FOTO Cum arata noul logo de 50.000 de lei al Bucurestiului. Ti se pare reprezentativ pentru Capitala?

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 3 mai 2017, 17:12 Actualitate | Administratie Locala

Logo Bucuresti
Foto: Primaria Capitalei
Catigatorul concursului organizat de Primaria Capitalei pentru realizarea unui logo al orasului este Narcis Teodor Lupou, un designer in varsta de 32 de ani din Timisoara, anunta institutia. Premiul este in valoare de 50.000 de lei brut, suma reprezentand cesionarea exclusiva a drepturilor de autor, nelimitata in timp si spatiu, pe orice suport material si in toate modurile, in favoarea municipiului Bucuresti, pentru utilizarea lucrarii declarata castigatoare.

"Sunt bucuroasa ca am avut o participare atat de numeroasa si pot sa va spun ca misiunea juriului nu a fost deloc una usoara. Am apreciat creativitatea concurentilor si modul admirabil in care au inteles sa se implice intr-o actiune constructiva pentru orasul nostru. Din pacate pentru concurenti, la fel ca la orice alt concurs, exista un singur castigator, asa ca am decis sa oferim si cateva premii de consolare celor mai reusite propuneri pe care le vom alege tinand cont si de parerea publicului. Il felicit din toata inima pe castigator si sper ca toata lumea sa se fi convins de sinceritatea si onestitatea demersului nostru. Vor urma si alte concursuri menite sa stimuleze creativitatea bucurestenilor si nu numai!", a declarat primarul general Gabriela Firea.

Prezentare OFICIALA Logo Bucuresti by Victor Cozmei on Scribd



Potrivit castigatorului concursului, conceptul grafic propus a avut drept catalizatori diverse repere vizuale si simboluri, ancorate adanc in istoria culturala a orasului, in cultura populara universala, dar si in dezideratele administratiei locale actuale. "Am avut ca nuclee inspirationale mostenirea arhitectonica autentica a Capitalei si valentele pozitive generate de rezonanta etimologica a numelui orasului Bucuresti. Alaturarea celor patru elemente identice ca forma, dar diferite ca pozitionare, subliniaza ideea de epicentru al natiunii catre care converge Capitala", a declarat Narcis Teodor Lupou.

In concurs s-au inscris 230 de proiecte, au fost validate 204, care au fost punctate de juriu in functie de 5 criterii: relevanta pentru tema concursului; design atractiv; originalitate (imbinarea elementelor care imbina traditia istorica a Bucurestiului cu tendintele actuale); functionalitate (vizibilitate si lizibilitate, sa fie usor recognoscibil, sa poata fi imprimat si pe suprafete mici fara sa se piarda detalii esentiale); adaptabilitate (sa permita declinarea ulterioara a unor branduri sectoriale). In perioada imediat urmatoare vor fi facute publice toate lucrarile care s-au incadrat cu succes, fie si partial, in tema concursului.

Alaturi de primarul general, din juriu au facut parte: Prof. Mircia Dumitrescu, membru corespondent al Academiei Romane, sectia de Arte, Arhitectura si Audiovizual; Adrian Majuru, directorul Muzeului Municipiului Bucuresti; Anca Boeriu, lector la departamentul Grafica al UNARTE; Dr. Vladimir Nicula, lector la Universitatea de Arhitectura si Urbanism Ion Mincu; Ioana Ciocan, Vicepresedinte Uniunea Artistilor Plastici; Dochita Zenoveiov, brand innovator, "INOVEO"; Bogdan Naumovici, managing partner "23 Communication Ideas"; Corina Vintan, managing partner "Links Associates"; Mirel Palada, sociolog.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

28815 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    ... (Miercuri, 3 mai 2017, 17:14)

    ht3 [utilizator]

    un mic cu mustar ar fi mai reprezentativ
  • +3 (5 voturi)    
    Foarte tare, frate! (Miercuri, 3 mai 2017, 17:18)

    gigifisiune [utilizator]

    Multa, multa imaginatie. Fantastic!
  • +11 (13 voturi)    
    Noua denumire (Miercuri, 3 mai 2017, 17:20)

    gigifisiune [utilizator]

    a primariei va fi: "La patru b*ci"
  • +12 (14 voturi)    
    o -porcarie... (Miercuri, 3 mai 2017, 17:24)

    ..13 [utilizator]

    Pe bani!
    • +3 (5 voturi)    
      URAT (Miercuri, 3 mai 2017, 18:40)

      Melinte [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Nu stiu de ce dar lare flarte agresiv, desi este doar un semn este f respingator.
  • +17 (17 voturi)    
    Logoul nu zice nimic despre Bucuresti (Miercuri, 3 mai 2017, 17:24)

    cato [utilizator]

    Poate fi despre Belgrad, Adis Abeba sau misiunea pe Marte.
  • +8 (8 voturi)    
    Scump,domnule scump...dincolo era mai ieftin! (Miercuri, 3 mai 2017, 17:24)

    vio7 [utilizator]

    Cand o auzi ca e bucuroasa,madam Pandele,ti se strepezesc dintii ca de la agurida!
    • -1 (1 vot)    
      Si ce daca e nevasta lu Pandele? (Joi, 4 mai 2017, 10:30)

      Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui vio7

      Pentru asta trebuie sa facem haz de ea? Ce, numai ea e nevasta de Pandele? Ce daca Pandele ii zice "Albinuta mea", ce, asta e de ras? E aleasa noastra si trebuie s-o iubim asa cum e! E viitoarea noastra Presedinta a Romaniei.
  • +17 (23 voturi)    
    Pretul (Miercuri, 3 mai 2017, 17:42)

    of of [utilizator]

    Un element important: a costat 50.000 de lei.
    Când o să ne coacem în autobuze și tramvaie sau în stațiile fără bănci și pic de umbră, să ne gândim că avem logo de pus pe autobuze, pe stâlpi și pe șantierele în lucru.
    Erau alte priorități. Dar Firea nu (se) pricepe.
  • +10 (16 voturi)    
    Bun pentru psd-ciuma rosie care da legi ca hotii! (Miercuri, 3 mai 2017, 17:44)

    Miky60 [utilizator]

    Este o uratenie specifica lui Firea, dragnea, nastase, voiculescu si restul din psd-ciuma rosie care da legi noaptea ca hotii! In loc sa dea bani pentru spitale si scoli, ei dau pentru logo si pentru sport! Sper ca USR-ul lui Nicusor Dan sa blocheze aceasta risipa de bani!
    PS Sigur castigatorul este din Timisoara, orasul lui Grindeanu deci a facut afaceri cu el! Trebuie investigat de Rise Project!
  • +8 (8 voturi)    
    Reprezentativ... (Miercuri, 3 mai 2017, 18:10)

    vio7 [utilizator]

    Un trifoi cu 4 foi...4 inimi...asa e si conducerea Bucurestiului...hai sa fie cu noroc!Sa-ti moara proasta satului nea Pandele!Am vrut o urare cu traire...cu ceva...atat a iesit!
    • -1 (1 vot)    
      Mai vio7, (Joi, 4 mai 2017, 10:34)

      Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui vio7

      dece vorbesti asa urat de nevasta lu Pandele? Uiti ca e viitoarea noastra Presedinta a Romaniei?
  • +11 (13 voturi)    
    f urat (Miercuri, 3 mai 2017, 18:18)

    tfmc [utilizator]

    Chiar este foarte urat, agresiv si nu vad nicio legatura cu orasul Bucuresti...Foarte dubioasa alegerea...
  • +6 (6 voturi)    
    ... (Miercuri, 3 mai 2017, 18:31)

    tirolez [utilizator]

    Vazand imaginea de pe pagina principala mi s-au parut 2 oase stilizate (incrucisate). Ciolanul, adica, mi se pare foarte potrivit.
  • +5 (5 voturi)    
    Eu creeed... (Miercuri, 3 mai 2017, 18:37)

    Observator roman [utilizator]

    ...ca acest loogoo al orasului Bucureeesti...
    seamana cu patru c[...]ti colorati!
  • -8 (10 voturi)    
    hateri (Miercuri, 3 mai 2017, 18:43)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    in limbajul adolescentilor vi se spune hateri. e doar un logo, nu e rau, nu e nici extraordinar, e ok. scump? totusi, e un logo pentru o capitala, nu pentru o companie cu zero angajati!
  • +10 (10 voturi)    
    seamana cam mult cu logo-ul altui oras (Miercuri, 3 mai 2017, 18:45)

    DT34 [utilizator]

    Montreal.

    https://www.mtlblog.com/lifestyle/the-secret-meaning-behind-montreals-logo
  • +2 (4 voturi)    
    Sec (Miercuri, 3 mai 2017, 18:48)

    costea14 [utilizator]

    E fara viata! Sec! Putea fi ceva mai vesel, mai dinamic!
  • +3 (3 voturi)    
    O mare bataie de joc. Rusine. (Miercuri, 3 mai 2017, 19:02)

    VladMirza [anonim]

    Nici o treaba... si presupun ca a mai si costat cateva zeci de mii :))
  • +8 (8 voturi)    
    Carti de joc (Miercuri, 3 mai 2017, 19:06)

    ber [utilizator]

    Nu vad ce legatura au aceste logo cu Bucurestiul. Motive geometrice orientale ! Avem caro, avem trefle, sa fie si dama de pica! Eventual cu o fotografie, sa se stie cine este!
  • +5 (7 voturi)    
    alt plagiat cu frunze (sau inimi) (Miercuri, 3 mai 2017, 19:09)

    matematics89 [utilizator]

    aoleu, alt plagiat cu frunze(de patru foi)...poate ii someaza shutterstock pentru asemănare izbitoare:

    https://www.shutterstock.com/search/similar/367320584

    sau clover dating app:

    https://play.google.com/store/apps/details?id=co.clover.clover
  • +14 (14 voturi)    
    Dar ce avem noi aici.... :)))) (Miercuri, 3 mai 2017, 19:11)

    tiberiu4 [utilizator]

    https://en.wikipedia.org/wiki/New_Taipei_City
    https://en.wikipedia.org/wiki/Mayor_of_New_Taipei
    http://www.apcsummit.org/mayors-forum/Shen-Hsien-Chen
  • +5 (7 voturi)    
    chiar urat (Miercuri, 3 mai 2017, 19:19)

    ffm_flo [utilizator]

    Fara sa am vreun repros personal la adresa primarului general sau a consiliului.
    Logoul mi se pare fara personalitate, fara relevanta istorica, nu reprezinta orasul Bucuresti in absolut niciun fel. Mi se pare facut de un tip care se pricepe cat de cat la desen tehnic in Corel sau Adobe Ilustrator, care a transmis o propunere fara sa cunoasca cu orasul sau sa ii stie pulsul si istoria.
    Nu inteleg cum un juriu, format din bucuresteni, a putut sa opteze pentru o astfel de varianta. Este din pacate un logo corporatist, ieftin.
    Pacat...
    • +3 (3 voturi)    
      juriu? (Joi, 4 mai 2017, 2:24)

      MihneaR [utilizator] i-a raspuns lui ffm_flo

      Pai in juriu a fost Mirel Palade

      Fara suparare si fara sa o ridic in slavi pe Udrea, dar logoul Romaniei e de 100 ori mai reusit.
  • +6 (8 voturi)    
    Copie (Miercuri, 3 mai 2017, 19:27)

    DoruRadu [anonim]

    Explicatiile pentru "formarea" logo-ului chiar nu au sens..

    https://en.wikipedia.org/wiki/Mayor_of_New_Taipei
  • +5 (7 voturi)    
    copiat tocmai din taipei (Miercuri, 3 mai 2017, 19:31)

    matematics89 [utilizator]

    seaman izbitor cu logo-ul din taipei: cautati Flag_of_New_Taipei_City
  • +1 (5 voturi)    
    eheee... (Miercuri, 3 mai 2017, 19:42)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    uite aici o propunere de logo, si cu B, si cu inima si... gratis ! 50000 ? Ticalosilor !

    http://media.gettyimages.com/vectors/heart-handcuffs-vector-id165725308
  • +4 (4 voturi)    
    Unicatttt (Miercuri, 3 mai 2017, 19:47)

    DanielBondas1 [anonim]

    Bine că nu e mai rău... Putea fii identic cu asta https://en.m.wikipedia.org/wiki/Mayor_of_New_Taipei
  • +3 (5 voturi)    
    Inspiratie (Miercuri, 3 mai 2017, 20:14)

    DoruRadu [anonim]

    https://en.m.wikipedia.org/wiki/Mayor_of_New_Taipei#/media/File%3AFlag_of_New_Taipei_City.svg
  • +6 (6 voturi)    
    si care or (Miercuri, 3 mai 2017, 20:39)

    nahir [utilizator]

    fi fost si celelalte propuneri de logo?
    nu ar fi fost utila si votarea din partea populatiei? sa-i zicem ca votul popular ar fi trebuit sa aiba si el o pondere. 50% ar fi fost ok. asa.... si-au dat cu parerea niste ... cine? iulia albu?
    kitsch ca tot ce apartine de aceasta duamna ot pandele voluntari.
  • +7 (7 voturi)    
    mda (Miercuri, 3 mai 2017, 20:40)

    SoulSearcher [utilizator]

    dar vai ce coincidenta, premierul grindeanu` nu e din timisoara ? :))) exact ca pustiu asta care s-a inspirat printr-un google image search ?

    in curand vom afla ca este beizadeaua unui membru de partid din timis

    easy 10.000 euro pentru un copy paste de care ponta ar fi mandru
  • +7 (9 voturi)    
    furaciune de 50.000 de ron (Miercuri, 3 mai 2017, 20:46)

    Puc [utilizator]

    Ia uite:

    https://www.google.ro/search?q=new+taipei+city+government%5C&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwin6o-0o9TTAhXJOBoKHUEtCBMQ_AUICigB&biw=1366&bih=700#tbm=isch&q=new+taipei+city+government

    Aparent am ajuns sa furam grafica de la chinezi...
  • +2 (4 voturi)    
    Cu ceva imaginatie (Miercuri, 3 mai 2017, 21:53)

    billy34 [utilizator]

    pare avea o quadratura erotica. Buciuresti, orasul iubirurilor :)
  • +8 (8 voturi)    
    au scos logo-ul de pe site si de pe facebook (Miercuri, 3 mai 2017, 23:25)

    matematics89 [utilizator]

    incredibil, logo-ul plagiat a fost scos de pe site, datorita plagiatului evident, acum ar trebui dati afara toti cei din juriu din functiile artistice, rusine ca asemenea oameni se numesc experti, iar d-na firea trebuie urgent sa suporte toate cheltuielile legate de acest logo. este incredibil ce se intampla in aceasta tara, in acest oras. asta deja e peste prostie...si o maimuta putea verifiva autenticitatea...
  • +4 (4 voturi)    
    juriu (Joi, 4 mai 2017, 2:17)

    MihneaPopescu [anonim]

    Nu se putea sa nu fie in juriu insasi Primarita Firea in persoana.
    Si sociologul de Mirel Palade.
    Halal.
  • +3 (3 voturi)    
    inspirație maximă (Joi, 4 mai 2017, 8:08)

    LuLu2 [anonim]

    cu mici modificări... și bla bla în prezentare tipic �� parcă ar fi inspirat, după logo.ul orașului Taipei sau cel al UAP Oradea... se poate verifica simplu pe internet. oricum, felicitări!
  • +2 (2 voturi)    
    Copie (Joi, 4 mai 2017, 8:15)

    stos [utilizator]

    Logoul este copiat și crocuit ca să nu se vadă furtul Originalul este taivanez.
  • +2 (2 voturi)    
    Firoaicei i-a placut ca seamana cu o prescură (Joi, 4 mai 2017, 8:34)

    tropotaru [utilizator]

    si cum Fireaua e religioasa, imediat a stabilit drept castigator acest logo care dealtfel se regaseste brodat si pe patrafirul preamântuitului Daniel.
  • +2 (2 voturi)    
    Fain logo (Joi, 4 mai 2017, 15:05)

    Bintea Haiducul [utilizator]

    Mi s-o sculat in jos contemplandu-l.
  • 0 (0 voturi)    
    Costul si plagiatul sunt secundare! (Vineri, 5 mai 2017, 14:16)

    Crioan [utilizator]

    Primul lucru care sare in ochi este NEREPREZENTATIVITATEA, ce legatura are un trifoi cu patru foi policrum cu Bucurestiul? Cu Capitala tarii?
    Faptul ca a costat 50.000, sau ca se dovedeste a fi un plagiat, ma deranjeaza mult mai putin decat lipsa de eficente, de reprezentativitate!

    Cum simbolizeaza acest cvadrifoi Bucurestiul?!

    Cum arata strainilor ca NU e vorba de Budapesta sau de Sofia?!