Gabriela Firea, despre filmarea in care "Vrabi", iubita lui Secureanu, se da la o gala din Londra drept primarul Bucurestiului: Nu o cunosc pe Eugenia Chiriac si nu am intalnit-o niciodata. Autoritatile abilitate ale statului sunt in masura sa se autosesizeze

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Joi, 29 decembrie 2016, 13:16 Actualitate | Administratie Locala

Gabriela Firea
Foto: Hotnews
Gabriela Firea, primarul general al Capitalei, a declarat pentru HotNews.ro, dupa ce Tolo.ro a prezentat o filmare cu "Vrabi", iubita lui Secureanu, dandu-se la o gala din Londra drept primarul general, ca nu o cunoaste pe Eugenia Chiriac si nu a intalnit-o niciodata. Primarul general a precizat ca nu avea cunostinta de faptul ca urma sa ise decerneze un premiu si nu a avut nicio convorbire referitoare la acest subiect.



"In legatura cu distinctia ridicata de dna Eugenia Chiriac in numele meu cu prilejul unei festivitati desfasurate la Londra in cursul lunii noiembrie, doresc sa precizez urmatoarele: Nu o cunosc pe dna Eugenia Chiriac si nu am intalnit-o niciodata. Nu am avut cunostinta de faptul ca ar urma sa mi se decerneze un premiu si nu am avut nicio convorbire referitoare la acest subiect, nici cu organizatorii galei, nici cu dl Florin Secureanu, cu care de altfel nu am discutat niciodata, nici direct, nici prin intermediari.Am aflat din presa ca as fi primit aceasta distinctie si ca aceasta a fost ridicata in numele meu de catre dna Eugenia Chiriac, care l-a insotit la ceremonie pe dl Secureanu. Din punctul meu de vedere, autoritatile abilitate ale statului sunt in masura sa se autosesizeze in urma dovezilor prezentate in mass-media si sa stabileasca daca avem de-a face cu un caz de incalcare a legii", a declarat Gabriela Firea pentru HotNews.ro.

Pe 20 noiembrie, Eugenia Chiriac, poreclita "Vrabi", iubita fostului manager de la Spitalul Malaxa, a urcat pe o scena din Londra in calitate de Gabriela Firea, scrie Tolo.ro.  

Florin Secureanu si Vrabi au mers in capitala britanica pe banii din taxele de sanatate unde au cumparat doua premii.  

"Gala are loc intr-o sala din Tower Hotel. Citeva zeci de oameni stau la mese rotunde, totul arata ca o facatura. Apoi, cei doi se duc la shopping, tot cu banii din taxele de sanatate, scosi prin firma fictiva RYS. 

Ziarul afla si scrie despre eveniment pe 28 noiembrie. Acum avem si imaginile in care 'Vrabi' se da drept Gabriela Firea. (...) 

Cind 'Vrabi' urca pe scena, strainii o aplauda ca si cum ar fi Firea. In spate se aud citiva romani, care scandeaza in vadita batjocura", noteaza Gazeta Sporturilor.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

14962 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    P`asta n-o mai dai in judecata madam? (Joi, 29 decembrie 2016, 13:23)

    UnOarecare [utilizator]

    Intreb si eu, nu vreau sa spun ca ai fost mituita intr-un fel sau altul.
    • +10 (10 voturi)    
      pisi si vrabi , un melanj scirbos (Joi, 29 decembrie 2016, 14:49)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      ceva, o uzurpare de calitati oficiale ,,,, si eu intreb nu de alta.
  • +17 (17 voturi)    
    . (Joi, 29 decembrie 2016, 13:30)

    Evq [utilizator]

    Dar ea de ce nu se autosesizează să-i dea în judecată pentru că i-au folosit numele? Ce, numai consilierii opoziției sunt buni la dat bani? Biata doamna Firea, sigur au filat-o ăia din nou, a urmărit-o duba neagră, etc.
  • +12 (12 voturi)    
    PSD l-a numit pe Secureanu (Joi, 29 decembrie 2016, 13:32)

    Gryphus [utilizator]

    PSD a pus-io si pe ea primar dar hotii cand sunt prinsi nu au nicio vina, 'sa se AUTO sesizeze altii' ca altfel iar da vina Antena 3 pe procurori
  • +16 (16 voturi)    
    Era de astepta... (Joi, 29 decembrie 2016, 13:37)

    Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator]

    S-a pierdut cu Firea si a bagat-o pe asta cu "Nu cunosc pe nimeni. Eu??? Doamne fereste!!"
  • +13 (13 voturi)    
    Ok, să zicem că n-o cunoaște pe Vrăbi (Joi, 29 decembrie 2016, 14:10)

    BokassaOficial [utilizator]

    Dar banii cu care s-a cumpărat premiul - respectiv 4.000 euro unul sau 6.000 două, că-i la ofertă - plus costurile deplasării, îi sunt cunoscuți?

    HINT: totul a fost achitat din banii spitalului Malaxa, respectiv din bani publici, chiar din cele 130 de milioane lei cu care, în sept. 2016, această puitoare eroină a suplimentat bugetul Administrației Spitalelor și Serviciilor Medicale București. Pentru că, da, de aia are PMB spitale, ca să se ocupe de piarul primăriței.
  • +9 (9 voturi)    
    Are dreptate (Joi, 29 decembrie 2016, 14:17)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    sa astepte autoritatile. Daca Secureanu se dadea drept Pandele era substituire de familie, mai grava, mult mai grava decat substituirea de persoana.
  • +7 (7 voturi)    
    Culmea prostiei (Joi, 29 decembrie 2016, 15:01)

    potaissa [utilizator]

    sa ajungi sa te dai de Firea si sa fii mandra de asta :))
  • +6 (6 voturi)    
    E falsa (Joi, 29 decembrie 2016, 16:00)

    anion [utilizator]

    "Autoritatile abilitate ale statului sunt in masura sa se autosesizeze " De ce nu sesizezi tu Gabriela Firea direct Politiei pentru substituire de persoana, pentru prejudiciu de imagine adus primarului? Se pare ca personajele sinistre, Secureanu si Gabi, la intelegere cu Firea au avut discutii si au luat totul asupra lor.
  • +3 (3 voturi)    
    Ei doi vin din Romanistan ! (Joi, 29 decembrie 2016, 16:07)

    Susufler0 [utilizator]

    El, ditai cavaleru de Malta iar ailalta, d-ra Vrabi, in timpul liber, Primarita Bucurestiului.

    PS. Acum mai urmeaza ca si Pandele, pt ca tot i-au luat (sau urmeaza sa-i ia) titlul de doctor, sa se dea doctor, mai precis medic chirurg la Spitalul lui Secureanu, Malaxa si sa se apuce sa opereze.

    PPS. Dupa ce am vazut-o pe Vrabi ce poate, nu mi se mai pare chiar imposibil !
  • +2 (2 voturi)    
    Pai cand va spui eu! (Joi, 29 decembrie 2016, 16:08)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Gabi de la Primarie
    Si Olguta din Banie
    Scapa tara de hotie.
    Gabi e nevasta lu Pandelie din Voluntari, daca nu o cunoasteti.
    Olguta e Olguta din Craiova, o stie toata lumea.
  • +3 (3 voturi)    
    Gaby si Vraby (Joi, 29 decembrie 2016, 16:10)

    Carpati [utilizator]

    Daca tolo.ro isi vedea de treburile lui cu "sportul", acum Doamna Firea se lauda cu distinctiile cumparate in numele ei de Vrabi!
    Mai Tolo, te ocupi de sport, s-au vrei sa iei si painea altora !
    Mai sunt curios cu cat este platita Madam Primar General, Firea-Pandele, de poate sa-si piarda timpul cu asemenea declaratii. Chiar, nu are nimic altceva de facut?
  • +3 (3 voturi)    
    cam dura.. (Joi, 29 decembrie 2016, 16:14)

    splinty [utilizator]

    faza cu autosesizarea :D
  • +1 (1 vot)