Gabriela Firea: Calatorii RATB vor beneficia de internet wireless gratuit in autobuze, tramvaie si troleibuze

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 30 ianuarie 2017, 15:27 Actualitate | Administratie Locala


Gabriela Firea
Foto: Agerpres
Calatorii RATB vor beneficia de internet wireless gratuit in mijloacele de transport in comun ale regiei, a anuntat luni, primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, la inceputul sedintei de Consiliu General. Un proiect in acest sens a fost pus pe ordinea de zi a sedintei, a mai declarat edilul.

In plus, primarul general a declarat ca RATB va lansa o aplicatie prin care utilizatorii vor putea sa afle cat mai mai au de asteptat in statie pana vine autobuzul/tramvaiul/troleibuzul si traseul mijloacelor de transport in comun.

Doua proiecte in acest sens au fost aprobate luni de consilierii generali.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10056 vizualizari

  • +21 (21 voturi)    
    E ceva cu achizitiile? (Luni, 30 ianuarie 2017, 15:35)

    benicio [utilizator]

    De ce nu cheltuie bani pentru achizitia de mijloace de transport? Pentru intretinerea lor, ca arata ca naiba, sunt slinoase de-a dreptul. Pe mai multi angajati la control. Pe un sistem informatic care sa regleze traficul, sa nu mai vina doua masini cu acelasi numar una dupa alta, dupa care jumatate de ora pauza. Sunt multe...
    • +9 (9 voturi)    
      pai, (Luni, 30 ianuarie 2017, 19:51)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      daca tot sta lumea in mijlocul de transport cu orele, macar sa o puna de-un solitaire in retea.
      pe bune, chelului tichie de margaritar ii trebuia?
      inca o cheltuiala aiurea din banii nostri?
      multumim inca o data absenteistilor si lui dragnea pentru actualul primar general.
  • +10 (16 voturi)    
    doar wifi? (Luni, 30 ianuarie 2017, 15:35)

    mihai.mihaita [utilizator]

    pai duduie, in campanie ai promis si calatorii gratuite... normal ca numai pensionarii au crezut insa, daca dai wifi cred ca te speli de pacate cu tinerii...

    Asta se intampla in nordul Spaniei din 2001... Free Wi-Fi!
    • +3 (3 voturi)    
      ?! (Marţi, 31 ianuarie 2017, 8:23)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui mihai.mihaita

      Wi-Fi in 2001?..si pt toata lumea?!(adica neexperimental)...mai las-o moarta! Spaniolii abia isi bagau fibra optica in 2001!
    • 0 (0 voturi)    
      Nokia 3350 (Marţi, 31 ianuarie 2017, 15:38)

      silmix [utilizator] i-a raspuns lui mihai.mihaita

      Tu vrei sa spui ca atunci cand abia se lansa Nokia 3350 Spania avea free wifi in autobuze?
  • +33 (33 voturi)    
    In sfarsit, ţaţa ne-a lămurit! (Luni, 30 ianuarie 2017, 15:39)

    tropotaru [utilizator]

    Banda unica promisa la alegeri pentru autobuzele RATB este în 40MHz.
  • +20 (20 voturi)    
    Super (Luni, 30 ianuarie 2017, 15:42)

    The_Dude [utilizator]

    Pe cand aer conditionat vara, caldura iarna, siguranta, respectarea orarului, numar suficient de mijloace de transport, curatenie?... mai sunt, dar acum ca vom avea free wi-fi (oare cine a castigat contractul) vom putea comunica mai usor pe FB cu matale.
    • +5 (5 voturi)    
      ei na, (Luni, 30 ianuarie 2017, 19:55)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui The_Dude

      normal ca guita srl e castigatorul unei licitatii inexistente dar netrucata.
      o sa aiba facilitatea ca de cate ori o sa apara in retea cuvinte dulci ca "fierea', sau "primarizda srl" sau ceva asemanator, sa cada tot wi-fi-ul gratuit, inclusiv "sistemul inteligent de semaforizare' (la care parca tot guita srl e implicat).
  • +15 (15 voturi)    
    Vedeti? (Luni, 30 ianuarie 2017, 15:42)

    Martinezu [utilizator]

    Cum se imbunatatesc conditiile de transport in Bucuresti sub administratia PSD?
    Mai trebuie adaugat ca si calatorii de pe langa mijloacele de transport in care nu mai incap vor beneficia de retea de date mobile de la operatorii aferenti.
    In plus, aplicatia, pe langa faptul ca iti spune timpul pe care il vei pierde in statie, iti va afisa si urmarile intirzierii tale si trasul de urmat pe jos , ca alternativa.
  • +27 (27 voturi)    
    Mai bine sa puna WiFi in statii.. (Luni, 30 ianuarie 2017, 15:43)

    PixelTrust [utilizator]

    .. ca acolo stai cel mai mult. In autobuz.. nu ai loc sa-ti scoti telefonul.
    • +13 (13 voturi)    
      Lasă că ți-l scot hoții. (Luni, 30 ianuarie 2017, 17:00)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui PixelTrust

      Mai eliberează Iordache câți-va așa că numărul hoților va crește.Telefoane să fie,portofele și bijuterii.Să nu moară hoții lui Iordache de foame.
  • +22 (22 voturi)    
    ... (Luni, 30 ianuarie 2017, 15:44)

    dragonfly [utilizator]

    exact de asta aveau neoie toti cocalarii si tiganii care nu platesc bilet, de net moca, doar ca sa mai zaboveasca putin prin autobuze ca sa stea pe facebook si whatsapp sa dea like-uri la bagaboante si pitipoance!! in loc sa faca ceva util arunca cu praf in ochi la prosti! zapada si acum e pe trotuare si pe strazi, pe aia cand o ridica?
  • +13 (13 voturi)    
    mdea (Luni, 30 ianuarie 2017, 15:45)

    costinescu [utilizator]

    sau ´tara arde si proasta se piaptana´
  • +15 (15 voturi)    
    Tichie de margaritar (Luni, 30 ianuarie 2017, 15:45)

    Pindona [utilizator]

    Exact de wireless duceam lipsa in tramvaie si autobuze, in condit8iile in care majoritatea abonamentelor si cartelelor pre pay au resurse de internet suficiente la preturi acceptabile, o gramada de oameni sunt cu telefonul in mana si naqvigheaza in mij de transport in comun.
    Ca sunt geamuri, bari de sustinere , scaune jegoase , nespalate de ani de zile, ca pute in tramvaie , toate astea nu le vede madam Firea , macar de le-ar vopsi putin pe dinafara si le-ar curata pe dinauntru, pana o sa curga spagile pentru cele noi, ca altfel nu se vede nimic de cand e primarita, doar gura de ea, mahala...............
    • +10 (10 voturi)    
      Nu circulă cu ele. (Luni, 30 ianuarie 2017, 17:03)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Pindona

      Așa că lui Firea nu-i pute.
  • +16 (16 voturi)    
    Oh! Ce bine!... (Luni, 30 ianuarie 2017, 15:47)

    Uhm [utilizator]

    Dar munca adevarata cand doriti sa prestati doamna primar? Caci nu pt idei crete v-au pus bucurestenii acolo...Sau aceasta este pilula saptamanii?
  • +10 (10 voturi)    
    cu wirlessul am inteles, (Luni, 30 ianuarie 2017, 15:49)

    mos ion roata [utilizator]

    dar de ce era nevoie de poza?
  • +11 (11 voturi)    
    conform versurilor... (Luni, 30 ianuarie 2017, 15:49)

    eklipse [utilizator]

    tara ardee... babele stau pe wifi in tramvai!!!
  • +13 (13 voturi)    
    nu asta ne trebuie! (Luni, 30 ianuarie 2017, 15:52)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Ne trebuie autobuze, troleibuze si tramvaie noi incalzite iarna, si cu aer conditionat care sa mearga vara. Sigur si wireless, dar..
  • +12 (12 voturi)    
    Dar (Luni, 30 ianuarie 2017, 15:53)

    SilaDe Antrei1 [anonim]

    poate doamna primar firea va pune la dispozitia calatorilor si mijloace de transport suficiente pentru ca deocamdata sint ore la care sint arhipline iar accesul la statiile de metrou se restrictioneaza uneori.
  • +14 (14 voturi)    
    Mai bine le spalati pe interior, ca e mai murdar (Luni, 30 ianuarie 2017, 15:54)

    pedepsitorul [utilizator]

    Mai bine le spalati pe interior, ca e mai murdar autobuzul decat pe scaunde decat trotuarul de afara!

    Sa nu mai amintim ca OPC v-a dat anul trecut amenda pe aceasta tema!

    Mai mult, autobuzele nu fac fata volumului de calatori la care adaugam si sistemul de gestionare al traficului unde angajatii luau salariu dar nu aveau conexiune sa supravegheze situatia din Bucuresti!

    Sigur pentru internet se vor lua comisioane grase iar calatorii vor plati pentru incompetenta autoritatilor!
  • +13 (13 voturi)    
    :)) (Luni, 30 ianuarie 2017, 15:55)

    rakkone [utilizator]

    Perfect. Acum mai lipseste sa vina autobuzele in statie mai devreme de jumatate de ora, sa fie incalzite iarna si racorite vara, sa nu stai inghesuit si sa nu ti se fure din buzunare, sa aiba banda speciala ca sa nu dureze 2 ore traversarea orasului, sa nu fie niste rable jegoase si 80% din ele sa nu fie expirate fizic si sa nu mai puna viata calatorilor in pericol.
    Dar e bine ca am inceput cu internetul, am rezolvat cea mai ardenta problema a lor, lipsa conexiunii de internet.
  • +14 (14 voturi)    
    Răsu plânsu (Luni, 30 ianuarie 2017, 15:56)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Probleme serioase nu are această slugă de securist? Un transport de tot kkt-ul, dar cu wireless!
  • +10 (10 voturi)    
    Parca era vorba (Luni, 30 ianuarie 2017, 15:56)

    Kecske [utilizator]

    de gratuitate la transport, nu de gratuitate la vorbit pe telefoane. Una zicem, alta facem. Seriosi astia de la psd. Te poti baza pe ei sa ramii cu buzele unflate.
  • +11 (11 voturi)    
    sigur (Luni, 30 ianuarie 2017, 16:02)

    tirolez [utilizator]

    Cu siguranta cei care stau intr-un picior pe scara tramvaiului abia asteaptau acest anunt.
    Mai bine s-ar ocupa sa vina la timp si sa se poata urca lumea in el.
  • +12 (12 voturi)    
    asta lipseaaa (Luni, 30 ianuarie 2017, 16:04)

    spiridusa [utilizator]

    avem o flota uriasa de tramvaie, autobuzuri de cea mai inalta tehnologie, dar nu aveam internet wireless la ele. Pai buei cotoharlooo ai mers vreodata cu tramvaiul prin Ferentari sa zicem? si ma refer un tramvai din ala vechi, sa vezi cum ingheata oamenii ca pinguinii. sau vara in ele sa vezi cum te asfixiezi, neformatato! mai bine ai investi banii in a achizitiona mai multe garnituri de tramvai, trolee, in a crea benzi unice pentru mijloacele de transport in comun.
  • +14 (14 voturi)    
    Saunele din dotare, raman nu-i asa? (Luni, 30 ianuarie 2017, 16:07)

    neagoe [utilizator]

    Bașca, șuții!
  • +13 (13 voturi)    
    Facebook pentru proteste! (Luni, 30 ianuarie 2017, 16:08)

    neagoe [utilizator]

    Excelent. Ne vom mobiliza mai usor pe Facebook sa iesim la proteste.

    :-)))
  • +12 (14 voturi)    
    si transport civilizat (Luni, 30 ianuarie 2017, 16:10)

    Hans Metter [utilizator]

    de la cine cerem ? de la orange si vodafone ? Daca nu imi ajunge netul pot cere operatorul de telefonie mobila... Tu, fa doamna (asa inteleg ca se vb in PSD) trebuie sa ne ajuti mai intai cu alte aspecte ale transportului in comun... de ex, ce ar fi daca ar veni autobuzele dupa un program prestabilit, sa aiba caldura iarna si aer conditionat vara si un pic de curatenie. Ce ar fi sa stim si noi, prostii, cam cat face autobuzul din punctul x pana in punctul y, si acest timp sa se respecte indiferent daca e luni sau duminica ?!
  • +12 (12 voturi)    
    Exact asta le lipsea calatorilor (Luni, 30 ianuarie 2017, 16:30)

    banel [utilizator]

    Acum nu vor mai avea de ce sa se planga de timpii uriasi pana la destinatie, aglomeratie, hoti de buzunare etc. Daca au wifi nu le mai trebuie nimic altceva.

    Discutand la modul serios, cand la cativa euro pe luna ai multi GB trafic in 3g/4g, vad acest beneficiu doar pentru turistii straini (carora in general le-as recomanda sa nu mearga cu RATB-ul)
  • +12 (12 voturi)    
    sunt sigur (Luni, 30 ianuarie 2017, 16:32)

    rochiri [utilizator]

    ..ca asta va rezolva problema asteptari in statie.....
    mizieria din tramvaie , trolebuze...etc....
    Frate...astia sunt dusi cu capul...
  • +7 (7 voturi)    
    Aiurea (Luni, 30 ianuarie 2017, 16:39)

    ber [utilizator]

    Astia-s dusi cu sorcova! Oprescu a pus pagode in parc in loc sa imbunatateasca structura urbana. Gabriela inchide scolile si circul, iar mai nou pune wireless in autobuze in loc sa cumpere autobuze si sa imbunatateasca structura rutiera.
  • +5 (5 voturi)    
    Decat INTERNET WiFi gratis... (Luni, 30 ianuarie 2017, 17:07)

    Olyx [utilizator]

    mai bine le-ati spala si curata pentru ca sunt ULTRAJEGOASE ! Si le-ai repara sistemul de avertizare din interior care nu mai tine minte data, statiile...Oamenii au Internet si fara sa le dea RATB-ul gratis, mai bine ati economisi banii si ati face altceva mai bun cu ei...Daca nu cumva ati si antamat firma careia sa ii dati "purcoiul" de bani sa va puna WiFi-ul pe tramvaie si troleibuze...!!!
  • +5 (5 voturi)    
    corocococo (Luni, 30 ianuarie 2017, 17:52)

    Gaby51 [utilizator]

    Era o ciocanitoare care, cand si cand, aveai sau nu chef, iesea la vedere...
  • +5 (5 voturi)    
    "Tara arde ... (Luni, 30 ianuarie 2017, 18:13)

    Diletant [utilizator]

    ... si baba se piaptana!"
  • +7 (7 voturi)    
    Cat costa Dna Firea? (Luni, 30 ianuarie 2017, 18:15)

    DrStrange [utilizator]

    Cat costa si cine ia contractul? Se face licitatie?
  • +3 (3 voturi)    
    civilizatie RATB (Luni, 30 ianuarie 2017, 22:32)

    xox [utilizator]

    Cand vom avea si noi un transport civilizat public, zi de zi transportul public este un cosmar , a se verifica conditiile inumane cu care se circula pe linia 41 (interval 7-9) respectiv 17-20 , supra aglomeriatia atat in tramvai cat si pe peron.

    WI-FI-ul este tichia de margaritar ce ne lipsea, lucrati cu adevarat nu PR si artificii!!!
  • +3 (3 voturi)    
    aplicatia (Luni, 30 ianuarie 2017, 22:36)

    xox [utilizator]

    Cand lansati aplicatia care ne permite sa circulam civilizat si nu ca animalee in mijloacele de transport in comun?
  • +3 (3 voturi)    
    exceptand... (Marţi, 31 ianuarie 2017, 10:06)

    liviu_ [utilizator]

    faptul ca sunt multe alte problemele mult mai importante decat wireless (mai ales acu cand netu e practic gratuit)...

    dar asta cu cate miliarde o face si in cate zeci de ani?!
  • +2 (2 voturi)    
    De mijloace de transport vor dispune calatorii ? (Marţi, 31 ianuarie 2017, 11:34)

    deval [utilizator]

    Sau vor "consuma"internet in depourile si hangarele RATB ?!
    Pot mijloacele de transport sa circule dupa un program afisat , candva?!
    Daca vin la distante de o ora, sa fie trecut asta in program si sa se respecte in toata comuna bucuresti , bre tanti -daca intelegi ce vreau sa spun..
  • +1 (1 vot)    
    Comment sters de user (Marţi, 31 ianuarie 2017, 11:51)

    Crioan [anonim]