"Bucuresti fara ei" - actiune de strangere de semnaturi pentru organizarea unui referendum de demitere a Gabrielei Firea si a primarilor de sector

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 27 februarie 2017, 1:10 Actualitate | Administratie Locala

Gabriela Firea
Foto: Agerpres
Un grup de bucuresteni strange semnaturi pentru organizarea unui referendum de demitere a Gabrielei Firea din functia de primar general al Capitalei, a primarilor de sector si a consiliilor locale.Actiunea este organizata pe site-ul oameniliberi.ro, de unde pot fi descarcate si formulare pentru strangerea de semnaturi.

"Cine? Noi, cetatenii ignorati de Guvern! Noi, <minoritatea> care lupta impotriva coruptiei! Noi cei care iesim in piata ca sa oprim o ordonanta! Noi cei care am inteles ca tavalugul nu s-a oprit, dimpotriva! alta intrebare! CE? Initiem Referendumuri pentru demiterea primarului general al capitalei, a primarilor de sector, a consiliilor locale. alta intrebare!", scriu initiatorii actiunii, pe site-ul oameniliberi.ro.

Motivele pentru care grupul de bucuresteni cere referendum pentru demiterea primarilor:

"Cetatenii au dreptul sa organizeze un singur tip de referendum, cel pentru demiterea primarului si consiliului.

Referendumul pentru incetarea mandatului primarului se organizeaza ca urmare a cererii adresate in acest sens prefectului de locuitorii comunei sau orasului, ca urmare a nesocotirii de catre acesta a intereselor generale ale colectivitatii locale sau neexercitarii atributiilor ce ii revin potrivit legii, inclusiv a celor pe care le exercita ca reprezentant al statului.

Cererea va cuprinde motivele ce au stat la baza acesteia, numele si prenumele, data si locul nasterii, seria si numarul buletinului sau ale cartii de identitate si semnatura olografa ale cetatenilor care au solicitat organizarea referendumului.

Acum nu ducem lipsa de motive. In strada oamenii au spus clar NU minciunii, NU coruptiei, DA transparentei, DA integritatii, DA reprezentanti in slujba cetatenilor nu ai grupurilor de interese.

Printr-o succesiune de Ordonante de Urgenta a fost creat cadrul jafului organizat din bani publici. Seria de OUG-uri deschisa de OUG 6, care da puteri absolute Ministerului Dezvoltarii, urmata de OUG 9 care permite ordonatorilor de credite sa nu tina cont de destinatia banilor si sa ii poata cheltui dupa bunul plac. OUG 13 trebuia sa asigure protectia in fata legii pentru aceste delapidari organizate. Pericolul OUG 6 si OUG 9 sunt in vigoare si primele actiuni nelegale sunt promovate in Consiliul General al Capitalei de catre Gabriela Firea. (detalii aici) Se doreste infiintarea a 19 Societati comerciale de catre primarie pentru a dirija aceste fonduri ce vin direct din pixul ministrului dezvoltarii, fara obligativitatea respectarii legii bugetului de stat. Mai mult se pot folosi credite de angajament, adica acele fonduri bugetare care se vor plati din bugetul anului viitor."

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

14207 vizualizari

  • -27 (35 voturi)    
    Distugeti (Luni, 27 februarie 2017, 1:35)

    lider [utilizator]

    Distrugeti tara si dupa aia plecati,lenesilor ca nu ati iesit la vot.
    • +16 (20 voturi)    
      In sfarsit o actiune legata a opozitie (Luni, 27 februarie 2017, 9:27)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui lider

      Si, mai mult, organizata bine poate fi o actiune de succes. Mai ales asocierea (care este evidenta pentru oamenii normali) P$D = hotie va fi evidentiata cu aceasta ocazie
    • +8 (10 voturi)    
      :) (Luni, 27 februarie 2017, 14:29)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui lider

      va deranjeaza democratia in actiune??...

      care este problema sefule, nu asta voiati, cum sa conduca cand are ma putine voturi luate decat numarul de semnaturi care se vor strange impotriva ei?
  • -29 (35 voturi)    
    idee (Luni, 27 februarie 2017, 1:57)

    U_swamp [utilizator]

    combinati-l cu celalalt referendum de demitere....
    • +24 (30 voturi)    
      ha ha, bingo (Luni, 27 februarie 2017, 4:07)

      EUROPA*EUROPA*EUROPA [utilizator] i-a raspuns lui U_swamp

      n-ati reusit voi sa-l demiteti pe Basescu.
      o sa reusiti cu Iohanis care l-a batut mar pe Ponta?
      nice try!

      pupila antenei3 are toate sansele sa zboare acum dupa ce s-au convins si ne-votantii care-s obiectivele reale psd-alde.
      de data asta s-ar putea sa iasa si ei la vot!
      • +4 (10 voturi)    
        + un Dosar penal pentru Abuz in Serviciu (Luni, 27 februarie 2017, 9:38)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui EUROPA*EUROPA*EUROPA

        Tentativa este Incriminata de Codul Penal, avem treaba cu aceasta duduie care are domiciliul sau resedinta in Voluntari nu in Bucuresti
  • +2 (6 voturi)    
    Lozincile nu schimba nimic. (Luni, 27 februarie 2017, 6:09)

    dekirico [utilizator]

    "... Dificultatea corectării unei situații sociale ucigătoare, nefaste pentru stat, prin orice mijloace, chiar și prin cele mai brutale, nu provine din ezitarea asupra cauzelor ei.
    Șovăiala celor ce nu iau măsurile de salvare indispensabile izvorăște din sentimentul lor foarte întemeiat ca sunt ei înșiși răspunzatori de depravarea tragică a unei clase întregi. Acest sentiment le paralizeaza orice hotărâre fermă de a acționa, ei nu știu să prevadă decât niște reforme timide și nesatisfăcătoare, chiar daca e vorba de măsuri de conservare absolut necesare."
    • 0 (0 voturi)    
      - (Marţi, 28 februarie 2017, 5:17)

      dekirico [utilizator] i-a raspuns lui dekirico

      Postarea este un citat. Pentru a nu fi acuzat de plagiat mentionez sursa.
      Hitler A. - Mein Kampf (cap.3 Considerații politice generale privind șederea mea la Viena).
      Pacat ca au fost prea putine voturi negative!
  • +6 (16 voturi)    
    intrebare (Luni, 27 februarie 2017, 6:28)

    getmyextip [utilizator]

    Am si eu o intrebare: de ce nu s-a iesit la vot in iunie 2016? Din cate imi aduc aminte prezenta a fost de 33%.

    33%!!!!!!!!!!!!!
    • +5 (11 voturi)    
      Rautacios sau nu - tu alegi :) (Luni, 27 februarie 2017, 9:16)

      GCI [utilizator] i-a raspuns lui getmyextip

      Daca ar fi sa fiu rautacios desi am participat la vot, ca reactie la semnele de excalamare in exces - as zice: pentru ca bucurestenii s-au pregatit sa iasa la vot la demiterea primarului. Au planificat asta de luni de zile "!!!!!"

      Dar incerc sa raspund mai prietenos incercand sa fac o analiza a situatiei de acum 6 luni intr-un comentariu limitat la 2000 de caractere:
      In primul rand, raspunsul pentru intrebarea ta ar trebui analizat si documentat de catre un sociolog - s-ar putea dedica un intreg articol doar pentru o analiza a societatii la un moment dat si evolutia acesteia in timp.
      In al doilea rand, candidatii pentru primaria Bucurestiului erau acestia: http://www.digi24.ro/special/dosare/alegeri-locale-2016/lista-tuturor-candidatilor-la-primaria-capitalei-si-la-primariile-de-sector-514644

      Sunt cativa (cred ca peste 50), eu as fi mai degraba curios sa aflu raspunsul la intrebarea: unde se pot gasi informatii obiective despre fiecare in parte?

      In preajma alegerilor m-am decis catre USB, un partid tanar condus in stilul unui ONG (din care, de altfel si provine) de catre candidatul principal. De ce? Era cel mai bun din toate propunerile, impreuna cu echipa sa. I-am cautat pe internet, m-am documentat si pareau curati. Problema lor a fost faptul ca abia se lansasera, si-au schimbat sigla in mijlocul alegerilor la presiunile celorlalti candidati, erau putin dezorganizati - din punctul meu de vedere un pic utopici si naivi, in niciun caz politicieni, un fel de tehnocrati cu intentii bune in mijlocul padurii inconjurati de lupi flamanzi.

      Celalate propuneri erau:
      - relativ decente din partea independentilor, dar fara echipa, consilierii ar fi fost numiti tot din partea partidelor corupte
      - cel putin ciudate - din partea unor formatiuni parazit (PDS, PND etc) cu propuneri fara nicio treaba cu primaria
      - nesimtite de-a dreptul cu condamnati penal din partea celor cu care "ne-am obisnuit"

      Societatea are nevoie de formatiuni politice noi, capabile sa lupte cu cele vechi
    • +2 (6 voturi)    
      Pai . . . . (Luni, 27 februarie 2017, 9:21)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui getmyextip

      . . . . unora dintre romani le e lene si sa isi stearga fundul dupa buda si dumneata vrei sa si-l miste pana la sectia de vot? Fii omule serios! Atata oboseala!
    • +6 (12 voturi)    
      sa aleaga intre Perdoiu si mai cine ? (Luni, 27 februarie 2017, 9:53)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui getmyextip

      cei care au iesit la vot au votat USR (nu ca era o alternativa solida, dar au votat inpotriva Ciumei Roshii de voluntary), Perdoiu a batut palma cu P$D sa iasa Petrache la Ilfov si Firutza la Bucuresti, zarurile erau aruncate !

      E buna Initiativa cu Suspendarea si TREBUIE continuata ci su plangeri penale pentru TENTATIVA !
    • -7 (9 voturi)    
      simplu (Luni, 27 februarie 2017, 10:54)

      U_swamp [utilizator] i-a raspuns lui getmyextip

      nu s-a facut mobilizare pa feisbuc
    • +6 (6 voturi)    
      haide sa-ti desenam, poate vei intelege. (Luni, 27 februarie 2017, 14:32)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui getmyextip

      daca cei care au iesit la vot si au votat pe altcineva decat firea ar strange semnaturi, o pot demite fara niciun fel de probleme. chiar si cu acea prezenta. sa nu-ti imaginezi ca vor strange semnaturi aia care nu se obosesc sa iasa din casa la alegeri.

      vina pentru aceasta situatie dubioasa o are politicul care a modificat legea electorala astfel incat primarii sa fie alesi dintr-un singur tur, facand posibila aceasta aberatie.

      dar asta nu inseamna ca cetatenii sunt fortati sa accepte situatia.
  • -2 (10 voturi)    
    cine (Luni, 27 februarie 2017, 9:32)

    dottore-plagiatore [utilizator]

    Cine naiba v-a pus s-o votati pe Firea? Un alt rezultat care ne arata inca odata ca Bucurestiul este condus de securisti si de neamurile lor. Faptul ca ati votat-o pe Firea si pe inca sase primari de sector PSD (printre care Negoita-betonita) dovesdeste ca nu doriti sa se schimbe nimic.
  • -1 (5 voturi)    
    Nu sunt de acord (Luni, 27 februarie 2017, 17:28)

    BatieMihai [anonim]

    Neata,
    nu am votat cu PSD, dar ce vreti voi sa faceti acum nu are nici o legatura cu democratia sau statul de drept. Ce au facut idiotii aia din guvern nu are nici o legatura cu prmarii din Bucuresti. Aia merita sa zboare si pe urma investigati si la mititica.

    La alegeri unde erai cand a trebuit sa votati sau sa faceti capanie?!!?
    • 0 (0 voturi)    
      nu are legatura directa (Marţi, 28 februarie 2017, 15:52)

      DSS [utilizator] i-a raspuns lui BatieMihai

      cu ce a facut guvernul, are legatura cu ce face si ce nu face coana Firea in Bucuresti. Tu probabil nu esti locuitor al orasului
  • -1 (1 vot)    
    Hosting langa Sorin Oprescu... (Luni, 27 februarie 2017, 19:40)

    LoredanaNiculae1 [anonim]

    Ce dragut! :) Si totusi, baietii acestia (fara bani) (si care au nemultumiri cu privire la administratia actuala) ... s-au gandit ca da bine sa ceara hosting chiar de la firma care face gazduire si pentru siteul www.sorinoprescu.ro? :) :) :) Helau? :)
  • 0 (0 voturi)    
    Cine (Luni, 27 februarie 2017, 22:55)

    A310 [utilizator]

    Sunteti dvs. cu nume si prenume , cine sunteti cu adevarat , va intreb deorece si eu as dori sa ader la aceasta petitie dar as dori sa o fac in cunostiinta de cauza .
  • +2 (2 voturi)    
    pe cine punem in loc (Marţi, 28 februarie 2017, 9:57)

    of of [utilizator]

    Bucurestiul arata mizerabil, parca niciodata n-a fost mai murdar. Fie si numai pentru asta merita demisi.

    Dar pe cine punem in loc? L-a intrebat cineva si pe Nicusor Dan daca vrea sa mai candideze? Il va sustine toata opozitia (si PNL, si PMP)?