Societatea Ornitologica Romana: Cetateanul care a venit cu o cucuvea vie la protestul de la Cotroceni risca amenda sau chiar pedeapsa cu inchisoare

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 7 februarie 2017, 10:30 Actualitate | Administratie Locala

Cu cucuveaua la Cotroceni
Foto: Captura stirileprotv.ro
Societatea Ornitologica Romana a sesizat Garda de Mediu in cazul cetateanului care a venit luni seara, la protestul de la Palatul Cotroceni, cu o cucuvea vie. Ornitologii spun ca detinerea de pasari salbatice si chinuirea lor este ilegala si se sanctioneaza cu amenda sau chiar cu inchisoare de la 3 luni la un an.


"Societatea Ornitologica Romana dezaproba vehement folosirea unei cucuvele (Athene noctua) vii pe post de recuzita de protest, indiferent de ideile sustinute. Un animal salbatic nu trebuie chinuit sub nicio forma, de aceea am instiintat Garda de Mediu pentru a verifica incalcarea prevederilor OUG 57/2007. Constituie infractiune si se sanctioneaza cu inchisoare de la 3 luni la un an sau cu amenda vanzarea, detinerea si/sau transportul in scopul vanzarii si oferirii spre vanzare a pasarilor salbatice", a postat pe pagina de Facebook Societatea Ornitologica Romana.


"Cucuveau reprezinta DNA-ul, pe sefa DNA. E Codruta Kovesi", a declarat barbatul care a adus cucuveaua la protest, pentru StirileProTV.

Circa 4.000 de oameni, la momentul de varf al mitingului, s-au adunat luni seara la Palatul Cotroceni pentru a protesta impotriva presedintelui Klaus Iohannis, caruia i-au cerut demisia.


Citeste mai multe despre   























[P] 1000 inseamna mai mult decat un numar

Angajatii sunt resursa cea mai importanta in orice companie, iar in cazul unui business de servicii, succesul se bazeaza pe resurse umane competente si implicate, care aduc plus valoare in relatia cu clientii. Societe Generale European Business Services, centrul care ofera servicii profesionale cu valoare adaugata in domenii precum finante, achizitii, resurse umane, KYC (Know Your Customers) si servicii de IT pentru grupul Societe Generale, a ajuns la pragul de 1000 de angajati in doar 6 ani de la infiintare.

18349 vizualizari

  • +35 (47 voturi)    
    ireal (Marţi, 7 februarie 2017, 10:38)

    dum_i [utilizator]

    Mi s-a parut de ieri ireal sa aduci si sa chinui un biet animalutz, pentru ca tu esti suficient de bolnav psihic sa crezi tot ce spune Ghita-TV.

    Omul ala trebuie pedepsit conform legii, iar cucuveaua readusa in mediul ei natural.

    Rog HN sa urmareasca subiectul. Multumesc.
    • +2 (6 voturi)    
      Dar Protectia Animalelor de ce nu protejeaza (Marţi, 7 februarie 2017, 12:16)

      Phil Austin [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      parlamentul si guvernul?
  • +28 (36 voturi)    
    Sarmana pasare si idiotul agresiv (Marţi, 7 februarie 2017, 10:38)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Tipul clasic al activistului de partid arivist, semidoct si agresiv.
    Avem imaginea infractiunii va rog asociatia (sa aratam ca protejam cu adevarat pasarile salbatice !) plangere penala, politia identificare rapida, dosar in instanta ! Sa aratam respectul adevarat pentru oameni si fiinte vii!
    • -24 (36 voturi)    
      Aha (Marţi, 7 februarie 2017, 10:58)

      un_oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      Cei care si-au adus copiii minori la proteste au procedat legal, nu?

      Haideti cu cenzura, tovarasi hotnewisti. Macar daca ati avea eleganta de a mentiona ca un comentariu a fost sters pentru ca nu respecta bla bla bla.
      In schimb, nacht und nebel, vorba comunistilor postbelici. :))
      PS. Apropo de eleganta, daca vezi prin aeroporturile lumii vreo paparuda blonda spalacita, cu haine care n-au nimic de-a face cu clima si ambientul, in 99% din cazuri are pasaport romanesc. Norocul nostru e ca mai multe state au pasapoartele de acceasi culoare ca ale noastre asa ca nu bate la ochi. :)))))
      • +17 (19 voturi)    
        Imi pare rau. (Marţi, 7 februarie 2017, 11:12)

        AdrianRO [utilizator] i-a raspuns lui un_oarecare

        Dar nu toti au animale salbatice pe post de copii, ca tine.
      • +12 (12 voturi)    
        Protestele-in primul rand pentru viitorul copiilor (Marţi, 7 februarie 2017, 11:14)

        ciprian_ [utilizator] i-a raspuns lui un_oarecare

        Ideea ca poti sa te indatorezi pentru multi ani si sa cheltui ca primar sau director de spital sau orice institutie de stat nu doar in destinatia si limita bugetului ci in orice scop, cat si cum vrei lasand primaria, scoala sau spitalul dator pe zeci de ani loveste in primul rand in copii.

        In al doilea rand hai sa mai respectam si legea (nu sa o modificam dupa bunul plac al unui individ si contrar intereselor tuturor ca asta ar fi dictatura). Daca individul a gresit, sa plateasca. Daca nu - atunci sa il lase in pace.
      • +15 (17 voturi)    
        Da au procedat legal (Marţi, 7 februarie 2017, 11:14)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui un_oarecare

        Sunt parintii lor si le-au dat o adevarata lectie de responsabilizare civica. Acesti copii, maine, nu vor sat cu mana intinsa dupa ajutoare ci vor cere in starda drepturile lor. Dupa cum vezi chiar un comentariu inept ca al tau nu a fost sters. Cat despre citatele din nazisti atribuite comunistilor postbelici nivelul de "cultura e clar".
    • -11 (17 voturi)    
      Cucuveaua Roz (Marţi, 7 februarie 2017, 11:05)

      Bocai [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      Ce s-a aratat in material ,respectiv act normativ se refera la vanzare sau intentia de vanzare lucru ce nu s-a sesizat in reportaj.Omul a venit ca la expozitie. Cand doamnele bine se plimba cu cateii pe strada, care fac si mizerie nimeni ""nu se sesizeaza"" ca este "sic". A venit si omul cu cucuveaua.Demonstratie spontana.
      • +4 (6 voturi)    
        Nici macar nu ai citit legea si minti (Marţi, 7 februarie 2017, 12:58)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Bocai

        cu nerusinarea tipica unui psd-ist. Legea (OG mai exact) se refera la protectia faunei si florei salbatice si a ariilor protejate. Nicaieri nu se face referire la comertul cu animale ci doar la interdictii de vanare, capturare a acestor specii si la protejarea arealelor naturale.
  • +9 (11 voturi)    
    . (Marţi, 7 februarie 2017, 10:46)

    Evq [utilizator]

    Zici că oamenii ăștia țin neapărat să stârnească antipatie.
  • +18 (18 voturi)    
    Șvaighofăr (Marţi, 7 februarie 2017, 10:48)

    Tescovin [utilizator]

    Dacă mai avea cineva vreo iluzie că pancartele care-l asociau pe Iohanis cu măcelarii de la Șvaighofăr erau izvorâte dintr-o sinceră preocupare față de natura patriei, iată și contra-argumentul.
  • +13 (15 voturi)    
    Sunt și proști. (Marţi, 7 februarie 2017, 10:54)

    asavreau [utilizator]

    Cucuveaua la Cotroceni este simbolul lui Iliescu.Gestul este a unuia care vrea să fie crezut deștept plagiind pe alții,dar nepricepând ideile,le aplică anapoda.Din ce fac susținătorii lui Grindeanu dezvăluie intențiile morbide,odioase de sub niște fețe inocente.
    • +1 (3 voturi)    
      Nu sunt doar prosti ci si plagiatori. (Marţi, 7 februarie 2017, 16:10)

      Klaus_Voievod [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Pesedistii si-au facut o specialitate din a maimutari tot ce se spune in mediul opozitiei. Daca urmaresti mesajele PSD sunt in totalitate o rastalmacire a ideilor preluate din societatea civila pe care le videaza de sens si le livreaza ca bullshit, vorba lui Dracnea. PSD-ul nu are idei, vrea doar puterea ca sa poata fura.
  • +16 (16 voturi)    
    Nu stiu cum sa va spun... (Marţi, 7 februarie 2017, 10:57)

    aladdin [utilizator]

    Dar chiar e simpatica pasarea aia...
    • +3 (3 voturi)    
      Distruge dăunătorii. (Marţi, 7 februarie 2017, 13:14)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      Din prostie au manifestat împotriva hoților,împotriva PSD.
  • +9 (9 voturi)    
    Clasic (Marţi, 7 februarie 2017, 11:02)

    gc007 [utilizator]

    Nici protestatarii pentru sustinerea guvernului nu respecta ordonantele guvernului (OUG 57/2007).

    In alta ordine de idei: se pare ca toate sunt facute la urgenta, prin ordonante, sa nu cumva sa fie acuzati de abuz de competenta proactiva.
  • +3 (5 voturi)    
    M-am uitat eu.... (Marţi, 7 februarie 2017, 11:03)

    bubaru [utilizator]

    ...... era de sex masculin si nu era mov. Legea iti da voie. Eu ma gandesc sa vin cu un vultur (baiat de baiat), pe care l-am botezat Traian. Am voie? Cand sta in mana mea sta ca lovit de dna.
    Daca il identificati pe omul ala cu cucuveaua, sa-i faceti si lui ce-i facea cucuvelei. // Am vazut eu!
  • -8 (16 voturi)    
    bine ca nu era macovea..... (Marţi, 7 februarie 2017, 11:06)

    Toni_Romania [utilizator]

    ----
  • -7 (9 voturi)    
    Dedicatie speciala (Marţi, 7 februarie 2017, 11:41)

    AntiMafie [utilizator]

    Dar miile de copii târâți la proteste cu pamperși de gât nu au suferit?

    Șase sași în șase case,
    A rămas doar unul,
    I se spune Johannis
    Și face pe nebunul~~~
    • +8 (8 voturi)    
      Tu nu suferi (Marţi, 7 februarie 2017, 12:47)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui AntiMafie

      De atata prostie ?
  • +2 (2 voturi)    
    Il cunosc (Marţi, 7 februarie 2017, 16:45)

    IonutStoian4 [anonim]

    Il cunosc pe acest tip, este din PSD 1 Decembrie(Ilfov), si nu are intentii prea bune, sustine partidul asta de nebuni in orice conditii, si aceasta stire nu ma mira deloc. Face parte dintr-o familie de dubiosi, sa nu mai zic de faptul ca nici macar nu este roman, e de-aceeasi nationalitate cu tatal Iliescu.
  • +1 (3 voturi)    
    Ireal (Marţi, 7 februarie 2017, 18:54)

    DanielKiss [anonim]

    Ireal mi se pare cum au sarit imediat cei de la societatea sus amintita si ce stire de presa! Asta nu inseamna ca sunt de acord sa fie chinuite animale. Dar ce prompti au fost...ca si la mitingul spontan (ne)-organizat din piata Victoriei.

    Dar cei de la protectia copilului si a animalelor de ce nu se sesizeaza pentru copii tinuti cu orele in frig si la fel si cainii (macar oamenii sunt imbracati). A adunat oare cineva si a dat la gunoi reziduurile (ca sa nu spun altceva) lasate de caini?
  • +1 (3 voturi)    
    cu Linne la protest (Miercuri, 8 februarie 2017, 10:16)

    U_swamp [utilizator]

    Cu cateii e voie, domnule „zoolog”? Cu copiii, cumva? Cu ultrasii? Cu IT-isti?
  • 0 (2 voturi)    
    Dubla măsură ! (Miercuri, 8 februarie 2017, 11:28)

    VasileIsache1 [anonim]

    Bine că nu s-a mai sesizat nimeni pentru copiii sau câinii aduși pe maidan !