FOTOGALERIE Cum arata logo-urile altor orase din lume

de Catiusa Ivanov, Victor Cozmei     HotNews.ro
Vineri, 5 mai 2017, 11:51 Actualitate | Administratie Locala

Logo-urile altor orase din lume
Foto: Colaj foto
Primaria Capitalei a prezentat vineri noul logo al Capitalei dupa decizia de a descalifica lucrarea desemnata initial castigatoare, in urma semnalelor publice privind asemanarea foarte mare cu unul din logo-urile orasului Taipei. Si de aceasta data, proiectul castigator, o reprezentare simplificata a patru edificii-simbol ale Bucurestiului - Arcul de Triumf, Palatul CEC, Ateneul Roman si Arena Nationala -  a stranit controverse pe retelele de socializare. Cum arata insa logo-urile altor orase din lume?


Logo Amsterdam

Municipalitatea a platit pentru realizarea lui 100.000 de euro si este o rebranduire subtila a vechiului logo. Citeste aici mai mult.


Logo Viena




Logo Belfast (Sursa)



Logo Berlin (Sursa)



Logo Bratislava


Logo Budapesta (Sursa)



Logo Londra (Sursa)


Logo Bruxelles:




Logo Melbourne (Sursa)


Logo Montreal

Logo Praga (Sursa)



Logo Venetia


Noul logo Bucuresti











Citeste mai multe despre   






















14867 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Praga, Bucdapeste si Mortreal imi plac (Vineri, 5 mai 2017, 12:13)

    Mihai2580 [utilizator]

    Restul sunt banale in opinia mea
    Cel nou al Bucurestiului pare greu de retinut
    • 0 (0 voturi)    
      be.brussels e chiar website (Vineri, 5 mai 2017, 18:14)

      Maica Reteza [utilizator] i-a raspuns lui Mihai2580

      be.brussels rules, .brussels este TLD, top level domain de internet, be.brussels sau visit.brussels sunt website-uri. Până și ăia, cu orașul lor disfuncțional, sunt mai breji.
      Deci mucles, suntem varză, o să ne comparăm cu alea când o să avem site-uri gen www.primaria.bucuresti. Adică niciodată. Sau nu atâta timp cât votăm Firi, Oprești, Liși și alte lighioane.
    • 0 (0 voturi)    
      Obscen ! (Vineri, 5 mai 2017, 18:50)

      Bintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui Mihai2580

      Cel nou arata ca doua falusuri insotite de ... de bilute. Scuzati-mi fantezia bogata. Nu bogata, ci bolnava. :)
  • +5 (7 voturi)    
    Nu asta e prioritatea (Vineri, 5 mai 2017, 12:20)

    cato [utilizator]

    Logoul ar trebuie sa fie suplimentar la ceva ce exista deja. Sa fie forma data fondului. La Firea e invers: face o forma fara fond - fata turism, fara facilitati hoteliere, fara transport decent etc.
  • +3 (3 voturi)    
    logo (Vineri, 5 mai 2017, 12:26)

    Dedalus [utilizator]

    Orice logo ce se doreste de success reprezinta o singura forma. Nu mai multe una peste alta.

    Logo este un symbol, nu o reprezentare schematic a unor obiecte.

    Logo Montreal, spre exemplu, trimite la originea comuna cu zona culturala specifica a sudului Frantei. Nu e o simpla "incordare de arce" - e un symbol cu o foarte puternica incarcatura emotionala. Ma rog, poate unii ii vor gasi si alte interpretari, dar to symbol va fi.

    Logo Berlin are poarta pe el din cauza semnificatiei acesteia si a traditiei (probabil) - nu e o simpla schita a unui obiect arhitectonic.

    Dar sincer am cam obosit. Exista o clara neintelegere a ceea ce este un logo, o abordare absolut superficiala din partea Comisiei.

    Si nu, nu dau vina pe Firea de data asta! Chiar nu poate primarul general sa se priceapa la toate.

    ===

    Am facut propunerea de a lasa la mana unei scoli sa decida un logo (eventual dati cativa lei unui grafician sa il aranjeze) sau numiti o alta comisie si in conditiile de concurs introduceti obligatoriu si o bibliografie despre logo - care o fi, dar profesionala sa fie.
  • +3 (5 voturi)    
    pietroiu cracanat (Vineri, 5 mai 2017, 12:42)

    om simplu din multime [utilizator]

    cu un B stilizat intre craci ar fi fost mai simplu.:-))
    caci ce poate fi mai reprezentativ decat arcul de triumf ?!
    poarta bucurestilor !
    ma mir ca n'au pus magaoaia palatul victoriei socializmului....sau casa scanteiii....
  • -7 (7 voturi)    
    Bv Bucuresti! (Vineri, 5 mai 2017, 12:42)

    HozanDan [anonim]

    Mie, cel putin mi se pare un logo destul de insipirat/relevant Bucurestiului !
    • +1 (1 vot)    
      Si noul logo (Vineri, 5 mai 2017, 12:54)

      Anonym [utilizator] i-a raspuns lui HozanDan

      e inspirat din Praga
      Altfel e ok da, sa nu credem ca vine primavara dintr-un logo, ca aici e iarna medievala
  • +3 (3 voturi)    
    urate (Vineri, 5 mai 2017, 12:48)

    un_critic [utilizator]

    1) majoritatea sunt simpliste, urate sau foarte urate

    tendinta de a simplifica/minimaliza cu orice pret distruge frumusetea

    2) dupa mine logo-ul ar trebui sa aiba legatura cu istoria orasului sau cu ceva reprezentativ pentru cel oras... o stema istorica stilizata/modernizata cum e logoul Budapestei mi se pare ok
    • 0 (0 voturi)    
      Un logo simplu este un logo memorabil (Vineri, 5 mai 2017, 13:03)

      galaxyranger [utilizator] i-a raspuns lui un_critic

      Unul dintre criteriile de baza ale unui logo reusit este simplitatea - usor de retinut si de reprodus.

      Altii au trecut de ceva vreme la nivele mult mai avansate, folosind un concept simplu creeaza un intreg sistem, vezi logo-ul orasului Amsterdam dar si:
      http://www.whitestudio.pt/portfolio/porto/#/page/1
    • 0 (0 voturi)    
      ! (Vineri, 5 mai 2017, 13:18)

      neo13 [utilizator] i-a raspuns lui un_critic

      sau londra
  • +1 (1 vot)    
    cel mai misto (Vineri, 5 mai 2017, 13:01)

    om simplu din multime [utilizator]

    e al belfastului.
  • +1 (3 voturi)    
    Arata ca o ... (Vineri, 5 mai 2017, 13:24)

    MaQ [utilizator]

    Chenarul din mijloc, cu grafica, arata exact ca o p**a foarte mica.
  • +3 (3 voturi)    
    este deosebit de sugestiv (Vineri, 5 mai 2017, 15:59)

    zach_is_more [utilizator]

    Evoca o metropola moderna, aglomerata unde orice ai scapa pe jos, e mai bine sa nu te apleci.
  • 0 (0 voturi)    
    Imi place noul logo (Sâmbătă, 6 mai 2017, 9:50)

    Ochiana [utilizator]

    E specific, e unic, e sugestiv