FOTOGALERIE Cum arata logo-urile altor orase din lume

de Catiusa Ivanov, Victor Cozmei     HotNews.ro
Vineri, 5 mai 2017, 11:51 Actualitate | Administratie Locala

Logo-urile altor orase din lume
Foto: Colaj foto
Primaria Capitalei a prezentat vineri noul logo al Capitalei dupa decizia de a descalifica lucrarea desemnata initial castigatoare, in urma semnalelor publice privind asemanarea foarte mare cu unul din logo-urile orasului Taipei. Si de aceasta data, proiectul castigator, o reprezentare simplificata a patru edificii-simbol ale Bucurestiului - Arcul de Triumf, Palatul CEC, Ateneul Roman si Arena Nationala -  a stranit controverse pe retelele de socializare. Cum arata insa logo-urile altor orase din lume?


Logo Amsterdam

Municipalitatea a platit pentru realizarea lui 100.000 de euro si este o rebranduire subtila a vechiului logo. Citeste aici mai mult.


Logo Viena




Logo Belfast (Sursa)



Logo Berlin (Sursa)



Logo Bratislava


Logo Budapesta (Sursa)



Logo Londra (Sursa)


Logo Bruxelles:




Logo Melbourne (Sursa)


Logo Montreal

Logo Praga (Sursa)



Logo Venetia


Noul logo Bucuresti











Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

14904 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Praga, Bucdapeste si Mortreal imi plac (Vineri, 5 mai 2017, 12:13)

    Mihai2580 [utilizator]

    Restul sunt banale in opinia mea
    Cel nou al Bucurestiului pare greu de retinut
    • 0 (0 voturi)    
      be.brussels e chiar website (Vineri, 5 mai 2017, 18:14)

      Maica Reteza [utilizator] i-a raspuns lui Mihai2580

      be.brussels rules, .brussels este TLD, top level domain de internet, be.brussels sau visit.brussels sunt website-uri. Până și ăia, cu orașul lor disfuncțional, sunt mai breji.
      Deci mucles, suntem varză, o să ne comparăm cu alea când o să avem site-uri gen www.primaria.bucuresti. Adică niciodată. Sau nu atâta timp cât votăm Firi, Oprești, Liși și alte lighioane.
    • 0 (0 voturi)    
      Obscen ! (Vineri, 5 mai 2017, 18:50)

      Bintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui Mihai2580

      Cel nou arata ca doua falusuri insotite de ... de bilute. Scuzati-mi fantezia bogata. Nu bogata, ci bolnava. :)
  • +5 (7 voturi)    
    Nu asta e prioritatea (Vineri, 5 mai 2017, 12:20)

    cato [utilizator]

    Logoul ar trebuie sa fie suplimentar la ceva ce exista deja. Sa fie forma data fondului. La Firea e invers: face o forma fara fond - fata turism, fara facilitati hoteliere, fara transport decent etc.
  • +3 (3 voturi)    
    logo (Vineri, 5 mai 2017, 12:26)

    Dedalus [utilizator]

    Orice logo ce se doreste de success reprezinta o singura forma. Nu mai multe una peste alta.

    Logo este un symbol, nu o reprezentare schematic a unor obiecte.

    Logo Montreal, spre exemplu, trimite la originea comuna cu zona culturala specifica a sudului Frantei. Nu e o simpla "incordare de arce" - e un symbol cu o foarte puternica incarcatura emotionala. Ma rog, poate unii ii vor gasi si alte interpretari, dar to symbol va fi.

    Logo Berlin are poarta pe el din cauza semnificatiei acesteia si a traditiei (probabil) - nu e o simpla schita a unui obiect arhitectonic.

    Dar sincer am cam obosit. Exista o clara neintelegere a ceea ce este un logo, o abordare absolut superficiala din partea Comisiei.

    Si nu, nu dau vina pe Firea de data asta! Chiar nu poate primarul general sa se priceapa la toate.

    ===

    Am facut propunerea de a lasa la mana unei scoli sa decida un logo (eventual dati cativa lei unui grafician sa il aranjeze) sau numiti o alta comisie si in conditiile de concurs introduceti obligatoriu si o bibliografie despre logo - care o fi, dar profesionala sa fie.
  • +3 (5 voturi)    
    pietroiu cracanat (Vineri, 5 mai 2017, 12:42)

    om simplu din multime [utilizator]

    cu un B stilizat intre craci ar fi fost mai simplu.:-))
    caci ce poate fi mai reprezentativ decat arcul de triumf ?!
    poarta bucurestilor !
    ma mir ca n'au pus magaoaia palatul victoriei socializmului....sau casa scanteiii....
  • -7 (7 voturi)    
    Bv Bucuresti! (Vineri, 5 mai 2017, 12:42)

    HozanDan [anonim]

    Mie, cel putin mi se pare un logo destul de insipirat/relevant Bucurestiului !
    • +1 (1 vot)    
      Si noul logo (Vineri, 5 mai 2017, 12:54)

      Anonym [utilizator] i-a raspuns lui HozanDan

      e inspirat din Praga
      Altfel e ok da, sa nu credem ca vine primavara dintr-un logo, ca aici e iarna medievala
  • +3 (3 voturi)    
    urate (Vineri, 5 mai 2017, 12:48)

    un_critic [utilizator]

    1) majoritatea sunt simpliste, urate sau foarte urate

    tendinta de a simplifica/minimaliza cu orice pret distruge frumusetea

    2) dupa mine logo-ul ar trebui sa aiba legatura cu istoria orasului sau cu ceva reprezentativ pentru cel oras... o stema istorica stilizata/modernizata cum e logoul Budapestei mi se pare ok
    • 0 (0 voturi)    
      Un logo simplu este un logo memorabil (Vineri, 5 mai 2017, 13:03)

      galaxyranger [utilizator] i-a raspuns lui un_critic

      Unul dintre criteriile de baza ale unui logo reusit este simplitatea - usor de retinut si de reprodus.

      Altii au trecut de ceva vreme la nivele mult mai avansate, folosind un concept simplu creeaza un intreg sistem, vezi logo-ul orasului Amsterdam dar si:
      http://www.whitestudio.pt/portfolio/porto/#/page/1
    • 0 (0 voturi)    
      ! (Vineri, 5 mai 2017, 13:18)

      neo13 [utilizator] i-a raspuns lui un_critic

      sau londra
  • +1 (1 vot)    
    cel mai misto (Vineri, 5 mai 2017, 13:01)

    om simplu din multime [utilizator]

    e al belfastului.
  • +1 (3 voturi)    
    Arata ca o ... (Vineri, 5 mai 2017, 13:24)

    MaQ [utilizator]

    Chenarul din mijloc, cu grafica, arata exact ca o p**a foarte mica.
  • +3 (3 voturi)    
    este deosebit de sugestiv (Vineri, 5 mai 2017, 15:59)

    zach_is_more [utilizator]

    Evoca o metropola moderna, aglomerata unde orice ai scapa pe jos, e mai bine sa nu te apleci.
  • 0 (0 voturi)    
    Imi place noul logo (Sâmbătă, 6 mai 2017, 9:50)

    Ochiana [utilizator]

    E specific, e unic, e sugestiv