FOTOGALERIE Pista de biciclete de pe Calea Victoriei a fost din nou acoperita de zapada depozitata dupa ce biciclistii au muncit doua zile sa o curete

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 11 ianuarie 2017, 16:47 Actualitate | Administratie Locala

DEszapezire pista biciclete Calea Victoriei 6
Foto: Hotnews
Dupa ce luni si marti mai multi biciclisti s-au strans si au deszapezit o bucata din pista de biciclete de pe Calea Victoriei din Bucuresti, prin forte proprii, desi asta era treaba primariei, dupa ninsoarea de marti seara, utilajele de deszapesire si comerciantii din zona au depozitat zapada pe pista.

"Luni si marti, aproximativ 32 de biciclisti, prin forte proprii, am deszapezit peste 600 de m de pista de bicicleta. Autoritatile si comerciantii au ignorat munca noastra si azi au folosit pe post de depozit pista de biciclete. Plugurile si angajatii de la salubritate au acoperit o jumatate si comerciantii (banci, magazine si hoteluri) au acoperit cealalta parte a pistei. Ne simtim ignorati si sfidati in propriul oras", a declarat pentru HotNews.ro Mihai Denes, unul dintre biciclistii care au participat la deszapezirea pistei.


Astazi biciclistii spun ca o vor lua de la capat si vor merge sa deszapezeasca din nou pista. "Dorim sa tragem un semnal de alarma pentru faptul ca desi pista face parte integranta din Calea Victoriei, autoritatile ignora deszapezirea ei", a mai spus Mihai Denes.

Inainte











Dupa






Foto: Mihai Denes


Citeste mai multe despre   






















9983 vizualizari

  • -16 (50 voturi)    
    Ei, hai! (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 16:56)

    dandra [utilizator]

    Sa nu exageram, sunt anti psd si anti coruptie, dar astfel de actiuni nu au nicio legatura cu indiferenta autoritatilor.

    cine naiba iese cu bicicleta, iarna, cand sunt zero grade, pe coduri de ninsori si viscole?

    nici nu este indicat sa iesi cu bicicleta caci exista riscul de accidentare foarte mare.

    stati baieti cuminti la caldurica; iarna se lasa bicicleta la service pentru a fi pregatita primavara.
    • +1 (17 voturi)    
      Ce-ai tu cu ei? (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 19:06)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Io inteleg ca matale esti mai ramas in urma, da' exista echipamentul necesar, si pt. bicicleta si pt. biciclist, ca sa poti merge fara probleme si iarna.

      Am lucrat un an in Polonia, in Cracovia. Am prins o iarna chiar grea, nu mizilicu' asta de-l avem acuma la noi - toata luna ianuarie n-a fost ziua mai cald de -15 grade. Zapada cadeau macar cate zece centimetri in fiecare noapte. Chiar a inghetat conducta care-mi aducea apa in casa, la 1.2 metri sub pamant, si-a durat o saptamana pana sa se repare. In vremea aia puteam fara probleme sa vin de la lucru cu bicicleta - la zece seara. Si nu eram singurul care facea asta.
      • 0 (18 voturi)    
        Fix 0 biciclisti pe pista de pe Victoriei (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 20:41)

        Ioizu [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        ...am intalnit pe 27 dec, cam intre 11-12 ziua, de la P-ta Victoriei pana la Casa Armatei. Era soare, cred ca 1-2 grade pe plus si asfaltul super-curat.
        Dezapezirea asta e doar de publicitate pt ca pista e in realitate putin folosita. Si daca nu treceti pe acolo, sint camere pe Victoriei (dati o cautare pe net) sa vedeti cati biciclisti trec, mai ales iarna. Bani aruncati pe fereastra si sosea ingustata de pomana.
        • 0 (16 voturi)    
          logic (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 21:44)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Ioizu

          intre 11 si 12 ziua, marti, 27 decembrie, biciclistii sunt la munca, la scoala sau in vacanta. daca vroiai sa-i vezi, trebuia sa te trezesti mai devreme sau sa astepti pana ies oamenii de la munca.

          oricum, pista aia de biciclete arata imbecilitatea primarilor care s-au perindat prin capitala. incepe si se termina in centru. atat au inteles ei.. bicicleta e pentru promenada. daca ar fi o pista de biciclete "de cartier"? sa vezi niste parinti care se duc sa-si ia copiii de la scoala sau de la gradinita, sau pana la un supermarket, sa plimbi sacosele lejer.
          • +4 (14 voturi)    
            Care scoala? (Joi, 12 ianuarie 2017, 7:35)

            Anarb [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            Pe 27 era vacanta. Si da, sint convins ca dimineata la 8, a 2-a zi de Craciun, au fost carduri carduri de bicicliesti mergand la serviciu.... :)
            Trezeste-te la realitate. La ora de varf sint intre P-ta Victoriei si Dacia probabil 200 de masini blocate in trafic si abia daca vezi 2 biciclisti. Pista asta e o fita inutila, praf in ochi marca Oprescu.
            • +2 (8 voturi)    
              daca atat va duce capul.. (Joi, 12 ianuarie 2017, 10:34)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui Anarb

              da, sunt la 8-9. daca nu sunt la fel de multi ca masinile nu e buna? du-te la Ubisoft in parcare si vezi cate biciclete sunt.
              s-a tot scris pe subiectul asta. e un ciot de pista de biciclete care incepe si se termina in centru. e normal sa nu ai suficient trafic pe ea ca nu locuieste nimeni fix la Universitate, sa plece cu bicla spre Piata Victoriei sau Herastrau. daca ar fi continuata sau legata de cartierele din zona centrala, ati vedea mult mai multi oameni interesati de acest mijloc de transport.
              • -3 (7 voturi)    
                Poftim!? (Joi, 12 ianuarie 2017, 10:49)

                Anarb [utilizator] i-a raspuns lui pehash

                E doar un ciot de pista care mananca din strada, dar e plin de piste pe trotuar. Si vrei sa spui ca fara pista dedicata nu se poate circula; ai vazut tu undeva pista pana la fiecare intrare de scara de bloc? E ca si cum ai spune ca pe autostrada nu se circula daca incepe si se termina intr-un drum normal; ceea ce e fals.
                • +1 (1 vot)    
                  e ca si cum.. (Joi, 12 ianuarie 2017, 19:05)

                  pehash [utilizator] i-a raspuns lui Anarb

                  citeste legislatia. pistele de bicicleta de pe trotuarele din bucuresti sunt ilegale si au fost desfiintate de politie, dar primariile nu s-au obosit sa stearga urmele mizeriei. oricum, alea erau desenate in batjocura si nu puteau fi folosite. singurele piste de bicicleta legale sunt in jurul herastraului, pe aviatorilor, victoriei si pe soseaua care desparte parcul IOR.

                  comparatia ta cu autostrazile este penibila. si drumurile nationale tot pentru masini sunt facute. exista in lumea civilizata si echivalentul autostrazilor pentru biciclisti, dar Romania e prea bine ancorata in imbecilitate ca sa se discute asemena subiecte.
  • -17 (33 voturi)    
    ! (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 17:04)

    tudorr [utilizator]

    Circulatia bicicletelor iarna nu e interzisa? Ma refer in general, pe pista aia nu au decat...
    • 0 (16 voturi)    
      Nu este nici un dublu standard (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 17:38)

      Victor Ciormanca [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Pentru ca la rotile de la bicicleta se pot monta schiuri pt a merge pe zapada cu ea.

      Ceea ce nu inteleg e adaptarea la sezon. Romanul avea un proverb cu iarna si vara, cu carul si SANIA, nu bicicleta. De ce pista de biciclete nu e folosita vara pt biciclete si iarna pt sanii? Sunt tot eco si fac fericit un copil.
    • -4 (8 voturi)    
      nu este interzisa (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 21:45)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      la fel cum circulatia cu anvelope de vara nu este interzisa iarna.

      detaliile conteaza. citeste codul rutier.
      • +4 (8 voturi)    
        Sigur, nu e interzis (Joi, 12 ianuarie 2017, 7:38)

        Anarb [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        ...doar iti da amenda daca te prinde cu cauciucuri de vara. :p
        • +1 (1 vot)    
          ai permis de conducere? (Vineri, 13 ianuarie 2017, 11:54)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Anarb

          legea spune ca esti obligat sa folosesti cauciucuri de iarna atunci cand circuli "pe drumurile publice acoperite cu zăpadă, gheaţă sau polei". indiferent de anotimp. poti primi amenda si in iunie daca ninge pe transalpina si tu te plimbi cu cauciucuri de vara. puteai sa te plimbi linistit prin Bucuresti in decembrie inainte sa ninga.

          similar, la articolul 161 din spune ca nu ai voie sa circuli cu bicicleta "când partea carosabila este acoperita cu polei, gheata sau zapada".

          pista de biciclete nu este "carosabil", deci chiar si atunci cand e acoperita de zapada, ai voie sa o folosesti. se pare insa ca majoritatea celor care citesc comentariile nu cunosc legislatia, daca judecam dupa voturile la comentarii.
  • -7 (37 voturi)    
    helooooo (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 17:05)

    xanti [utilizator]

    A nins, va spune ceva asta?
    Hipsteri cu biciclete va credeti in Dubai la caldura?
  • 0 (14 voturi)    
    Dar azi dimineata a mai curatat cineva ? (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 17:06)

    TheLionKing [anonim]

    :)
  • +4 (20 voturi)    
    cand nu se poate bicicli (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 17:06)

    ..13 [utilizator]

    atunci se da la lopata, la dezapezit....

    Intareste-i Doamne pe biciclesti, ca i-am vazut aseara cum aproape terminasera treaba pe Calea Victoriei...
  • -6 (30 voturi)    
    fite-n program (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 17:09)

    mnicku [utilizator]

    ... pista lor de parca ei nu-s pietoni
  • 0 (12 voturi)    
    Inteleg pe biciclisti pentru ca (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 17:11)

    Ion2050 [anonim]

    stiau siguri ce o sa se intample.
  • +4 (16 voturi)    
    ...asa-i jocu' pe la noi... (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 17:14)

    Observatore [utilizator]

    ... un pas 'nainte doi 'napoi....
  • +3 (23 voturi)    
    HA HA HA HA (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 17:14)

    Zummm [utilizator]

    Sa o mai dezapezeasca inca o data
    • +2 (14 voturi)    
      Nu se poate (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 17:36)

      Victor Ciormanca [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

      Pt ca vor scrie un articol cum ca mama natura a acoperit-o din nou cu zapada. Mama ei.
  • -7 (25 voturi)    
    Asa, si? (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 17:15)

    newlook [utilizator]

    Asa, si?
  • +5 (19 voturi)    
    la vot? (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 17:17)

    Francisc 1 [utilizator]

    in iunie si in decembrie ati fost?
  • -10 (40 voturi)    
    Ma bucur (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 17:18)

    Melinte [utilizator]

    Au ocupat o banda din una din cele mai importante strazi din Bucuresti, foarte bine le-a facut,doar nu puneau zapada pe inca o banda din sosea. CIOCU MIC BICICLISTI !
  • +3 (29 voturi)    
    Eficienta la romani (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 17:20)

    Victor Ciormanca [utilizator]

    Ok, sunt miscat de gestul de a curata ceva. Ok, ok, ok.

    DAR: in tarile in care wc-ul nu e in 40% din cazuri in curte exista niste masinute (fie impinse ca un cositor de iarba) fie in care stai intr-o cabina micuta si conduci ca un sofer, dotate cu melc si care curata zapada si o depoziteaza intr-un conteiner sau o imprastie. 600 m se curata in haideti sa zicem o ora. Costul unuia chiar bun e pe la 2000 de Euro. Ceea ce inseamna cam 65 de Euro per biciclist de platit in cazul celor 32 de biciclisti si le mai ramanea masinaria si la anu' cand venea zapada.

    Cele doua zile de munca intensiva puteau fi folosite pentru a munci si castiga acesti 65 de Euro sau macar o parte din ei. Si nu, in cazul in care ii munceau la birou nu ar fi facut sport decat daca ar fi mers cu bicicleta la -20 de grade. Dar din cate am inteles oricum nu au mers cu bicicleta.

    Acum pentru ca vad ca pe unii ii pasioneaza datul zapezii le propun ca in Bucuresti sa se adune cam 1000 de oameni si cu lopetile sa dea zapada de pe calea ferata Bucuresti - Brasov. Este mult mai utila decat pista de biciclete si vad ca nu conteaza ca un utilaj poate face aceeasi treaba mai repede. Cred ca pana in martie termina de curatat pana la Sinaia iar de restul se ocupa primavara - job well done.

    PS: Intrebare: cati biciclisti au circulat pe pista dupa ce a fost curatata? Eu la -27 de grade nu m-as incumeta. Daca raspunsul este 2 sper din tot sufletul ca au avut parte de multa pasiune si daruire la curatat caci de altceva nu poate fi vorba.
    • -3 (23 voturi)    
      Cu ironii din astea (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 18:22)

      Ord [utilizator] i-a raspuns lui Victor Ciormanca

      de smecherasi cu argumente la cent, meritati sa aveti WC in curte inca vreo 200 ani.
      • +6 (12 voturi)    
        Pentru mine (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 19:19)

        Victor Ciormanca [utilizator] i-a raspuns lui Ord

        Curatatul zapezii e o indatorire nu o pasiune. Iar iarna nu merg cu bicicleta. Iar zapada o curat cat mai repede ca sa fac si altceva. Am de aratat lumii insa nu prin carat zapada.
      • +8 (16 voturi)    
        Si vreau sa te intreb sincer (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 19:21)

        Victor Ciormanca [utilizator] i-a raspuns lui Ord

        Care a fost scopul curatarii pistei? Nu mai bine curatau trotuarul? Nu beneficia mai multa lume de acest ajutor? Desigur: pista era punctul lor de vedere. Cam ingust as zice si nu sunt ironic. Punctul are zero dimensiuni.
        • -8 (10 voturi)    
          Sunt biciclisti (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 23:50)

          Ord [utilizator] i-a raspuns lui Victor Ciormanca

          si au vrut sa traga un semnal ca nimeni in Romania nu se ocupa de asta, la cei 10 km de pista cati sunt in Bucuresti.
          Da, au fost un fel de Remus Cernea care a aratat ca anumite drepturi nu sunt respectate dar ne dam democrati. S a vazut cat de rosu suntem colorati.
          Dupa cum ziceam: va doresc inca 200 de ani cu WC in curte.
          • +4 (6 voturi)    
            Facand un pipi mare (Joi, 12 ianuarie 2017, 9:41)

            Victor Ciormanca [utilizator] i-a raspuns lui Ord

            Pe gardul unei institutii pot trage un semnal de alarma. Intrebarea e: foloseste cuiva?

            Nu puteau trage un semnal ca primaria ignora oamenii prin curatarea trotuarului? Hai, gandeste logic.

            Nu va facei grija de WCul meu. Am grija de el si nu vreau prin folosirea lui sa trag nici un semnal de alarma.

            PS: sunteti manager pe undeva, ca vad ca aveti o ordine clara a prioritatilor, muncii investite si beneficiilor. Apoi discutam si cu WCul.
  • +1 (19 voturi)    
    mda (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 18:07)

    eleVenereCtions [utilizator]

    Prea multi aici pe HN care apara prostia unora care sunt prea incapatanati ca sa lase bicicleta iarna cand se stie clar in avans ca o sa ninga, mai ales destul de tare incat sa se intample ceva de genul acesta. Dar sigur, hai sa dam vina din nou pe primarie. N-ar fi fost cu mult mai bine in alte parti, cel putin nu de dimineata.

    Sunt multe alte ocazii la care putem sa ne batem joc in mod dreptat de incompetenta autoritatilor, dar aici e mai greu de inteles. Lasati tendinta de a da vina pentru tot pe grupul vostru favorit (chiar daca in mare parte nici macar nu ar fi incorect cand vine vorba de "frumosii nostri") si mai uitati-va si la voi insiva macar pentru un moment. V-ar ajuta putin.
  • -2 (16 voturi)    
    Foarte bine (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 18:48)

    Alfabetix [utilizator]

    ca au iesit la curatat, primaria oricum a fost varza pe alei si stradute mici! Maine o iau de la capat, treaba lor - macar s-au distrat si au facut muschi.
    Nu inteleg de ce atatea comentarii rautacioase si ura pe voi, o sa faceti riduri premature si hipertensiune!
  • +1 (15 voturi)    
    Ce-mi zic mie comentariile ... (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 19:10)

    Eu the first [utilizator]

    ... e ca in mod cert si absolut ne meritam politicienii.
  • -5 (9 voturi)    
    In poze vad niste oameni fericiti... (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 21:55)

    Irina25 [utilizator]

    ...care au din nou ocazia sa fie fericiti. Mai mult, e gratis si face si bine la lingurica.
  • +6 (12 voturi)    
    o curata degeaba, legea interzice pe 2 roti (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 22:13)

    leeloo2 [utilizator]

    Legea interzice pe 2 roti pe zapada si polei, deci sa stea cuminti. ps - si eu sunt biciclist ocazional.
  • +3 (7 voturi)    
    Lobotomia de masă (Joi, 12 ianuarie 2017, 9:51)

    stos [utilizator]

    Văd că după B1 TV, virusul ce albește creierul a atins-o pe autoarea articolului. Unde dracu ai văzut bicilete circulînd cînd a nins abundent?
  • 0 (2 voturi)    
    Suntem culmea (Joi, 12 ianuarie 2017, 13:37)

    Tescovin [utilizator]

    Niște oameni pe care nu i-a rugat nimeni au pus din proprie inițiativă mâna pe lopeți și au curățat zăpada undeva - nu contează unde: pe o pistă de bicle, pe un trotuar, pe un scuar cu flori... Ok, sunt hipsteri, sunt fițoși, vor să se dea în selfie-uri pe FB, nu știu. Dar au făcut o treabă. În timpul ăsta, alții au dat la tastatură de li s-au tocit buricele degetelor. Cine e luat la mișto ? Evident, cei care au muncit.

    Și la urma urmei problema nu e dacă pe pista aia curățată benevol circulă sau nu vreo biclă la -20 de grade. Problema e că munca lor a fost anihilată de Primărie fără nicio ezitare și fără nicio corecție, iar multora dintre noi chestia asta ni se pare absolut ok.
    • 0 (2 voturi)    
      Stimate domn (Joi, 12 ianuarie 2017, 19:07)

      Victor Ciormanca [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      Si eu fac zilnic un castel mare, enorm de nisip pe care seara il daram. Dar hei, nu fac din asta o poveste, un thriller, o drama.

      Si sa stiti ca sunt oameni care pun mai multa pasiune in ceea ce fac decat pun eu in castelul meu de nisip. Si pe ei nu-i intreaba nimeni si nici nu ajung in presa. Unii in timpul in care astia au curatat pista au inventat ceva, altii au salvat vieti. Daca pt astia cu pista lor e nevoie de o pagina de ziar, cat punem pt un chirurg?

      PS: Si munca unui incendiator e anihilata de pompieri. Ideea e in ce REZULTATE se observa munca. Dar de, "cooperativa munca in zadar" e termen romanesc nu german. Neamtu' inventa un aparat de maturat zapada in astea 20 de ore.