cuvant ca venim cu proiecte ca si propuneri suplimentare pe ordinea de zi. (...) Vom avea intr-o sedinta viitoare a CGMB si un proiect de hotarare care le va ajuta pe familiile tinere sau mai putin tinere in momentul in care apare in cadrul unui cuplu un copil, cuplu casatorit sau nu. Copiii apar si intre cetateni care nu au mers nici la starea civila si nici la o biserica, dar nu va fi aceasta conditie de alocare a sumei pentru nasterea unui copil", a declarat Firea, potrivit Agerpres.























2626 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Daca va fi pesedist alocatia se va tripla (Joi, 18 mai 2017, 20:00)

    SimStefan [anonim]

    Are bani si n-are ce face cu ei!
  • +5 (5 voturi)    
    . (Joi, 18 mai 2017, 20:12)

    Evq [utilizator]

    Pls stop
  • +6 (6 voturi)    
    miscari de trupe. (Joi, 18 mai 2017, 20:37)

    ber [utilizator]

    Sunt de acord cu sprijinirea familiilor sa aiba copii. Trebuiesc gasite forme naturale si aplicabile continuu, nu
    punctual. Dar daca unii
    isi vor face ocazional mutarea din Ilfov in Bucuresti ca sa ia banii? Poate ca vor veni si din Teleorman.
  • +2 (4 voturi)    
    Dedicatie pt. Klaus sau pt. nea Nelu ? (Joi, 18 mai 2017, 21:13)

    Plagarus [utilizator]

    Oare cand incepe " primavara bucuresteana " ?
    Sugesti libiene pt. fiRea :
    1.Preţul unui litru de benzină 3 lei;
    2. Preţul unei pâini 1 leu
    3. Învăţământul şi spitalizarea gratuite.
    4. Tinerii căsătoriţi sa primesca în dar 15.000 euro pentru a-şi procura apartament.
    5. Fiecare familie bucuresteana sa aiba propria casă.
    6. Pentru fiecare membru, familia bucuresteana sa primeasca anual 2000 lei subvenţii.
    7. Ajutorul de şomaj 800 lei lunar.
    8. La deschiderea propriei afaceri, se ofera un ajutor material de 10.000 euro, într-o singură tranşă.
    9.. Fara impozit pe imobil, la apartamente şi casele de locuit.
    10.Energia electrică gratuită pentru populaţie.
    11.
    12.
    13.
  • +6 (6 voturi)    
    Maca-ti-as! (Joi, 18 mai 2017, 21:22)

    PostaculCorporatist [utilizator]

    Aoleu Fireo! Minca-ti-as gura ta!
    Da fato la toata lumea ca doar nu dai de la tine.
    Bagati mare cu mita! Oare ce urmariti cu toate pomenile astea ca de cand ati pus mana pe ciolan nu va mai opriti.
    Va mananca in rozeta sa modificati lege aia cu indeminzatia pentru crestere copil ca nu cumva cei care muncesc sa ia si iei niste bani... mai bine dati de pomanagii.
    Nu stiu cum naiba faceti ca numai catre electoratul vostru indreptati bani.
    Oare le-a explicat cineva astora ce inseamna democratia? In caz ca nu stiati dragi PSD-isti, democratia este despre toata lumea nu doar despre cei care s-au vazut cu sacii in caruta.
  • +5 (5 voturi)    
    Ce RADET, RATB? (Joi, 18 mai 2017, 21:24)

    Alex1512 [utilizator]

    Este clar ce categorie de oameni toarna multi copii. Acum au inca un motiv sa o faca. Asa iti pregatesti alegerile viitoare. Lasa-i pe prosti, ca aia merg la munca fie ce-o fi, platesc taxe in continuare ca fraierii.
  • +6 (6 voturi)    
    suma va fi mai mare decat cea acordata la deces? (Joi, 18 mai 2017, 21:46)

    nick24 [utilizator]

    ca sa stie omul la ce trage...
  • +5 (5 voturi)    
    Mai bine ia masinile de pe trotuare (Joi, 18 mai 2017, 22:24)

    t4v1 [utilizator]

    Ca acele familii sa-si poata plimba copilul cu caruciorul. O misiune imposibila azi.
  • +5 (5 voturi)    
    Pai de ce CGMB? (Joi, 18 mai 2017, 22:36)

    syms [utilizator]

    Își face doamna Firea campanie pe banii bucureștenilor. Altfel, PSD-ul făcea lucrul asta in parlament pentru toată țara. Se pregătește o candidatura la prezidențiale?