Ploiesti: Peste 800 de oameni au renuntat la hrana primita la Cantina de Ajutor Social, ca sa nu munceasca in folosul comunitatii

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 mai 2017, 16:49 Actualitate | Administratie Locala

Cantina
Foto: Agerpres
Peste 800 de persoane au renuntat in ultimii doi ani la ratiile de mancare oferite la Cantina de Ajutor Social Ploiesti, dupa ce beneficiarii au fost pusi sa munceasca in folosul comunitatii, scrie Observatorul Prahovean.

Potrivit sursei citate, la nivelul anului 2015, in evidentele Administratiei Serviciilor Social Comunitare se aflau peste 1.200 de persoane. Dupa introducerea obligativitatii prestarii de ore de munca in folosul comunitatii, numarul celor care primesc mancare s-a redus considerabil la Ploiesti.

"Conform hotararii aprobate la Ploiesti, persoanele apte de munca trebuie sa presteze ore in folosul comunitatii daca sunt beneficiari ai ratiilor de mancare la Cantina de Ajutor Social. Imediat dupa introducerea acestei reglementari numarul beneficiarilor s-a redus la 700 de persoane, iar de anul acesta in evidente figureaza numai 382 de persoane beneficiare a unei mese zilnice la Cantina de Ajutor Social, pentru ca multi nu au vrut sa munceasca in folosul comunitatii", a declarat Dan Dinu, directorul ASSC Ploiesti, citat de observatorulph.ro.

Valoarea ratiei de hrana este de 12 lei/zi, iar la Ploiesti fiecare beneficiar al Cantinei de Ajutor Social primeste saptamanal alimente pentru 7 zile, respectiv in valoare de 84 de lei. Pentru mancarea lunara, beneficiarii ar fi trebuit sa presteze sapte zile de munca in folosul comunitatii, in special pentru intretinerea zonelor verzi si pentru ecologizarea paraului Dambu.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

6086 vizualizari

  • -26 (36 voturi)    
    România sclavagistă (Sâmbătă, 13 mai 2017, 16:56)

    Gray51 [utilizator]

    Ultima țară care a renunțat la sclavie, Ilegalitate pe față acum. Dacă era nevoie de muncă de ce nu se creează locuri de muncă?
    • +27 (29 voturi)    
      e chiar Ok (Sâmbătă, 13 mai 2017, 17:01)

      torna_fratre [utilizator] i-a raspuns lui Gray51

      nimic nu este gratis.
      iar daca primesti ceva gratis mai devreme sau mai tarziu va trebui sa platesti cumva acel ceva gratis.
      Si este chiar in regula ca pentru cei care pot munci dar primesc suport social sa returneze societatii prin munca in folosul societatii o fractiune de timp.
      Pentru ca altfel sa creeaza discriminare ...cum ar fi ca tu muncesti sa-ti achiti mancarea iar altii buni de munca primesc mancarea fara sa faca nimic.
      • -8 (28 voturi)    
        prea multa munca pentru prea putin (Sâmbătă, 13 mai 2017, 17:34)

        georgebb [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

        Portia de mancare este destul de mica, pentru subzistenta, dar trebuie muncit 7 zile pentru ea.
        Pe de alta parte, pentru cei asistati social ce au copii in ingrijire asta inseamna sa ii lase singuri acasa doar pentru mancare.
        Daca au mai mult de un copil trebuie sa munceasca dublu pentru pentru doua portii.

        Nu-mi place risipa banilor (in special cand sunt ai mei), dar oamenii saraci trebuiesc ajutati sa se descurce singuri. Blocandu-i in acest tip de munca pentru supravieture nu ajuta.
      • -6 (10 voturi)    
        Salariile mari nu sunt gratis (Sâmbătă, 13 mai 2017, 18:25)

        Gray51 [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

        Salariile mari și averile disproporționate nu sunt gratis. Istoria a arătat de multe ori. Incredibile reacții de egoiști și anti creștini. Nu sunteți deloc harnici cum vă credeți și nici eficienți și nici creativi. Și nu este o părere subiectivă. Sunt simple statistici și observații, în special locul pe care îl ocupă Romania in Europa de la 1945 încoace, deși s au​ încercat toate formele politice posibile. Așa că romane, pune mâna și mănâncă de mâine jumătate din cât și mâncat azi și restul dă cuiva care acceptă.
    • +17 (19 voturi)    
      Puturosii si lenesii (Sâmbătă, 13 mai 2017, 17:26)

      EugenSas [anonim] i-a raspuns lui Gray51

      Daca primesc ceva gratuit, e bine venit... daca trebuie sa dea ceva, nici gand, mai bine nu... Popor de 2 lei... Nu-s putine imaginile cu localnici din sate inundate ce se uita la militari sau pompieri cum desfunda canale, dar nu misca un deget. Vai de noi, cu d-astia.
    • +16 (16 voturi)    
      Fugi tare (Sâmbătă, 13 mai 2017, 17:40)

      Pac-pac [utilizator] i-a raspuns lui Gray51

      Ia-o la goana, ca aia care s-au retras ca sa nu munceasca in folosul comunitati pentru hrana nu vor munci in veci, oricate locuri de munca le-ai crea!
    • +9 (9 voturi)    
      Foarte bine! (Sâmbătă, 13 mai 2017, 18:50)

      Habliza [utilizator] i-a raspuns lui Gray51

      De lepre si de puturosi nu trebuie sa-ti fie mila!
      Cine ti-a spus ca nu sunt locuri de munca disponibile pentru pregatirea si experianta lor? Imi cer scuze, ei astepta posturile de manageri cu salarii de la 2000 Ron in sus, program flexibil, abonament la SPA si masina de serviciu! Cam tirziu s-a luat decizia asta, acum se vede cine este cu adevarat necajit si are nevoie de ajutor. Ai facut unn calcul sa vezi cati bani s-au cheltuit de la buget degeaba in 27 de ani? De ce unii trebuie sa munceasca ca sa traiasca, sa aiba ce minca iar altii smecheri sa beneficieze de ajutoare si sa nu faca absolut nimic?
      Daca iti este mila de ei, ofera-le dumneata o masa calda in valoare de 12 lei pe zi.
    • 0 (0 voturi)    
      locuri de munca sunt (Duminică, 14 mai 2017, 21:41)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui Gray51

      oameni care sa munceasca mai putini.
      Ati incercat vreodata sa angajati? Ati vazut cumva ce atitudine au cei care vin la interviu? Ati vazut de cate sesiuni de anunt+interviu este nevoi ca sa ocupi un singur post, chiar si fara prea multe cerinte?
      Pentru ca eu da, si foarte greu se gasesc oameni care sa vrea sa munceasca si care sa si munceasca cum trebuie!
  • +16 (16 voturi)    
    Foarte bine (Sâmbătă, 13 mai 2017, 17:27)

    mitg [utilizator]

    Casa si masa se asigura pentru toata lumea care face ceva.

    Le e lene sa spele statiile de tramvai/ude flori/mature trotuare ca sa primeasca o cartela de masa si drept sa doarma in adapostul de noapte?

    Atunci sa mearga la serviciu pe salar fix si sa-si cheltuie tot salariul la Billa si sa-so faca ce doresc.
  • +8 (8 voturi)    
    Pariu ca astia merg toti la vot (Sâmbătă, 13 mai 2017, 18:48)

    Wanheda [utilizator]

    Si pe branci daca e cazul si voteaza psd 100%???
  • +9 (9 voturi)    
    Nu sunt puturosi, mai rau, sunt antisociali (Sâmbătă, 13 mai 2017, 19:21)

    buncrestin [utilizator]

    Sa nu credeti ca sunt doar puturosi. Sunt pur si simplu obisnuiti sa profite de toate caile de munca altora. Lucreaza toata viata la negru, nu platesc taxe si impozite, nu contribuie la bunastarea generala, dar profita pe toate caile de munca altora. Este Romania antisociala, fatarnica si egoista. Nu munca in sine le displace ci ordinea, disciplina, solidaritatea cu ceilalti. Sunt persoane antisociale iar cauzele pentru care au ajuns aici sunt multiple. Fata de acesti oameni Statul Roman nu trebuie sa adopte noi si noi politici sociale, ci politici de combatere a comportamentului antisocial.
  • +3 (3 voturi)    
    cum adica... (Sâmbătă, 13 mai 2017, 22:28)

    astronaut [utilizator]

    pai pana acum le dadeau fara sa munceasca nimic si ce sa 'ntamplat , au venit ai lor si ce , ne pun la munca, asta nu se poate !