​FOTOGALERIE Cum arata luminitele cu care va fi impodobit Bucurestiul de Pasti. Pretul luminitelor, iepurasilor si oualor luminoase e inca necunoscut

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Vineri, 10 martie 2017, 15:05 Actualitate | Administratie Locala

Iluminat Sarbatori Pascale 1
Foto: PMB
Centrul Bucurestiului va fi impodobit in acest an, pentru prima data, cu luminite de Pasti, au anuntat recent reprezentantii Primariei Capitalei. Pana acum Bucurestiul a fost impodobit cu luminite numai in perioada sarbatorilor de iarna. HotNews.ro va prezinta simulari cum vor arata "luminitele" de Pasti.

"Am inceput curatenia si repararea strazilor, dupa o iarna grea. Ne dorim ca, de Paste, sa inauguram Calea Victorie de la Guvern pana la Piata Enescu (Ateneul Roman) cu acces pietonal de vineri seara pana duminica seara. Si, in premiera, dorim sa infrumusetam orasul cu lumini festive de Paste, deoarece este cea mai mare sarbatoare a crestinismului, multi bucuresteni raman acasa, si este important ca orasul nostru sa fie impodobit de sarbatoare. Am observat ca bucurestenii, dar si turistii, au fost foarte incantati de Targul de Craciun, de aceea, si de Paste, Primaria Capitalei va organiza un Targ Pascal, tot in Piata Constitutiei. Imi doresc sa avem o capitala curata si frumoasa", a declarat primarul general, Gabriela Firea, pentru HotNews.ro.

Deocamdata nu se stie cat va costa impodobirea orasului in acest fel, urmand ca Luxten, compania care se ocupa de iluminatul public, sa faca o estimare.

Primaria Capitalei a platit pentru organizarea targului de Craciun din 2016,din Piata Constitutiei, circa 7,2 milioane lei, potrivit unui raspuns trimis de municipalitate la solicitarea HotNews.ro. Aceasta suma include amenajarile facute in cadrul targului, bradul de Craciun, casa lui Mos Craciun, patinoarul, caruselul, trenuletul, dar si organizarea concertelor din cadrul targului si onorariile artistilor. Pentru iluminatul de sarbatoare din oras, de pe marile bulevarde, reprezentantii Primariei Capitalei spun ca nu au platit nimic.

"Ornamentele de Craciun s-au aprins in data de 01.12.2016, fiind folosite 3.087.432 de beculete tip LED. Instalatiile de iluminat festiv sunt puse la dispozitie gratuit de catre Gestionarul sistemului de iluminat in municipiul Bucuresti, SC LUXTEN LIGHTING COMPANY SA, in baza unui contract de comodat incheiat cu Primaria Capitalei, Primaria Municipiului Bucuresti va platit energia electrica, montarea si demontarea ornamentelor de sarbatori", se arata in raspunsul trimis de municipalite la solicitarea HotNews.ro.

In 2015, luminitele de Craciun din Capitala au costat circa 10,7 milioane de lei. Din aceasta suma 7,7 milioane lei au venit gratuit de la Luxten, compania care care administreaza sistemul de iluminat public din Capitala, iar 3 milioane de lei au fost platiti de Primaria Capitalei pentru montat, demontat si energie electrica.
























Citeste mai multe despre   






















11542 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    kitsch, imho... (Vineri, 10 martie 2017, 15:21)

    demaGOGU [utilizator]

    ...dar va prinde la populace-ul local iar asta e tot ce conteaza.
    • +8 (10 voturi)    
      mai bucuresteni (Vineri, 10 martie 2017, 15:38)

      un revolutionar [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      o sa va prinda flama de la atatea beculete, sa va luati ochelarii și proiectoarele de ceata ca poate vedeti și ,,stimulentele” din banii vostrii, ca doar instalatiile alea no sa mearga , pe,, buzunarul” (in)gol, precum utilajele de deszapezirea comandate de coana mare primar, chiar de la comandament sa arda gazu cu rotile in aer, ca sa creasca profitul oportunistilor. Las ca da coana primar comanda la armata sa dea la manivela sa mearga curentul pe fire(a), sa se aprinda profitul pe ,, bezna”, underground la partid.
      • +4 (4 voturi)    
        fah firiceao.... (Vineri, 10 martie 2017, 19:42)

        si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui un revolutionar

        cum sa iti spun mai tandruBDSM-ist asa cum iti place tie...

        STINGE REPEDE LUMINILE ASTEA PANA NU ITI IEI "FRO" PALMA !!!

        SHEFUL trebuie sa vada si luminita mea de la lumanare , acoperita de "BUMTZI-BUMTZI-urili tale electorale !!! N-a trecut un an si esti deja in campanie electorala?!?!?

        Faaahh... tu "STI" ceva ...

        Scoate mana din buzunarul meu ca nu e rupt, canta la alta masa !!!

        A da : Pana si Papa ti-a zis :

        " - Inchide fah ca te sun eu cand vin..."
    • +1 (3 voturi)    
      unde? (Vineri, 10 martie 2017, 18:14)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      poate in Voluntari, in curte la kitsch-oasa de fierea si bamblecul de pandelica.
  • +19 (21 voturi)    
    wow (Vineri, 10 martie 2017, 15:26)

    costinescu [utilizator]

    astept cu interes luminitele de 1 mai, 1 iunie, 15 august, ziua recoltei, ziua armatei romane, etc.
    dar vedeti sa nu fie prea multa lumina si sa inceapa sa se vada mizeria de pe strazi.
    • +11 (13 voturi)    
      Cam asa (Vineri, 10 martie 2017, 15:57)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui costinescu

      Multa reclama peste mizeria orasului. Nimic serios, superficialitate maxima.
    • +7 (9 voturi)    
      wow (Vineri, 10 martie 2017, 16:19)

      un revolutionar [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

      ce curat e Bucurestiu in foto shop? Curat bec, nu?Si ce astfalt , ca nou! Mai, da unde sunt mieii, aia naturali si de neoane, pluș?Of, corporatistii astia, tot cu gandu la iepurasu playboy! Nu mai are loc mielul get beget made in RO, loc de iupuroii corporatistilor!
      Credeam ca mieii pasc fericiti pe lunca! Cred ca le-a fost frica că le rumega panselutele alea de sute de mii de euroi. Mielusei cu euroi nu rimeaza, doar iepuroi cu euroi. Da, asta e logica. Ma prinsei.
  • +12 (14 voturi)    
    Bani irosiți ! (Vineri, 10 martie 2017, 15:30)

    periscop [utilizator]

    Din fondurile astea mai bine se cumpărau alimente și hăinuțe pentru copiii din familiile nevoiașe. Așa s-ar fi putut bucura și ei de Sfintele Paști !
    • +10 (12 voturi)    
      sau scoteau (Vineri, 10 martie 2017, 16:08)

      un revolutionar [utilizator] i-a raspuns lui periscop

      din subteran pe cei fara adapost, le construiau un adapost , ii scolarizau si papa la discretie.
  • +13 (15 voturi)    
    ... (Vineri, 10 martie 2017, 15:35)

    tirolez [utilizator]

    Ma si miram de ce a aparut cu declaratii ca e murdar si urat in centru. A lovit-o sinceritatea? Uite ca a gasit solutia! Beculete!!!
  • +7 (9 voturi)    
    bv (Vineri, 10 martie 2017, 15:46)

    AnderT [utilizator]

    servicii de baza defictare dar luminite si podoabe full. Tzatza stie ce vor pomanagii !!!
  • +10 (12 voturi)    
    ce frumooooos..... (Vineri, 10 martie 2017, 15:48)

    liviu_ [utilizator]

    adevaru e ca la cum se circula in bucuresti, ceva la care sa ne chioram cat stam in trafic ar fi util... eu zic sa monteze si niste televizoare, eventual niste console de jocuri s.a.m.d. macar sa facem ceva in timp ce imbatranim in trafic...
  • +6 (8 voturi)    
    Panem et circenses (Vineri, 10 martie 2017, 15:51)

    Cuca [utilizator]

    .
  • +8 (10 voturi)    
    Io asa ceva n-am mai auzit! (Vineri, 10 martie 2017, 15:55)

    Mircea1978 [utilizator]

    Asa o fi si pe afara? Poate in Rusia, ma gindesc.

    Voi ati vazut luminite de Paste prin tari straine?
    • +3 (3 voturi)    
      nici eu n-am auzit, dar o sa vad ! :) (Vineri, 10 martie 2017, 19:09)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Mircea1978

      sunt curios ce luminite o sa puna de 1 Mai si 23 August.
    • +1 (1 vot)    
      1. NU (Vineri, 10 martie 2017, 19:32)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Mircea1978

      2. Si daca ar mai fi, ne luam dupa ei cand puterea economica este incomparabil mai mica ...?!
  • +10 (12 voturi)    
    La asta cu "e gratuit" m-a bufnit rasul (Vineri, 10 martie 2017, 16:00)

    Mjay [utilizator]

    Care este valoarea contractului cu Luxten, ca sa stim si noi cat de "gratuit" au fost de fapt acele luminite de sarbatori.
    Cat o sa le mai permitem sa isi bata joc si sa delapideze banii nostri, fara nicio logica si fara niciun avantaj real pentru noi?
  • +13 (15 voturi)    
    Despre prioritati... (Vineri, 10 martie 2017, 16:08)

    eu sunt [utilizator]

    Zone intregi nu au trotuare/canalizare/asflat etc. Daca ai trotuare oricum nu poti merge pe ele din cauza rahatilor de caine si a celor care parcheaza pe ele.

    Traficul e un cosmar, google maps e rosu in 2/3 din zi, nu exista locuri de parcare, autobuzele sunt jegoase, insalubre si vin cu intarziere. Infrastructura e in proportie de 99% cea facuta de Ceausescu.

    Nu avem locuri de agrement sau zone de promenada. Parcurile se taie pentru blocuri si se fac biserici in curtile spitalelor in care mor oamenii infectati cu bacterii.

    Se dau autorizatii de P+10 langa monumente instorice de P+1 sau in zone in care infrastructura nu mai suporta nici macar traficul actual. Se darama ilegal monumente istorice lasate intentionat de zeci de ani in paragina.

    Scolile, gradinitele si cresele sunt fix cele facute de Ceausescu. Sunt putine, prea pline si extrem de slab dotate. Iti inscrii copilul in multe cazuri cu spaga si cumperi buna-vointa personalului fara de copil cu atentii periodice.

    Si peste toate astea, cel mai grav lucru e ca nu avem beculete de Pasti. Orice suportam dar lipsa beculetelor ma apasa ingrozitor. Multumim dna Firea ca incepeti cu lucrurile cu adevarat importante pentru noi.
  • +8 (10 voturi)    
    Mai bine... (Vineri, 10 martie 2017, 16:09)

    Radius [utilizator]

    ...puneti banii deoparte pentru soseaua de centura, pentru terminarea (?) metroului, prelungirea Ghencea, pasaj Piata Sudului si cate si mai cate.

    De beculete si festivism nu ducem lipsa...
  • +7 (9 voturi)    
    Rau, rau, de 3 ori rau! (Vineri, 10 martie 2017, 16:13)

    benicio [utilizator]

    Transportul public e subdimensionat in raport cu nevoile, pana nu se rezolva asta (din atatea alte chestiuni primordiale), orice alta initiativa a primariei este nesimtire curata. Nu se poate, trebuie sa facem ceva, chiar stam ca prostii si ne uitam cu cheltuie golanii din primarie banii aiurea si isi trag parandaratul?
  • +9 (11 voturi)    
    Lasati iluminatul festiv! (Vineri, 10 martie 2017, 16:15)

    CareTeDaiProgramatorPeAici? [utilizator]

    Puneti becuri acolo unde lipsesc, faceti curatenie!
    Reparati bancile din parcuri. AJUNGE.
    Asta cu lumina stradala de Paste este un chici(am scris asa, pentru ca e ceva pur romanesc)
  • +7 (9 voturi)    
    INCOMPETENTA (Vineri, 10 martie 2017, 16:41)

    Anonym [utilizator]

    Se ascunde dupa idei simpliste (gen beculete) care va garantez ca ei chiar cred ca produce un mare bine.

    Pentru a rezolva probleme complexe, gen metrou, fluidizare trafic, plan urbanistic, etc este nevoie de profesionisti pe care nu ii au.

    Prin urmare prefera sa mai puna niste beculete, panselute etc...care au intr-adevar impact la pulime

    Si astfel traim intr-un cerc vicios profund. Si d-aia singurii fericiti prin orasul asta sunt adolescentii si 20+ pt ca inca nu i-a lovit realitatea unor decizii, unor commitment

    Deci in continuare cred ca problema no 1 nu e coruptia ci incompetenta.
  • +6 (8 voturi)    
    Prostimea adora sa fie prostita! (Vineri, 10 martie 2017, 17:31)

    Johanis [utilizator]

    Madam firea deja intrece orice masura!

    Am mai vazut orase impodobite de Craciun, da iepurasi si cai verzi pe pereti de Paste, mai deloc!

    Oare ei sunt siguri ca toti oamenii sunt tampiti, sau doar presupun!
  • +6 (6 voturi)    
    o intrebare mica (Vineri, 10 martie 2017, 18:56)

    MoemBius [utilizator]

    ok
    le cumpara anu asta
    da dupa ce se termina pastele
    le demonteaza si le mananca sau?
    la anu trebe cumparate altele?
    nu poate sa le refoloseasca pe astea de anu asta?
    sint de unica folosinta?
    se topesc .....daca sint date jos?
  • -6 (8 voturi)    
    Da... (Vineri, 10 martie 2017, 19:46)

    lider [utilizator]

    Amintim ca traim intr-o tara orthodoxa , laudabila initiative primarului.
    • +3 (3 voturi)    
      Sper sincer... (Sâmbătă, 11 martie 2017, 9:21)

      eug3n91 [utilizator] i-a raspuns lui lider

      Ca ai comentat ironic.

      Daca totusi nu, atunci...

      Iti doresc o slujba orthodoxa frumoasa cand o sa mori infectat cu bacterii in spitale sau pentru ca ambulanta nu are cum sa ajunga la tine din cauza traficului si a jmekerilor care parcheaza aiurea sau conduc pe calea de tramvai.
  • +4 (6 voturi)    
    Colcaie mizeria ... (Vineri, 10 martie 2017, 23:01)

    morometu [utilizator]

    Si pri maritza aprinde beculete! Exact ca nespalatii ce nu isi fac dus dar isi dau cu parfum... Agata cumva pe sfori si sobolanii? Banii nostrii trebuie sa ajunga la spitale pentru ca acolo mor copii, mor oameni, la scoli, la gradinite...nu la becuri colorate! In orasul asta primaria nu face absolut nimic pentru cetateni decat...balci, talcioc ! Ne sufocam in trafic, ne sufocam in mijloacele de transport in comun, put canalizarile, strazile sunt nematurate, spatiile verzi sunt neingrijite...dar avem tichiile de margaritar- luminite colorate de Paste! ABSURD! DE NETOLERAT!