​VIDEO Bucuresti: Un parculet cu loc de joaca din sectorul 3 a fost desfiintat de primarie dupa ce terenul a fost retrocedat

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Joi, 2 martie 2017, 15:23 Actualitate | Administratie Locala

Demolare Parculet Sector 3
Foto: Raileanu Victor-Francisc/Facebook
Un parculet cu loc de joaca de pe Strada Postavarul, in fata Scolii 200, din sectorul 3, a fost desfiintat dupa ce terenul a fost retrocedat, au sesizat mai multi cetateni pe retelele de socializare. Primarul sectorului 3, Robert Negoita, a postat pe pagina de Facebook ca administratia locala a desfiintat locul de joaca pentru ca terenul a fost retrocedat, iar proprietarul a somat institutia sa il elibereze. Negoita spune ca identificat alte doua terenuri domeniu public, in apropiere, unde va amenaja noi locuri de joaca.



Un cetatean a postat pe Facebook un video care surprinde imagini incredibile cu copiii care isi apara parculetul de pe str. Postavarul.




Primarul se va intalni in acest weekend cu locuitorii din zona pentru a discuta situatia.

"Din pacate, apar si situatii neplacute, dar care nu tin de noi. Asta se intampla in cazul locului de joaca din Strada Postavarul, in fata Scolii 200. Terenul a fost retrocedat in urma cu 5 ani, printr-o decizie a fostului Primar General si, in ciuda incercarilor noastre, in toti acesti ani, de a salva locul de joaca, inevitabilul s-a produs. Am fost actionati in instanta de catre proprietar si ni se cer importante sume de bani ca despagubire. Evident, din bugetul Sectorului 3, care este unul sarac, nu ne permitem sa platim sanctiuni. Banii ii putem folosi ca sa facem lucruri utile pentru sectorul nostru si pentru cetateni. VESTEA BUNA este ca am identificat alte doua terenuri domeniu public, in apropiere, unde vom amenaja noi locuri de joaca pentru toti copiii din zona",  postat acesta pe pagina de Facebook.




Citeste mai multe despre   






















10800 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    WE NEED PANSELUTZE: (Joi, 2 martie 2017, 15:28)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    "Evident, din bugetul Sectorului 3, care este unul sarac, nu ne permitem sa platim sanctiuni."
    • +8 (8 voturi)    
      Amintiti-va la viitorul vot sa nu il (Joi, 2 martie 2017, 17:36)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

      mai lasati pe Negoita primar.In 3 ani sunt alegeri si nu se va prescrie ce a facut.Poate fi pedepsit peste 3 ani.
  • +20 (24 voturi)    
    O veste proasta si una buna (Joi, 2 martie 2017, 15:29)

    Bulisor [utilizator]

    Vestea proasta e ca se desfinteaza un parc, vestea buna e ca vom cheltui 315.000.000 lei pe panselute :)
  • -9 (21 voturi)    
    uremaza blocul intre blocuri (Joi, 2 martie 2017, 15:30)

    mmmircea [utilizator]

    vinovati de fapt sunt oamenii care accepta sa cumpere apartamente in asemenea imobile.
    • +5 (7 voturi)    
      Iar pentru contrabanda cu tigari, .... (Joi, 2 martie 2017, 17:38)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      sunt vinovati fumatorii, nu ?
      • 0 (0 voturi)    
        fumatorii? (Joi, 2 martie 2017, 23:12)

        john-doe [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

        Cred ca pitecantropii se fac vinovati, ei fumau din vechime!
    • +8 (8 voturi)    
      o (Joi, 2 martie 2017, 18:54)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      instanta judecatoreasca a dat castig de cauza prin sentinta definitiva, celui care a demonstrat ca acel teren ii apartine.
      prin urmare, primaria (nu inteleg de ce primaria generala, cum este mentionat in text) a fost obligata prin sentinta judecatoreasca sa retrocedeze acel teren, inca de acum 5 ani.
      singura intrebare care se poate pune este : de ce s-au investit bani intr-un loc de joaca pe un teren nu doar aflat in litigiu ci chiar retrocedat?
      de ce nu s-au identificat inca de atunci viitoarele terenuri de joaca de azi? cum vesel ne anunta cheltuitorul sef al sectorului 3, tov. robert negoita.
  • +26 (26 voturi)    
    Buget sarac? (Joi, 2 martie 2017, 15:33)

    Andradda [utilizator]

    Negoita tocmai vrea sa plateasca 350.milioane de lei pt panselute dar n-are bani sa salveze un parculet pt copii?
    "Evident, din bugetul Sectorului 3, care este unul sarac"
    Sa fiti sanatosi, toti bucurestenii care i-ati votat pe Oprescu, Negoita si Firea. Aveti exact ceea ce v-ati dorit. Sau nu?
  • -9 (15 voturi)    
    Rusine, Ceausescu! (Joi, 2 martie 2017, 15:35)

    Toni_Romania [utilizator]

    ----
    • +3 (3 voturi)    
      rusine (Joi, 2 martie 2017, 18:12)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      URSS poate, ca aia au adus comunismul
  • +17 (17 voturi)    
    Bugetul care este unul sărac... (Joi, 2 martie 2017, 15:39)

    mr_mojo [utilizator]

    Cam cât un orășel impecabil din altă parte.
    Doar șmecheri și gargaragii...
  • +15 (15 voturi)    
    Pai in 2012 era primar actualul (Joi, 2 martie 2017, 16:05)

    Je2 [utilizator]

    Deci ? Il invinuim pe primarul din mandatul anterior, care surpriza, este tot actualul. Prostia PSD in actiune.
    • 0 (2 voturi)    
      :) (Joi, 2 martie 2017, 17:35)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Je2

      Cred ca nu ati citit atent.

      Eu nu cred ca in 2012 era acelasi primar GENERAL al Capitalei.
    • +4 (4 voturi)    
      conform (Joi, 2 martie 2017, 19:03)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Je2

      textului, primaria generala a retrocedat terenul. deci oprescu.
      ma intreb insa, ce treaba are primaria generala cu un teren aflat intre blocurile din sectorul 3? e ca si cum proprietarul terenului s-a judecat cu primaria generala pentru acel teren.
      si daca primaria generala a avut terenul, cine a investit in locul de joaca acum desfiintat? primaria generala sau primaria sector 3?
      daca primaria de sector 3 a investit in locul de joaca, aceasta nu este cumva in culpa pentru irosirea banilor respectivi? si asta pt. ca, fie ca terenul era al primariei generale, fie ca acesta era in litigiu (statut de pana in urma cu 5 ani), fie ca deja era retrocedat terenul, nu era nici normal nici legal sa investesti in ceva ce nu e al tau.
  • -3 (5 voturi)    
    da..se poate (Joi, 2 martie 2017, 16:21)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Ia ghiciti in ce tara merg primarii alesi prima data?
  • +13 (13 voturi)    
    Fiti atenti unde puneti stampila data viitoare! (Joi, 2 martie 2017, 16:23)

    BabaceaGeorge1 [anonim]

    Nu are PS3 bani, e buget sarac - vai, vai! (explicatii pt votantii PSD!) ... dar pt pavaje inutile si prost facute, trotuare duble, borduri schimbate de 2 ori pe an, etc, etc. se gasesc.
    Bravo dl. Betonita!
  • -8 (10 voturi)    
    nu e chiar asa (Joi, 2 martie 2017, 16:27)

    xanti [utilizator]

    Nu il injurati toti pe Iliescu ca e comunist si se opune retrocedarilor.
    Foarte bine ca a corectat aceasta nedreptate.
    • +7 (7 voturi)    
      care nedreptate ? (Joi, 2 martie 2017, 16:54)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Aia de a da inapoi pagubitului ce i-a fost furat de un regim hot si criminal ?
      • +3 (5 voturi)    
        Primaria... acolo e buba. (Joi, 2 martie 2017, 18:20)

        farty [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        De fapt, nedreptatea este la Sectorul 3. Inteleg ca statul (candva comunist), i-a luat unui om un teren cu japca. Dar daca i-a fost retrocedat, primaria de sector are obligatia de a cumpara terenul de la proprietar... sau de a-l recupera prin alte mijloace (vezi cazul Bordei). Deci, nu proprietarul e hotul, ci fix primaria care sta cu mainile in san... si asta in toate cazurile in care au avut loc retrocedari.
  • +4 (4 voturi)    
    Ca si predecesorul Negoita ( Liviu).. (Joi, 2 martie 2017, 17:01)

    Olyx [utilizator]

    actualul Negoita a inceput deja sa uite doleantele cetatenilor din sector si se concentraza asupra afacerilor personale...Spre exemplu, b-dul Nerva Traian este murdar si neingrijit, in parculetele din zona au inceput sa se ridice blocuri ( bloculete ), gunoiul selectiv nu s-a ridicat toata iarna...
  • +2 (6 voturi)    
    Autorizatie de constructie (Joi, 2 martie 2017, 17:04)

    dimu [utilizator]

    Pentru aceasta problema Primaria Sector 3 are solutie si anume sa nu elibereze autorizatie de constructie pt. imobilul care urmeaza a fi construit pe acest teren.Cetatenii ar trebui sa se revolte impotriva unui astfel de primar !Nemernicii ii calca pe cei lasi. Sa nu ne lasam calcati in picioare de acesti oameni !
    • +3 (3 voturi)    
      In sfirsit! (Vineri, 3 martie 2017, 5:34)

      Sar Castic [utilizator] i-a raspuns lui dimu

      In sfirsit cineva care face sens din asta! Nu numai ca nu trebuie sa se dea autorizatie de orice constructie, dar decizia de retrocedare trebuie cotestata din cauza naturii terenului in prezent - fostii proprietari trebuie sa fie compesati, iar terenul ramas public! Citeodata publicul are prioritate, iar asta e un caz tipic! Probabil cineva a si luat spaga serioasa pentru aceasta decizie!
  • +4 (4 voturi)    
    parc desfiintat sector 3 (Joi, 2 martie 2017, 17:15)

    euue78 [utilizator]

    este sport national pt dl. primar
    mai are la activ unul demolat si retrocedat la intersectia Vlad Judetu cu Agatha Barsescu
    la mai multe reamenajari
  • +1 (3 voturi)    
    ... (Joi, 2 martie 2017, 17:27)

    Bolovanul [utilizator]

    Legea parca interzicea sa se faca retrocedari din parcuri. Si exista si variante alternative. Asta insa poate stie un avocat serios, nu ala al primariei.
    • +1 (1 vot)    
      n-ai inteles (Vineri, 3 martie 2017, 9:40)

      frum [utilizator] i-a raspuns lui Bolovanul

      Pot sa-ti explic cum a fost la mine in sect 6: Intr-o zi primim bilete in parbriz sa eliberam zona(era parcare ADP) langa un spatiu verde cu loc de joaca si cateva bancute sub un palc de copacei cu 2 alei, intre blocuri. Incepi sa intrebi vecinii, pe cei de la alte blocuri ce se intampla. A doua zi zona retrocedata e deja imprejmuita. Asociatiile de locatari incep consultarile si se fac tot felul de scrisori catre primarie, inspectoratul de stat in constructii, utilitati, politie.Cand deja e groapa sapata primesti ceva raspunsuri de la utilitati ca sunt contracte private si sunt confidentiale , iar de la restul ca nu e de competenta lor.Cladirea incepe sa se ridice si sapand pe la primarie afli ca de fapt terenul e retrocedat de ani de zile in baza unei cereri pe proprie raspundere ca in acel loc e teren viran, groapa de gunoi, strada infundata... Intre timp cladirea este gata, parte din apartamente deja vandute si abea acum iti dai seama ca ADP deja s-a judecat pentru acel teren si a pierdut, cum e posibil nu stii ca e la mintea oricui ca acel teren avea o alta folosinta, toata lumea avea contracte de inchiriere la ADP si prin urmare nu era asa greu de dovedit un fals in acte, zic eu. La momentul actual cladirea e vanduta in procent mai mare de 50 la suta si tot ce mai ramane de facut e sa il dam in judecata pe cel cu fals in acte. Bineinteles ca este unul dintre terenurile retrocedate de fostul primar general.
  • -2 (8 voturi)    
    " copiii care isi apara parculetul" (Joi, 2 martie 2017, 17:31)

    Xorciser [utilizator]

    Primarul asta si sleahta sunt un fel de ISIS care se folosesc de niste copii in fata "gloantelor inamice".

    Deci daca terenul respectiv e al altcuiva, care a castigat in instanta dreptul de proprietate prin retrocedare, daca nu exista banuieli de acte false sau alte smecherii- nu inteleg de ce ies copiii sa demonstreze. E terenul altuia, ala face ce vrea cu el in limitele legii.

    "copiii care isi apara parculetul"- parintii ar trebui sa le explice ca nu e parculetul lor. Ma intreb cum ar reactiona daca situatia ar fi fost inversa, parculetul chiar ar fi fost al lor si ar fi venit altii sa se joace si sa il tina ocupat...
    • +3 (3 voturi)    
      copii (Joi, 2 martie 2017, 19:11)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      nu aveau de unde sa stie de statutul juridic al parculetului.
      si nici parintii acestora.
      cu siguranta insa ca robert negoita stia, dar nu a facut nimic sa instiinteze populatia. panourile cu numele lui stie sa le planteze si din 10 in 10 metri prin centru, dar aici nu a fost in stare sa puna nici macar unul.
      ca sa nu mai vorbim (cum spunea cineva mai sus), ca fiind vorba de un parc si de o lege care il protejeaza, ar fi trebuit sa i se fi propus proprietarului niste variante de schimb, impreuna cu primaria generala, ca inteleg ca terenul a fost castigat de la aceasta.
  • -2 (6 voturi)    
    Nici un protest? (Joi, 2 martie 2017, 18:10)

    UpNext [utilizator]

    Nimic? Rezistenta, ceva?? Cu copii in brate???

    Intr-o tara "ca afara" ( de la Ungaria spre vest, adica), o astfel de situatie ar intampina o...rezistenta autentica si feroce din partea comunitatii zonale: proteste, petitii, sit in-uri etc. Acolo, unde lumea este cu adevarat civilizata si valorizeaza ecologia urbana, da, aici unde retrocedarea imbecila de origine PNT-CDista este "cuvantul lui Dumnezeu", nu! NU civilizatiei, NU spiritului comunitar (ca e "comunist", nu-i asa?)!!!

    Si va mai mirati (suparati) ca romanii si Romania sunt periferizate si detestate, iar ei ne doresc in afara UE, daca s-ar putea imediat!!

    Jenant si stupid!!
  • +3 (5 voturi)    
    Frumos! (Joi, 2 martie 2017, 18:20)

    ouyang [utilizator]

    Mi s-a ridicat parul pe maini cand am auzit vocile copiilor scandand demisia. Singuri, fara parinti langa. Extraordinar. Rusine bai Negoita.
  • +1 (9 voturi)    
    Rezultate alegeri (Joi, 2 martie 2017, 18:37)

    benicio [utilizator]

    Rezultate alegeri locale sector 3, iunie 2016:
    Robert Negoita (PSD) - 60.30%
    Roxana Sanda Wring (USB) - 16.99%

    Asa ca, mucles cetatenii din sector 3, joc de glezne!

    Cand se plimba prin sector si vorbea cu oamenii, ii seducea cu planurile lor marete si impartea flori doamnelor de 8 martie, ce va mai placea...
  • +5 (5 voturi)    
    negoita! (Joi, 2 martie 2017, 19:35)

    deville2010 [utilizator]

    primria putea cumpara terenul lejer
    3000 mp x250e/mp =750.00euro
    un mizilic pe langa licitatiile de zeci de milioane de euro pentru dinozauri de plastic &panselute.
    750.000 euro este o farama din spaga luata de negoita pana acum.
    negoita lasa-ne!!!
  • +1 (1 vot)    
    betonita (Vineri, 3 martie 2017, 9:22)

    popaciuca [utilizator]

    va spun de pe acum ce va fi acolo: un mare bloc fara nu loc de parcare. Asa va fi peste tot, in tot Bucurestiul se fac blocuri si bloculete cu numar de parcare sudimensionare si fara urma de spatiu verde. Este batraie de joc la adresa generatiile viitoare. sa arzi in iad Negoita!
  • 0 (0 voturi)    
    Aceeasi situatie in Anastasie Panu (Vineri, 3 martie 2017, 10:34)

    CVL [utilizator]

    Buna ziua; Singura oaza verde facuta cu banii locuitorilor sect 3 din Anastasie Panu - Emil Garleanu e in aceeasi situatie; un obiectiv care apare pe spatiul primariei sect 3 ca spatiu de joaca, utilitate publica, a fost retrocedat dupa ce ani de zile fusesera investitii in vegetatie, mobilier de joaca, alei, banci; inteleg ca cineva din Primaria sect 3 "a uitat" sa il dea catre Primaria Capitalei ca parc, si a fost considerat teren viran si retrocedat (asta ne-a spus dl Oprescu). Dl. Negoita a spus ca impreuna cu dl Oprescu vor identifica alt spatiu sa il dea "proprietarului" , dar afacerile domnului Negoita continua, si vad ca nu manifesta deloc interes pentru aceasta problema; doamna Firea insasi a spus ca preia problema, dar pana una alta parcul este ingradit, spatiile de joaca sunt inexistente. Pare a fi reteta clasica... si probabil nu doar in sectorul 3