Primaria Capitalei vrea sa acorde 1.500 lei net/familie pentru tinerii care se casatoresc

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 15 mai 2017, 13:46 Actualitate | Administratie Locala

Gabriela Firea
Foto: Facebook
Primaria Capitalei vrea sa acorde un stimulent financiar de 1500 lei net/familie pentru tinerii care se casatoresc, potrivit unui proiect de hotarare aflat pe ordinea de zi a sedintei de Consiliu General de joi. Daca proiectul va fi adoptat, sumele vor fi acordate de Centrul de Servicii Comunitare Integrate pentru Tineri al Municipiului Bucuresti, pe baza unei cereri, precum si a unei copii conform cu originalul a certificatului de casatorie.

Stimulentul financiar poate fi solicitat in termen de 45 de zile calendaristice de la data casatoriei, conform certificatului de casatorie. Cererile pentru acordarea stimulentului se vor depune la sediul CTMB, de catre unul dintre soti.

Conditiile cumulative pentru acordarea stimulentului financiar sunt:
a) cel putin unul dintre soti sa se afle la prima casatorie;
 b) cel putin unul dintre soti sa aiba domiciliul sau resedinta pe raza municipiului Bucuresti;
 c) cel putin unul dintre soti sa aiba varsta cuprinsa intre 18-35 ani.

"Conform datelor furnizate de Institutul National de Statistica, in perioada 2010-2015, varsta medie a sotilor la casatorie a inregistrat o crestere semnificativa, respectiv, daca in 2010 barbatii se casatoreau la o varsta medie de 32,6 ani iar femeile la o varsta medie de 29,8 ani, in anul 2015 varsta medie a fost de 34,5 ani la barbati, respectiv 31,6 ani la femei. Intemeierea unei noi familii tinere este o celula vie pentru natiune care prelungeste existenta acesteia, grupa de varsta cu cea mai mare rata a fertilitatii fiind 25-29 ani, cu valorile de 77,3, respectiv 67,8. Data fiind aceasta situatie, tinerii trebuie sprijiniti de catre stat in a-si forma familii, devenind astfel mai responsabili, de la varste timpurii. Ajutorul pentru tinerii casatoriti va consta in stimulente financiare in cuantum de 1500 lei/familie, acordate daca unul dintre soti este la prima casatorie si are domiciliul sau resedinta pe raza Municipiului Bucuresti", se arata in expunerea de motive a proiectului de hotarare.

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

6925 vizualizari

  • +21 (23 voturi)    
    Sa nu mai cheltuie banii aiurea (Luni, 15 mai 2017, 13:51)

    AdrianBorza [utilizator]

    Daca au prea multi bani, sa reduca taxele. Nu sunt banii lor, sunt banii cetatenilor.
    Si nu o sa se insoare nimeni pentru 1500 de lei, iar daca o fac, e prostitutie mascata.
    • +13 (13 voturi)    
      stai linsitit (Luni, 15 mai 2017, 14:19)

      dandra [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

      ca la divort iti cere 500 lei, deci ajutorul e mai mic de 1500.
  • +8 (8 voturi)    
    ura ura (Luni, 15 mai 2017, 13:54)

    moka [utilizator]

    yeah yeah!!!

    ia de refuza la vot in consiliu o asemenea propunere...
    De unde bani? Ii da Olgutza o parte dupa limitarea indemnizatiei de copil.
    • +9 (9 voturi)    
      doua (Luni, 15 mai 2017, 14:55)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui moka

      fufe (fierea si holguta) in frunte cu un gogoman avid dupa putere si mai ales libertate. la furat.
  • +6 (6 voturi)    
    Atentie! (Luni, 15 mai 2017, 13:57)

    Flo2 [utilizator]

    Viata asta e plina de capcane
  • +11 (11 voturi)    
    FMM! (Luni, 15 mai 2017, 14:00)

    dandra [utilizator]

    Cand m-am insurat nu mi-a dat primaria nimic, dar cand divortezi iti cere 500 de lei ca sa iti dea divortul.

    FMM de guvern nemernic!
  • +8 (10 voturi)    
    e o masura buna (Luni, 15 mai 2017, 14:04)

    Andrei3Bunescu [utilizator]

    Dar o masura si mai buna ar fi sa cumpere o data autobuzele/troleibuzele/tramvaiele alea, si sa mai reduca din traficul care ne mananca zilele.
    • +1 (3 voturi)    
      o masura si mai buna ar fi (Luni, 15 mai 2017, 14:30)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

      sa dea 1600 de lei in loc de 1500, nu?
  • +10 (12 voturi)    
    Dicriminare - ce face CNCD? (Luni, 15 mai 2017, 14:11)

    of of [utilizator]

    Se întâmplă, deci, instituțional, după votul privind familia bazată pe căsătorie din Parlament: discriminare între familiile de rangul 1 (bazate pe căsătorie) și cele de rangul 2 (bazate pe uniune consensuală).
    Ce se întâmplă cu cuplurile care nu vor să se căsătorească din motive religioase (au confesiuni, religii diferite)? - altă discriminare!
    Dacă e vorba de sporirea natalității, să se dea la nașterea copilului un ajutor bănesc, nu la căsătorie (care nu se știe sigur dacă se va solda cu copii, cei doi pot divorța după un an fără sa aibă copii -- dau banii înapoi??).
    Sunt tineri care se căsătoresc „pripit” pe la 20-22 de ani, apoi divorțează și abia în jurul vârstei de 30 de ani, când sunt mai maturi, își întemeiază o familie (cu sau fără certificat de căsătorie). De ce să nu beneficieze și ei de acest ajutor destinat familiilor? (Să ne spună Firea care e recăsătorită și făcut copil la 40 de ani.)
    Altă discriminare: mamele cu cariere pot face copii mai târziu, e în regulă, sarcina e supravegheată medical. De ce e limita 35 de ani?
    Mai bine făceau CREȘELE acelea care erau promise în programul de guvernare, la care au renunțat imediat ce s-au văzut cu sacii în căruță (adică votați).
    Ce noi discriminări bazate pe religie va mai introduce Primăria Capitalei???
  • +7 (7 voturi)    
    mai bine ar ajuta mamele singure (Luni, 15 mai 2017, 14:52)

    Francisc 1 [utilizator]

    circ mai de prost gust decat face PSD si taranca asta din Bacau nu exista !
  • +5 (5 voturi)    
    sa-i dea (Luni, 15 mai 2017, 14:53)

    nahir [utilizator]

    si fiicei mele care s-a casatorit in octombrie anul trecut, cand primarizda era tot fierea. sau primul an de asa zisa activitate in rolul de primar general nu se pune?
    pai nu zicea ca-i o primarie saraca? la ce sa dea banii aia? ce, au castigat vreun concurs?
    pasoptista lui peste prajit.
    si-a indeplinit mandatul cu care s-a ales primarita generala si nu mai are ce face cu restul de bani?
    • +3 (3 voturi)    
      nu-i saraca bre (Luni, 15 mai 2017, 17:12)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      ce mare lucru le da? cat 2 panselute din herastrau sau cat 5 becuri de Craciun. hai sa fim seriosi
  • +3 (3 voturi)    
    de la nasha Nutzi (Luni, 15 mai 2017, 16:09)

    pardalian [utilizator]

    150 de sute neamule... sa fie primit..mit...mit... mit.. Bag-o bah p'aia cu laminoru'..