Primaria Capitalei va plati circa 6 milioane de lei pentru statuia printului Rainier III de Monaco

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Joi, 12 ianuarie 2017, 16:06 Actualitate | Administratie Locala

Caragialiana
Foto: USER UPLOADED
Primaria Capitalei prin Administratia Monumentelor si Patrimoniului Turistic (AMPT) va plati circa 6 milioane de lei pentru realizarea statuii printului Rainier III de Monaco, potrivit informatiilor publicate recent pe site-ul de licitatii publice. Statuia va fi realizata de sculptorul Ionel Stoicescu si ar urma sa fie amplasata in Parcul Circului Globus Bucuresti. In plus, municipalitatea va plati jumatate de milion de lei sculptorului Ioan Bolborea pentru remodelare artistica a platformei suport si reconditionarea Ansamblului statuar Caragialiana. Municipalitatea a platit in 2010, 5,5 milioane lei pentru realizarea ansamblului, aceluiasi sculptor.


Contractul pentru "Efectuarea, finalizarea si amplasarea ansamblului monumental Rainier III de Monaco" a fost atribuit de AMPT  pe 24.07.2014, insa anuntul de atribuire a fost postat pe site-ul de achizitii publice abia la inceputul acestui an.

Contractul a fost atribuit prin negociere, fiind primita o singura oferta.


"AMPT intentioneaza sa amplaseze in Parcul Circului Globus Bucuresti un monument dedicat Printului Rainier III de Monaco. Ansamblul monumental este compus din statuia din bronz a printului Rainier III si sapte elemente statuare figurative din bronz montate pe o platforma soclu din piatra naturala. Elementele statuare figurative reprezinta numere de circ executate la dimensiunea naturala", se mai arata in anuntul publicat pe site-ul de licitatii publice.

Hotararea de Guvern nr. 649 din 22 iunie 2011 s-au alocat 300.000 lei pentru monument.

La finalul anului 2001, AMPT a mai atribuit un contract de 700.000 lei sculptorului Ionel Stoicescu pentru "REALIZARE STATUIE DIN BRONZ DEDICATA PRINTULUI RAINIER AL III LEA DE MONACO".


Printul Rainier al III-lea de Monaco (31 mai 1923 - 6 aprilie 2005) a condus timp de peste 55 de ani Principatul de Monaco, fapt considerat un record de longevitate printre monarhiile europene. El a fost fiul printesei Charlotte de Monaco si tatal printului Albert al II-lea de Monaco. In 1956, Rainier s-a casatorit cu actrita americana castigatoare a unui premiu Oscar Grace Kelly.

Autorul statuii, Ionel Stoicescu, a mai realizat Monumentului Fondatorilor Uniunii Europene din Bucuresti.


Primaria Capitalei, prin Administratia Monumentelor si Patrimoniului Turistic, va plati sculptorului Florin Codre circa 2,2 milioane de lei pentru realizarea si montarea unei statui a lui Vlad Tepes, potrivit informatiilor de pe site-ul de licitatii publice. Primaria Capitalei va mai plati 2,2 milioane lei si sculptorului Ioan Bolborea pentru realizarea si montarea unei lucrari de arta plastica intitulata "Sfantul Martir Constantin Brancoveanu".

Ambele contracte au fost atribuite atribuite pe 29 noiembrie 2016 prin negociere. Pe site-ul institutiei nu se afla informatii despre locul unde vor fi amplasate cele doua statui si nici de ce este nevoie de ele, desi suma alocata este una impresionanta.

Cati bani da Primaria Capitalei pe statui

In 2016, Primaria Capitalei, prin Administratia Monumentelor si Patrimoniului Turistic, vrea sa dea in  circa 7,2 milioane lei pe statui. Astfel, s-au alocat 1,8 milioane lei pentru amplasarea monumentului Aripi  la Piata Presei Libere, 540.000 lei pentru decorarea Pasajului Latin, 351.000 lei pentru monument "Avram Iancu", 360.000 lei  - bust Hortensia Papadat Bengescu, 160.000 lei - altorelief bronz Corneliu Coposu, 2,1 milioane lei  - ansamblu monumental Rainier al III-lea si 1,5 milioane lei pentru realizare monument din bronz - Regenesis.

In 2015, in total Primaria Capitalei, prin Administratia Monumentelor si Patrimoniului Turistic, a cheltuit circa 10 milioane de lei pentru realizarea si amplasarea mai multor sculpturi in Capitala.


Monumentului "Aripi" din Piata Presei Libere, realizat in memoria luptatorilor din rezistenta anticomunista 1945 -1989 din Romania si din Basarabia si inaugurat in acest an, a fost cel mai scump realizat de municipalitate in ultimii ani.  

Monumentul este amplasat pe locul fostei statui a lui Lenin, este constituit din trei aripi din otel inoxidabil, cantareste 102 tone si are o inaltime de 24 de metri. Pentru realizarea si amplasarea lui s-au platit circa 3 milioane de euro. Conceptul artistic al a fost realizat de sculptorul Mihai Buculei, al carui tata a fost detinut politic la Aiud.


Citeste mai multe despre   






















7486 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    dap.. (Joi, 12 ianuarie 2017, 16:16)

    hot news [utilizator]

    necesara si chiar urgenta cheltuiala :))
  • +16 (16 voturi)    
    ? (Joi, 12 ianuarie 2017, 16:17)

    ic.ram1945 [utilizator]

    Nenea asta Rainier a fost vre-data in Bucuresti?Pe banii astia mai bine asfaltau o straduta ...
    • +12 (12 voturi)    
      Cine este acest individ...? (Joi, 12 ianuarie 2017, 16:56)

      Chiar Eu [utilizator] i-a raspuns lui ic.ram1945

      Cine este acest individ si ce a facut el pentru Romania sau la nivel international?
      Daca vreti o statuie in fata Circului de Stat, faceti o statuie cu Siminica ca oricum este mult mai reprezentativ pentru lumea circului din Romania!
    • +3 (3 voturi)    
      dA (Joi, 12 ianuarie 2017, 19:06)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui ic.ram1945

      Pe cand o statuie a lui Napoleon III, cel care a contribuit decisiv la unirea Principatelor Romane, sau a presedintelui Woodrow Winston care prin declaratia lui de 14 puncte a permis destramarea imperiului Austro-Ungar si faurirea Romaniei Mari?
  • +18 (18 voturi)    
    Asta cu printul Rainier III de Monaco, .... (Joi, 12 ianuarie 2017, 16:19)

    NicolaeA [utilizator]

    este pentru ca grupul nostru de hoti de la Monaco sa intre in gratiile autoritatilor de acolo ? Pe banii nostri ?
  • +11 (11 voturi)    
    pentru ce?!!!?? (Joi, 12 ianuarie 2017, 16:20)

    MG [utilizator]

    dobi
  • +13 (13 voturi)    
    De ce? (Joi, 12 ianuarie 2017, 16:21)

    mitg [utilizator]

    Eu DECRETEZ sa i se faca statuie lui Ion Iliescu, Gabriel Oprea sau chiar Gabrielei Firea.
    • +1 (1 vot)    
      NU lui Firea ! (Joi, 12 ianuarie 2017, 22:48)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      intai lui Pandele !
      si dupa aia poate, daca mai ramane ceva bronz, si maretei Firea
  • +11 (11 voturi)    
    Prostului tichie de margaritar... (Joi, 12 ianuarie 2017, 16:22)

    Pierrotlefou [utilizator]

    O noua prioritate pentru primarul Sectorului 6.
    Cu atat mai mult cu cat personalitatea caruia ii va fi "inchinata" statuia a contribuit mult la relatiile cu "marele sector 6".
    Sa va traiasca cetatenii, mai ales cei care in ziua votului au stat acasa. Ca tot s-a construit in nestire pentru IT-isti si corporatisti.
    Statuia aia va va incalzi inimile. Mai bine decat o infrastructura decenta pentru copiii si nepotii vostri.
    Sa va traiasca primarul Gabriel Mutu. Care tace si face... http://www.stiripesurse.ro/cine-este-noul-primar-din-sectorul-6_1137385.html
  • +11 (11 voturi)    
    D-na Firea... (Joi, 12 ianuarie 2017, 16:23)

    JestersTear [utilizator]

    ... nu mai bine finalizati de banii acestia legatura metrou-statie tramvai de la Eroii Revolutiei?
    Lucrarile au fost incepute si inghetate de ceva ani.
    In timpul acesta oamenii merg zilnic pe jos sute de metri pana la statia de tramvai.
    Toti calatorii sunt convins ca "abia asteapta" o statuie cu x-ulete de Monaco in locul statiei intermodale.
  • +8 (8 voturi)    
    ... (Joi, 12 ianuarie 2017, 16:36)

    a.nonim [utilizator]

    Tot n-am aflat de ce se face aceasta statuie. De obicei astfel de statui se fac prin acord diplomatic, fiecare stat/oras se obliga sa creeze un monument dedicat celuilalt. Dar macar sa stim si noi...
    As fi preferat un acord cu Chisinaul, o copie a statuii lui Stefan cel Mare in Bucuresti, si copia statuii lui Eminescu de la Ateneu, la Chisinau. Bucurestiul nu are o statuie reprezentativa a lui Stefan cel Mare, si se apropie si 2018. Mai mult nu putem face, dar macar atat...
  • +11 (11 voturi)    
    Zapada de pe trotuare (Joi, 12 ianuarie 2017, 16:41)

    benicio [utilizator]

    Daca primaria are 6 milioane de lei de aruncat pe o statuie complet inutila (cui ii spune ceva Rainer al 3-le de Monaco?), de ce nu are si bani pentru deszapezit trotuarele? Luni incepe scoala, sa-i vad pe parinti cum o sa inoate prin zapada. O sa-mi fac pancarda cu "Ai votat Firea? Ia de inoata!"
  • +6 (6 voturi)    
    Frumos (Joi, 12 ianuarie 2017, 17:14)

    _florin_ [utilizator]

    Da' ce are sula cu principatu'?
  • +9 (9 voturi)    
    Poate din interes? (Joi, 12 ianuarie 2017, 17:43)

    Eucamine [utilizator]

    cine stie. Cei din Monaco o fi propus si Fireasca, din interes, fireste, o va face, altfel chiar nu vad de unde si pana unde aceasta statuie in Bucuresti. Stie cineva cati la suta din domnitorii acestei tari, care sau remarcat, au statui in Bucuresti?
    • 0 (0 voturi)    
      E simplu... (Vineri, 13 ianuarie 2017, 22:24)

      AdrianSusac [anonim] i-a raspuns lui Eucamine

      sculptorul va plati taxe pentru drepturi de autor, maxim 16%, parca, iar tanti Pandele va primi spaga aferenta